Jeff Hawke

Başlatan kharon, 17 Mart, 2018, 01:38:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

Jeff Hawke; Ingiltere'nin Flash Gordon'a verdigi cevaplardan biri

http://paneller.blogspot.co.uk/2018/03/emekli-kahramanlar-kiraathanesinden.html

Buraya da kopyaliyorum:

Jeff Hawke Ingiltere'nin Flash Gordon ve Buck Rogers'a verilmis gec bir cevabidir adeta (bir diger cevap Dan Dare'dir). 30'lu 40'li yillarda meshur olan uzayda maceralar yasayan Amerikali kahramanlar ilk ilham kaynagi, baslangic sablonu olsa da hizla onlarin bol aksiyon dolu, pulp maceralarindan ayrilir, kendine has bir stil yaratir.

Cocuklugu ikinci dunya savasinda gecen yaraticisi Sydney Jordan ucaklara ve her turlu ucan araca hayrandir, ilk cizimlerine bunlarla baslar. Ucaklar ikinci savasin kutsanan, adeta sembollesen yeni teknolojik mitleridir. Savas sonrasi donemde de gelismeleri hizla surecek, insanligin kesfetme tutkusuna yeni alanlar acacaktir. Ama ote yandan Jordon savasin vahseti icinde etrafinda tanidigi insanlarin olumune sahit olur. Bu iki cocukluk etkisi yarattigi kahramanda kendini gostermektedir; Hawke bir taraftan uzayda, turlu ucan aletlerle maceralara atilmaktadir ama ote yandan tum aksiyon kahramani klasik  gorunusune, fizigine ragmen problemleri yumruklari ve isin tabancasiyla degil diplomasiyle, ince islenen planlarla, mumkun oldugu kadar kansiz cozmeye calisir.

Tum olan bitenler meshur Ingiliz diplomasisinin on plana cikarilmasi, uzaya tasinmasi olarak da yorumlanabilir elbette. Nitekim ikinci savastan sonra Ingiltere'nin dunya sahnesinde giderek azalan rolune, etkinligine karsi tepkisel-eski imparatorluk gucune-gunlerine ozenen nostaljik bir yaklasim da vardir CR'da. Dunyayi temsil eden bir elci konumundadir Hawke.

Jordon'in bir gazete bandi icin doneminin otesinde cizgileriyle, harika siyah-beyaz kontrastiyla  William Patterson'in cok guclu senaryolariyla 55-74 yillari arasinda neredeyse 20 sene yayinlanir. Benzerlerinden ayrilarak bilim-kurgu CR'lari arasinda ozel bir yer acar kendine.

Neyse ki bu gibi hazineleri gazete koselerinde birakmayan, derleyip toplayip albumlestiren, gelecege birakan bir gelenek var da oldukca guzel edisyonlarla bugun bile erisebiliyoruz Jeff Hawke'a. Gunluk bant olarak yayinlanmanin getirdigi ortak problemlere (cok standart panel yapisi, bir gunden otekine gecerken yapilan tekrarlar-ozetler gibi) sahip olsa da bugun bile keyifle okunabilen bir calisma.

hanac

Alıntı yapılan: kharon - 17 Mart, 2018, 01:38:22
Jordon'in bir gazete bandi icin doneminin otesinde cizgileriyle, harika siyah-beyaz kontrastiyla  William Patterson'in cok guclu senaryolariyla 55-74 yillari arasinda neredeyse 20 sene yayinlanir.

Neyse ki bu gibi hazineleri gazete koselerinde birakmayan, derleyip toplayip albumlestiren, gelecege birakan bir gelenek var da oldukca guzel edisyonlarla bugun bile erisebiliyoruz Jeff Hawke'a. Gunluk bant olarak yayinlanmanin getirdigi ortak problemlere (cok standart panel yapisi, bir gunden otekine gecerken yapilan tekrarlar-ozetler gibi) sahip olsa da bugun bile keyifle okunabilen bir calisma.

Gerçekten siyah-beyaz kontrastları harika imiş.

Yeni ediyonlarda da 3 panel yan yana yerleştirilerek mi yayınlanıyor ?

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 17 Mart, 2018, 08:14:31
Yeni ediyonlarda da 3 panel yan yana yerleştirilerek mi yayınlanıyor ?

