Demir Adam Sohbet Odası

Başlatan ilke, 31 Mayıs, 2010, 08:34:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilke

hanac

Ilke arkadasamizin http://duvardasurunen.blogspot.com/2010/07/iron-man-extremis.html de yayinlanan yazisini sizinle paylasayim dedim.

Üzülerek simdiye kadar yayinladigimz sayilar arasinda satisinin en kötü gideninin Iron Man Extremis oldugunu belirtmek istiyorum.

Kaç diye soracak olursaniz da açik açik söyleyebilirim: Türkiye genelinde, 2 ay içinde 600 adet satmadi! 70 Milyonluk nüfus,
Kitabin çiktigi gün vizyona giren bir Iron Man 2 Filmi ve sonuç bu...

Bunun birçok nedeni olabilir. Adi Granov'un çizimleri gerçekten alisilmisin disinda. Bu çizim tarzina Türk okuru isinamamis olabilir.

Bunun disinda ciltte sonradan fark ettigim -benim için bir sorun teskil etmeyen- söyle bir durum var: aksiyon içeren sayfalarda konusma balonu minimumda.

Yani hizli hizli geçeceginiz birçok sayfa var ve konusma balonu olan sayfalardaki diyaloglar da zaman zaman sikici olabiliyor.

Çevirirken gerçekten zorlandim Warren Ellis'e bir sürü güzel methiye düzdüm.

Elbette biz de dehset reklamlar yapip en küçük kitapçiya bile ulastiralacak sekilde bir dagitim agina vermedik kitabi.

Zaten Civil War'da herkesin nefretini kazanan bir karakter haline gelen Iron Man'in ayri cildini yayinlamak ne kadar mantikliydi ?

O da tartisilabilir. Neyse iste öyle ya da böyle, kötü oldu. Ama ben hala gerçekten çok güzel bir hikayeye ve çok güzel çizimlere sahip olan bir sayi olarak görüyorum Extremis'i.

Alin okuyun yahu!

kalidor

Extremis bana biraz pahali gelmisti ama desteklemek için alip okuyalim arkadaslar.
Crom! Ölüleri Say...

ilke

yapma be kalidor :(

160 sayfa renkli orijinal boyutunda 1. kalite kagida 1. emek 22 lira. Internette 18 lira. daha ucuzu olamaz ki!

yine de destegin için tesekkürler :)

kalidor

32 TL görmüstüm sanki. O zaman fiyat iyiymis gerçekten.
Crom! Ölüleri Say...

Lami Tiryaki

Çok güzel bir baslik oldu bu. Olay kendini anlatiyor mükemmel bir sekilde. Çok yüksek kaliteli derken, "okuyucu belentilerinin çok üzerine çikilmasi" kasdediliyor. Oysa kalite bu degildir. Bu pozitif yönde kalitesizliktir(ben degil ISO kalite sistemleri böyle diyor). Türk okuyucusunun böyle bir yayina verebilecegi maksimum bir miktar var o da yetmiyor. Kalin yagli kagida basilmis-ama pahali-bir edisyon tercih edilmiyor. Demekki okuyucu istekleri düsünülüp kaliteyi ona göre ayarlamak gerekiyor. Buna müsteri odaklilik deniyor. Ben çok çok nitelikli bir sey bastim alin okuyun olmaz bizim piyasada. Örnek, Lalkitap dogrusu pek te nitelikli basmiyor yayinlarini ama okuyucunun cebine de zevkine de hitap ediyor ve satiyor. Ama Extremis okuyucunun cebine ve zevkine hitap etmiyor ve satmiyor. Yayinevinin siki bir durum degerlendirmesi yapmasi lazim. Bunlar genelin sahip oldugunu düsündügüm fikirler.

Sahsi olarak sayfa sayisi konmamis hiç bir yayini almiyorum dolayisiyla Extremis'i de almadim. Çizimler bana da bir tuhaf geldi sevmedim ve Extremis'i almadim. Bu kadar sahsima yönelik olumsuz nitelikleri barindiran bir yayin için 22TL de 18 TL'de fazla geldi almadim.

Ancak Iron Man II filmini sinemada büyük keyifle izledim. DVD'sini de çiktiginda en kisa zamanda alip arsive koyacagim. Ben ne istedigini bilen müsteriyim.

Yayinevi sahipleri, yetkilileri; lütfen okuyucu-müsteri sesine kulak verin, ki kar edesiniz ayakta kalasiniz.

Selamlar
Lami  

ilke

kalite fiyat konusunu burada tartismaya yatirmayacagim. Herkesin görüsü farklidir. Benimki dahil. Piyasada herkes bizim çizgi romanlarimizi diger yayinevlerinin tersine Amerika'daki orijinal boyutunda bastigimizi görüyor. Belki bilmediginiz bir sey: bu islem basilan sayi için kagit masrafini tam olarak 2 katina çikariyor.

Extremis çizeri adi granov'un çizimleri zamaninda olay olmustu. 6 fasikülü toplam 1,5 yilda yayinlamasina ragmen amerikan okuyucusunun saygisini kazanmisti. Su an da zaten aranan en önemli kapak ressamlarindan biri kendisi. sahsi fikrim çizimlerinin çok güzel oldugu yolunda. peki bu cildi yayinlamadan türk okurunun begenisini nasil ögrenebilirdik hoz comics olarak? her sekilde alinmasi gereken bir risk vardi. film geldigi için biraz risk azalir diye düsündük ama olmadi. ama konuyla ilgili pek de bir sikintim yok. sonuçta kendi kararimizdi ve aklimiz kalacagina emegimiz ve paramiz kalsin dedik ve bastik.

peki dijitallere para vermeyip scan etsek - yani ucuza kaçsak, özensiz çeviri yapsak, grafikerlik konusunda hiç özen göstermesek ama üzerine 15 tl fiyat koysak daha mi uygun olacak bu? kusura bakmayin ama öyle bir ise adimizi koymaktansa hoz comics olarak o ürünün satmamasini tercih ederiz.

selamlar

hanac

Kagan dostum, TR de bütün fumettiler tutmaz.

Kimse önceden ne olacagini tahmin edemez.

Fumetti yayinlayayim nasil olsa satar diye bir kural yok.

Julia, Nathan Never, Pekos Bill, Pistolero, Tornado

Bunlar satisi az oldugu için bitirilen seriler.

Benim de tercihler üzerine küçük bir yorumum olacak;

TR de sanki seriler daha çok tutuyor, böyle tek sayilik ciltler yerine.

Lami Tiryaki

Bir detayin altini çizmek lazim. Piyasaya veirlen her ürün satilacaktir diye bir sey yok. Bazi ürünler satilir basarili olur, bazilari satilmaz. Sanki çikan tüm çizgi romanlar piyasada ilelebet tutunacakmis gibi yanlis bir algiya varmamak lazim. Hatta bazi ürünlerin piyasadan kalkmasinda yarar vardir. Çünkü deneme satislari filan derken asil satilabilecek olanlarin önünü tikarlar.

Ilke Bey'in yayin prensiplerine iliskin düsüncelerine saygi duyuyorum. Ancak okuyucu görüslerini, okuyucu tarafinda oldugumuz ve yayinevinin ticari paylasimcisi oldugumuz için, iletmek gerektigininde görevimiz olduguna inaniyorum.

Herhangi bir ürünü piyasaya vermeden önce risk tasiyip tasimadigi müzakere edilip ona göre müsteri begenisi ölçülmeye çalisilir. Bunun çesitli ticari ve bilimsel yöntemleri vardir. Bir firmaya verebilirsiniz, kendiniz yapabilirsiniz, satis bayilerinizi kullanabilirsiniz(bizim sektör tecrübemiz bu yöntemin çok tutarli gibi görünmesine ragmen pek te verimli olmadigini göstermistir), deneme satislari yapabilirsiniz vs vs... Dünya kadar yolu var bu isin. Bizim camiaya uygularsak is biraz daha kolay. Çünkü müsteri potansiyeli belli ve oldukça az. Toplam sayimizin 8-10 binlerde gezdigini düsünüyorum(çok mu iyimserim acaba?..). Bu potansiyelin önemli bir bölümü Istanbul'dan onlarin da önemli bir bölümü Kadiköy'den alisveris yapiyor. Örnekleme yapmak lazim. Kadiköy'deki bayilere çizimlerden örnekler koyup müsterilere anket yaptirilabilir. Bizim forumlar bu is için bulunmaz firsattir, okuyucu begenizisligini açikça dile getirir hiç acimaz :) Resimli Roman forumda comicsseverlerin agirligi var onlarin görüsleri alinabilir diyecegim ama bu aldatici olur çünkü çogunlugu-bizim herhangi bir fumettiye hemen OK dedigimiz gibi-OK diyecektir. Müsteri sesi duyulur, yeterki siz kulaklarini açin. Insanlar bu ise paraciklarini yatiriyor, duyarsiz kalamazlar!

Çizgi roman çevirisi yapan kisi sayisi öyle onlarca filan degil ben de bir miktar bu isin içinde bulundum, hala da bir sekilde içindeyim. Çeviriyi sokaktan geçene yaptiramazsiniz, o sürekli bu isi yapan insanlara yaptirirsiniz. Yani çevirinin kötü olmasi ve maliyetini düsürebilmeniz-bilerek herhangi birine çevirtmediginiz takdirde-mümkün degildir zaten. Grafik, boyut vs onlar benim bilmedigim konulardir ve üzerinde çalismakta yayinevlerinin isidir görevidir. Bakin, kaliteli bir yayinin ne anlama geldigini iyi ögrenmek zorundayiz. Fumetti hayraniyimdir ama Lalkitap Zagor ve Mister No'da sigara sansürü baski kalitesini berbat bir hale getirdigi için en azindan alternatifi elimde olan klasik maceralari almayi biraktim. Insanin tahammül edebilecegi bir siniri vardir. Thorgal'in o küçültülmüs boyutuyla çok çirkin durdugunu düsünüyorum. Ama çizgi romanini sevdigim için hala aliyorum. Ancak boyutu adam gibi yapilsaymis neredeyse iki kati fiyati bayilip koleksiyonculara özel hard cover versiyonunu alirdim. Ama almiyorum sadece karton kapak versiyonunu rafima koymakla yetiniyorum. Bütün bunlar forumlarda neredeyse her gün tartisiliyor, Kadiköy'de her gün tartisiliyor. Bunlara kulak veren yayincilar üreticiler kendilerini biraz daha bilinçli ayarlayabilirler.

Her seye ragmen yayinevi biz bildigimiz gibi davraniriz, bu bizim kalite politikamizdir derse... O zaman deneme satislarina bakip sonuçlarina katlanirlar. Para onlarin parasi, gerisi bizi ilgilendirmez.  

