Ortam - KaraKarga Yayınları (Sönmez Karakurt)

Başlatan Harun Ça, 19 Aralık, 2017, 21:08:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun Ça

Bunalımlar ve çaresizlikler dünyasının efendisi, görkemli bir kaybeden ibretlik bir anti kahraman.

nicholaihel

Genco'yu da severdim aynı işin öncülü sayılır diyebiliriz herhalde. İki cilt çıkıp devamı gelmemişti. Ortam'ı Karakarga'nın basmasına sevindim. Sıradan, bilindik hikayeler ama zaman zaman görmek dahi istemediğimiz, gördüğümüz ama görmezden geldiğimiz hayatın genelde acı/ucuz/menfaatçi/hayvani yönüne yönelik nice tespit karelerde oklar içinde yerleştirilmiştir. Mizahi de bir dille elbette. Aslında son dönemde yerli üretim adına eski dergi işlerini (sevenler kusura bakmasın) derleyip derleyip basmalarına kızıyor, tembellik görüyordum. İçeriği beğendiğim de çıkmamıştı pek. Pişman olmuştum hep. Ama buna sevindim :) demek ki diğerleri beni yakalayan işler değildi. Yine de özgün işler her zaman öncelikli.

ferzan

Çok sevindim, uzun zamandır böyle bir haber bekliyordum...Yaklaşık 6-7 senedir (belki biraz daha fazla bile olabilir) Penguen 'de haftalık periyotta devam eden bu seri, Penguen 'in geçtiğimiz bahar yayın hayatının sonlanmasıyla oldu bittiye gelmişti...Haftalar önce Uykusuz Dergisi 'nin en arka sayfasında kaldığı yerden devam etmeye başladığını görünce havalara uçmuştum...Ortam hayranı olan çizer Ersin Karabulut (aynı zamanda derginin yöneticilerinden) 'tan Mürekkep/Komik Şeyler Yayıncılık etiketiyle basılma hamlesini bekliyordum ama Sönmez Karakurt 'un Penguen 'den eski mesai arkadaşı M.K.Perker daha önce davranmış anlaşılan...Umarım Kara Karga, diğer yerli üretimlerde yaptığı gibi yabancı üretimlerin altında bir kaliteyle sunmaz bu eseri ve boyunu da küçültmez...Ayrıca da Sönmez Karakurt 'un çizgisiyle uyumlu o özgün kaligrafisini de dümdüz font kaligrafisiyle değiştirmez...

Nicholaihel 'in dediği gibi, öncüsü ''Genco 'nun Yalan Dünyası'' serisi idi...Sönmez Karakurt 'a Servet Gürbüz 'ün metinleriyle eşlik ettiği o seri, 3 yıla yakın Penguen 'de haftalık olarak yayınlanmıştı...Mevcut maceraları da iki albümde toplandı...Dergi köşelerinde kalan tek bir sayfası bile olmadı...O sebeple 3. bir albüm gelmedi, çünkü seri zaten harika bir şekilde finallenmişti...

Ortam ise Genco bittikten kısa bir süre sonra başladı...Bu kez Sönmez Karakurt tek başınaydı...Başlarda tıpkı Genco gibi ilgimi çekmemişti, hatta Genco 'nun ardılı gibi gelmişti ve okumamıştım ama düzenli olarak 3 yıl önce Penguen 'de takip etmeye başladım (öncesinde aralarda denk geldiğimde okurdum sadece) ve o gün bu gündür müptelası oldum...Şu an resmen Uykusuz alma sebebim gibi bir şey...

Ortam 'ın albümlerinin her birinde aşağı yukarı bir ya da bir buçuk yıllık materyal olacağını varsayarsak, en az 5-6 albümlük bir külliyat bizi bekliyor...Ve bu ortalama 400-450 sayfaya yakın külliyat da birbirini takip eden ve güncel yaşamla eş zamanlı akan, devamlı ve bitmeyen ana bir öyküden oluşuyor...Yani Ortam 'ın maceralarını okumuyoruz, Ortam 'ın hayatını takip ediyoruz ve arka planda çizildiği dönemin politik, sosyolojik ve toplumsal enstanteneleri, yurttan detaylar ve en çok da insan tahlilleri yer alıyor...

Başlangıçtaki ön yargıyı aştıktan sonra herkesin severek takip edebileceği bir seri olduğunu düşünüyorum ama özellikle 1970 ve hatta 1980 sonrası doğumluların okurken tüylerini diken diken edecek ve kendilerine öz eleştirel bir tutumla yaklaşmalarını sağlayacak çok fazla detayla karşılaşacaklarına inanıyorum...Ben şahsen ezberleri, klişeleri ve yığınla fasonlukları olan (pek çoğumuz gibi) biriyim ve Genco ya da Ortam gibi eserleri okurken (zaten bildiğim başka da yok) kendimle yüzleşmenin rahatsızlığını duyuyorum...Bana ciğerimi okutuyor, hayattaki bazı vasıfsızlıklarımı ve muvaffakiyetsizliklerimi yüzüme vuruyor...İşte Sönmez Karakurt 'u gözümde bir sanatçı yapan da bunu yansıtabilme becerisi...

Kapaktaki patlıcan burun sizi yanıltmasın...Eser karikatür tarzında değil, belki dünyada çok az örneği olan eş zamanlı bir alternatif çizgisel anlatı...30'larını geçmiş ve hayatta herhangi bir başarısı olmayan, bulunduğu coğrafya üzerinde yoğun kültürel çatışmalar ve başı kurtarma kaygılarıyla savrulan sıradan bir orta sınıf adamı Ortam 'ın yığınla çevresel detaydan oluşan yaşantısını izlerken, arka planda 21.yüzyıl Türkiye 'sinin tüm karmaşası ve kafa karışıklığı ile absürtlüklerini hayranlıkla yakalayıp üreticisini övgülere boğacağınıza eminim...Şayet güncel ve deneysel, tamamen özgün, gerçekçi ve kendi gibi bir anlatıya kapılarınız açıksa...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yidar

Alıntı yapılan: ferzan - 20 Aralık, 2017, 10:52:11
    Çok sevindim, uzun zamandır böyle bir haber bekliyordum...Yaklaşık 6-7 senedir (belki biraz daha fazla bile olabilir) Penguen 'de haftalık periyotta devam eden bu seri, Penguen 'in geçtiğimiz bahar yayın hayatının sonlanmasıyla oldu bittiye gelmişti...Haftalar önce Uykusuz Dergisi 'nin en arka sayfasında kaldığı yerden devam etmeye başladığını görünce havalara uçmuştum...Ortam hayranı olan çizer Ersin Karabulut (aynı zamanda derginin yöneticilerinden) 'tan Mürekkep/Komik Şeyler Yayıncılık etiketiyle basılma hamlesini bekliyordum ama Sönmez Karakurt 'un Penguen 'den eski mesai arkadaşı M.K.Perker daha önce davranmış anlaşılan...Umarım Kara Karga, diğer yerli üretimlerde yaptığı gibi yabancı üretimlerin altında bir kaliteyle sunmaz bu eseri ve boyunu da küçültmez...Ayrıca da Sönmez Karakurt 'un çizgisiyle uyumlu o özgün kaligrafisini de dümdüz font kaligrafisiyle değiştirmez...

Nicholaihel 'in dediği gibi, öncüsü ''Genco 'nun Yalan Dünyası'' serisi idi...Sönmez Karakurt 'a Servet Gürbüz 'ün metinleriyle eşlik ettiği o seri, 3 yıla yakın Penguen 'de haftalık olarak yayınlanmıştı...Mevcut maceraları da iki albümde toplandı...Dergi köşelerinde kalan tek bir sayfası bile olmadı...O sebeple 3. bir albüm gelmedi, çünkü seri zaten harika bir şekilde finallenmişti...

