Manga Haberleri

Başlatan pizagor, 14 Ocak, 2010, 08:40:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Sabah sabah süper bir haber oldu.Animesi mükemmeldi.

bugraltu

Akilcelen Kitaplar One Punch Man basacak gibi duruyor, facebook uzerinden citlattilar.

pizagor

Japonya'da manga satışları düşmeye devam ediyormuş. Popüler manga dergisi Weekly Shonen Jump'ın 2021 yılı satış adetleri haftalık 1,42 milyon rakamı ile 1970'den sonraki en düşük seviyeyi görmüş. 1995 senesinde bu rakam haftalık 6,53 milyon imiş. Bizim kendi yağında kavrulmaya çalışan çizgiroman piyasamızla kıyaslandığında düşmüş adedi bile uçuk görünse de kendi içinde bir kriz yaşadığı çok bariz.

https://screenrant.com/one-piece-jujutsu-kaisen-manga-sales-japan-bad/
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

gevheri

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Mayıs, 2022, 13:55:47
Japonya'da manga satışları düşmeye devam ediyormuş. Popüler manga dergisi Weekly Shonen Jump'ın 2021 yılı satış adetleri haftalık 1,42 milyon rakamı ile 1970'den sonraki en düşük seviyeyi görmüş. 1995 senesinde bu rakam haftalık 6,53 milyon imiş. Bizim kendi yağında kavrulmaya çalışan çizgiroman piyasamızla kıyaslandığında düşmüş adedi bile uçuk görünse de kendi içinde bir kriz yaşadığı çok bariz.

https://screenrant.com/one-piece-jujutsu-kaisen-manga-sales-japan-bad/
Bu haber bana İtalyada bonelli çizgi romanlarının satışlarındaki azalmayı hatırlattı. Türkiyede çizgi romanların az okunmasına alışkınız ama çizgi roman merkezi denebilecek ülkelerdeki bu okuma sayısındaki düşüşler beni şaşırtıyor ve üzüyor. Bu çizgi roman okunma sayısındaki düşüşün sebebi nedir acaba?

darbove

The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Mrtekin

Manga satışlarını patlatan kitleye: sürekli yeni ürün sürüyorlar, içimiz dışımız manga oldu. Arada bir Vagabond da çıkar mı diyorum ama???
They drew first blood...

Vassago007

Mangadan hiç anlamıyorum ama satış rakamlarına istinaden haldır haldır herkes manga basmaya başladı. Muhtemelen bir süre sonra bazı seriler elenmeye mahkum olacaktır.

darbove

Size çok kısa piyasayı özetleyip arka planın nasıl işleyeceği ve neleri beklememiz gerektiğine dair minik aydınlatıcı bir yazı yazayım. Bunlar tamamen kendi görüşümü yansıtıp öznel ifadelere sahiptir.

Comics piyasasında bazı firmalar vardır bu işi domine eden ve güzel franchiselara sahip firmalar nedir bunlar; Marvel, DC, Image, Dark horse, Dynamite, IDW, Boom uzar gider. Manga deneyen yoklayan bazı yayınevleri piyasaya girdi. Yolgezer, Kayıp kıta, Beta byou, Epsilon vs. Bunların manga aldığı yerler dynamite idw gibi yerler hatta bazıları sanki frankafon almış gibi bile denebilir. Gerekli şeyler, akılçelen, marmara çizginin çalıştığı veya telifini aldığı yerler marvel dc image gibi japon firmaları. Bang çizginin ekmeğini yiyen komik şeyler zamanında çok güzel bir editörlük örneği göstererek buradaki küçük firmalardan alınabilecek nispeten animesi olan potansiyeli yüksek serileri ayıkladı ve aldı. Mangaların ucu bucağı yok. Baklava yapmayı anlatan manga bile var. Önemli olan kaliteli seri basmak. Benim için önemli olansa serilerin yarım bırakılmaması.

Biraz daha derine gireyim. shueisha, kodansha, Shogakukan bu firmalar japonyanın köklü firmaları ellerinde bulundurdukları seriler piyasayı domine eden manga serileri. Bu firmalarla çalışan yayınevlerimizden vagabond, jojo yada oldschool denebilecek serileri bekleyebilirsiniz. Yeni popüler serileri alacak firmalarımız da keza bunlar. Çünkü japonyanın marvel ve dc karşılığı bunlar. Adını bile duymadığınız animesi olmayan seriler basılıyorsa manganın ekmeğini yemek içindir. Bu büyük firmalar güvenmeden sizlere telif vermez. Sonuç olarak mangaya girmek isteyen firmaların yapacağı ve yaptığı şey nispeten kolay bir şekilde ajans üzerinden telif alabileceği küçük japon yayınevlerine yönelmek. Çeşitlilik rekabeti yanında getirir ona göre fiyat stratejileri olur. Umarım bu süreçte kazanan okuyucu olur.

Manga şuan main stream denen kavrama kıvama geldi. Eskiden televizyonlarda sinemalarda deli gibi western pompalanırdı sonuç fumettiye ilgi, süper kahraman film dizileri çıktı ve erişebilir duruma geldi sonuç comicse ilgi. Son olarak netflix gibi platformların global çapta animeyi erişebilir duruma getirmesinin sonucu mangaya ilgi.

Son olarak yazıyı yazarken megaloman bir tarzda girmem gerektiğini düşündüm. Başta belirttiğim gibi kendi düşüncelerim bu yönde. Yazıyı yazarken kurgu akış gibi sıkıntıları olabilir. Aklıma gelenleri sıraladım. Belki de düşüncelerimi net olarak yazıya dökemedim ve birkaç imla hatası yapmış bulundum. Bunun sebebi edebi veya bilgilendirici şekilde yazı yazma tecrübemin olmamasıdır.

Mrtekin

İthaki'nin "Vagabond'un" telifini aldığına dair bir duyum aldım.
They drew first blood...

darbove

Alıntı yapılan: Mrtekin - 26 Nisan, 2023, 17:35:50İthaki'nin "Vagabond'un" telifini aldığına dair bir duyum aldım.
Nolmuş kesinleşmiş mi? Geçen seneden beri vardı. Dedikodu olarak aklımda kalmış.

Nightrain

İthaki geçen sene söz verdiği çizgi romanların hiçbirini yayınlamadı. Bu sene yayınlarlar umarım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"