Çizgiromanlarınızı ciltletir misiniz?

Başlatan pizagor, 09 Ocak, 2010, 12:32:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Çizgiromancilarin sevmedigi bir uygulama olsa da son çare olarak kondisyonlari kötü çizgiromanlari ciltlemek zorunda kalabiliyoruz... Bunu birkaç kez yaptirdim ve pisman oldum. Ehil olmayan ciltçiler, çizgiromanlarimi karelerin içinddn keserek ciltleyip bana teslim ettiler. Ben de bunlari dogrudan atilacak gazete tomarina koydum...

Yine benzer pismanliklar yasamamak için sizlere sorsam; Ciltleme için tavsiye edebileceginiz birileri var mi? Deneyimlerinize bagli olarak dikkat edilmesi gereken hususlar var mi?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

Zorunlu bir durum olmadikça ciltleme yapmanizi tavsiye etmem.Eger ciltleme yapacaksaniz eger,bu isi ögrenmenizi ve bizzat kendiniz yapmanizi tavsiye ederim..
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: judas2099 - 09 Ocak, 2010, 17:42:03
Eger ciltleme yapacaksaniz eger,bu isi ögrenmenizi ve bizzat kendiniz yapmanizi tavsiye ederim..

Ciltleme isi kolayca ustalasilabilecek bir is midir? Ögrenelim derken koleksiyonu heba etmeyelim...

Bir de giyotin vs. gibi siki yatirim ve yer gerektirir diye düsünüyorum...

Blindman

Nette bu konuda birkaç bilgi var. Youtube'da videolar da mevcut ama bana riskli bir is gibi göründü dogrusu. Bir de denildigi gibi yatirim lazim. Baslarken, deneme amaciyla  ise yaramayan kagitlarl vs. ile yapilacak bir is gibi.

hanac

Arkadaslar eski cizgi romanlarinizi kesinlikle ciltlemeyin.

Eski cizgi romanlar ciltlenmeye uygun degildir, pisman olursunuz.

Mesela Dogan Kardes gibi ileride ciltlenmeye uygun sekilde cikanlar da bu ancak uygulanabilir.

Zaten YKY cildi de kendisi hazirladi.

Birakin eskisi gibi kalsinlar.

Lami Tiryaki

Hasan'in belirttigi üzere yayinevinin kendi ciltlemesi haricinde sahis ciltleme isini ben de tavsiye etmiyorum. Bu sekilde kitaplar "kayboluyor". Sayilar bir kere cildin içine girdimi, rafta tek parça gibi algilanip bir daha cildin açilmasi filan bilinç arkasina itiliyor, o sayilar bir daha gözönüne gelmiyor. Sanki kitaplikta o sayilar yok gibi duruyor. Bendeki çocuk dergilerinin çogu cilt içindedir ve açip bakmak aklima bile gelmiyor çogu zaman. Içinde nevar ne yok diye açip bakmaya kendimi zorluyorum bazan. Oysa tek sayi halindeyken ister istemez gözönünde oluyorlar ve arada bir çekip inceleme istegi uyandiriyor. Ben sayi seklinde yayinlanan çizgi romanlarin ciltlerini de bu yüzden zorunlu kalmadikça tercih etmem. Fasikül önemlidir benim için. Cildin içine girmis fasikül o cildin bir parçasidir kendi basina sayi olma özelligini yitirmistir artik.

Isin bir de ciltleme sirasinda olusan kayiplariyla ilgili kismi vardirki en önemlisi de budur kanimca. Elimdeki ilk dönem Zagor ciltlerinin fasiküllerinden birinde yayinevi karelere kadar dalmis ve konusma balonlarinin bazilarini uçurmus. Mister No ciltleri içindeki fasiküllerde kafasinin üstü kesik Mister No ne kadar gicik durur bilirsiniz.