Ortam ise Genco bittikten kısa bir süre sonra başladı...Bu kez Sönmez Karakurt tek başınaydı...Başlarda tıpkı Genco gibi ilgimi çekmemişti, hatta Genco 'nun ardılı gibi gelmişti ve okumamıştım ama düzenli olarak 3 yıl önce Penguen 'de takip etmeye başladım (öncesinde aralarda denk geldiğimde okurdum sadece) ve o gün bu gündür müptelası oldum...Şu an resmen Uykusuz alma sebebim gibi bir şey...

Ortam 'ın albümlerinin her birinde aşağı yukarı bir ya da bir buçuk yıllık materyal olacağını varsayarsak, en az 5-6 albümlük bir külliyat bizi bekliyor...Ve bu ortalama 400-450 sayfaya yakın külliyat da birbirini takip eden ve güncel yaşamla eş zamanlı akan, devamlı ve bitmeyen ana bir öyküden oluşuyor...Yani Ortam 'ın maceralarını okumuyoruz, Ortam 'ın hayatını takip ediyoruz ve arka planda çizildiği dönemin politik, sosyolojik ve toplumsal enstanteneleri, yurttan detaylar ve en çok da insan tahlilleri yer alıyor...

Başlangıçtaki ön yargıyı aştıktan sonra herkesin severek takip edebileceği bir seri olduğunu düşünüyorum ama özellikle 1970 ve hatta 1980 sonrası doğumluların okurken tüylerini diken diken edecek ve kendilerine öz eleştirel bir tutumla yaklaşmalarını sağlayacak çok fazla detayla karşılaşacaklarına inanıyorum...Ben şahsen ezberleri, klişeleri ve yığınla fasonlukları olan (pek çoğumuz gibi) biriyim ve Genco ya da Ortam gibi eserleri okurken (zaten bildiğim başka da yok) kendimle yüzleşmenin rahatsızlığını duyuyorum...Bana ciğerimi okutuyor, hayattaki bazı vasıfsızlıklarımı ve muvaffakiyetsizliklerimi yüzüme vuruyor...İşte Sönmez Karakurt 'u gözümde bir sanatçı yapan da bunu yansıtabilme becerisi...

Kapaktaki patlıcan burun sizi yanıltmasın...Eser karikatür tarzında değil, belki dünyada çok az örneği olan bir eş zamanlı bir alternatif çizgisel anlatı...30'larını geçmiş ve hayatta herhangi bir başarısı olmayan, bulunduğu coğrafya üzerinde yoğun kültürel çatışmalar ve başı kurtarma kaygılarıyla savrulan sıradan bir orta sınıf adamı Ortam 'ın yığınla çevresel detaydan oluşan yaşantısını izlerken, arka planda 21.yüzyıl Türkiye 'sinin tüm karmaşası ve kafa karışıklığı ile absürtlüklerini hayranlıkla yakalayıp üreticisini övgülere boğacağınıza eminim...Şayet güncel ve deneysel, tamamen özgün, gerçekçi ve kendi gibi bir anlatıya kapılarınız açıksa...

Çok güzel bir inceleme olmuş ellerine sağlık

pizagor

Albümün boyutlarıyla ilgili bir bilgi var mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Alıntı yapılan: pizagor - 20 Aralık, 2017, 12:45:46
Albümün boyutlarıyla ilgili bir bilgi var mı?
Yok ama ayraçla bir kıyaslama yaparsak büyük ihtimalle Kara Karga 'nın Patience 'sinden az daha ufak boyutlarda bir şey olacak...Dergideki yayın formatına göre en az En Kahraman Rıdvan (Bülent Arabacıoğlu - mürekkep yay.) yahut Tuhaf Hikayeler (Galip Tekin - mürekkep yay.) veyahut da Hilal (Kenan Yarar - marmara çizgi) boyutlarında olması gerekiyordu aslında...O ölçüye göre balonlanıp karelenmiş bir eser ama bir Broddeck Raporu büyüklüğünde basılırsa idare edebilir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

memospinoz

En telmaşa adam: Ortam, Penguen ve Uykusuz dergilerinin usta çizeri Sönmez Karakurt'un yarattığı efsane bir karakter. Bunalımlar ve çaresizlikler dünyasının efendisi, görkemli bir kaybeden, ibretlik bir anti kahraman. Her sayfası muhteşem tespitlerle ve detaylarla dolu maceraları bu seride bir araya geliyor.

