Mister No Revolution - Lal Kitap

Başlatan NIC, 26 Aralık, 2017, 13:08:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dr.ArAmAS

özledik te...zorlamaya girmez mi bu maceralar?bildiğim kadarıyla külliyat tamamlandı.tutan bir serinin suyunu sıka sıka lezzetsiz birşey ortaya çıkaran bir girişim olmaz umarım

ferzan

Ben ne yazık ki heyecanlanamadım. Örnek görseldeki Mister No da benim Mister No 'mdan uzak. Fumetti bir ekol ve Mister No bu ekolün formatında kimliğini bulmuş, bu ekolün geçmişteki başarılı yöntem ve formülleri ile naif yerini elde etmiş bir karakter. Resimdeki gibi olacaksa ikinci sınıf bir İmage, Dark Horse ya da IDW mini serilerinden farkı olmaz. Fumetti olmaz bir kere.

Tutuculuktan değil, tamamen kimliğe sadakatten bu düşüncelerim. Şahsen comics ya da frankofon soslu olmasını istemem. Teks 'in de frankofon soslu yeni serisini Teks gibi algılayamıyorum. 3 bant, siyah beyaz ve İtalyan naifliği olmadan bu eserleri feriştahı da uyarlasa duygusal anlamda bir kıymeti olmuyor benim gözümde ne yazık ki. Eskiler eskide kalmalı, hortlatılacaksa da 2014 'te Ken Parker 'da yapıldığı gibi ekole uygun ve kimliğin yayın geçmişine uyumlu bir yol izlenmeli diye düşünüyorum.

2018 'in ilk olumsuz ve tırıvırı yorumunu yapmaktan duyduğum kıvancı tarif edemem. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mister NO

Resimdeki haliyle hiç bir çekiciliği olmayan bir Mister No.

Ben de fumetti haliyle Mister No'nun özdeşleştiğini düşünüyorum.

Orijinal çizimlerle yılda bir macera sevenleri için keyifli olurdu.

hennessy

8 mart Mister No tekrar aramıza dönüyor ve gençlik yıllarına gidiyoruz merak ile bekliyorum

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Alıntı yapılan: memospinoz - 26 Aralık, 2017, 20:54:32
İki seri olacakmış Mister No ile ilgili, biri klasik Mister No hikayeleri tadında bir mini seri, diğeri yeni bir tarzda renkli sayfalara sahip olacak bir seri.

Bu renkli serinin adı Revolution, yeni çizimler geldi

NIC

Renkli Tex gibi degilde romanzi serisi gibi olmus.Tüm önyargilarimi bir bir asar alirim bu seriyi

Nemo

Jerry, 25 yil sonra dogsaydi neler olurdu? Kahramanimiz bu kez Vietnam'da savasiyor ve gazi olup San Fransisco'ya yerlesiyor.
Özel Alfa Ajanı

hanac

Alıntı yapılan: Nemo - 22 Temmuz, 2018, 14:34:32
Jerry, 25 yil sonra dogsaydi neler olurdu? Kahramanimiz bu kez Vietnam'da savasiyor ve gazi olup San Fransisco'ya yerlesiyor.

tommikser

Ben bu Mister No daki yeni başlangıçtan oldukça heyecanlandım.Hep comics de olacak değil ya. 1950 lerin dünyasından daha farklı bir dünya da ama eski Mister No gibi hayata bakan karakter oldukça heyecan uyandırıcı.Mister No günümüz sorunlarına daha iyi odaklanabilir.Daha politik bir ÇR olabilir.Her türlü ihtimal beni heyecanlandırdı.Çizimler de güzel görünüyor. Fresh bir start neden güzel olmasın?

BAHADIR

Vietnam savaşı bile eski... Normal şartlarda bile biraz zorlansa bizim Jerry'nin Vietnam maceraları yazılabilirdi... Bir Fresh Start yapılacaksa tamamen günümüzde yapılmalıydı... Irak savaşı sonrası mesela... Bunu da mı biz söyleyelim...

rumar80

Beni hiç heyecanlandırmadı.
  Olmasa da olurdu

ferzan

Kendi adıma hiçbir zaman güncellemelerden yana değilim...

Mister No, İkinci Dünya Savaşı gazisidir ve 1950'li yılların Manaus ve Güney Amerika coğrafyasına aittir...Tüm arka plan, lezzet ve atmosfer bundan ötürüdür, çalan şarkılar bile devrinin şarkıları, hatta devrinin nostaljisi sayılacak az daha eskinin şarkılarıdır...Bonelli 'nin bazı yayınlarında kendisini 2000 yılında da gördük, 1990'larda da...Yaşlanmış ve kilo almış olarak...Vietnam 'a katılmış bir Mister No hayal edemiyorum...Vietnam esnasında 40'lı yaşlarının sonlarına yaklaşan, gene eskinin Mister No 'su işlenseydi (gerçi bu kez Sam Amca için kılını kıpırdatmazdı eminim) hadi bir derece derdim ama zaman çizgisi 25-30 sene kaydırılmış bir Mister No bana ruhsuz geliyor...Oldu olacak Manaus 'tan Kolombiya 'ya falan da alsınlar, belki Miami Vice tadında bir 80'ler arka planı da yakalanır... >:(

Frank Castle, Vietnam gazisidir ve 1970'li, 80'li, 90'lı ve 2000'li yılların adamı, icap ederse ihtiyar Frank 'ıdır...Onun da arka planının değişip ortadoğuya entegre edilmesinden hoşlanmamıştım...Frank 'ın gençliği Vietnam 'dır, Irak değil...

