Gözler ve Karanlik - HOZ Comics - Romanzi a Fumetti No:2

Başlatan s.b, 11 Ocak, 2010, 11:52:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Hozcomics'in Gözler ve Karanlik adli yeni çr sini okudum. Çok farkli bir çr. Herkes okumali diyorum.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

Yazan ve Çizen ve Kapak: 1967 Dogumlu Gigi Simeoni- 302 sayfa

Paris 11 Agustos 1907
Alessandro Simonetti adli genç bir ressam ve güzel nisanlisi Luisa Bellan. Sen Nehri kiyisinda arkadaslarinin düzenledigi piknige katilmak için Luisa'nin kullandigi Itala marka arabayla hizla ilerliyorlardi.

Luisa
-- Yihhuuuu! Harika degil mi?

Alessandro
-- Yavasla! Ikimizi de öldüreceksin! Dikkat Tavuklar!

Luisa
--Korkma! Teçhizatimiz tam!

Kornayi çalarak tavuklarin arasindan hizla geçerler.

Luisa
-- Yaniliyr muyum, gekdik mi?

Alessandro
--Birkaç mil kaldi. Yavaslayamaz misin?

Luisa
-- Seneye yapilacak yarismaya hazirlanmak için bol bol pratik yapmam lazim.

Alessandro
-- Nasiiiiil!? Taslara dikkat et!

Toprak yoldaki taslar lastigi patlatir. Ön dingil kirilir. Araba takla atarak yoldan çikar.
Alessandro güçlükle dogrulur.

-- Luisa! Luisa!

Yanan arabanin yaninda hareketsiz yatan Luisa'yi görür ve ona dogru ilerler.

--Askim hareket etme! Geliyorum! Buradayim Luisa, Buradayim!

Luisa
-- Yardim et!

Alessandro
-- Kalk, kalk! Bana yaslan!

Luisa
-- Üsü..yorum!

Alessandro
--Dayan! Yardim bulmaya gidecegim!

Luisa
-- Ba.. bacaklarimi hissetmiyorum. Yanliz... birakma... beni!

Alessandro
-- Doktora ihtiyacin var!

Luisa
-- Ölüyorum.!

Alessandro
-- Hayir!

Alessandro, çaresizlik içinde kucaklamis oldugu Luisa'nin son nefesini vermesini izliyordu.

"Zamanin ve boslugun ötesinde. Dünyevi mantigin disinda. Ölümün gelisini bizzat gözlerimle gördüm. Içtenlikle soruyordum; Luisa giderken benden neler götürüyordu. Ve asla görmek istemeyecegim bir sey gördüm. Luisa'nin öldügü o an. Gözlerinin derinliklerinde bir titresim."

Bu olaydan sonra ressam Alessandro bir seri katile dönüsür. Gazetelerin Kalp Desen diye lakap taktigi Alessandro'yla birlikte cinayetlere sahit olacak ve gece karanliklarinda polisten kaçislarina ayak uyduracaksiniz. Komiser De Vitalis'te hemen ensenizde tabi.

Böylesine gerilimi yüksek bir polisiye çizgiromani okunmaz mi?
Çizimleri harika. Tükenmeden alin okuyun.

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Çok güzel bir kitap olmus.

HOZ ve ekibine çok tesekkürler.

Kapak, baski, editoryal yazi, konu, çizimler hepsi çok iyi.

Kahramanlarin kendini tekrar eden maceralari yerine böyle bir kitap okumak çok hosuma gitti.

Tarkan Kurt

Son dönemlerde okudugum en iyi çizgi roman diyebilirim. Basladim ve hiç ara vermeden adeta soluksuz okuyarak bitirdim. Ayrica baski kalitesi için de Hoz'a tesekkürler.

V

Kitabi bugün okuyabildim.Öncelikle baski kalitesi ve edisyon anlayisi için Hoz'a tesekkür etmemiz lazim.

Serinin diger kitaplarinda da ayni kaliteyi sürdürürler insallah.

Eserin sahibi Gigi Simeoni'yi tebrik etmek lazim.Çok titiz bir grafik anlayisi var.

