Basında Çizgi Roman

Başlatan pizagor, 13 Ocak, 2010, 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Wasteland için haberde verilen görselin Wasteland ile gram alakası yok...Acaba haberi yapan neye göre arayıp koydu o görseli... ::) Wasteland'i ilk önce Hoz bastı, daha sonra Hoz'un bastığı ince albümü ve onun gibi bir albümü daha içeren kalın edisyonuyla Çizgi Düşler sıfırdan bastı ve aynı şekilde ikinci kalın cildi de çıktı...Bu iki cilt, orijinal yayınındaki 4 cilde tekabül ediyor sanırım...Birkaç senedir, hatta belki 3 seneden fazladır Wasteland'in 3.cildi yayımlanmayı bekliyor...2017'de göreceğimizi tahmin ediyorum 3.cildi...Zira daha önceden çeviri ve uygulama çalışmaları büyük ölçüde bitmiş ve uygun bir zamanda çıkmak üzere sırasını bekliyor diye düşünüyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Mrtekin

Alıntı yapılan: Nightrain - 14 Kasım, 2016, 14:11:37
JBC, Spawn'mı bastı?

Spawn'ı Arkabahçe yayınlamayacak mıydı?
They drew first blood...

Nightrain

Evet, Arkabahçe basacak. JBC ne zaman Spawn basmış onu anlamadım. Daha önce de Arkabahçe basmıştı. Karıştırmışlar sanırım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Haberi yapanın üstünkörülüğünden olsa gerek...Yoksa ne JBC Spawn bastı, ne de Wasteland yeğenimin elinden çıkma fanzin tadında alternatif bir kapağa sahip değil...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

köstebek

Ortada bir haber ve habercilik yaklaşımı yok. Sadece nacize bir sohbet ve sonuçta ortaya çıkmış bir sayfalık bir tanıtım var. Merak edenleri aydınlatayım efendim.

Yazıyı yazan şahsı epey yakından tanıyorum, bu yüzden de onun hakkında konuşma hakkını kendimde görüyorum.

Şimdi efendim. Yazıyı yazan şahsı bir gün bir arkadaşı arar ve ondan ülkemizde pek de bilinmeyen 10 çizgiromanlık bir liste yapmasını ister. Bizimki de arkadaşına e-posta üstünden bir liste gönderirken, listenin yanına veya altına (derkenar diye adlandırılacak türde) birtakım notlar düşer. Karşı taraf da  bu listeyi pek bir beğenir ve dergisine koymaya karar verir. Bunu yaparken de sayfayı oluşturan arkadaş doğal olarak internet üzerinden söz konusu maddelerle ilgili kapaklar bulup sayfasına yerleştirir. Bu arada birkaç tane de hata yapmayı ihmal etmez. Bu önemli bir konudur, herkes elinden geldiğince hata yapma hakkını kullanmakta serbesttir.

Uzun lafın kısası, grafiker kardeşimiz google'a Wasteland yazıp da karşısına çıkan kapaklardan bu gördüğünüzü seçer. Bence kötü bir seçim de değil, eğlenceli bir kapakmış aslında... Diğer sorunlu mevzu da Spawn konusu. Onda da Arkabahçe yerine (yazarı yayınevini belitmeyi unuttuğu, hatta hiçbirine yayınevi adı yazmadığı için, kendiliğinden harekete geçerek) JBC yazar ve yine ilginç bir kapak seçiminde bulunur. Durum bundan ibarettir.

Demek istiyorum ki, zarfa değil mazrufa,yani biraz da içeriğe bakalım. habercilik anlayışı üstünden konuşmak yerine yazarın kullandığı dil, üslup, eğlence vs üstünden metni okuyup biraz da gülümseyip geçelim. Bu arada yazarın kullandığı dili kendi adıma pek bir beğendiğimi söyleyebilirim. :)

memospinoz

"Nathan Never" AD/DE, Lal, Oğlak ve Çizgi Düşler; "Wasteland" Hoz ve Çizgi Düşler; "Spawn" Arkabahçe; "Thorgal" Remzi ve Çizgi Düşler olmalıydı.

Ayrıca "Şehir Köpeği" 2004 yılında, Altıkırkbeş Yayıncılık tarafından çıkartılmaya başlanan 24 sayfalık dergide yer almıştır. Bu yayın sadece 2 sayı sürmüştür.
Rodeo Strip dergisinin ilk 7 sayısında ve sonra 10. ve 14. sayılarında, uzunlu kısalı çeşitli maceraları yayınlanmıştır.

memospinoz

Alıntı yapılan: köstebek - 14 Kasım, 2016, 16:18:58
Ortada bir haber ve habercilik yaklaşımı yok. Sadece nacize bir sohbet ve sonuçta ortaya çıkmış bir sayfalık bir tanıtım var. Merak edenleri aydınlatayım efendim.

Yazıyı yazan şahsı epey yakından tanıyorum, bu yüzden de onun hakkında konuşma hakkını kendimde görüyorum.

Şimdi efendim. Yazıyı yazan şahsı bir gün bir arkadaşı arar ve ondan ülkemizde pek de bilinmeyen 10 çizgiromanlık bir liste yapmasını ister. Bizimki de arkadaşına e-posta üstünden bir liste gönderirken, listenin yanına veya altına (derkenar diye adlandırılacak türde) birtakım notlar düşer. Karşı taraf da  bu listeyi pek bir beğenir ve dergisine koymaya karar verir. Bunu yaparken de sayfayı oluşturan arkadaş doğal olarak internet üzerinden söz konusu maddelerle ilgili kapaklar bulup sayfasına yerleştirir. Bu arada birkaç tane de hata yapmayı ihmal etmez. Bu önemli bir konudur, herkes elinden geldiğince hata yapma hakkını kullanmakta serbesttir.

Uzun lafın kısası, grafiker kardeşimiz google'a Wasteland yazıp da karşısına çıkan kapaklardan bu gördüğünüzü seçer. Bence kötü bir seçim de değil, eğlenceli bir kapakmış aslında... Diğer sorunlu mevzu da Spawn konusu. Onda da Arkabahçe yerine (yazarı yayınevini belitmeyi unuttuğu için, kendiliğinden harekete geçerek) JBC yazar ve yine ilginç bir kapak seçiminde bulunur. Durum bundan ibarettir.

Demek istiyorum ki, zarfa değil mazrufa,yani biraz da içeriğe bakalım. habercilik anlayışı üstünden konuşmak yerine yazarın kullandığı dil, üslup, eğlence vs üstünden metni okuyup biraz da gülümseyip geçelim. Bu arada yazarın kullandığı dili kendi adıma pek bir beğendiğimi söyleyebilirim. :)

Güzel yazmışsınız, tebrikler. Dili bayağı eğlenceliydi. Hatta fumettiyle ilgili bölümü okurken içtiğim kahveyi püskürüyordum neredeyse. :)
Son düzeltmeyi siz yapmadınız büyük ihtimalle o yüzden birkaç hata veya hata demeyelim de eksikte de sorun yok. Çok büyütülecek şeyler değil. Keşke derginin editörü veya grafiker biraz daha özenli olsaymış.

Bu arada "Wasteland" ile ilgili eklenen kapak "Fallout 4" oyunu ile alakalı. Ve "Spawn" ile ilgili buluna buluna ancak boyama kitabı bulunması da komik olmuş.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

tommikser

Yazı oldukça güzeldi.Örümcek adamı çocukluğumuzdan beri sevmemizin temelinde sanırım bunlar var.Zaten bunları sevdiğimiz için yeni örümcek adamı sevemedik.FF yancısı Demir adamın üvey evladı modunda ki örümcek bizden oldukça uzak.Aslında bakıldığında biz maskenin altındaki Peter Parker 'ı sevmişiz.

pizagor

Belçika pasaportlarının güvenliğini çizgi roman kahramanları koruyacak:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-60182890
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Saki

Yazıyı okudum, çok ilginç, 16 kahraman olacakmış pasportlarda. Belçikalılara aşkolsun, yarattıkları çizgiroman kahramanlarına bukadar önem vermek, ne desem artık...

aa

Çok ilginç bir fikir ama hoşuma gitti doğrusu...
Esse Gesse Hayranı...

Saki

İtalyanlarda Texi kullansalar  :D