Teks Efsanevi Ciltleri - Oğlak

Başlatan s.b, 06 Ocak, 2010, 16:21:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

EFSANEVI TEKS - 1          520 Sayfa.

Zeynep Akkus'un dört sayfalik tanitim yazisinin ardindan ilk macera baslar.

KANLI ANLAŞMA.         Yazan: G.L. Bonelli Çizen: A. Galeppini

Bu macera Teks'in orijinal 7. sayisidir. Fakat sadece 12 sayfalik bir özeti verilmistir. Bu konuyla ilgili Zeynep Hanimin yaptigi açiklama söyle:
"Teks'in, ölümünün üzerinden 20 yil geçtikten sonra esinin intikamini almasini konu alan bu maceranin öncesinde, her seyin nasil basladigini hatirlamak amaciyla epey gerilere gidip Teks'le  Lilyt'in tanistigi, 36 sayfalik strip formatinda yayinlanan, 25 Agustos 1950 tarihli Kanli Anlasma'dan bir bölümü eklemeyi uygun gördük."

İNTİKAM YEMİNİ. Yazan: G.L. Bonelli Çizen: A. Galeppini
Orijinal sayi ve yili:104-105-106.    1969.
Sicak bir yaz günü öğleye dogru Salakai Mesası yolu üzerinde Teks, Kit Carson, Kit Willer ve Tiger Jack yanlarindaki yük katirlarina söylenerek ilerliyorlardi.

-- Nesi var bu katirlarin?
-- Kipirdatin sunlari.

Katirlar önlerine çikan yilandan korkarak uçuruma yuvarlanirlar. Dört arkadas aksam olurken Defiance Kalesine varirilar. Ertesi gün Teks gazete okurken bir haber dikkatini çeker. "Banker Fred Brennan ortadan kayboldu"

Teks
-- 20 yil öncesi! Silah kaçakçilari.

Carson
-- Colorado ve çevresindeki pek çok Navajo'nun ölümüne neden olan çetenin elebaslarindan.

Teks ve arkadaslarinin hedefi bellidir. Teks'in esi ve Kit'in annesi, Navajo Reisi Kizil Ok'un kizi Lilyt'in 20 yil önce ölümünden sorumlu olan Fred Brennan'i bulmak. Hep birlikte yola çikarlar. Aksam kamp kurduklarinda, Kurt ulumalari arasinda kahvelerini yudumlarken Kit babasina annesinin ölümünü kastederek sorar.

--Nasil oldu?

Teks o hüzün dolu günleri anlatmaya baslar.

Teks'in anilarini dinlerken (okurken) 260. sayfaya geliverirsiniz.

Sonrasinda Brennan'in New Orleans'ta oldugunu ve bir gemi satin aldigini ögrenirler. Gizlice bu gemiye girerler ve......

Devamini ben anlatirsam Teks'i okumanizin bir manasi kalmaz. 305 sayfa süren bu macerayi okuyupta begenmemek mümkün degil.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Efsanevi Teks 1 devam ediyor.

EL MUERTO Yazan: G. Nolitta Çizen:A. Galeppini
Orijinal sayı ve yayın yılı: 190-191.  1976

Tiger Jack ve arkadaşı Santah Wingate'den Navajo Bölgesinin sınırına giden yolda atlarının üzerinde ilerliyorlardi.

Yolda 4 kişinin kahve içme davetine uyarak atlarından inerler.

Böylece kurulmus tuzağın içine düşerler. Santah öldürülür. Tiger'i öyle bir döverlerki sonunda bayılır.

Tiger atının üzerinde zorla durmaya çalısarak arkadasının cesediyle Navajo kampına ulasır. Teks'e olanları güçlükle anlatır.

Teks
--Adı iyi duyduğuna emin misin?

Tiger
-- El Muerto. Aynen böyle. El Muerto!

Teks
--Tanrı askına. Kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım böyle bir adı ya da lakabı olan birini hatırlayamıyorum.

Teks, El Muerto hakkında bilgi almak için geldiği Wingete Kasabasında Serifle konusurken Posta Arabası büyük bir gürültüyle ana caddeye girer.