Çizim dökümanini çok iyi kullanmis.Senaryosu akici.Yalniz

final kismi ,yüksek tempoda seyreden esere göre havada kalmis malesef.Yine de farkli bir Italyan çizgi

romani okumak isteyenlere siddetle önerilir..
"İstemem,eksik olsun.."

kültürelgüncel

Bir hafta kadar önce bir eski kitapçıda gözüme ilişen ve çok makul bir fiyata edindiğim Gözler ve Karanlık'ı çok beğendim. (Keşke çıktığında haberim olsaymış) Bu yüzden kitap hakkında bir şeyler yazdım bloguma. Bakmak isteyen olursa;

GÖZLER VE KARANLIK: Bir Milano Polisiyesi

" Kurbanlarının kalplerini deşen sanatçı ruhlu bir seri katil, amirinin yaptığı baskılardan eli kolu bağlı genç bir komiser ve şehrin başına bela olan seri katilin aslında, yeni bir ekol yaratmış, ressam Alessandro olduğundan habersiz Milano halkı.

Gigi Simeoni'nin yazıp çizdiği, ülkemizde 2010 yılında Hoz Comics'ten çıkmış çizgi roman için tam olarak "polisiye" demek doğru olmayabilir belki de. Ama içinde benzer şekillerde işlenmiş bolca cinayet ve görevi uğruna kendininkiyle birlikte sevdiklerinin de canlarını tehlikeye atan bir komiser olduğu için "cinayet" değil de "polisiye" diyorum kitabın türüne..."

Devamı için blogum; http://kulturelguncel.blogspot.com/2011/04/gozler-ve-karanlk-bir-milano-polisiyesi.html

Not: Dün de belirttim gerçi ama tekrar söyleyeyim. Türkiye'den hizmet sağlayıcı Blogspot'a yapılan saçma erişim yasağı nedeniyle bağlantıya erişemeyebilirsiniz. Bu sorunu Dns ayarlarınızı değiştirerek beş dakikadan kısa bir zamanda kökten çözmek elinizde.

rumar80

Gözler ve karanlık HOZ'un en başarılı yayınlarından biriydi. Büyük bir zevk ile okumuştum.

kültürelgüncel

Başlığı bulamamıştım iletiyi yazarken. Konuyu taşıyan kişiye teşekkürler.

Önceki yorumlara bir baktım da herkes Gözler ve Karanlık'ı tıpkı benim gibi heyecanla ve istekle okumuş.

Bu yorumları daha önce görseydim kesinlikle bir dakika bile durmaz, koşar alırdım. :) Neyse, okudum ya önemli olan o. :)

darkwood

Henüz okuma fırsatı bulamadım ama, bu kitabı daha önce alıp arşivime koymuştum.
Yazılanlara bakınca bir an önce okumak şart oldu.  :)
Darkwood Sakinleri..

kültürelgüncel

Alıntı yapılan: darkwood - 06 Nisan, 2011, 23:08:32
Henüz okuma fırsatı bulamadım ama, bu kitabı daha önce alıp arşivime koymuştum.
Yazılanlara bakınca bir an önce okumak şart oldu.  :)
Tipik bir "Altın Madalyon İtkisi" durumu.  ;) http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1995.0.html

HacıGeraltEmmi

sanırım bir tek ben okumamışım. en kısa sürede almak şart oldu artık.

gamlıbaykuş

Bence çok kaliteli bir eser. Herkese tavsiye ederim. Eşim bile okumuş ve beğenmişti :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

tunaorhun

Gerçekten çok güzel bir yapıt. Herkese öneririm.

nacho_grande

Dün başlayıp bitirdim. Son derece başarılı bir yapıt. Gerek konusu, gerek çizimlerin ustalığı, gerekse baskı kalitesi 10 numara olmuş. Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.

hennessy

Dün akşam tesadüfen ilyas ın dükkanında rafta gördüğüm kapağı hoşuma giden hikayesi enteresan gelen eser.Bir katilin gözünden yaptıkları işledği cinayetler aradığı cevaplar gerçekten polisiye tadında belkide katil gözü ile yazılmış tek hikayede diyebiliriz. Atmosfer çok iyi kurgulanmış çizimler çok iyi idi hele sonundaki katilin resmi ile özdeşmesi çok iyi çizilmiş.Polis şefinin kanıtları bularak katilin peşinden koşması o zamana göre yeni olan polisiye bulgular ile işlenen cinayetleri aydınlatması hakketten hoz u bu eseri yayınladığı için baskı kalitesi iyi olduğu için ve çevirisi güzel olunca hikaye iyi olunca elimden düşmeden kitabı bitirdim herkeze tavsiye ederim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları