Almanak Nedir?

Başlatan gobuns, 16 Ocak, 2018, 21:11:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gobuns

Ben çizgi romanlara göz atarken "Tex/Zagor/Martin Mystere/Mister No Almanak" diye ciltlere rastlıyorum. Biraz araştırdım ama çizgi romanlarda almanak ne anlama geliyor tam olarak bulamadım. "Önemli olaylar takvimi" gibi bir şeymiş kelime anlamı. Eğer düşündüğüm şekilde o yıllardaki önemli olayları konu alıyorsa; bunu o sayıları vererek mi, "şöyle şöyle oldu" diye sıfırdan mı anlatıyor? "Şöyle şöyle oldu" diye anlatabileceğni düşünmemin sebebi bazılarının 3 veya 4 yılı birden kapsamaları. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu çeşit konulara uzağım.

rumar80

İtalya'da almanak adı verilen dergilerde kahramanın  bir macerası yanında o macerada bahsedilen bir Konu bile ilgili bilgileri içeren yazılar da bulunuyor.  Yani bildiğin bir çizgi roman değil.  Farklı.
   Bizde sayfa sayısı ve maliyet artacağı için bu kısımlar cogu almanakta basılmadı.
   Umarım soruna cevap verebilmişimdir.

gobuns

Peki Türkiye'de ne şekilde? Onu anlamadım. Eğer o kısımlar çıkarıldıysa başka ciltlerden ne farkı kalıyor?

rumar80

Kalmıyor zaten.
  Bir iki yayında ek yazılar basıldı diye hatırlıyorum ama fumetti okuyan dostlar Daha iyi cevap verebilirler.

haysat

Almanak adı altında ilk yayını 1001 Roman çıkarmıştır.

Teks Almanaklara başladığında herkes sevinmiş,mutlu olmuştu.İlk sayı gayet güzel ve orjinaline sadık kalınarak yayınlanmıştı.Fakat devam sayılarında maalesef bu bütünlük sağlanamamış ve yazılı dökümanlar çıkarılmıştır.

Orjinal Teks Almanak 1. sayının yayın tarihi 1994, bizde ise 2010 senesinin Ekim ayında yayınlanmış.

Lal Yayınları da yayınlamış olduğu Almanaklar da yazılı dökümanları yayınlamamıştır.

Sadece Çizgi Düşler Nathan Never'ın Almanaklarını orjinal seride ki gibi yazılı dökümanları ile birlikte basılmıştır.

HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !