Radikal Düşünürlerin Gözünden Şiddetin Eleştirel Tarihi - Dipnot Yayınları

Başlatan memospinoz, 21 Şubat, 2018, 17:42:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Şiddet, yaşadığımız yüzyılı tarif ederken dilimizden düşmeyen ve yakıcılığını her geçen gün daha sarsıcı şekilde hissettiğimiz bir gerçeklik. Şiddetin olmadığı bir dünya düşlemenin bile yadırgandığı günümüzde, onu azaltmaya ve son kertede ortadan kaldırmaya yönelik her türden girişim, öncelikle düşünsel bir cesaret gerektiriyor: Klişelerden sıyrılma ve hakiki düşüncenin derinliklerine dalma cesaretini.
"Şiddet döngüsünü kırmak için ne yapmak gerekir?" sorusuna yanıt arayan bu grafik roman, Arendt'ten Fanon'a, Foucault'dan Butler'a, Said'den Sontag'a insanlık tarihinin en önemli düşünürlerinden bazılarının eleştirel yaklaşımlarına çizgilerle mercek tutuyor. "Başka bir dünya mümkün" diyenler için hem ufuk açıcı hem de soluk soluğa okunacak bir kılavuz...

Boyut: 16x24 cm
Sayfa Sayısı: 136
Etiket Fiyatı: 18 TL

KenParker

Elim grafik romana zor gitti. Onca kolay okunan çizgi romanın içinde ismi Şiddetin Eleştirel Tarihi olan çizgi romanı okumak keyifli olmasa gerekti. Her ne kadar kitap okumaktan zevk alsam da kafamızın bir kenarında şu saklı düşünce yok mudur? Bilgi veren şeyler sıkıcıdır, eğlenceli şeyler eğlencelidir.

Hemen söyleyeyim. Okurken hiç sıkılmadım. :) Sofinin Dünyası gibiydi. Gayet hoşuma gitti. Kitabı iki yazar hazırlamış. Dünyanın önde gelen pek çok düşünürünü yaklaşık onar sayfalık bölümler halinde bazen anlatmışlar bazen konuşturmuşlar.

Her düşünür anlatılırken çizer değişmiş. Dünyanın farklı coğrafyalarından farklı çizerler konuyu daha zevkli, daha anlaşılır hale getirmiş. Eğer Teks okumaya sinema izlemek denseydi ben bu kitaba belgesel izlemek derdim. Konu ilginizi çekiyorsa, hararetle tavsiye ederim.

Kitaptan iki alıntı:
''Medya seçkinlerin tahakkümünü sürdürmek için kitlesel bir uzlaşı yaratır.''
''Anaakım medyada çoğunlukla egemen seçkinlerin borusu öter. Bu nedenle de medya, tahakkümün doğasını asla sorgulamaz.''