Hercule Poirot

Başlatan kharon, 24 Aralık, 2017, 02:10:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

BD sever biri olarak uzun sureden beri ilk kez hayal kirikligi benim icin:

http://paneller.blogspot.co.uk/2017/12/hercule-poirot.html

Gereksiz geldi bana ama  :D meraklisi farkli dusunebilir:

Hercule Poirot
"Hercule Poirot" Agatha Christie'nin yarattigi en meshur karakter, onlarca romani ve hikayesi var. Bunlar zaman icerisinde cok degisik medyumlara aktarilmis durumdalar radyo oyunlarindan, sinemaya, tiyarolardan tv dizilerine (izlemedim ama bir animesi bile varmis galiba). Bunlar yeterli degilmis gibi bir de Cizgi Roman uyarlamalari var elbette :)

Poirot'dan dedektiflik felsefesi

Hercule Poirot bir Belcikali olmasina ragmen hikayelerinin cogunlugu Agatha Christie'nin yasadigi Ingiltere'de geciyor. Elbette Frankofon ekolu bu firsati kacirmayip bu Belcikali dedektifin hikayelerini CR'a donusturuyor (Fransizca olarak) . Sonrasinda ise albumler Fransizca'dan Ingilizccye tercume edilerek bu sefer Ingilizce basiliyor :) 

CR formunda uretimin esere pek birsey kattigi kanaatinde degilim, tamamen arz-talep dengesi dusunulerek uretilen bir proje aslinda. Farkli cizerlere farkli hikayeler (farkli usluplarda) siparis edilerek serinin tamami bir de CR formatinda (piyasa kaygilariyla) uretilmis. Zaten cok basarili film ve dizi uyarlamalari varken CR'nin 48 sayfalik bir albumle (hele polisiye gibi bir turde) bir de ikinci sinif cizerlerle hikayeye cok sey katmasi beklenmemeli zaten.

Bir kismi Turkce'ya de cevrilmis olan 20 kadar album var. Iki albume goz atma firsati buldum: "Dead Man's Folly" (Marek) ve "Evil Under The Sun" (Thierry Jollet)

Binalari, dis mekanlari, tabiati oldukca basarili resmeden Jollet insan portrelerine gelince o derecede basarili degil malesef. Lakin mimiklerin, yuze yansiyan duygu ve dusuncelerin iyi bir sekilde tasviri ise bir polisiye-dedeftiflik hikayesi icin elzem.

Marek'in ise kendien has bir uslubu var ama tur icin ne kadar uygun bilemiyorum, karanlik bir cinayet hikayesinden ziyade eglenceli bir mizahi hikayeye yatkin bir uslup :

Dunyanin en meshur dedektiflerinden birini zorlamayacak bir problem :)

Sonuc olarak cok bana gore degil ama yine de polisiye meraklilarina hitap edebilecek bir seri.