Arabanın içerisinde El Muerto'nun saldırısına ugrayıp yaralanan Kit'te vardır. Kit durumu babasına kan kaybından bayılmadan evvel anlatır.

Teks
-- Ates edeni görebildin mi?

Kit
-- Senden nefret eden biri.

Teks
--Kimden söz ediyorsun sen?

Kit
-- El Muerto'dan.

Teks, kim oldugunu hatırlayamadığı bu düsmanıyla bir mezarlıkta duello etmek üzereyken El Muerto ona olan nefretinin sebebini anlatır. Ve sessiz mezarlıkta iki adam hızla silahlarına davranırlar.

184 sayfalık bu macerayi sakın kaçırmayın.
Efsanevi Teks 1 bitti.

Lami Tiryaki

Sami hocam macerayi yasar gibi okumak böyle bir sey olmali. Emegine saglik sayende bir de maceranin bir sekilse senaryosunu okuyup yasiyoruz. Yalniz "devami gelecek sayida noktasini" acimasizca seçmissin dostum. Eee sonra?...

Selamlar
Lami

s.b

EFSANEVİ TEX - 2  BÜYÜK ENTRİKA

Yazan: G. L. Bonelli            Çizen: Erio Nicolo
Orijinal Sayılar: 141-142-143-144-145

Tam 511 sayfa süren heyecan fırtınası...

darkwood

Bu kitabi 3 yil kadar önce keyifle okumustum, tekrar yukarida yazilanlari okuyunca bazi seylerin ne kadar çabuk unutuldugunu bir kez daha görmüs oldum. Senaryo olarak okuyup tekrar bunlari hatirlamakta ayri bir keyif.
Bunlari degerli vaktini ayirarak bize aktaran Sami bey'e elinize emeginize saglik diyorum.
Darkwood Sakinleri..

darkwood

Maceranin sonu yaklastikça heyecan artiyor. Bakalim finali nasil olacak..
Darkwood Sakinleri..

s.b

Aksamlari evde Teks'ten küçük notlar alarak cebime koyuyorum. Is yerine gelince de firsat buldukça bu notlari foruma aktariyorum.

darkwood

Not tutma aliskanligi okuldan kalma bir aliskanliktir. Insanin kafasinda tutamiyacagi bir seylerin hatirlanmasini kolaylastirir.
Ayrica yaninizda tasidiginiz sürece her zaman bunlardan yararlanma sansiniz olur.
Örnegin okula giderken ders çalismada veya imtahanda kopya çekerken "ögretmene yakalanmadan" faydasini görürsünüz veya evinizde okuyup güzel yerlerini not ettiginiz çizgiromanlari isyerinizden net araciligi ile "patrona yakalanmadan :) " paylasimini saglayabilirsiniz. Dedimya her zaman ise yarayan bir aliskanliktir. Ama yakalanmamak kaydiyla...  ;)
Darkwood Sakinleri..

darkwood

Sami bey, maceranin sonu gelecekmi?
Tam en güzel yerinde kaldi. Not kagidiniz bitti ise göndereyim.  :D
Selamlar..
Darkwood Sakinleri..

s.b

s.b

Fred, Teks'in en kisa zamanda öldürülmesini istemektedir.

Fred
-- Beni iyi dinleyin bay Murdock! Bu is bu gece, en geç yarin sabah bitmeli. Ücreti artirmak istiyorsaniz sorun degil. Yanimda para var. Istediginiz miktari hemen verebilirim.

Murdock
-- Ne kadar?

Fred
-- On bin! Ama bir dolar fazla vermem.

Murdock
-- Güldürmeyin! Willer'i kaçirmak için ne teklif ettiklerini biliyor musunuz? Tam elli bin dolar.

Fred
-- Kim?

Murdock lafi uzatmadan Clem'in Kit Carson'la tanismasini, Teks'in tas ocagindaki çalisma kampindan kaçisinin ayarlanmasi karsiliginda anlasilan para miktarini açiklar ve Fred'den yeni bir teklif bekler.

Fred
-- On bin dolarin yaninda Vicksburg Hapishanesinin müdürlügünü de teklif edersem cevabiniz ne olur?

