Bilka Cambazlığı

Başlatan pizagor, 07 Ocak, 2010, 17:07:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Canim memleketime özgü bir takim yayin hinlikleri vardir...

Mesela Tay çizgiromanlarinda gördügümüz, sayfa sayisini tutturmak için bazi karelerden feragat etme...

Veya bir dönemin Red Kit'lerinde ve Alfa Yayinlari'nin Tenten'lerinde oldugu gibi, az sayfali frankofon büyük boy bir albümü alip, karelerin biraz orasindan biraz burasindan kirparak onu kalin küçük boy bir kitaba dönüstürme...

Ya da Bilka'da rastladigimiz, orijinal sayfalar yerine bilinmeyen çizerlerin aydinger üzerine kopyaladiklari çizimleri basma...

Yukarida siraladigim basim hileleri dönem dönem forumlarda ya da çesitli çizgiroman yazilarinda dile getirilir. Ancak Bilka'nin yaptigi diger bir canbazliktan bahsedildigine hiç denk gelmedim.

Diyelim ki 'Comics' yayinlayacaksiniz ama bunu orijinal boyutlarinda degil de okuyucunun halihazirda asina oldugu 'Fumetti' basim formatinda çikarmak istiyorsunuz. Ama bu o kadar da kolay degil çünkü 'Comics' boyutlariyla 'Fumetti' boyutlari arasindaki orantisizliktan kaynaklanan bir sorunsalla karsi karsiyasiniz. 'Comic' boyunu 'Fumetto' boyuna indirdiginiz takdirde, sayfanin saginda ve solunda oldukça büyük bosluklar kaliyor... Peki bu durumda nasil bir taktik izleyeceksiniz?

Bilka Örümcek Adamlarinin birkaç onlu sayi boyunca her sayfasinda yapilan uygulama, sayfanin sagindaki veya solundaki karelere (tercihen hangisinin isçiligi daha azsa o tarafa) yine hayalet çizerlerce ek yapilmak suretiyle kareleri genisletmektir...

Eklentiyi farkedebilmesi için okurun bu sayfalari orijinalleriyle kiyaslamasina da gerek yoktur. Bu çizimler kendini hatirlatmak istercesine, 'iste buradayim!' dercesine okuyucunun gözüne batar, öylesine siritir... Karenin kompozisyonu bir noktaya kadar gayet güzelken bir bakarsiniz o noktadan sonra çizgi karakteri degismistir, çizgi acemilesmistir. Bir kol gereksiz yere uzamistir, simetri önemsenmeden yeni bir omuz çizilmistir...

Son söz... Her ne kadar simdi burun kivirsam da elestirsem de, daha sonra hiçbir 'Comic' bana o Örümcek Adamlarin verdigi keyfi veremedi. O da ayri bir konu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

s.b

Ben Bilka Örümcek Adam'i büyük bir zevkle her sayisini alip okurken, sizin bahsettiginiz o tuhaf çizimli sayilar yüzünden okumayi birakmistim. Bir süre sonra da hepsini sobada yakmistim zaten annemin oh ne güzel isitiyor sözleri esliginde.
Hey gidi günler hey.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Ocak, 2010, 17:07:19
Bilka Örümcek Adamlarinin birkaç onlu sayi boyunca her sayfasinda yapilan uygulama, sayfanin sagindaki veya solundaki karelere (tercihen hangisinin isçiligi daha azsa o tarafa) yine hayalet çizerlerce ek yapilmak suretiyle kareleri genisletmektir...

Ozgur, bende Bilkanin 100. sayidan sonraki sayilari var ama boyle bir durum goremedim.

Bu ek cizimler hangi sayilarda var ?

pizagor

Örneklem üzerinden birkaç sey söyleyecegim... Örümcek Adam'in 1. ve 2. sayilarini içeren 1. cildine, 33. ve 34. sayilarini içeren 17. cildine, 35. ve 36. sayilarini içeren 18. cildine az evvel baktim... Hepsinde de ayni durum söz konusu. Sayfanin solunda ya da sagindaki kareleri incelediginizde uzatilmis çerçeve içerisinde birkaç acemice çiziktirme ve gereksiz, anlamsiz bos bir alan göreceksiniz... Bir firsatini buldugumda koleksiyonum yettigi kadariyla inceler, bu uygulamadan asagi yukari hangi sayida vazgeçildigini yazarim...