Vaiz Jesse Custer, 1990'ların adamıdır, milenyuma da yetişmiştir ama ben Preacher 'da dokunmatik akıllı telefon, LCD ekran TV ya da 2015 sonrası atmosferi fikrini başlangıçta teorik olarak kabul edememiştim...Neyse ki çok göze sokulmadan akıp gitti sanırım, ben fazla izlemediğimden gerisi hakkında fikrim yok...

Bu eserlere bir klasik gözüyle bakılsa, güncel seriler ya da TV uyarlamalarında zaman çizelgesine dokunulmasa, eserlerin DNA 'ları üzerinde abuk subuk oynanmasa keşke...Kült anlatılar, kendi dönemleriyle güzeldir...Güncele adaptasyonlarıyla değil...Belki bir X-Men ya da Spider Man 'de bu durum daha kabul edilebilir olabilir, güncellik sırıtmayabilir ama daha derine kök salmış ve hissiyatı adamın içine işleyen, dönemiyle gerçek anlamda özdeşleşmiş eserlerin alternatif seri için bile olsa, tek kitap için bile olsa güncellenmesine karşıyım...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

tommikser

Alıntı yapılan: ferzan - 10 Eylül, 2018, 12:13:00
    Kendi adıma hiçbir zaman güncellemelerden yana değilim...

Mister No, İkinci Dünya Savaşı gazisidir ve 1950'li yılların Manaus ve Güney Amerika coğrafyasına aittir...Tüm arka plan, lezzet ve atmosfer bundan ötürüdür, çalan şarkılar bile devrinin şarkıları, hatta devrinin nostaljisi sayılacak az daha eskinin şarkılarıdır...Bonelli 'nin bazı yayınlarında kendisini 2000 yılında da gördük, 1990'larda da...Yaşlanmış ve kilo almış olarak...Vietnam 'a katılmış bir Mister No hayal edemiyorum...Vietnam esnasında 40'lı yaşlarının sonlarına yaklaşan, gene eskinin Mister No 'su işlenseydi (gerçi bu kez Sam Amca için kılını kıpırdatmazdı eminim) hadi bir derece derdim ama zaman çizgisi 25-30 sene kaydırılmış bir Mister No bana ruhsuz geliyor...Oldu olacak Manaus 'tan Kolombiya 'ya falan da alsınlar, belki Miami Vice tadında bir 80'ler arka planı da yakalanır... >:(

Frank Castle, Vietnam gazisidir ve 1970'li, 80'li, 90'lı ve 2000'li yılların adamı, icap ederse ihtiyar Frank 'ıdır...Onun da arka planının değişip ortadoğuya entegre edilmesinden hoşlanmamıştım...Frank 'ın gençliği Vietnam 'dır, Irak değil...

Vaiz Jesse Custer, 1990'ların adamıdır, milenyuma da yetişmiştir ama ben Preacher 'da dokunmatik akıllı telefon, LCD ekran TV ya da 2015 sonrası atmosferi fikrini başlangıçta teorik olarak kabul edememiştim...Neyse ki çok göze sokulmadan akıp gitti sanırım, ben fazla izlemediğimden gerisi hakkında fikrim yok...

Bu eserlere bir klasik gözüyle bakılsa, güncel seriler ya da TV uyarlamalarında zaman çizelgesine dokunulmasa, eserlerin DNA 'ları üzerinde abuk subuk oynanmasa keşke...Kült anlatılar, kendi dönemleriyle güzeldir...Güncele adaptasyonlarıyla değil...Belki bir X-Men ya da Spider Man 'de bu durum daha kabul edilebilir olabilir, güncellik sırıtmayabilir ama daha derine kök salmış ve hissiyatı adamın içine işleyen, dönemiyle gerçek anlamda özdeşleşmiş eserlerin alternatif seri için bile olsa, tek kitap için bile olsa güncellenmesine karşıyım...

Aslında baktığında dediklerin doğru olabilir.Mister No olmadan yeni bir karakter yaratılıp bunun üzerinden gidilebilirdi.Bizde o zaman okurken yav adam da ne kadar Miste No gibi.Adamı almışlar ve Vietnam'a yerleştirmişler derdik.Bu açıdan belki de adamlar doğrusunu yapmışlar.Kafamızda adamları suçlamaya yer bırakmadan direkt bizim adamı öyküye yerleştirmişler.