Sevinçten agzi açik kalan murdock,
-- Bunu saglayabilir misin?

Fred
-- Bana güvenin.

Böylece Teks'in öldürülmesine karsilik hapishane müdürlügü vaadini alan Murdock, Carson ve Clem tarafindan dinlendiklerinden habersiz Fred'in yanindan ayrilir.
Carson ve Clem, Fred'in odasinin önüne gelip kapiyi çalarlar.

Fred
-- Kim o?

Carson
-- Ahirda çalisiyorum. Atinizin bir nali düsmüs ne yapayim diye sormaya geldim..

Fred
-- Aptal herif.

Kendisini bekleyen felaketten habersiz olan Fred öfkeyle kapiyi açar ve Carson'un yumrugunun siddetiyle bir süreligine kanatlanir. Yere indiginde ise
-- Neler oluyor?.. Oh basim...
Ne oldugunu anlamaya firsati olmaz. Çünkü Carson kanatsiz kuslari uçurmakta ustadir ve Fred yine bir kus oluverir. Kus yere baygin olarak düser.Carson bir sigara yakar ve Clem'e döner.

Carson
-- Bana bir ip bul.

Clem
-- Asacak misin?

Carson
-- Çok iyi olurdu ama bize dirisi lazim. Yoksa ölüsü gübre olarak bile bir ise yaramaz.

Carson bir sürahi suyu Fred'in basina dökerek ayiltir.
Fred
-- Eger istediginiz paramsa...
Lafini tamamlayamadan Carson'un çifte gibi yumruguyla karyolanin üzerine baygin olarak düser.

s.b

EFSANEVI TEKS 2 DEVAM EDIYOR.

Fred sikica baglanir. Carson Teks'in kurtulmasi için yeni planini Clem'e anlatir. Clem Carson'un yanindan ayrilir. Carson'a hayran bir vaziyette düsünmektedir.
" Uzun yasamak isteyen isteyen biri Carson'un düsmanligini kazanmamali"

Hava kararinca, Clem at arabasiyla Fred'in kaldigi odanin altina gelir. Carson pencereden Fred'i at arabasina dogru birakir.

Carson
-- Uslu dur. Merak etme ölmezsin.

Böylece Carson, Clem ve bagli olan Fred kasabadan ayrilirlarak Mohavelerin köyüne giderler. Onlari reis Victorio karsilar.

Clem
-- Victorio bu Teks Willer'in arkadasi

Victorio
-- Ugh. Victorio Gece Kartali'nin kardesi Gümüs Saç'i duymustu. Atesin basinda oturup konusalim.

Clem
-- Ben gidiyorum. Vicksburg'a dönüp Murdock'la konusmaliyim.

Carson
-- Sakin bir sey belli etme Clem. Ikili oynadigindan süphe etmemeli.

Clem
-- Endise etmeyin.

Clem köyden ayrilirken Carson Victoria'ya döner ve
-- Arabada sizin için tüfek ve cephane var. Ayrica Gece Kartali'nin mahvina neden olan yilani da getirdik. Gerçegi anlatmasini ve suç ortaklarinin adlarini vermesini istiyorum.

Mohaveler iskence için Fred'i hazirlarken Carson da Teks'in kurtarilmasi için yaptigi plani Victorio'ya anlatir. Bileklerinden asili Fred Redwood'un yanina gelirler.

Carson
-- Bayim. Arkadasimin basini belaya sokan bu entrikayi açiklayacak misin yoksa sirrini Çehenneme mi götüreceksin?

Fred
-- Neden söz ettiginizi anlamiyorum.

Carson
-- Inatçisin demek! Pekala adios.

Carson, Fred'in gözünü iyice korkutup onu Mohavelerin insafina birakiyormus gibi köyden biraz uzaklasir. Amaç Fred'i konusturmaktir.
Victorio keskin biçagiyla Fred'in gögsüne caprazlama iki kesik atar. Ateste kizdirdigi biçagi korkudan soguk terler döken Fred'in yüzüne yaklastirir. Carson'unda gittigini zanneden Fred avazi çiktigi kadar bagirmaktadir.
-- O lanet olasi herifi çagirin. Istediklerini anlatmaya hazirim.

s.b

Birkaç dakika sonra yasadiklarinin etkisiyle hala tir tir titreyen Fred Redwood, Navajolarin bölgeden sürülmesi ve bölgenin spekülasyonlara açilmasiyla ilgili korkunç plani ayrintilariyla anlatir.