Sevgili Hanac, evet öyle yayınlanıyor bkz.

ferzan

İngiliz bantlarına ayrıca dikkat kesildiğim ve dönem dönem örnekler bulmaya çalıştığım 2013-2015 döneminde Jeff Hawke bantlarına rastlamıştım ama arka planı hakkında en ufak bir fikrim yoktu...O dönem dikkatimi çekme sebebi, diğer İngiliz bantlarına nazaran çok daha dolu gelmesi ve dört bandın alt alta gelerek oluşturduğu albüm sayfalarında günlük gazete bandı hissini minimum düzeyde hissettirecek öngörülü başlık bölümlemeleri ile kendine has ikna edici doygunluğu idi...Benzer nitelikte Garth vardı yanlış hatırlamıyorsam, bugün ardıl çizerlerce en azından web üzerinden devam ettiğini biliyorum ama Garth 'ın da normalden az daha uzun ve serbest panelli bir bant ölçüsü vardı diye aklımda kalmış...Yine de bana en çekici gelen Jeff Hawke olmuştu o dönem ve şimdi bu başlık vesilesiyle arka planı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra gözümdeki yeri daha da pekişmiş oldu...

Geçen sene kendi kendime eski İngiliz bantları listesi yapayım demiştim ama yarım kalmıştı...Benim bilerek ya da tesadüfen ulaşabildiklerim;

- James Bond
    - Kahraman Şerif
    - Axa
    - Modesty Blaise
    - Garth
    - Jeff Hawke

James Bond ile Kahraman Şerif 'i 1999-2004 arası Takvim gazetesinden takip etmiştim...Bugün ne yazık ki elimde bir adet Kahraman Şerif ile üç adet James Bond tam macerası kalabildi arşivlik...Bu bantları biriktirmeyi çok geç akıl ettiğim için...Axa 'ya bir yerel gazetede, yine 2000'lerin ilk yarısında denk gelmiştim ama üzerinde çok durmamıştım...İdrak etmek yıllarımı aldı...Neyse ki forumda o da başlık olarak yerini aldı birkaç sene önce...Tıpkı Axa 'yı araştırırken 2010 sonrasında rastladığım ve hakkındaki detaylı bilgileri de birkaç yıl önce öğrenebildiğim Modesty Blaise 'in de yer aldığı gibi...Garth ile Jeff Hawke ise tamamen Google sayesinde haberdar olduğum bantlardı...Garth 'ı Facebook üzerinden online yayınında takip etsem de, Jeff Hawke şimdiye dek gizemini korumuştu benim için... :)

Bahsi açılmışken sormak isterim, Kahraman Şerif 'in orijinal adı neydi?..Modesty ve Axa 'da olduğu gibi detaylı çetelesine ulaşamıyorum, yazar-çizer bilgisine ulaşamıyorum tam adını bilmediğim için...Zamanında Ali Recan 'ın Alfa Yayınları ''Hondo'' adıyla basmıştı sanırım bantları bozup fumetti formatında dikey sayfaya uyarlayarak...Tiplemesi son derece kendine has olan baş karakterin, yani şerifin adı ise Matt Dillon idi...Bu aynı zamanda serinin adı mıydı bilmiyorum...Bir ara ucundan da olsa bir ipucu yakalamış gibi olmuştum ama Takvim 'de okuduğum özgün bantlara benzeyen, buna rağmen daha farklı bir görünümü olan başka şeylere denk gelmiştim...Belki de ilk dönemleriydi, kim bilir...

Jeff Hawke vesilesiyle astarını isteyeceğim kendi adıma...İngiliz bantları benim için çok çekici ve bilinmez bir alan...Zamanında Axa ve Modesty Blaise ile yetersiz bilgimle sadece ucundan kıyısından dokunmaya çalıştım ama şayet ''British Daily Comic Strip'' ekolü üzerine başka tanıtımlar da düşünürseniz gelecekte, ben zevkle okumak üzere her daim hazır olacağım... :) Belki ayrıca bir başlığımız bile olur bu kategoriye yönelik...

Yeniden Jeff Hawke 'a dönelim...Ekstra görseller de benden olsun, göz banyomuz devam etsin, başlık sıcak kalsın...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Uzun suredir Ingiltere'de yasamama ragmen yanlizca AD2000-Judge Dredd dergileriyle ve o dergilerde gelisen cesitlenen kahramanlarla ilgilenmistim ben yanlizca; son yillarda gazetelerde yayinlanmis bantlara bir ilgi duymaya basladim; iki nedenden oturu: ilki bunlari comic book almaya gittigim shoplarda cok guzel-kaliteli edisyonlarla gormeye baslamis olmam, ikincisi bazilarini (Axa gibi) Turkiye'den hatirliyor olmam.

Kahraman Serif'i cikartamadim, belki bir-kac gorsel paylasabilirsen bakabilirim. Hatta bu tur British stripler ve karikaturler icin bir de muze oldugunu ogrendim Londra'da. Simdiki hedefim orayi ziyaret etmek en kisa zamanda :) Gorselle bir sekilde buluruz ne oldugunu sanirim.

