X-Men Red

Başlatan dean, 23 Aralık, 2017, 11:14:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Önümüzdeki Şubat ayında X-Men Gold ve X-Men Blue çizgi romanlarına X-Men Red dergisi de katılacak. Bu ekipte baş karakter olarak Jean Grey'i görüyoruz. Şu anda Jean Grey'in dönüşü ile ilgili bir mini seri zaten yayınlanmakta. Onun ardından kendi takımına kavuşacak. Ekip Jean Grey'in yanı sıra Nightcrawler, Namor, X-23, Gentle, Gabby ve Trinary'den oluşacak. Yazar Tom Taylor. Çizer Mahmud Asrar.

ZGeralt

Son yıllarda vasat şekilde seyreden ve onlarca parçaya bölünen X-Men'in eli yüzü düzgün diyebileceğim bir serisi. Gold ve Blue'yu takip etmiyorum, sadece bu seriye ve Extermination serisine aboneyim. Çıkan ilk iki Black'ı de aldım, buradan seri nihayet Uncanny X-Men'e bağlanacak. Umutluyum açıkçası, umarım X-Men eski ihtişamlı günlerine döner.
X-Men severlere öneririm ama X-Men'e başlamak için iyi bir yer değil.

ghostrider

Eski seri olan uncanny X-men keşke ülkemizde basilsa çok güzel olurdu.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Nightrain

Gerekli Şeyler siyah-beyaz bastı ama yeterince satmadığı için iptal ettiler.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Bizim ülkede renkli ya da renksiz X-Men fazla satmıyor ne yazık ki.

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 14 Kasım, 2018, 16:57:43

Sinemada Avengers ön planda olduğu için bu biraz. Halbuki Marvel'i Marvel yapan 2 seri var bence, SpiderMan ve X-Men.Kaldı ki, Marvel batmak üzereyken bu iki serinin film haklarını sattı falan toparladı. Iron Man falan şimdiki popülaritesinde olan işler değildi aslında.

Gençler daha çok bu filmlerin etkisiyle ÇR alıyor ve içlerinden küçük bir kısmı ÇR'na merak salıp daha derinlere iniyor benim gördüğüm kadarıyla. Yine de hiç yoktan iyidir tabi ki. Belki biraz daha güncele yaklaşılsa satışlar olumlu etkilenebilir ,bilemiyorum.

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 12 Aralık, 2018, 10:58:46
Sinemada Avengers ön planda olduğu için bu biraz. Halbuki Marvel'i Marvel yapan 2 seri var bence, SpiderMan ve X-Men.Kaldı ki, Marvel batmak üzereyken bu iki serinin film haklarını sattı falan toparladı. Iron Man falan şimdiki popülaritesinde olan işler değildi aslında.

Gençler daha çok bu filmlerin etkisiyle ÇR alıyor ve içlerinden küçük bir kısmı ÇR'na merak salıp daha derinlere iniyor benim gördüğüm kadarıyla. Yine de hiç yoktan iyidir tabi ki. Belki biraz daha güncele yaklaşılsa satışlar olumlu etkilenebilir ,bilemiyorum.

Filmlerin etkisi kısmına katılıyorum. Tabi ki bu yadsınamaz. Bununla birlikte özellikle Türk okuyucusunun X-Men'e uzak olmasını iki faktöre daha bağlıyorum. Bunlardan biri Türkiye'de X-Men'i X-Men yapan bazı maceraların yayınlanmamış olması. Şöyle ki X-Men: Mutant Massacre, X-Men: The Fall of the Mutants, X-Men: X-Tinction Agenda, X-Men: Inferno, X-Men: Bishop's Crossing, X-Men: X-Cutioner's Song, X-Men: Fatal Attractions, X-Men: Phalanx Covenant, X-Men: Age of Apocalypse ve X-Men/Avengers: Onslaught gibi maceralar yayınlanmadı. Ben 90'lar çocuğu olarak animasyon seri ile X-Men sever olmuştum. Yukarıdaki maceraları okuduktan sonra X-Men'e tekrar aşık oldum. X-Men sever herkesin özellikle bu maceraları tecrübe etmesi gerektiğini düşünüyorum.

İkinci sebep ise X-Men'in ciddi anlamda karışık bir okuma olması. Bunu bir iki yan seri dışında bütün X-Men çizgi romanlarını okumuş biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. X-Men aşırı derecede karışık. Karakterler arası ilişkiler, üst üste gelen sonsuz eventler, zaman yolculukları, paralel evrenler ve bu evrenlerden Earth-616'da kalanlar, politik alt metinler, inanılmaz uzay maceraları vs. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. Zira X-Men'i var eden şeyler bunlar. Zaten bu sebeplerle seviyorum X-Men'i. Ama özellikle yeni okurlar için geçmişi yakalamak çok zor bir süreç. Şu anda başlığı altında yazdığımız X-Men Red'in başkarakteri Jean nasıl oldu da bu noktaya geldi desek 100'ün üzerinde fasikül okumak gerek. X-Men uzun süre Marvel'ın amiral gemisiydi ve süreç boyunca çılgın sayıda macera yayınlandı. Bu maceraların etkisi halen hissedilmekte. Spider-Man, Captain America, Hulk ya da Avengers gibi çizgi romanlardan çok daha karmaşık içine girmek. Bir çok kişi için göz korkutucu hale gelebiliyor.