O sirada Vicksburg Hapishanesinde Clem Murdock'a bir sey sezdirmemeye çalisarak karsilikli kadeh tokusturmaktadirlar.

Ertesi gün Teks tasocaginda elinde kazmayla çalismaya baslamistir.

Saatler agir agir ilelerken dramatik olayin kahramanlari aksami beklemeye koyulur.

Vicktorio ve Mohaveleri dönmemek üzere kamplarini bosaltirken, Clem ve Carson, yola çikmak için Günesin batmasini beklemektedir. Murdock gardiyanlara son talimatlarini vermekte ve Teks de Kit Carson'un büyük bir sabir ve dikkatle kurdugu plani bozacak bir hata yapmamak için hareketlerine çok dikkat etmektedir.

Teks
-- Kaçisima hangi gardiyanlarin yardim edecegini bilmiyorum. Ama içimden bir ses tuzak kuruldugunu söylüyor.

Teks'in içindeki ses dogru söylüyordu. Iki gün öncesine kadar Teks'in kaçisini ayarlayanlar o aksam öldürmek için harekete geçeceklerdi.

Mahkumlardan biri belli etmeden Teks'in yanina yaklasir.
-- Gözünü dört aç Willer! Birileri bir is çeviriyor.

Teks
-- Nasil

Mahkum
-- Açiklayacak zamanim yok. Biz mahkumlarin "Telgraf" dedigi bir sistemle haberleri birbirimize aktaririz. Buraya gelmenden hemen sonra yayilan habere göre Murdock sana pis bir oyun hazirliyormus.

Teks
-- Öyle mi?

Gardiyanin bagirmasi konusmalarini böler.
-- Siz ikiniz konusmayi kesin. Yoksa kirbaçlanmak mi istiyorsunuz?

Teks diger mahkumlardan ayri bir hücreye konur. Hava kararinca Clem'in vermis oldugu aletle hücrenin kapisini açar ve disari çikar. Diger mahkumlarin şaşkın bakislari arasinda nöbetçiyi sessizce safdışı eder.

s.b

Teks mahkumlarin hepsini, yeniden suç islememeleri sözünü vermelerine karsilik serbest birakir.

Teks kaçis planina uygun hareket etmektedir ve degisen plandan habersiz olarak kurulan tuzaga dogru ilerlemektedir.

Teks
-- Tamam asagi indim. Iste baraka ve atlarda ileride. Içimden bir ses çektiklerimin geride kaldigini söylüyor.

Arkasindan kendisini öldürmek için gelen gardiyanlardan habersizdir. Fakat kader Teks'ten yanadir. Serbest kalan mahkumlar Teks'e vefa borçlarini, gardiyanlari etkisiz hale getirerek öderler.
Arkasinda olanlardan habersiz olan Teks özgürlügünün ilk duragi olan barakaya ulasir.
İçeride Clem, Carson ve elleri havada foyası meydana çıkan hain Murdock vardır.
Carson sessizce içeri giren Teks'i görünce sevinçle
-- Teks!!

Murdock
-- Ne demiştim, arkadaşınız sağ salim burada.

Teks
-- Öyle görünüyor. Ama disarida duyduklarima göre tam da senin gibi bir kallesten beklenecek bir hata yaptin ve ikili oynadin.

Carson
-- Dün bir adamla buluşup on bin dolar ve cezaevine müdür olması karşılığında seni öldürmeyi kabul etti.

Murdock
-- Dogru degil.

Murdock lafini bitirmisti ki "Smack" Teks'in sağı ile yere serildi.

darkwood

Bu macerada en çok begendigim bölümlerden biri Teks'in Murdock'u pataklama sahnesidir.
Ellerine saglik bir tanede benim için vur. Adam tam bir iki yüzlü.  Teks'e yapmadigini birakmadi...
Darkwood Sakinleri..