Superman - Muhammed Ali / Bilka

Başlatan pizagor, 04 Ocak, 2010, 20:05:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Internette gezinirken rastladim bu kapaga ve yillar öncesine döndüm. Devasa bir kitapti, bir zamanlar kitapligimin en büyük albümüydü. Daha sonra birçok baska albüm gibi elimden kayip gitmis. En azindan 10 kez okumus olmama ragmen hafizami zorlasam da ne tam olarak hikayeyi ne de ayrintilarini hatirlayabiliyorum. Mesela kapaktaki Batman'i daha önce farketmemisim. Bilka'nin sayfalari aydinger üzerine çizdirip bunlari basma uygulamasini düsünerek, Türkçe baskisinin kapagi farkli miydi acaba diyorum kendi kendime...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Konusunu tam hatirlamamakla birlikte Süperman'nin günesin sari isilarini alamadigi ve güçlerinin esit oldugu baska bir gezegende Muhammed Ali ile formalite maçi yapmalari ve daha sonra diger düsmanlarini pataklamalarini konu alan naif bir öyküydü...

Ama kapakta görüldügü üzere Bilka'da çikan sayida (yada özel albümde diyelim) Batman mevcut... ;)

Sevgiyle kalin...

pizagor

Kapak kopyalanmis gibi...

Hadi bakalim, 2 resim arasindaki 19 farki bulun :)

s.b

Evet bu çizgiromani ben de okumustum. Dögüsün sonunu merak ederek okudugumu hatirliyorum.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

azizelaziz

BİLKA Yayınları'ndan 80'li yıllarda çıkan albüm...

Büyük boy, 65 sayfa, renkli,nadir...

Çok iyi kondisyonda...

hennessy

Doğum günümde seneler önce hediye gelmişti hey gidi günler
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Solomon Kane

nasılsa alamayacağım biri bana sonunu söyler mi ? :D
Hiç bir yerde huzur bulamazken ölmek için endişe etmek neye yarar? JUDAS

Yarım uyku 4 sandviçe bedeldir. ( Demir Pençe Filminden)

" Çelikten yüreklerimiz, tunçtan ruhlarımız, kurşundan mermilerimiz vardır."

Bütün çizgi romanları bulabileceğiniz tek yer cennettir. ( Ben :) )

tommikser

yunusmeyra

hikayenin sonunda Muhammed Ali uzaylı istilacıların en güvendikleri adamı yener sözünde durmayıp saldırı başlatan istilacıları süpermen dağıtır..Ali ve süpermen beraber kazanır..aslında biz dünyalılarda büyük bir işgal ve felaketten kurtuluruz  :)
  bence kondüsyonu iyi bu sayı çok çok daha fazla etmeli..Türkiye'de bu boyut ve kalitede basılan renkli ve tek maceralık ilk "comics"tir..neal adams'ın çizdiği macerada aslında orjinal kapak hem ön hem arka kapağı kapsayan çift sayfalık bir çizimden oluşur..ve asrın karşılaşması olarak sunulan kompozisyonda bir çok amerikan ünlüsü çizilmiştir..bir de aynı kapağın çok daha fazla ve farklı amerikan ünlüsünü barındıran ancak yayınlanmamış bir versiyonu daha var onu da buraya alalım,hem iki kompozisyondaki farklarıda karşılaştırmış oluruz:
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

darkwood

Burada hikayenin sonunu okuyanların pek satın alacaklarını düşünüyorum ama  ;D  nadir bulunan değerli bir sayıdır, satın alacak olana şimdiden hayırlı olsun.
Darkwood Sakinleri..

Solomon Kane

çok teşekkür ederim :) basılan kapağın arka yüzünde obama var yalnız :D baya benziyor yani :D kaç yılında basılmıştı bu :D

pizagor

Bu albümün bizdeki yayını yine hayalet çizerlerin çalışması üzerinden mi olmuş, bilgisi olan var mı arkadaşlar?

yunusmeyra

orjinal ilk baskı 1978..yani obama 17 yaşında  ;D senin dediğin "pele" galiba  ::)

orjinal kapaktakiler için yayınlanan ayrıntılı "kim kimdir ?" fihristini alta ekliyorum..

yunusmeyra

"Bu albümün bizdeki yayını yine hayalet çizerlerin çalışması üzerinden mi olmuş, bilgisi olan var mı arkadaşlar?" pizagor

ülkemizdeki baskısını en son 80'li yılların sonunda elden çıkarmıştım..ancak orjinal çizerlerin sayfalrı basılmıştı diye hatırlıyorum.. çünkü neal adams'ın bol aksiyonlu ve özgün desenleri ile onu çinileyenlerin ortaya çıkardığı görsellik bizimkilerin yaptığı "en iyi" kopyayla bile sırıtacak kadar kendine özgüdür.. yani hatırladığım renkli sayfalar, "bilka" nın öbür hayalet çizerlere yaptırdığı sayfalardaki gibi kötü değildi..yanlız kapak orjinal kapağın tekrar ,sanırım "eralp" tarafından çizilmiş-renklendirilmiş halidir..

Solomon Kane

evet Pele imiş :) hayalet çizerler ne :) gizem kokusu aldım :)