Watchmen - Gerekli Şeyler

Başlatan Carnage, 07 Şubat, 2010, 19:59:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

"Akıllıya kırk gün deli dersen,delirirmiş"
Tamam Watchmen bir çizgi romandan daha fazlası ama
olmadık manalar yüklenecek bir ahit kitabı da değil yani.Kuran'ın şifresini çözenler,Tevrat'ın
şifresini çözen kabalistler derken şimdi de Watchmen'in şifresini çözen bir tarikat oluşumuna doğru mu
gidiyoruz arkadaşlar? :)

"İstemem,eksik olsun.."

Carnage

Alıntı yapılan: hanac - 09 Ocak, 2011, 23:20:39
Kadının arkasındaki adamlarda elele tutuşmuş.

Evet. O adamlar kime benziyor?

Kadının makyajı çok ilginç. Eski Mısır yazılarından anlayan birine ihtiyacımız var...

hanac

Alıntı yapılan: Carnage - 09 Ocak, 2011, 23:42:34
Evet. O adamlar kime benziyor ?

Sağdaki Robert Mitchum'a benziyor.  :)

rumar80

Bendeki soruya cevap Engin,
  Ben ilk okuduğumda hangi kitap olursa olsun sevip sevmediğime karar veririm. (Konu, çizim vs) Eğer kafamda bir soru işareti kaldıysa o zaman geri dönerim. Ya da bir seriyi baştan sona okuyup zamanında atladığım noktaları bütünde görebilmek için.
  Watchmen'i sevdim mi? Sevdim. Ama bu kadar "derin" olduğunu da bilmiyordum.

Carnage

Watchmen'deki hangi iki karaktere benziyor peki?

alan ford

Hala almayanlar ama merak edenler için küçük bir uyarı. Kitap sitelerinde tükenmiş durumda Watchmen. Gerekli Şeyler'de kendi sitesinde hem zam yapıp hem de indirimi kaldırmış.  Kitap fuarında bahsetmişlerdi zaten son kalanlar bunlar diye. Büyük ihtimal ikinci baskıyıda yap(a)mayacak. Sonradan "Öldüren Şaka" misali peşinde koşmamak , fahiş fiyatlar ödememek için eli çabuk tutmakta fayda var. ;)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Carnage

Alıntı yapılan: rumar80 - 09 Ocak, 2011, 23:17:51
   Fatih sağ alttaki kadının göz boyası Mısır  hiyeroglif yazısını mı andırıyor, yoksa ben mi sallıyorum?

Horus'un gözü

Carnage

Alıntı yapılan: Carnage - 07 Kasım, 2010, 22:36:12
Watchmen'i ilk okudugumda aklima takilan bir soruyu paylasacagim sizlerle. Bildiginiz gibi Adrian Veidt dünyanin en zeki en yetenekli en yakisikli adami bunun yaninda bir çok zeki karakterde görülen ruhsal sorunlarin(V,Joker vs.) hiç biri yok. Watchmen'in 10.sayisinda Rorshach ve Nite Owl Veidt'in ofisini girdiklerinde bilgisayarinin orta mali gibi durdugunu görürler ve Dreiberg Veidt'in sifresini kolaylikla tahmin eder. Geçenlerde Capnwacky.com'da Watchmen'i en ince detayina kadar inceleyen yazar da bu durumdan süphelenmis ve 3 ihtimal üzerinde durmus:

1/Veidt son derece dikkatsiz

2/Veidt kendine asiri derece güveniyor.

3/ Herhangi bir sebeple birisinin ona ulasmasini istiyor.

Simdi Altin Madalyon üyelerine bir soru soruyorum. Sizce bu durum dünyanin en zeki adaminin yaptigi bir hata miydi,yoksa baska bir planin parçasi miydi?

Ayrica Veidt'in komplosu kusursuz bir plan degildi. Rorshach'in günlügü açiga çikmasa bile çok usta bir dedektif(mesela Batman gibi)her seyi ortaya çikarabilir.Veidt gibi bir adamin ise bu arastirmadan haberdar olmamasi imkansiz gibi gözükse de Napolyon'un kendine asiri güvenmesi sonucu maymuna dönmesini tarih yazar.

ekşi sözlükte locutus nickli yazar bu konuya değinmiş

Alıntı Yappsikolojik tahlilleri ne kadar başarılı; tarzı, sunumu ne kadar yeni; kurgusu ne kadar güçlü; kahramanlık konusuna yaklaşımı ne kadar tazeyse; olay örgüsü/dedektiflik hikayesi de bir o kadar basittir aslında.
--- spoiler ---
örnek istenirse: rorschach'in girdigi ilk barda aradigi bilgilere ulasmasi; dan, blake'in cenazesine katılınca komiserin hemen onun nite owl olduğunu anlaması; ozzymandias'ın kansere yakalatacağı herkesi aynı şirkette işe alması, kendisiyle bağlantı kurulmasını önlemek için paravan şirket kullanmayı düşünmemesi; en kötüsü de: dünyanın en zeki adamı olmasına rağmen bilgisayar şifresinin "ramses ii" olması...vs...
--- spoiler ---
bu durumu serinin çizeri dave gibbons da : "zaman içinde watchmen'de hikayenin kendisinden çok hikayenin anlatılışı ön plana çıktı. hikayenin ana konusu bir macguffin sadece. hikayenin kendisinin çok da önemi yok. hikayeyi anlatmaya başladığınızda asıl yaratıcılık ortaya çıkıyor" sözleriyle açıklıyor.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=watchmen

hanac

Carnage

Benim de ilgimi çeken bir ayrıntı,ama nedenini bilmiyorum.

drfuhrer

imkanı olanlar watchmen'in hardcover versiyonunu alsınlar.geçen elime ulaştı.tek kelimeyle harika duruyor...

tommikser

Dostum ben aldığımda eğer sert kapak varsa muhakkak ondan alıyorum acaip duruyor sen birde Wampirella ya bir bak bayılırsın.

drfuhrer

aldım,baktım,bayıldım bile :)
ikisini aynı anda sipariş etmiştim...

hanac

Watchmen'deki karakterlerin geçmişini anlatan mini seriler yayınlanacakmış.

Kahramanlarsinemada çıkan yazı için bkz.

http://www.kahramanlarsinemada.com/yeni-watchmen-serileri-belli-oldu/

Forum olarak bu konuyu kaçırmışız.  :)

gamlıbaykuş

Gerekli Şeyler bir şekilde Watcmen'i yayınladı ama bu devamı gelicek seriyi biraz zor görürüz gibime geliyor...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...