Axa ve Modesty Blaise bir sekilde tanitildi , konusuldu sanirim baska basliklarda. Garth'i yeterince okuyabilrsem yazmayi dusunuyorum ama soyle bir problem var; digerleri gibi toplanmis baskilari yok. Olanlar da cok eskiden basilmis ve ebay'de fahis fiyatlara satilmakta.

James Bond'un cok guzel ve oldukca ucuz edisyonlari var, ben ilgilenmedigim icin almadim. Polisiye-casusuk-dedekliflik konulari CR'da en son okudugum seyler :)

Bu gazete striplerinin bir de hangi gazetede yayinlandigi da onemli sanirim, ornegin Axa uzun yillar The Sun'da yayinlanmis, ciplakliga - erotizme ozelikle sayfalarini ayiran ucuz, bulvar gazatesi. Axa'nin bolca soyunmasi bosuna degil :)  Yahut Jeff Hawke surekli Dailiy Express'de yayinlanmis, Ingiliz saginin kalelerinden biri. British olmayi onemseyen, milliyetci, ikinci dunya savasindan sonra ulkenini azalan onemine nostaljik yaklasan bir gazete. Dolayisiyla Hawke maceralarinda kolayca insanligi temsil eden kisi olabiliyor, bir nevi British gururunu oksama. 

ferzan

Alıntı yapılan: kharon - 17 Mart, 2018, 22:04:48

Kahraman Serif'i cikartamadim, belki bir-kac gorsel paylasabilirsen bakabilirim. Hatta bu tur British stripler ve karikaturler icin bir de muze oldugunu ogrendim Londra'da. Simdiki hedefim orayi ziyaret etmek en kisa zamanda :) Gorselle bir sekilde buluruz ne oldugunu sanirim.

Kahraman Şerif 'i nihayet bulabildim...Daha önceleri değerli bir abim vasıtasıyla ''Matt Marriot'' olma ihtimali üzerinde yoğunlaşmıştım ama değilmiş...Matt Marriot da çok incelikli çizilmiş bir başka western bant serisi olsa da, benim Takvim 'de yıllarca takip ettiğim Dodge City şerifi Matt Dillon 'un, yani Kahraman Şerif bandının özgün adı ''GUN LAW'' imiş...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Mart, 2018, 14:32:33
    Kahraman Şerif 'i nihayet bulabildim...Daha önceleri değerli bir abim vasıtasıyla ''Matt Marriot'' olma ihtimali üzerinde yoğunlaşmıştım ama değilmiş...Matt Marriot da çok incelikli çizilmiş bir başka western bant serisi olsa da, benim Takvim 'de yıllarca takip ettiğim Dodge City şerifi Matt Dillon 'un, yani Kahraman Şerif bandının özgün adı ''GUN LAW'' imiş...

Aha demek buymuş. Çok ünlü bir dizi olan GUNSMOKE'un çizgiromanı bu.

1955-1975 yılları arası yayınlanan efsane bir dizidir.

Bizde Bonanza daha iyi bilinir ama bu dizi de efsanedir, bir kaç bölümünü yıllar önce izlemiştim.

http://www.imdb.com/title/tt0047736/?ref_=nv_sr_1

kharon

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Mart, 2018, 14:32:33

Cok enteresan, ilk kez goruyorum. Ingiliz CR okuyucusu westerne genel olarak mesafelidir, bu daha da ilginc kiliyor durumu.

Daily Express'de Jeff Hawke ile birlikte ayni yillarda yayinlanmis galiba.
Cok tesekkurler Ferzan.

ferzan

Alıntı yapılan: hanac - 22 Mart, 2018, 15:29:59
Aha demek buymuş. Çok ünlü bir dizi olan GUNSMOKE'un çizgiromanı bu.

1955-1975 yılları arası yayınlanan efsane bir dizidir.

Bizde Bonanza daha iyi bilinir ama bu dizi de efsanedir, bir kaç bölümünü yıllar önce izlemiştim.

Valla öyleymiş Hasan Abi, bu vesileyle öğrenmiş oldum...  :)

http://ukcomics.wikia.com/wiki/Harry_Bishop

''...In 1954 he began a comic strip adaptation of the TV series Wyatt Earp for Junior Express Weekly, followed by "Rex Keene", then "Gun Law", based on the TV series Gunsmoke, for the same title. In 1956 he left his teaching job to work full-time in commercial art. Gun Law became a daily strip in the Daily Express in 1957, which Bishop wrote and drew until it finished in 1978. He received the Best Dramatic Strip Cartoonist award from the Cartoonists' Club of Great Britain in 1975 for his work on the strip...''