Kudüs Günlükleri - KaraKarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 02 Şubat, 2018, 17:18:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

- Angouleme Çizgi Roman Festivali

- En İyi Çizgi Roman Ödülü

Usta çizer Guy Delisle, en güçlü işlerinden biriyle karşımızda.

Pek az insanın gidebildiği ülkelere dair gezi günlükleriyle adından söz ettiren Guy Delisle, günümüz Kudüs'üne dair kültürel bir yol haritasını ustaca göz önüne seriyor.

Pyongyang, Shenzhen ve Burma Günlükleri'nde yaptığı gibi, dışa kapalı ülkelerde gündelik hayatın neye benzediğini, tipik bir yabancının bakış açısından yola çıkarak anlatıyor. Delisle, Kudüs Günlükleri'nde pek çok insan için farklı şeyleri temsil eden şehrin zorluklarını keşfediyor. Kudüs'te yaşayan Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman toplulukları incelerken hiçbir topluluğu kayırmıyor. İnce bir mizahi anlatımla gördüğü her şeyi çiziyor.

"Şimdiye kadar İsrail-Filistin çatışmasının çözümsüz çetrefilliğini bu kadar canlı ve açıklayıcı biçimde anlatan bir şey karşımıza çıkmamıştı."

-Telegraph

"Karanlık fakat zarif bir komedi. Trajedinin kıyısında sendeleyen absürtlük..."

-New York Times

"Hem Ortadoğu'daki çatışmaya dair mükemmel bir giriş, hem de dünyanın en kutsal şehrinde yaşamanın neye benzediğine dair hayranlık uyandıran bir yakın plan çalışması."

-National Post

"Kudüs Günlükleri, küçük bir mucize. Özlü, adil ve son derece teferruatlı."

–Guardian

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Delisle külliyatı adım adım tamamlanıyor. Merakla bekliyorum.

nocardia

305,308, 309, 312, 313, 316, 317, 320 numaralı sayfalar benim elimdeki kopyada hatalı basılmış (üst üste basım). Bu durum sadece bende mi var diye merak ediyorum, kitabı alan var ise kendi kopyasını kontrol edebilir mi lütfen?

gizmoo

darkwood

Ödüllü Kudüs Günlükleri oldukça etkileyici görünüyor. Fakat serinin en popüleri bu güne kadar 3 baskı yapan Pyong yang oldu.
Darkwood Sakinleri..

ferzan

Alıntı yapılan: nocardia - 11 Mart, 2018, 19:36:26
305,308, 309, 312, 313, 316, 317, 320 numaralı sayfalar benim elimdeki kopyada hatalı basılmış (üst üste basım). Bu durum sadece bende mi var diye merak ediyorum, kitabı alan var ise kendi kopyasını kontrol edebilir mi lütfen?

Kontrol ettim, bende de sorun yok...Muhtemelen az sayıda denk gelen hatalı bir basım size düşmüş...Benzer bir durum, Wolverine: Weapon X 'te başıma gelmişti...Hevesim kırıldığından, elimde İngilizce orijinal cildi de olduğundan o zamanlar değiştirmeye de üşenmiştim...

Siz değiştirin ama, güzel bir kitap ve hatalı baskılar ayıklanmalı, şayet sizin gibi başka okuyuculara da gittiyse değiştirilmeli...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nocardia

Değişimi aldığım yerden mi yapmam gerekiyor yoksa yayınevi kendisi değiştirir mi acaba? Alalı bir ay olacak neredeyse, aldığım İnternet sitesi bu kadar süre sonra değişim yapmaz diye düşünüyorum...

ferzan

Bence doğrudan yayınevi ile irtibata geçin...Telefonla ya da sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz...Facebook hesaplarından da kısa sürede dönüş yapıyorlar, detayları ve nasıl yapacağınızı netleştirirsiniz böylece...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hennessy

Muhteşem bir baş yapıt...........................

Söz söylemek bile az okuyun. Okuyun din çatışmalarını, insanların neler ile karşıya kaldığını. Yaşamın ne kadar basit ama zorluklar içinde olduğunu...

Çizgi Roman okumak sanattır. 9/10
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Kitap çıkalı bir yıl olmuş...Çıktığı gibi almama rağmen sakin bir zamanda okumak üzere hep ertelemiştim...Dün akşam başım ağrıdan çatlarken, ilaç olsun diye başladım...Bugün, gün içerisinde de bitirdim...

Gerçekten iyiydi, çok beğendiğimi söyleyebilirim...Guy Delisle 'nin Türkçe 'de çıkmış tüm kitaplarını okuyan biri olarak diyebilirim ki, üretim tarihi günümüze yaklaştıkça her kitabında o turistik soğukluğu ve olaylara yüzeysel yaklaşımı kayboluyor ve daha sempatik hale geliyor...Burma Günlükleri 'yle bu süreç başlamıştı zaten...Pyongyang en mesafeli bulduğum eseriydi, Shenzen ise ondan biraz daha ılıktı...

Üreticisine yabancı olanlar için kısaca bahsetmek gerekirse;

Kanada doğumlu Fransız bir sanatçının gerek işi, gerekse eşinin işi dolayısıyla dünyanın çeşitli bölgelerine seyahatlerinin son durağı Kudüs...Daha önce eşinin üyesi olduğu uluslararası oluşum ''sınır tanımayan doktorlar'' (STD) bünyesinde çalışan eşinin ardından bir freelance sanatçı olarak sürüklenmeye Burma seyahati ile başlayan ve bu seyahate bir de çocuğu eklenen Delisle 'yi Kudüs seyahati esnasında git gide büyüyen iki küçük çocukla birlikte adeta ev hanımı olarak görüyoruz...Eşi, üyesi olduğu oluşumla birlikte binbir zorlukla sıcak bölgelerde görevini icra ederken Delisle 'ye çocuk bakmak, çocukları okuldan almak, yeni yerler keşfetmek, farklı kültürlere tanık olmak, bloğunu güncellemek ve seyahat ettiği yerlerin fotoğraflarını çekmekten daha fazla eskiz yapmak düşüyor...Kudüs 'te kaldıkları bir sene boyunca tıpkı diğer seyahatlerinde olduğu gibi ilginç şeylere tanık oluyor, birbirinden farklı inanlarla tanışıyor...Arada bazı Avrupa ülkelerine davete icabeten mesleki kısa seyahatler yaparken, Ortadoğu 'da kaldığı süre boyunca Gazze 'de de bulunma fırsatı oluyor...Olaylara tek taraflı yaklaşmama ve her kesimin yanında olup bir gerçekliği her kesimin bakış açısıyla öğrenme olgunluğuna bu kitapta tamamen erişmiş görünüyor...

Kudüs 'teki ikameti esnasında gerek Müslüman, gerek Hristiyan, gerek de Yahudi kesimlerinde akademi öğrencilerine paneller düzenlediği, atölye çalışmaları yaptığı oluyor...Aynı bölgelerde varlığındna haberdar olduğu çizerlerle, çizgi film stüdyolarıyla ve grafik ajanslarıyla irtibat halinde olup güzel sanatlar eğitimi veren üniversitelerin de müdavimi oluyor...Bu süreçlerde empati kurarak yaptığı çıkarımlar, kitaba ayrıca değer katıyor...Tıpkı başka pek çok konuda olduğu gibi...

Tel Aviv 'e bir çizgi roman semineri için gittiğinde, İsrailli ikiz çizerlerden en gözde olanı Asaf Hanuka ile bir araya geliyor...Kitapta onu da görmek sürpriz oldu...Hanuka biraderlerin işleri bizde pek bilinmese de (Bilekkesenler hariç) bilhassa Asaf Hanuka 'nın, kardeşi Tomer Hanuka gibi gerek Avrupa 'da, gerek Amerika 'da tanınmasına yol açan çok leziz işleri var...Bunlardan en bilineni, haftalık bir dergide de yayınlanan ve İngilizce bir toplama albümü de olan (ve zannımca üretimi ve yayını hala devam eden) ''Realist'' başlıklı konsepti...Tamamen kendi hayatından yola çıktığı gündelik, eleştirel ya da hayali çıkarımlar içeren tek sayfalık hızlı biten kurgulardan oluşan harika bir seri...Ben, Asaf Hanuka 'yı İsrail 'in Kutlukhan Perker 'i olarak görüyorum...Bazı açılardan daha bile fazlası dediğim oluyor...

Kudüs Günlükleri 'nde konuk olduğu birkaç sayfadan anlıyoruz ki bir İsrailli olarak Asaf Hanuka koyu bir din karşıtı...Bilhassa kendi yurttaşlarının dinsel tutkuları ve yaklaşımlarından gına gelmiş...Guy Delisle 'nin Kudüs davetini kesin bir şekilde geri çeviriyor...Nefret ettiği köktendincilerle dolu o kente asla adımını atmayacağını ifade ediyor...

Meraklısı için Asaf Hanuka 'nın Instagram adresini de verelim;
    https://www.instagram.com/realistcomics/?hl=tr

Guy Delisle 'nin tüm kitaplarını gözüm kapalı tavsiye ederim ama bilhassa Burma Günlükleri ile Kudüs Günlükleri 'nin çizgi roman severler haricinde gezi ve anı tutkunlarının da kitaplığında bulunması gerektiğini düşünüyorum...

ZGeralt

Alıntı YapPyongyang en mesafeli bulduğum eseriydi,

Aynı şekilde mesafeli ve yüzeysel hissettirmişti bana Pyongyang, bu nedenle diğer kitaplarını almadım. Ancak Kudüs Günlükleri dikkatimi çekti, alıp bir şans daha vereceğim Guy'a :)

memospinoz

Haydi artık 2. baskıyı yap KaraKarga.  :-*

memospinoz

2. baskıyı yapmış KaraKarga. Ama nerede?  ???
İlk çıktığında 36₺ idi fiyatı bu arada. Niye o zaman almadıysam.  :(
Şimdi 60₺ olmuş ama satan yer yok. Çok ilginç.

memospinoz

Teşekkürler dostum. 1 ayda ancak girmişler sisteme demek ki.  ;D (Çıkış tarihi Kasım 2020 demişler sitede.)
Keşke Rehine'yi de sisteme girseler de artık %60 indirimli olarak sipariş versek.  :D
Olmazsa Kidega'nın indirimi bitmeden %45 indirimle almalı.  :)