Eger kitaplarinizin kondüsyonundan memnun degilseniz onlari kondüsyonlarini bozmadan temizleyerek ömürlerini uzatabilirsiniz, poset içine koyabilirsiniz falan. Ama ciltleme kesinlikle sayilarin orijinalliklerini ortadan kaldirip kitaplarin raflarda görünmemesini sagliyor.

Selamlar
Lami 

can amca

Kalin fasiküllerde belki sorun olmuyor ama Tarkan, Kara Murat, Karaoglan, Ceylan, 1001 Roman, Dogan Kardes ve benzeri ince 16 sayfalik dergileri ciltletmek tek çare gibi gözüküyor. Bir ara Özer Sahaf Ilker Özer'in Tarkan, Kara Murat, Tercüman Çocuk, Milliyet Çocuk için özel kutular hazirlama projesi vardi ama maalesef hayata geçiremedi.

İlhan Yılmaz

Ben o kutulari gördüm. Tamamen el yapimi diyebiliriz(made in Ilker Özer). Ama çok da güzel oluyor.

pizagor

Basligi açarken de belirtmistim, çizgiromanlarini ciltlemek hiçbir çizgiroman severin tercihi degildir... Ama durum kaçinilmaz ve umutsuz bir sekilde isinin ehli bir ciltçi ariyorum. Anladigim kadariyla kimsenin bu hususta olumlu bir deneyimi yok :(

Lami Tiryaki

Asagidaki adresi bir yokla bakalim dostum:

Sedat Cilt Evi-Sedat Karakoyun
Rasimpasa Mah. Yavuztürk Sok. 11-1/A Kadiköy-Istanbul
tel:0 216 337 53 28

Selamlar
Lami

pizagor

Bilgi için tesekkürler Lami Bey...

Selamlar...

mgsar

Arkadaşlar, benim kafayı taktığım konulardan biri de bu. Çocukken çevremizdeki kitapçı, kırtasiye ve benzeri yerlerin hemen hemen hepsinde ciltçilik diye bir kavram vardı. Milliyet Çocuklarımı az ciltlettirmedim. Her ne hikmetse geçen yaz yine aklıma düştü ve Bilka yayınlarının çıkardığı Örümcek Adamları ciltlettirmeye kalktım. Her gören çok beğense de benim hiç içime sinmedi ve cilt yaptırdığım sayıları yeniden toplamaya başladım. Siz çizgiromanlarınızı ciltlettirmeyi hiç düşündünüz mü?
Bu arada ciltlemeyi yapacak yeri de bir yıl aradım dersem abartmış olmam.

hanac

Cilt işinde uzman arkadaşımız haysat dır.

Bu arada cilt olayını çok sevmem.

Doğan Kardeş'in ciltleri var ama dergiler içinde serbest duruyor, cilt yaptırmadım.

Kutu olayı daha iyi, Red Kit kutuları var.

Greystorm da isteğimiz üzerine çıkmıştı. bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3160.0.html

pizagor

Kondisyonu kötü çizgiromanlarım için düşünürüm sadece. 30 yıl öncesinden kalma ilk çizgiromanlarım olan Kervan Yayınları Asteriks'lerimin kıymetini bilememişim o zamanki aklımla. Hor kullanmışım. Bir tek bunlar için kapaklarını falan tarayıp, çıktılarını parlak kağıtlara alıp ciltleme gibi bir planım var...

Bu arada gençliğimde çok kötü sonuçlanan birkaç ciltleme deneyimim de oldu (Rom - Fantastik Dörtlü - Kaptan Amerika - Hulk - Silver Surfer)... Bunların hiçbirisinden memnun kalmadığım için ya attım ya da takas yaptım...

rumar80

Yıllar önce elimdeki comics fasikülleri çoğaldıkça cilt yaptırmayı düşünmüştüm. Bizim orada bir gazete bayii vardı. Mehmet abi işletirdi. Benim çizgi romanları hemen ayırırdı. Ona sordum. "Yaptırırım ama ileride pişman olursun. Fikrimi sorarsan yaptırma dedi. Sözünü dinledim...