Çizgi Roman sevgisi asilayabilmek

Başlatan hanac, 09 Şubat, 2010, 21:10:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaslar ben bu konuda çok yeteneksizim.

Son 15 yilda bu aleme en fazla 1-2 kisi kazandirabilmisim.

Geçen gün gene denedim 8 ve 12 yasinda iki çocuga Tommiks verdim, söyle bir baktilar ve ilgilenmediler.

Tamam yeni nesil ÇR lara pek ilgili degil ama yine de bir seyler yapmaliyiz.

Her birimiz 4-5 yeni okur kazandirabilseydik ne güzel olurdu.

Bu konuda basarili olan var mi ?

alan ford

Kendi adima lise son sinfta nerdeyse 45 kisilk etüdün yarisini Atlantis müptelasi yapmistim.Üniversite ve is hayatinda da bütün ev arkadaslarim(ama sayilari çok fazla degil)her ne kadar siki birer takipçi olmadilarsa da iyi birer okur oldular.Ve benim tek yaptigim hiç bir sey yapmamak oldu.Sadece açip keyifli bir sekilde çizgi roman okudum.(Taocu yöntem).Simdi kizim var sirada bakalim onda da bu yöntem isleyecek mi?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Çizgi roman okuyan insanlar üzerine öncelikli olarak genetik

bir inceleme yapilmali.Ardindan psikolojik testler ve kisilik testleri

uygulanmali.Saka yapmiyorum farkli bir türüz biz.Okuyan okuyor,

okumayan okumuyor çizgi romani.Okuyanlarda farkli davranislar sergiliyor.

Kimisi satin aliyor,kimisi otlaniyor,kimisi kolleksiyon yapiyor,kimisi bir köseye atiyor,satiyor,baskasina veriyor vs..

Bunca yillik gözlemlerimden çikan sonuç bu konuda zorla güzellik olmayacagidir maalesef..

"İstemem,eksik olsun.."

vega

Alıntı yapılan: hanac - 09 Şubat, 2010, 21:10:29
.
Geçen gün gene denedim 8 ve 12 yasinda iki çocuga Tommiks verdim, söyle bir baktilar ve ilgilenmediler.

Tamam yeni nesil ÇR lara pek ilgili degil ama yine de bir seyler yapmaliyiz.

Bence suçu hemen yeni neslin ilgisizligine atmaktansa önce ilgi çekmek için kullandigimiz yayinlara dikkat edelim. pokemonlarla, winksclup'la büyüyen (hele ki su günlerde son trendleri bakugan diye bir sey var akillara zarar) bir neslin çizgi romana olan ilgisi Tommiks'le çekmeye çalismak zaman kaybidir. Ben bu tip durumlarda savasin ön saflarina ultimate spider man lerimi sürerim. birak ilgi çekmeyi dergilerimi geri almak için kavga ederim. çocuklarin yada genç neslin dikkatini çekmek istiyorsak bunu onlara bizim begendiklerimizi kabul ettirmeye çalismak yerine çizgi roman sanatinin onlarin algilarina hitap eden örneklerini göstererek yapalim. Iste size basariya ulasmis bir çalisma...

hanac

Yeni Çizgiroman okuyucuları kazandırmak bizim işimiz değil demeyin.

Herkes 2012 yılı içinde 1 (bir), evet sadece 1 çizgiroman okuru kazandırsa bile yeter.

Daha önce kazandırdıklarımız sayılmaz, bugünden sonrası geçerli.

Şunu söyleyeyim , işiniz çok zor.

Ben yıllardır bu işi başarımıyorum artık, halbuki eskiden birçok kişiyi ÇR okuyucusu yapmıştım.

Yapılması Gerekenler:

* Gerekirse çr larınızı okumaya vereceksiniz ve hatta hediye edeceksiniz.

* Sabırlı bir şekilde hareket edeceksiniz.

* İlgisini çekene kadar değişik türleri önereceksiniz. Muhakkak bir yerden yakalarsınız.

* ÇR almaya giderken yanınızda götüreceksiniz.

* Devamlı ÇR lardan örnekler vereceksiniz, muhabbeti oraya çekeceksiniz.

* Devamlı takip edeceksiniz, çr okumaya ara vermesini önleyeceksiniz.

vs. vs.

Kazandırdığınız yeni ÇR okurunu burada mümkün ise fotolarla duyuralım derim.

Kolay gelsin  :)

Gambit

ben kazandirdim, kiz arkadasim.

Dun gece konusurken, haftasonu bana mutlaka Alaska alalim dedi.

