Basında Çizgi Roman

Başlatan pizagor, 13 Ocak, 2010, 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Animvader - 04 Aralık, 2015, 16:03:42
Öyle olsa gene iyi bunu yazan yılların tv programcısı, eleştirmeni anlı şanlı Mesut Yar.Bu da köşe yazısından alınma.Adama Green Arrowun eski kapaklarından birini yolladım twitterdan hemen bana engeli bastı :)
her köşe tutan her program yapan "herşeyin uzmanı,herşeyin biliri" oluyor bu ülkede..ve asıl "kötü" olan herkes bildiği kadarını sahipleniyor ve "tek,nihai" bilgi sanıyor..bi ara tara, bahsettiğin dizinin "arkaplanı" ne!?çocuk gibi bir algı bu:"kapşonu var,maskesi var,gizemi var..eee,bende sadece bu iki diziyi gördüm, aralarında bağlantıyı kurar,yetinmez kimin kimden ne çaldığınıda saptarım"..laba luba..evet Mesut Yar "orda laf çok!" ama bilgi birikim yok!
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Mister NO

ABD'de 78 yıllık çizgi roman yaklaşık 1 milyon dolara satıldı

ABD'de 78 yıl önce yayımlanan bir çizgi roman, açık artırmada yaklaşık 1 milyon dolara satıldı.

AA'dan Umur Koçak Semiz'in haberine göre, merkezi Dallas'ta bulunan Heritage Müzayede Evi, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncunun 1938 tarihli "Superman" çizgi romanını 956 bin dolara satın aldığını açıkladı.

"Action Comics" serisinin 1 numaralı dergisinin kapağında ücreti "10 sent" olarak belirtilmiş.

Superman'in ilk sayısından sadece 100 adet kaldığı sanılıyor.

Dergiye 750 bin dolar değer biçilmişti.

BirGün 05/08/2016

BAHADIR

Kaç yıl önce de aynı rakama satmışlardı... Ya haber çok eski... Ya da birileri paraya sıkıştıkça stoktan çizgiromalarını çıkarıyor...

Ama o günde demiştim hatırlayan hatırlar... Bu sayının gözümde ki değeri hala 10 tl... O da kolleksiyonluk sayı hatırına... Yoksa 10 Tl bile çok...

Nightrain

Bir çizgi romana 1 milyon dolar ödemek çılgınlık!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mister NO

Eski Süperman satışları ile ilgili haberler aşağıda. Rakamlar da oldukça yüksek.

Alıntı yapılan: Mister NO - 30 Ağustos, 2014, 14:48:42
Bu Çizgiroman 3.2 Milyon Dolara Satıldı!

Dünyaca ünlü çizgi roman kahramanı Superman'in ilk sayısı 3.2 milyon dolara satıldı.

ABD'de Süpermen karakterinin yer aldığı çizgi romanının ender bulunan bir nüshası rekor fiyata satıldı.

eBay'de yapılan açık artırmada, "Action Comics No. 1" serisinin Süpermen kahramanın ilk kez ortaya çıktığı 1938 tarihli nüshasının 3,2 milyon dolara satıldığı bildirildi.

Bunun, bir çizgi roman için şimdiye kadar verilen en yüksek tutar olduğu sanılırken, aynı serinin yüksek kalitedeki benzeri bir nüshası 2011 yılında 2,1 milyon dolara satılmıştı.

eBay, rakamı doğrularken, alıcının ismi açıklamadı.

2011 yılında da sözü geçen satışı forumda paylaşmıştık

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1264.45.html

darkwood

Bir çizgi romana bu kadar para ödemek gerçekten inanılmaz ama
bizde zaman zaman çizgi roman almak için bütçemizi oldukça zorluyoruz.
Bu keyifli hobimiz ile ilgili çok istediğimiz bir fırsat önümüze konulursa, bazen paranın hiç bir değeri kalmıyor.
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Var ki veriyorlar ;)
Bizler ise bir cilde 20 tl verdiğimizde sarsılıyoruz hafiften :)

caretta

Hürriyet Gazetesi kupon karşılığında Teksas-Tommiks ciltleri veriyor.Gazetenin bugünkü nüshasında kitapların resimleri de çıktı.
Ne olduklarını açıklayayım:Cem Demirbaş vaktiyle Hozcomics'in 34'er cilt olarak Esse-Gesse çizimlerinden Teksas ve Tommiks'i yayınlamıştı.
Demirbaş da bu kitapları tekrar bastı.Her 32 sayfaya da Ceylan Yayınları'nın 1960'lı yıllarda Samim Utkun çizimi kapaklarını ekledi.Aynı
uygulamayı Hozcomics Kit Taylor dizisine de yapmıştı.İşte Hürriyet'in 19 kupon karşılığı vereceği Teksas 1-2 ve Tommiks 1-2 ciltleri bunlar.
Elimde bu kitaplar olduğu için hemen baktım.Her cilt 5 fasikül ve 4 kapak içeriyor.Ön ve arka kapaklar ayrı.İlgilenenler varsa haberi olsun dedim...

darkwood

Alıntı yapılan: caretta - 13 Ağustos, 2016, 13:09:26
Hürriyet Gazetesi kupon karşılığında Teksas-Tommiks ciltleri veriyor.Gazetenin bugünkü nüshasında kitapların resimleri de çıktı.
Ne olduklarını açıklayayım:Cem Demirbaş vaktiyle Hozcomics'in 34'er cilt olarak Esse-Gesse çizimlerinden Teksas ve Tommiks'i yayınlamıştı.
Demirbaş da bu kitapları tekrar bastı.Her 32 sayfaya da Ceylan Yayınları'nın 1960'lı yıllarda Samim Utkun çizimi kapaklarını ekledi.Aynı
uygulamayı Hozcomics Kit Taylor dizisine de yapmıştı.İşte Hürriyet'in 19 kupon karşılığı vereceği Teksas 1-2 ve Tommiks 1-2 ciltleri bunlar.
Elimde bu kitaplar olduğu için hemen baktım.Her cilt 5 fasikül ve 4 kapak içeriyor.Ön ve arka kapaklar ayrı.İlgilenenler varsa haberi olsun dedim...

Bu baskılar digital ve az adetli değilmiydi? Yoksa Hürriyet kendisi tekrardan mı  basarak verecek.  :o
Darkwood Sakinleri..

caretta

Ayrıntıları bilmiyorum Mesut Bey.Reklam edilen kitaplar, benim Demirbaş'tan aldığım seriden.

alan ford

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Nightrain

Şu adamın bir sürü iyi çizgi romanı var ama sadece Öldüren Şaka, V For Vendetta ve Watchmen yayınlandı. Yayınevleri biraz risk alsa fena olmazdı.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

yunusmeyra

Akif Beki'nin 02.10.2016 Pazar günkü hürriyet gazetesinde yayınlanan ve içinden çizgi roman anıları geçen bir yazısı
Maymunlar Gezegeni'yle tanıştığım cami

"NECİP Fazıl'ın tiyatro eserleri Reis Bey ve Tohum'u ilk orada okudum.

Pierre Boulle'nin Maymunlar Gezegeni'ni yine orada okudum. Hafızam yanıltmıyorsa çizimli versiyonuydu.

Kayseri'nin ücra köşelerinden birinde, Sümer Mahallesi'ndeki büyükçe bir camide.

* * *

İlkokul çağlarındaydım.

Geniş bir bahçe içinde görkemli bir camiydi.

Kim akıl etti, o kitapları kim seçip koydu bilmiyorum.

Ama müezzin mahfilinin yanında mütevazı bir kitaplığı vardı.

Bugün dönüp bakınca Necip Fazıl piyeslerini anlıyorum da... Popüler çizgi romanlar, Maymunlar Gezegeni gibi hayal kışkırtıcı kitaplar ne arıyordu?
Bugün bile birçok imam ve müezzinin ufkunu aşacak şeyler.

Kaçı bilir, kaçı takip eder, kaçı haberdardır o yayınlardan...

Sanırım Diyanet bile bugün, kafa bulandırır korkusuyla bir cami kitaplığında barındırmaz.

40 sene önce Kayseri'de, hem de o zamanın bir kenar mahallesindeki Sümer Camii'nde Maymunlar Gezegeni'yle tanıştım oysa ben.

* * *

Çocukları camiye çekmek için kitaplık kuran ve içine sürükleyici çizgi romanlar koymakta sakınca görmeyen bir anlayıştan söz ediyorum.

Çocuk dimağı kirlenmesin, bozulmasın diye işgüzarca bir sansür ve ayıklamaya maruz kalsa, elekten geçer miydi onlar?

Düşüneni, ayarlayanı hâlâ hayırla yâd ederim. Okuma zevkimin gelişip zenginleşmesine büyük katkısı olmuştur.

Kitaplarla haşır neşir olmak için namaz sonraları camide kalıp çokça vakit geçirirdim.

Meraklı bir-iki kitap kurduyla birlikte okur, okuduklarımızı değişir, üstüne konuşurduk.

* * *

Eski günlere durup dururken gitmedim.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında etkinlikler düzenliyor.

Ana teması 'cami ve kitap'...

Müftülüklere talimat gönderilmiş; camilerde kitaplıklar oluşturulması, yazarlarla söyleşiler düzenlenmesi için.

Kitap üzerine cuma vaazları da olacakmış.

Amaç, çocukları ve gençleri hem camiye hem kitaba özendirmek. Hem namaza hem okumaya ısındırmak...

Beni işte bu haber heyecanlandırdı.

* * *

Diyanet'i kutluyorum.

Yalnız bir endişem ve ona bağlı bir de önerim var.

Tabii ki seçici olunsun ama seçkiler dar tutulmasın. Raflar sadece dini yayın ve içeriklere hapsedilmesin, muhafazakâr kalemlerle sınırlı tutulmasın.

Camileri, namaz vakitleri dışında da yaşayan cıvıl cıvıl mekânlara çevirmek istiyorlarsa... Çocuk dünyasının amaca uygun farklı renklerine, genç zihinlerin cami adabına ters düşmeyen başka başka meraklarına da hitap edilsin.

Yani yelpaze geniş tutulsun, çeşit bol olsun, hayatın zenginliklerini yansıtsın ki camiler de kitaplarla birlikte hayatın daha içine taşınabilsin.
..."
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

nicholaihel

Babil.com'un aylık kitap dergisi Arka Kapak, "Değeri Bilinmemiş 9 Nefis Çizgi Roman!" derlemesi yapmış.

Mrtekin

Forum adına sevindim.

Wasteland Türkiye'de daha yayımlanmadı.

"Şehir Köpeği" haricinde adı geçen tüm eserlerin forumda hakkı fazlası ile verilmiştir, verilmektedir, daha da verilecektir.
They drew first blood...