Örümcek Adam veya X men de değişim belki de bize daha kolay geldiği için kabullenebiliyoruz. Örümcek adam banyo yapılan kırmızı odalardan çıktı.Yakında instagram'a da koyabilir pozlarını.Dediğim gibi belki de kanıksamak çok kolay geliyor bu karakterlerde bize.

Mister No olmaz mı? Belki de olmaz. Bizim sevdiğimiz adamdan uzak bir karakter olur. Okumadan belli olmayacak sanırım.

Yalnız bence seçilen dönem çok ama çok güzel. Ömer Bahadır'ın dediği gibi şimdiye göre olukça eski.Irak savaşı falan da olabilirdi.Ben buna da katılmıyorum.Zaman dilimi çok ama çok iyi seçilmiş gibi görünüyor.Vietnam savaşı ikinci dünya savaşında daha da fazla etkilemiştir ABD halkını.Toplumun oldukça kırıldığı ve ayrıldığı bir savaş olmuştur.Hala üzerinde tartışılan,yıllar geçmiş olsa da hala toplumlarını etkileyen bir savaş.Irak sürecinde bunu görmedik.Belki savaş karşıtı gruplar oldu ama Vietnam savaşı kadar etkilediğini zannetmiyorum.

Savaş karşıtı grupların ortaya çıktığı buna karşın milliyetçiliğin arttığı bir dönemde Mister NO belkide ikinci dünya savaşından daha da güzel duracaktır.Yapacağı işi daha bilmiyoruz.Konu çok belli değil.Beni  bunlar heyecanlandırdı.

İşte Manaus'un ortamı müzikleri vs. 1970 lerin Abd si de az renkli ve canlı değil bu açıdan bakılınca.Müzikte sanatta oldukça arayış içinde. Belki bunlar da çok yakışacak. Dediğim gibi okuyabilirsek karar veririz.Ama ben bu açıdan oldukça sıkışan Mister No 'nun yeni versiyonunun daha canlı olabileceğini düşünüyorum.

Bakalım sen beğenecek misin? Yoksa ben değişime karşıyım diyerek sanatta her şeyi denemenin önüne geçerek inzivaya çekilmiş ihtiyar bir ressam gibi mi düşüneceksin? Zaman bize neler gösterecek hep beraber göreceğiz.

ferzan

Alıntı yapılan: beekeeper - 10 Eylül, 2018, 14:10:52

Bakalım sen beğenecek misin? Yoksa ben değişime karşıyım diyerek sanatta her şeyi denemenin önüne geçerek inzivaya çekilmiş ihtiyar bir ressam gibi mi düşüneceksin? Zaman bize neler gösterecek hep beraber göreceğiz.

Durumun değişimle alakası olmadığı gibi eserlere yönelik yerli yersiz her müdahalenin de değişim zannedilmesi hatasına düşülmemesi gerektiğini düşünüyorum...Değişime kapalı olsam, Batman 'in ya da Örümcek 'in değişimlerini, güncel adaptasyonlarını yadırgardım ama burada hatları keskin ve esnetilmeyi kaldıramayacak, popülist bir yaklaşımla özünden sapabilecek oturmuş bir eser söz konusu...Hem de Avrupa 'nın en şahsına münhasır ekollerinden Bonelli bünyesindeki bir karakterden bahsediyoruz...Bir önceki iletimde durumu gayet net bir şekilde açıkladığımı düşünüyorum, olayın bence değişimi kabullenip kabullenmemekle alakası yok...Yersiz ve zorlama bir ''re-origin'' denemesi var...Sergio Bonelli sağ olsaydı bu denli esnemezdi...Kıvrılmasını bilir, ama kırılmazdı...Mister No 'daki bu durum bence tam anlamıyla bir kırılma hadisesidir...

İnzivaya çekilmiş tutucu biri olsaydım, büyük ihtimalle alternatif, indie, grafik roman ve saire gibi türlerden tat almaz, arşivinde ana akımından ara akımına envai çeşit ''tuhaf'' çizgi roman tutmazdım...Bugün bazı yerli üreticiler ve okurlar tarafından hala anlaşılmak istenmeyen ''avantür'' anlayışının, tek kahraman ve yan karakterlerin maceraları anlayışının 21. yüzyılda (yarım asırdan fazladır devam edenler hariç) yerinin olmadığını ilk savunan kişilerden biri olarak değişime kendini kapatacak son kişi bile olabilirim...Benim açımdan mesele yenilikçi yaklaşım değil, kimliği oturmuş net bir konseptin zorlama bir şekilde güncellenme hadisesi...Mister No gibi tamamlanmış, bitmiş ve tadında bırakılmış harika bir seri için gereksiz bir durum bana kalırsa...