Boyut: 21x27 cm
Sayfa Sayısı: 128
Etiket Fiyatı: 22 TL

pizagor

Alıntı yapılan: ferzan - 20 Aralık, 2017, 12:56:25
    Yok ama ayraçla bir kıyaslama yaparsak büyük ihtimalle Kara Karga 'nın Patience 'sinden az daha ufak boyutlarda bir şey olacak...Dergideki yayın formatına göre en az En Kahraman Rıdvan (Bülent Arabacıoğlu - mürekkep yay.) yahut Tuhaf Hikayeler (Galip Tekin - mürekkep yay.) veyahut da Hilal (Kenan Yarar - marmara çizgi) boyutlarında olması gerekiyordu aslında...O ölçüye göre balonlanıp karelenmiş bir eser ama bir Broddeck Raporu büyüklüğünde basılırsa idare edebilir...

Broddeck Raporu'na göre biraz daha ufak basılmış.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Dün elime geçti ve büyük bir zevkle azar azar okumaya başladım...123 sayfası çizgi roman olan albümde neredeyse dergide yayınlanan iki buçuk yıllık bir stok yer alıyor...Bu hesapla 3. albümde ya da 4. albümde güncel haftalıkları yakalayacağız gibi görünüyor...

Yalnız boyut konusunda korktuğum başıma geldi...Bu eser büyük boy haftalık dergi formatına göre balonlandığından, şu anki ebadından hem enine hem de boyuna en az üçer santim daha geniş olmalıydı...En Kahraman Rıdvan (Bülent Arabacıoğlu/Mürekkep) ile Tuhaf Hikayeler (Galip Tekin/Mürekkep) ebatlarında olmalıydı...Bu haliyle Sönmez Karakurt 'un gerekli yoğunluktaki yazıları okurken gözü yormakla birlikte çizim detayları da ilk anda göze çarpamıyor...Genco 'nun Yalan Dünyası albümleri de (iki adet) bu yoğunluktaydı ama basıldığı ebat dolayısıyla harika okunuyordu (Tıpkı Mürekkep 'in bastığı gibi en az üçer santim daha fazla)...Ben eseri de, eserin güzelliğini de dergilerden bilip tattığımdan bir nebze görmezden gelebilirim ama ilk kez tanışacaklar için bir parça zor olacaktır bu ebat olayı (üç santim deyip geçmeyin, diyagonal olarak öyle fark ediyor ki okurken)...Sayfa yapısı hakkında fikir sahibi olmak için, Google 'dan rastgele bulduğum şu görseli (birkaç ay önce Uykusuz'a transfer olduğu sayıya ait güncel sayfa) paylaşıyorum ki ne kastettiğim anlaşılsın...

Diğer yandan, Ortam 'ın ilk birkaç senesini Penguen 'de okumadığım için, bu albüm benim gibi esere sonradan başlayıp bayılmış biri olarak nimet yerine geçti...Ben seriyi okumaya 2015 başlarında başladım Penguen 'de, o günden beri de aksatmadan büyük bir keyifle takip ediyorum (şu an Uykusuz'da)...Karakterin ilk dönemleri epey ilginç olmakla birlikte basiretsizliği zaman içerisinde katlanarak artmış adeta...120 küsur sayfayı her gün 10'ar sayfadan 12 güne yayıp bu güzel eserden mümkün mertebe tat almak için azar azar okumaya devam edeceğim...Okunmama sınırına yaklaşsa da bir şekilde kendini okutan boyutuna rağmen de devamının bir an önce gelmesini bekleyeceğim...

Ayrıca Sönmez Karakurt 'un anlatıya cuk oturan el yazısı kaligrafisine dokunmadığı için Kara Karga 'ya teşekkürler...Ne yalan söyleyeyim, Şekip Davaz 'ın Kedo 'suna yaptıkları gibi o Perker 'in her kitabında kullandığı alelade idealize yazı fontunu kullanacaklar diye çok korkmuştum ama şükür ki dokunmamışlar...Yazı konum ve yoğunluğu da sayfa bütününe etki ettiğinden, değiştirmek yememiştir büyük ihtimalle... 8)

Not: Resmin boyutları böyle kalsın ey adminlerim, moddaşlarım...Yoksa okunmayacak yazılar...

memospinoz

"En telmaşa adam: Ortam", Penguen ve Uykusuz dergilerinin usta çizeri Sönmez Karakurt'un yarattığı efsane bir karakter. Bunalımlar ve çaresizlikler dünyasının efendisi, görkemli bir kaybeden, ibretlik bir anti kahraman. Her sayfası muhteşem tespitlerle ve detaylarla dolu maceraları bu seride bir araya geliyor.

Boyut: 21x27 cm
Sayfa Sayısı: 128
Etiket Fiyatı: 26 TL

ferzan

Oh be kardeşim, ikinci albümü görebildik sonunda. Darısı üçüncünün başına. Kabıma sığamıyorum desem yeridir.  :)

nicholaihel

Alıntı yapılan: ferzan - 06 Eylül, 2018, 20:31:40
    Oh be kardeşim, ikinci albümü görebildik sonunda. Darısı üçüncünün başına. Kabıma sığamıyorum desem yeridir.  :)

Aynen öyle. Genco da yarım kaldı sanki... Devam eder umarım.

ferzan

Alıntı yapılan: nicholaihel - 06 Eylül, 2018, 23:18:22
Aynen öyle. Genco da yarım kaldı sanki... Devam eder umarım.

Genco 'yu ben de yarım kaldı sanıyordum ama bir buçuk sene kadar önce ikinci albümün varlığından haberdar olup aldım. Genco, iki albüm itibariyle tamamlanmış ve Penguen 'deki tüm bölümleri kitap hâline gelmiş bir seri. Nadir  Kitap 'ta hâlen var sanıyorum.

pearl jam

ferzan

Bir buçuk ay önce edinmiş olmama rağmen halen okumaya devam ediyorum...

Çok sevdiğim bu anlatıyla ilgili en ufak bir gidişat problemim yok, yalnızca karakter ile geçmişimden öyle benzerlikler yakalıyorum ki, okurken bazen birkaç sayfada bıraktığım oluyor...Bunu hem albümü hemen bitirmemek, hem de anlatıyı harcamamak için yapsam da aralarda gelen irkilme ve geçmiş yaşanmışlıklarımdan utanma yahut karakterle empati kurma gibi sebepler de etkili oluyor...

Bu eseri gerçekten çok seviyorum...Okuması hem çok güzel, hem de zorlu ve sorgulatıcı bir seri...Sönmez Karakurt 'un seneler önce Servet Gürbüz ile yaptığı ve dolu dolu iki albümle tamamı basılan Genco 'nun Yalan Dünyası bile Disneyland tadında kalıyor Ortam 'ın sefil, gıcık, sahte ve öğrenilmiş yaşam çizgisine kıyasla...Bütün bölümlerini kitap olarak görebilmek dileğiyle...Umarım 2019 ilk yarıda 3. kitabı da elimize alırız...

Not: (Bu başlığı acaba aşağıda paylaşacağım linkteki ilk başlıkla birleştirsek mi?..Sonuçta bu bir seri ve her yeni kitap için ayrı başlık açmaya gerek yok diye düşünüyorum...Kararı yöneticilerimize bırakıyorum...http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12309.0.html)