Selamlar
Lami

tommikser

Sanirim ilk çiktigi gün alanlardan biriyimdir.Hemde tokatta olmama karsin :) .evet aldigimiz her çr nin bize bir maliyeti var.ama zaten biz bunu zevdigimiz için görmezden gelmiyormuyuz.ben kendi açimdan verdigim 150 lira civari parayi normal buluyorum.Mukayese burada önemli.Ben genelde mukayesemi sigarayla yaparim.Içmiyorum içen kisi en az 5 lira olan paketi hesaplarsa benle ayni parayi veriyor.Ama o havaya saçiyor.Ben kütüphaneme sakliyorum.ama bazi inatlari anlayamiyorum.iste yok fumettiymis yok comicmis gibi.Bence insan açik olabilmeli yani zaten olmasi gereken bir grubuz.Bilim kuguyu seven insanlariz.Zagor sevsekte öyleyiz.Bu kadar kurgunun oldugu bi dünyada yasayan biz neden bu kadar ön yargiliyiz?Isin kilicina olabilecegine inanan insanlariz ama ben bu çizimi sevmiyorum diyebilecek kadar ön yargiyida barindirabiliyoruz.Ben ön yagiya karsiyim.Saplantiya karsiyim.Demir Adam çizim açisindan büyük bir deneme.Farkli arayis içinde.Ön yargisiz olmasi gereken bir alt kültürün insani olarak onu almam degerlendirmem gerekir.Sevmeye bilirim ama bir durus olarak demem gerekir ki evet seni sevmedim ama yeni bir arayis ve çaba içinde olmani taktir ediyorum.Ben bu nedenle demir adami aldim.Ikincisi sadakat.Zagorun vasat baskilari sadakat adina alinirken.Büyük risk alan ve gönül veren bir gruba sadik olmam gerektigini düsündüm.arkanizdayim ama bir daha ki asamada-eger sevmediysem-benim bu çr hakkindaki fikrimi sorun demek isterim.Alir yerden yere vurur sonra dersin ki dikkatli ol!ben aldigim kitabin hissesinide alarak ortak olmus oluyorum.Sözümü de sakinmadan söylüyorum.Lütfen ön yargisiz olalim.Einstein in dedigi gibi sanirim ön yargiyi parçalamak atomu parçalamaktan gerçekten zor.

karga

Alıntı yapılan: gunessemerci - 22 Temmuz, 2010, 10:19:00
Sanirim ilk çiktigi gün alanlardan biriyimdir.Hemde tokatta olmama karsin :) .evet aldigimiz her çr nin bize bir maliyeti var.ama zaten biz bunu zevdigimiz için görmezden gelmiyormuyuz.ben kendi açimdan verdigim 150 lira civari parayi normal buluyorum.Mukayese burada önemli.Ben genelde mukayesemi sigarayla yaparim.Içmiyorum içen kisi en az 5 lira olan paketi hesaplarsa benle ayni parayi veriyor.Ama o havaya saçiyor.Ben kütüphaneme sakliyorum.ama bazi inatlari anlayamiyorum.iste yok fumettiymis yok comicmis gibi.Bence insan açik olabilmeli yani zaten olmasi gereken bir grubuz.Bilim kuguyu seven insanlariz.Zagor sevsekte öyleyiz.Bu kadar kurgunun oldugu bi dünyada yasayan biz neden bu kadar ön yargiliyiz?Isin kilicina olabilecegine inanan insanlariz ama ben bu çizimi sevmiyorum diyebilecek kadar ön yargiyida barindirabiliyoruz.Ben ön yagiya karsiyim.Saplantiya karsiyim.Demir Adam çizim açisindan büyük bir deneme.Farkli arayis içinde.Ön yargisiz olmasi gereken bir alt kültürün insani olarak onu almam degerlendirmem gerekir.Sevmeye bilirim ama bir durus olarak demem gerekir ki evet seni sevmedim ama yeni bir arayis ve çaba içinde olmani taktir ediyorum.Ben bu nedenle demir adami aldim.Ikincisi sadakat.Zagorun vasat baskilari sadakat adina alinirken.Büyük risk alan ve gönül veren bir gruba sadik olmam gerektigini düsündüm.arkanizdayim ama bir daha ki asamada-eger sevmediysem-benim bu çr hakkindaki fikrimi sorun demek isterim.Alir yerden yere vurur sonra dersin ki dikkatli ol!ben aldigim kitabin hissesinide alarak ortak olmus oluyorum.Sözümü de sakinmadan söylüyorum.Lütfen ön yargisiz olalim.Einstein in dedigi gibi sanirim ön yargiyi parçalamak atomu parçalamaktan gerçekten zor.

Bu forumda simdiye kadar okudugum en iyi yorum. her cümlesine katiliyorum.

hanac

Arkadaslar merhaba,

Tartisma çok güzel ve seviyeli biçimde gidiyor.