X-Men ve Fantastic Four'un film haklarının Marvel'a dönecek olmasının da etkisiyle Marvel, iki title'a da iade-i itibar sürecinde. Yeni Editor-In-Chief, C. B. Cebulski'de bütün evreni eski haline getirmeye başladı. Uncanny X-Men döndü, Fantastic Four tekrar başladı, esas Defenders toplandı. Önümüzdeki günler bence aydınlık.

ZGeralt

Evet doğru, gerçekten içine girmesi biraz zor bir seri, ben bu acidan düşünmemiştim ama haklısınız.
Türkçe basılan House of M bence fena bir başlangıç noktası değil, evreni çok uzun süre etkiliyor. Halen baskısı bulunan Asthonishing serisi, Mesih Kompleksi, X Force,Mesih Savaşı, Mesihin Dönüşü,Avenger vs X Men, All New Xmen ve bir onceki Uncanny X Men  vs sayarsak 30 cilt falan mevcut. Yani bir çok seriye göre iyi basılmış gibi ama tekrar ediyorum karışıklık kısmına katılıyorum, Marvel in genel pazarlama taktiği zaten bu, bir ana hikayeyi onlarca farkli seride ilerletmek. Bu yüzden Avengers falan asla okumuyorum, X Men sevmesem, bu ne ya buna nasil başlanır ben de derim muhtemelen :) Bu konuda DC daha derli toplu, içine girmesi daha kolay gibi...

ZGeralt

X-Men Red 11. sayısı ile sona erdi, ben de hafta sonu son sayıyı da okuyarak bu seriyi bitirmiş oldum. Daha önce de bahsettiğim gibi son yıllarda oldukça kötü giden ve geri planda bırakılan X-Men için umut vadeden bir seriydi, sıkılmadan okudum.

Ancak burada Marvel'e bir eleştirim olacak daha doğrusu artık iyice soğumaya başladığım bir konu. X-Men Red sonlandı ve yeni Uncanny X-Men başladı. Bu arada Extermination isimli 5 sayılık bir seri de yayınlandı ve çok yerinde bir kararla geçmişten gelen X-Men ekibi saçmalığı bir nihayete vardı. Buraya kadar gayet güzel sonra Marvel ne yaptı, Exterminated diye yeni bir seri daha başlattı, bir yandan X-Men: Black one shot'ları çıkmıştı, bir yandan yeni X-Force başladı, yeni bir event tanıtımı yapmışlar işte 4 ayrı dergide çıkacak vs.vs.

Bu pazarlama taktiğinden iyice baymaya başladım bir hikayeye tam olarak hakim olmak için onlarca ayrı sayıyı okumak zorunda bırakıyor, böyle giderse bütün Marvel aboneliklerimi iptal ettireceğim gibi çünkü gerçekten keyifsiz bir durum bu, hem karmaşık hem ekstra maliyetli.

Bunlara ayırdığım para ile kıyıda köşede kalmış İmage serilerini keşfetmek daha cazip geliyor.

rumar80

Sevgili dostum seninle aynı fikirdeyim. Her ne kadar oldukça fazla aboneliğim olsa da, gereksiz gördüğüm hiçbir seriye dalmıyorum. X-men black ve X force da bunlara dahil. X-men red, diğer renk serilerine göre daha iyiydi. Şimde de Uncanny iyi başladı. Umarım iyi gider. Ama Mutant aleminin zirve yaptığı yıllarda bile Marvel bunu yapardı. Her yıl tüm mutant dergileri içine alan cross over'lar yapardı (Inferno, X-tinction agenda, executioner's song vs)

ZGeralt

Ben güncel takip etmeyi bırakıp, cilt haline gelince yorumlara ve puanlarına göre almanın daha iyi olacağını düşünmeye başladım sevgili rumar80, X-Men'i çok sevmem nedeniyle aslında güncel takip etmeye çalışıyorum ama bu gidişle beni X-Men'den soğutacaklar :) Zaten bildiğiniz gibi kur nedeniyle iyice pahalı bir uğraş haline geldi, cilt olarak bir miktar daha da ucuz oluyor.

eyoruk

Alıntı yapılan: dean - 14 Kasım, 2018, 16:57:43
Eskiden Avengers falan yoktu filmlerden önce falan.Çizgi filmlerden tanıdım ben hep karakterleri.Spider X-Men F4 falan.Bunlar ben çocukken popülerdi bizde.Özellikle Spider ve F4 az izlemedim yani.Avengers falan bilmezdim o zaman.

rumar80

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Ocak, 2019, 00:16:28
Ben güncel takip etmeyi bırakıp, cilt haline gelince yorumlara ve puanlarına göre almanın daha iyi olacağını düşünmeye başladım sevgili rumar80, X-Men'i çok sevmem nedeniyle aslında güncel takip etmeye çalışıyorum ama bu gidişle beni X-Men'den soğutacaklar :) Zaten bildiğiniz gibi kur nedeniyle iyice pahalı bir uğraş haline geldi, cilt olarak bir miktar daha da ucuz oluyor.

X-men'e uzun süre ara verdim ben de dostum. Aralarda macera bazlı ciltler alıyordum. Son "renkler" serisi ile döndüm. Bir nedeni de Gold takımın benim en sevdiğim dönem olan Claremont dönemi ekibinden neredeyse oluşmasıydı. Şimdilik Uncanny'e devam edeceğim.