İlhan Yılmaz

Sevgili Pizagor, o çizer biliniyor aslinda. Kendisi zamaninda Yüzbasi Volkan dizisinde Ali Recan'in yardimci ressamligini da yapmis olan, ve de daha sonra Yüzbasi Volkan'a sakal takip Risale Yayinlari için Gazeteci Mehmet yapan çizerimizdir. Bilka'ya orijinal filmler gelmedigi için(ya da belki de istemiyordu) orijinalrenkli baskilarin üzerine aydinger konuyor ve siyah beyaza dönüstürülüyordu o dönem.

hanac

Alıntı yapılan: Ilhan Yilmaz - 08 Ocak, 2010, 10:15:48
Bilka'ya orijinal filmler gelmedigi için(ya da belki de istemiyordu) orijinalrenkli baskilarin üzerine aydinger konuyor ve siyah beyaza dönüstürülüyordu o dönem.

Arkadaslar ben bu konuda oldukça cahilim, konu oldukça ilgimi çekti.

Benim hatirladigim Bilka nin ilk sayilarinin kalitesi çok iyi idi, çizim kalitesi sonradan bozulmustu.

(Elimde 100. sayidan sonrasi oldugu için kontrol edemiyorum)

Bu aydingere kopyalama daha sonra mi basladi ?

pizagor

Alıntı yapılan: Ilhan Yilmaz - 08 Ocak, 2010, 10:15:48
Sevgili Pizagor, o çizer biliniyor aslinda. Kendisi zamaninda Yüzbasi Volkan dizisinde Ali Recan'in yardimci ressamligini da yapmis olan, ve de daha sonra Yüzbasi Volkan'a sakal takip Risale Yayinlari için Gazeteci Mehmet yapan çizerimizdir. Bilka'ya orijinal filmler gelmedigi için(ya da belki de istemiyordu) orijinalrenkli baskilarin üzerine aydinger konuyor ve siyah beyaza dönüstürülüyordu o dönem.

Açikçasi hatirlayamadim bu çizerimizi ama bu kisi aydingere kopyalama disinda kare genisletmelerini ve orjinal çizimlere eklemelerini de yapan kisi midir?

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 08 Ocak, 2010, 11:09:32
Benim hatirladigim Bilka nin ilk sayilarinin kalitesi çok iyi idi, çizim kalitesi sonradan bozulmustu.

Karisiklik olmamasi için biraz daha açmaya çalisayim...

Bilka Örümcek Adam'larinda iki ayri hinlik vardir:

Ilk sayilari incelerseniz çizimlerin orijinal ve çok kaliteli oldugunu ancak karelerin birileri tarafindan acemice genisletilmis oldugunu görürsünüz...

Daha sonraki sayilarda ise çizgi kalitesi aydinger baski sebebiyle düser. Bunlarda da kare genisletme varsa bile çizimler zaten kötü oldugu için kaynayip gider...

Bir noktadan sonra da Bilka bütün bunlardan vazgeçip Örümcek Adam'i oldugu gibi, hiçbir sekilde kareleri tahrip etmeyerek basmaya baslar...

pizagor

http://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2012/09/agkafann-panelleriyle-oynamak.html

Bu cambazlığı gösterebilmek adına elimdeki Örümcek Adamları parçalamaktan çekinmeyen ben iddiamı belgeleyebilmenin gururunu taşımaktayım  :P

Boş lafı bir kenara bırakırsak esasında benimki sadece tespitlerime dayalı bir şüphe; hem de ufacık bir çabayla giderilebilecek bir şüphe. Nedense bu sayfaları inatla orijinalleriyle karşılaştırmıyorum. Oysa ki ne kadar kolay, aç google'ı, ara herhangi bir sayıyı, indir bak! Üşeniyorum galiba. Ya da daha kötüsü, ekrandan çizgiroman okumayı reddeden eski kafalı tarafım bilinçaltımı ele geçirmiş bir halde şuncacık okumayı dahi yapmamı engellemeye çabalıyor...

Aşağıdaki kareler elimdeki fazla Bilka Örümcek Adam'larından öylesine seçtiğim sayfalar. Lakin genişletilmiş kareler istisnasız her sayfada, sağda ya da solda, artık hangi tarafta daha az işçilik gerekiyorsa o tarafta...

Örümcek Adam Sayı 9 -Sayfa 31 – Macera adı : Bu Nikah Kıyılamaz :

Bu sayfada alt panele bir bakın lütfen. Panelin sağ tarafı ince ince işlenmişken soldaki boşluk size de garip gelmiyor mu?
Şimdi bir de ilk panelde Örümcek Adam'ın ayağıyla ezdiği karlara göz atalım. Ayağın solundaki çizgilerle sağındakiler arasında kalınlık ve stil farklılığı yok mu?

