Mister No Speciale Serisi- Oğlak & LAL

Başlatan Underfined, 31 Aralık, 2009, 15:49:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: Huma - 22 Mart, 2011, 21:34:52
abi cevap için teşekkürler fakat ''Sertao'da Ölüm'' adlı macera Mister No KM-1'de de vardı, o nedenle kafama takıldı...

(Evet daha KM-1'deyim...  :D )

Bilgi doğrudur. Hem Klasik Maceralar serisinde hem de Efsanevi Maceralar serisinde aynı isim kullanılmış. Çevirmenin tercihi.

-Mister No 4. Sayı (Klasik Maceralar 1. Cilt):Morte nel Sertao yani "Sertao'da Ölüm".
-Mister No Speciale 2008(Efsanevi Maceralar, sayı 6):Sangue sul Sertao yani "Kanlı Sertao" olması lazım ama o da Sertao'da Ölüm diye çevrilmiş.

Her iki sayının da çevirmeni, sevgili Ay Barka, öyle tercih etmiş. İki türlüde güzel duruyor.

Selamlar
Lami

Huma

Tabii olabilir benzerlik daha henüz bu efsanevi ciltlere bakma fırsatım olmadı. İki kitap da elinde olan birisi bakarsa bu konu çözülür (: .

------

Evet konu çözüldü... :)

Lami Tiryaki

"Jack Thompson göründüğü gibi biri değildi... Banka soygununu Sonny ve arkadaşlarına yüklemeye çalışanlara hiç benzemiyordu. Peki ya ben? Ben kimim? Ah, evet... Jerry Drake'im... Ya da Mister No, motosikletli kanun kaçağı ve bir asi... Öyle ya, asi... Ama kime ve neye karşı isyan ediyor? Sonny ve arkadaşları sisteme isyan etmiyorlar... Yalnızca hayata tutunmaya çalışıyorlar... Ama sistemin çarkları, bir Harley'in motorundan daha karmaşık ve sistemin, çarkların bozulmasına tahammülü yoktur... Onları saf dışı bırakır ve yerine yenileri koyar, aksi halde sistem çalışmaz... "

Stefano Marzorati ve Nolitta sonrası yeni dönem yazarları Mister No için oldukça sert, çarpıcı ve etkileyici öyküler yazmışlar. Kimbilir belkide Güney Amerika'nın turistik havasından alıp Amerika'nın gerçek görüntüsünü önümüze koyduğu için okuyucu buna isyan etti. Bir anlamda Jerry Drake gibi davranıp bu görüntüyü yok saymayı yeğledi. Mister No bitti.

Cehennem Melekleri gelmiş geçmiş Mister No öyküleri içinde en trajik ve en etkileyici öykülerden biri. Motosikletli gezginlerin arasındaki bir yol hikayesi içinde savaş sonrası gazilerin içine düştükleri, savaşı özgürlük olarak algılamaya kadar giden bir kafayı üşütme sendromunu olanca sertliğiyle bizlere anlatıyor. Şeytanın Köleleri ve Cehennem Melekleri, aslında savaşın yarattığı iki ucubenin simgeleridir. Biri fütursuz, umarsız, şeytana benzemiş, diğeri her şeye rağmen korkularını ve umutlarını hala yaşamaya çalışan ancak bundan çokta korkan iki ucube. Sonny'nin finalde Mister No için sarfettiği,

"Kaçış yok Mister No... Bazen normal insanların bir hayal dünyasında yaşadığını düşünüyorum... Çünkü tamamen uyanık olsalardı çevrelerinde korkunç şeyler olduğunun hemen farkına varırlardı. Ve bütün bunlara isyan ederlerdi... Tıpkı Tinny'nin yaptığı gibi sınırı aşarlardı... Ben de bir gün o noktaya geleceğim... Sınırı aşacağım... Kimbilir belki seninle öteki tarafta tekrar buluşuruz... Ya da Monterrey'de buluşur Nicks'de birer bira içeriz. Her neyse, kendine iyi bak Mister No... Kardeşin Sonny" cümleleri bu insanların umut ve umutsuzluk arasında kendilerini koyacak yer bulamadıklarının en iyi göstergesi aslında. Soygun sonrası kaçarken vurulup öldürülen "Şeytanın Kölesi" Killer için yapılan vahşi, tuhaf ve aslında muhteşem cenaze töreninde Chino'nun sarfettiği sözler bu insanların umutsuzluğunu ortaya koyuyor. "Cennette tutsak olmaktansa, Cehennemde özgür olmak daha iyidir kardeşim..." 