Ama tek bir ricam olacak, olayi Comics - Fumetti karsilastirmasina dönüstürmeyelim.

Yayinci ve Okur olarak, Demir Adam niye satmadi çerçevesinde duralim.

tommikser

Konu gerçekten güzel gidiyor.Ben genelde muhalif olarak bilinirim.Hocalar savunulamaz denilen seyleri bana verirlerdi.Savunulmasi en zor konuyu 10 dakika savunmam istenmisti.Ben bütün fakültenin önünde 45 dakika savunmustum.Hoca çok begenmis ama uzattigim için nit kirmisti ;D Bende fumetti comic olayina girmeyecem.Saplantilarimizdan yana dertliyim.Yani sayfa numarsi yokmus eeeee alinmazmis.Neden alinmaz anlamadim.Bende gicik oluyurum.Ama benim çr okumama engel degil.Yani bahane edecegim en son sey.Evet yayin evi bize askerde yenilen yemek gibi bunu yiyeceksin derse bende yemem.Ama bakis açisi bu degil ki arkadaslarin.Hem sadece kadiköyde degil her yerde okunuyo bu çr.Anket yapalim ona göre basilsin.Hoza cesaret vermek gerek adamlar olmama riskine girerek bize çr getiriyorlar.Bizde abudik gubidik nedenlerle yok almam diyoruz.Sonra da cesaretleri kirilinca bunu neden yayinlamiyorlar diyoruz.Dedigm su aliriz Demir adamin bir sayisini sonra da adamlari yerden yere vururuz.Ama almadan onlari cesaretlendirmeden elestirmek etik gelmiyo.Bk ne güzel yapmissin mister no da sansür var diye almamaya baslamissin Yani onlari boykot etmissin en agir sekilde elestirmissin.Ben hiç bir yenilige açik olmama begenmeme durumunu sevmiyorum.Istedigini alirsin bu ayri.Ama almadan vitrinde bakarak elestirmek ayri.Bizim aydinlarimiz gibi evrimi yerden yere vururlar ama sorsan Darwin i okumamislardir.
Ayrica ekleyeyim bende devlet memuruyum anliyorum.Ama bi tercih yapiyorum.Yasamsal olanlarimin içine sigarayi degil çr yi koyuyorum sana da tavsiye ederim birak su sigarayida al su demir adami yahuuuu ;D

Lami Tiryaki

Konuya farkli açilardan yaklasiyoruz. Söyle bir baktigimizda piyasada hatiri sayilir miktarda çizgi roman var ve okuyucu elemeler yapiyor. Okuyucu bu lükse sahip artik(ne güzel serbest rekabet otami baslamis). Okuyucu müsteridir ve görevi yayinevini desteklemek onu ayakta tutmak degildir. Benim Extremis'i de yayinlanan her çizgili eseri de alabilecek maddi gücüm var, hiç sarsmaz beni. Ama bir de prensiplerim var. Ben müsteriyim, para bende. Yani kral benim, ben nasil istersem ürün o sekilde çikmak zorundadir. Aksi takdirde almamak gibi müthis bir silahim var ve bunu kullanmaktan hiç çekinmem. Yayincida sonucuna katlanir. Demir Adam'da da durum budur. Çizimlerini sevmedim, ki bir baskasi sevebilir gayet dogaldir. Ama bana kendisi sevdigi için benim de sevmemi empoze etmeye kalkamaz(bu asamada devreye comics-fumetti ekol tartismasi girerki tartismaci arkadaslara önemle tavsiye ederim bu sekilde konuya girmeyin, forumumuzda ekol tartismasi yasaktir. Mesaj sansürlenir ya da baslik aninda kilitlenir!).

Yayinevi dedigimiz de ticari bir varliktir sonuçta ve öncelikli amaci da para kazanmaktir. Hiç üzerimize vazife olmadigi halde onlara bizden nasil para kazanacaklarinin yollarini gösteriyoruz. Bu ince detayin hakkini vermek lazim. Baska sektörlerde kolay kolay bulunamayacak bir nimettir bu. Sunu yap gel benden para kazan diyoruz, evliya miyiz neyiz yahu :)

Ben 33 yildir çizgi romanla hasir nesirim. Çogu okur arkadasin yasindan fazladir bu. Demir Adam'i Altan'la birlikte oturup genis genis etüt ettik. Ben panelleri tek tek inceledim. Konusma balonlari az oldugu için asagi yukari kitabi okumus kadar oldum. Öyle yapmasam bile çikmis bir yayinin bana hitap edip etmeyecegini bilecek kadar bu iste tecrübeliyim. Buradaki pek çok arkadasindan benden asagi kalir yani yoktur. Bir yayinin olumsuz yanlarini görebilmek için aninda 25-30 lira vermemiz gerekmiyor. Bunu vermeden  anlayamayacak arkadas varsa o onun problemidir. Param cebimde kaldi, istemedigim bir yayini da almadim bu kadar basit. Sayfa sayisi önemli bir konudur. Hedge Knight'miydi neydi bir yayinin sayfalari darmadagin olmustu ve sayfa sayisi olmadigi için toparlayamamistim. Ayni sey Arka Bahçe'nin belli bir dönem ciltlerinde de sözkonusu oldu. Superman&Supergirl adli albümü arkadasin kizina okumaya verdim, kizcagizin elinde dagilmis cilt okuyamadan. Bana bin bir özürle geldi ve ben de okumadigim için toparlayamadik cilt heba oldu gitti. Daha anlatayim mi? Biz koleksiyoncuyuz bu islerin detaycisiyiz. Koleksiyonundaki raflara ameliyat eldiveni takmayana elletmeyenleri bilirim ben. Sizler için önemli olmayan detaylar bizler için önemlidir saygi duyalim lütfen.

Ne diyorduk. Biraz daha müsteri iletisimi. Bunu yapabilen ayakta kalir yapamayan satamiyoruz diye düsünür durur. Gerisi lafi güzaftir.

Selamlar
Lami     

kahramanlarsinemada

Iron Man Extremis'in satisinin düsük kalmasina ben de üzülenler arasindayim. Bunun en önemli sebebi de yayinevinin Hoz Comics olmasi çünkü suan ülkemizde comics kültürünün tek baslarina sesini olusturuyorlar. Hatta GerekliSeyler'in yeniden comics yayinlamaya baslayacak olmasinin arkasinda Hoz Comics'in yeniden canlandirdigi piyasanin yattigina inaniyorum.

Comicslerin baski kalitesinin Hoz Comics'in mevcut kalitesinin altinda olmamasi gerektigine inaniyorum. Baski kalitesi derken de (cilt ve ebat faktörleri disinda) kagit seçimini kastediyorum. Zamaninda daha düsük kalitede RENKLI basilan comicslerin okunaksiz oldugu ortadaydi.

Extremis'e geri dönecek olursak comics sevenlerin çogunda hikayesi ve çizimleri ile "Bu biraz garip olmus" duygusu uyandirdigini ben de kabul ediyorum. Mesela ben Extremis'i okumaya basladiktan sonra konusma balonlarinin alisilmisin altinda olmasi sebebiyle uzun zamandan sonra daha çok resimlere odaklanma ihtiyaci hissettim. Esasinda bu hos bir tarzdi ama panellerdeki ana objelerin etrafinin çok sade olmasina alisamadim.

"Extremis neden az satti?" sorusunun cevabinin simdiye kadar anlattiklarim oldugunu zannetmiyorum. Sanirim okuyucu Iron Man okumak istemedi, Örümcek Adam okuyan birisinin Iron Man'i okumayi tercih etmeyebilecegi ortaya çikti. Bu durum bence ilerleyen dönemde comics yayinlamayi düsünen yayinevlerine önemli bir uyari oldu.

Extremis vb. yayinlarin devam edebilmesini saglayacak ana çözümün bu gibi platformlarda yapilacak tartismalar oldugunu düsünüyorum.