Örümcek Adam Sayı 9 - Sayfa 89 – Macera adı : Artık Sabrım Taştı! :

Örümceğin Namor'un midesine yumruğu indirdiği kareden (ki nedense aklımda çok yer etmiş bir karedir, bir nevi fakir oğlanın zengin kızın babasının ayrılması için önerdiği parayı alıp babanın suratına çarpması etkisi yaratır bende) görüldüğü üzere gölge çizer sayfanın yine sol tarafını tercih etmiş. Bu sayfada özellikle ilk panelde Örümcek Adam'ın sağ elinin çizimindeki acemiliğe ve çizginin panelin genel tarzından farklılığına dikkat çekiyorum...

Örümcek Adam Sayı 10 - Sayfa 22 – Macera adı : Cezanı Çekmelisin! :

Yine sayfanın sol tarafına dikkat diyorum. Reed'in kostümüne sonradan eklenen 4 logosu bile herhalde kopya çekilecek belge eksikliğinden olmamış (ki bir üst panele bakması yeterliydi), gölge çizerimiz sallamış ama tutmamış, Fantastik Dörtlü olmuş Fantastik Bisküvi Adam...

Örümcek Adam Sayı 10 - Sayfa 80 – Macera adı : Cinayet İptal Edildi... :

Dikkatli gözler acaba sayfanın solundaki panellerdeki çizginin ve taramalrın kesildiği o görünmez çizgiyi farkedebilecek mi?

Örümcek Adam Sayı 10 - Sayfa 91 – Macera adı : Cinayet İptal Edildi... :

Bu sefer sayfanın sağ tarafını kullanmış çizerimiz ama doldurmak üzere kendini fazla da zorlamamış. Beşinci panelde göreceğiniz üzere konuşma balonlarına kadar uzanan ağaçların genişletilen bölümde de devam etmesinin gerekliliği boşverilmiş...

Örümcek Adam Sayı 18 - Sayfa 5 – Macera adı : Gümüş Saçlı Adam :

Çekmece kulplarının o hali nedir yahu! İnsan azıcık özenir, yaptığı işin sonucuna bir bakar, olmuş mu olmamış mı bir tahlil eder değil mi!

Örümcek Adam Sayı 18 - Sayfa 31 – Macera adı : Koca Bebeğin Ölümü :

New York nerede biter diye merak ediyorsanız ilk panele bakın... Koca koca gökdelenler soldaki o binayla son bulur, o noktadan sonrası mutlak boşluktur... Bir de Peter Parker'ın sağ kolundaki de nasıl bir ışık gölge oyunudur, bu nasıl bir keskinliktir, ışık nereden gelmektedir henüz çözemedim...

Örümcek Adam Sayı 18 - Sayfa 32 – Macera adı : Koca Bebeğin Ölümü :

Yine sağ taraf ama bu sefer gölge çizerimiz nispeten iyi çalışmış. Lakin ya çizerimizin İngilizce bilgisi bir miktar sıkıntılı çünkü kelimenin sonuna N'yi koymakla yetinmiş ya da New York'lu vandallar son paneldeki telefon kulübesinin E'sini yürütmüş...

Örümcek Adam Sayı 44 - Sayfa 37 ve 38 – Macera adı : Acı Bana Lütfen!.. :

Bunları da yorumsuz aktarıyorum. Zaten eklenen kısımlar aşağıdaki sayfalarda 'buradayım!!!' diye bas bas bağırıyor...

kalidor

Emeğine sağlık Özgür. Rep veriyorum  :D
Crom! Ölüleri Say...

NIC

Walla pek bi şükelaymış

takdire şayan bir hafiyelik örneği

darkwood

Bu ince detayları çok iyi yakalamışsın Özgür, bize neleri okutmuşlar.  :-*
Darkwood Sakinleri..

İlhan Yılmaz

Bunlar hep Yüksel Akman'ın marifetleri arkadaşlar. O dönem yayıncı ne istedi ise o yapılmış. Geçmişi kınamak yersiz. O dönem öyle bir dönemdi. Fakat günümüzde Kaptan Swing'i Kaptan-ı Derya yapmasını da yeni yayıncısı mı istiyor çok merak ediyorum doğrusu.

rumar80

Alıntı yapılan: hipnoz - 12 Eylül, 2012, 02:15:39
Fakat günümüzde Kaptan Swing'i Kaptan-ı Derya yapmasını da yeni yayıncısı mı istiyor çok merak ediyorum doğrusu.

Bu hikaye nedir İlhan? İlk defa duyuyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: darkwood - 11 Eylül, 2012, 23:04:12
Bu ince detayları çok iyi yakalamışsın Özgür, bize neleri okutmuşlar.  :-*

İtiraf edeyim, o kitapları ben hala büyük keyifle okuyorum :)