Mister No, bu vahşi ve sert dünyada aynı geçmişi yaşamış ama kaçmayı ve isyan etmeyi başarmış biri olarak kendini sorgular. O, Güney Amerika'da bir tür rehabilitasyona uğramış ve sisteme karşı gelmeyi başarmış bir asidir. Ama hayata tutunma konusunda "Melekler" kadar başarılı olamamıştır. Kanserden ölmek üzere olan Tinny'nin arkadaşlarını kurtarmak için yaptığı insanın kanını donduran girişimini insanca bir özveri olarak değerlendirirken insan çok zorlanıyor. Onlar ölürken bile bir şeylerin umudunu taşımaktadır. Bu insanları böylesine bir cehennemin ortasına atan sistem, varlığını sürdürmek için oluşturduğu savaşta onları kullanmış sonra da çarklarında ezmeye başlamıştır. Bu ilişkiden "hayal dünyasında yaşayan normal insanlar" türemiştir ve onlar bu işin dışındadır. Finalde Chino'nun kendini öldüren Timmy'nin annesine "sen intikamını aldın... Ama çocuğun ölümü bir kazaydı" diyerek normal insanları bu işin dışında bırakmaya çalışması müthiş bir gösterge aslında. Sistemden payını almaya çalışan memur Brown ve Chino bu sert sistemin en dişli göstergeleridir bence.

Cehennem Melekleri okunduğunda üzerinde uzun uzun düşünmeyi gerektiren son yıllarda Mister No için yazılmış en iyi öykülerden biri. İsimsiz Asker öyküsünde olduğu gibi burada da savaşın ucubeye çevirip toplumun önüne attığı zavallı insanları görüyoruz. Bu tür olayların belkide tek iyi yanı Jerry'nin bu sisteme direnmeye çalışıp Brezilya'ya kaçmasıdır. Biz onunla o sayede tanıştık çünkü. Bu da bizim tesellimiz olsun...

Selamlar
Lami   

hanac

Lami, bu editoryal yazı için teşekkürler.

Efsanevi Mister No Maceraları Cilt 5 (Oğlak) de yeralmaktadır bu macera.

Tarkan Kurt

Efsanevi Mister No serisinde yayınlanabilecek daha fazla malzeme var mı? (maxi ve speciale) Yoksa oğlak buseriyi tamamladı mı?

Berkdinho

Mister No Efsanevi'de 1,2,3,5 ve 6. sayılarda 20 adet Speciale maceraları,Efsanevi 4'de İtalya'da sadece 2 sayı çıkan Maxi sayıları yayımlanarak seri tamamlanmıştır.Lal, Mister No Almanakları yayımladığında da Aylık Seri dışındaki bütün yayınlar tamamlanmış olacaktır.
  Bir de Speciale ekleri olan kısa maceralar var (Zagor ekleri gibi) ama onlar yayımlanmaz herhalde.
The Right Man When Things Go Wrong

FerdiFon

Almanaklar  5  Adet Herbiri 176 Sayfa  Bayağı Toplandı  Neden Yayınlanmıyor Acaba  , Heleki Zagor  İse  Bir Sürü Specıale Birikti Bunun Yanında  Almanak Ve Maxi Maceralarıda Birikti Biri Biri Biran Önce Yayınlansada Artık Okusak Stoklar Bitmek Üzere ...