Daha onceleri ben ona degisik seriler, ve Alaska alirken arada bir, ilk defa kendisi yeni maceralar okumak istedigini dile getirdi. benim isim tamamdir, ben sirami savdim  :D

DAMPYR

şimdiki gençler bizimki kadar sabırlı değil.öbür sayının ne zaman çıkacağının belli olmadığını görünce eminim hemen çizgi roman okumaktan vazgeçerler... ;D ;D ;D

hanac

Alıntı yapılan: Gambit - 27 Nisan, 2012, 13:42:28

Olay dün gece gerçekleşmiş, o yüzden kabul edemiyoruz. bkz. aşağıdaki cümle  :)

Alıntı yapılan: hanac - 27 Nisan, 2012, 13:35:05
Daha önce kazandırdıklarımız sayılmaz, bugünden sonrası geçerli.

hanac

Alıntı yapılan: Kızılmaske - 27 Nisan, 2012, 13:43:36
şimdiki gençler bizimki kadar sabırlı değil.öbür sayının ne zaman çıkacağının belli olmadığını görünce eminim hemen çizgi roman okumaktan vazgeçerler... ;D ;D ;D

Yahya hemen vazgeçmek yok.

Ne demişim, çok sabırlı olmalıyız.

Sen elindeki serilerden birini okumaya verebilirsin, o zaman beklemesine gerek kalmaz.  :)

Gambit

lal ve hoz tavsiye edelim o zaman yeni katilimcilara

gerekli, demirbas, marmara gibi yayinlara temkinli yaklasmalarini soyleyelim  :P

@hanac,
ben anlamam bro, 2012 yazmissin  ;D

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 27 Nisan, 2012, 13:48:56

Yahya hemen vazgeçmek yok.

Ne demişim, çok sabırlı olmalıyız.

Sen elindeki serilerden birini okumaya verebilirsin, o zaman beklemesine gerek kalmaz.  :)
Bak Bu olabilir Hasan..... 8) :) ;)

pearl jam

Alıntı yapılan: Gambit - 27 Nisan, 2012, 13:42:28

Daha onceleri ben ona degisik seriler, ve Alaska alirken arada bir, ilk defa kendisi yeni maceralar okumak istedigini dile getirdi. benim isim tamamdir, ben sirami savdim  :D

Ben de eşimi kazandırdım :)

Benden çok okumaya başladı neredeyse. Yürüyen ölüler ve death note a bayılıyor. Bugüne kadar en çok beğendiği çizgi roman ise "cenaze evi şenlik evi" oldu. Bone ve Cennetteki Yabancılar diğer takip ettiği seriler. Israrlı Thorgal okutma çabalarım nedense başarısız oluyor ama başarıcam :) Şu anda Şemsiye Akademesi' ni okuyor. Normalde çizgi roman okumayan birinin beğenilerini takip etmek de benim açımdan ilginç oluyor.

alpi

Kendim daha önce  okumamıştım ama geçen yıl Volto,Greystorm  alırken eşim içinde Julia aldım..Sevdi Julia'yı..İkinci cildi de aldım..Aradan iki üç ay geçtikten sonra başlayıp günümüze kadar uzanan ''standart'' diyalog şöyle....
Hanım:Çıktı mı Julia?
Ben:Haber yok daha..
H:Niye ki..Öbürleri çıkmış,almışsın..
B:Çıkar o da bugün yarın..
H:İyi de kaç ay oldu..
B:Vardır bir şey..Zagor,Tex,Mr.No verelim..
H:Onları da okurum da Julia nerede kaldı?
B:Israrlıyız yani..
H:Herhalde..Sen demez misin eskiden dergilerin arkasında ''bayiinizden ısrarla isteyiniz'' yazardı diye...
B:Hımmm....Haklısın...

kedidiro

kızıma birkaç yıldır ara ara çizgi roman alıyordum.mırnav,selen,redkit vs... ilk kez bu yıl izmir kitap fuarına okul grubuyla gitti ve dönüşte ta ta ta tamm... desen yayınlarından "tılsım" serisini ve bir tane de asteriks'i kendi isteğiyle almış gelmiş.velhasıl aşı tamamdır...

affedlmeyen

valla kazandırmayı çok isterdim de malum çizgi roman okuduğum için hala çocuk muamelesi görüyorsun. çocuk musun sen çizgi roman okuyorsun falan deniyor. hadi onu da geçtim çevremde kitap okuyan insan yok ya. üniversite hocasının verdiği kitabı bile okumaktan aciz çoğu kaldı ki çizgi roman okuyacaklar. çok zor.