Cantürk

Alıntı yapılan: Ahmet Çakay - 18 Eylül, 2011, 15:25:15
Almanaklar  5  Adet Herbiri 176 Sayfa  Bayağı Toplandı  Neden Yayınlanmıyor Acaba  , Heleki Zagor  İse  Bir Sürü Specıale Birikti Bunun Yanında  Almanak Ve Maxi Maceralarıda Birikti Biri Biri Biran Önce Yayınlansada Artık Okusak Stoklar Bitmek Üzere ...

Almanaklar, Lal tarafından yayınlanacaklar(Kesin tarihi bilmiyorum). Format geçen ay çıkan Martin Almanaklar gibi olacak.

rumar80

Lal yılbaşı gibi bunu duyurmuştu. Zagor'un ve Martin'in yayınlanmamış almanakları ile Mr No'ları yayınlacaklarını açıkladılar.

Martin'i yayınladılar. Darısı diğerlerinin başına.

hennessy

Küçük Odessa

Mister No amerika da bir davete katılıyor ve gene istemeden başını belaya sokuyor, zaten nerde karşısına güzel bir bayan çıksa bizimkisi belaya bulaşıyor :)

Bu sefer rus mafyası New York arka mahallerinde cinayetleri ve eski hesaplaşmalarla uğraşıyor.
Bir ailenin yıkılışı ve ailenin en büyük oğlunun eski defterleri temizlemek için kiralik katil olarak geri gelmesi ve eski aşkı ile karşılaşması güzel bir hikaye idi.

Şimdi ikinci hikayedeyim Mister No okunuyor...........
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Ölüm Meleği

Son zamanlarda okuduğum gerilim hikayelerinin içinde ilk beşte sayacağım müthiş hikaye.
Luigi Mignacco hakketten gerilimi çok iyi bize sunarken, Fabrizio Busticchi ve Luana Paesani bunu çok güzel çizmiş.

Bir katil sokakta seçtiği kişileri keskin nişancı olduğu için tek kurşun ile öldürüyor, new york polisi katili bulamıyor.
Gene Mister No bir güzel ile tanışıyor bu güzel ile katilin ve Mister No nun yolu kesişiyor.

Çok beğendim, gerilim katilin hareketleri Mister No nun polislere taş çıkarır hafiyeli ile okunacak güzel Mister No hikayelerinden biri.

hennessy

3 K İşareti

KKK'ler zenci bir rahibi asarlar kızı bu görüntülerin ardından seneler sonra caz sanatçısı olur ve ölüm tehditleri almaya başlar.

Mister No ve uzaktan arkadaşı onu korumaya çalışırlar bu kitabın en kötü hikayesi idi olmasa idi bence daha iyi olurdu :)

darkwood

Bu hikayeler, Mister No'nun bildiğimiz ve alıştığımız "geleneksel amazon ve savaş hikayeleri" tarzının bayağı dışında.

Fakat kahramanımız kendisini her zaman okutturmayı başarıyor...
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Alıntı yapılan: darkwood - 03 Ekim, 2011, 20:25:42
Bu hikayeler, Mister No'nun bildiğimiz ve alıştığımız "geleneksel amazon ve savaş hikayeleri" tarzının bayağı dışında. Fakat kahramanımız kendisini her zaman okutturmayı başarıyor...

Evet aynen amerikada geçirdiği zamanda yazılmış hikayeler ama çok iyi idi ilk iki hikaye şimdide bir zamanlar new york'u okuyorum

HacıGeraltEmmi

Efsanevi ciltlerdeki birçok macera standardın dışında iyidir bana göre. Ben de şu anda 2. ciltteki maceraları tekrar okuyorum.
Macera isimleri :
1. macera : Zulu! (enterasan bir hikayesi var, kahramanımız Bonelli okurlarının yakından tanıdığı katliamcı General Custer ile aynı macerada),
2. macera : Dark Lady (Mister No ve SS'in tanışma hikayesi)
3. macera : Manaus Macerası (Hazırlayacağı çizgi roman için Manaus'ta esin arayan bir çizgi roman sanatçısı ve rehberi Mister No olunca macera kaçınılmaz oluyor.)
4. macera : Skynet'ten Kaçış (Kahramanımız bu kez tanıdık birilerine rehberlik yapıyor. Konuk kahraman Marti amca!)