yeni TARKAN

Başlatan İlhan Yılmaz, 24 Şubat, 2010, 22:47:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tunaorhun

Biraz önce Altin Madalyon 1' i okumak için elime aldim. Her zaman ki gibi önce kapagina baktim. Arka kapakta yazilari okumaya basladim. Burada "38 yil önce kaybettigimiz degerli sanatçi Sezgin Burak'in 75. dogum yilinda unutulmaz kahramani Tarkan, sevenleriyle yeniden bulusuyor" yazisini görünce yillarin nasil hizli aktigini, 45  yasima nasil hizli biçimde geldigimi düsünerek ürperdim. Çünkü rahmetli Sezgin Burak vefat ettiginde ben ilkokul 2. sinifta idim. Bu durumda 45 yasinda olmam gerekiyordu. Ancak yahu ben daha geçen ay 39. yasima girmemismiydim diye düsününce bu iste bir yanlislik oldugunu anladim. Derginin 3. sayfasina baktigimda Sezgin Burak'in 4 Ekim 1978 tarihinde vefat ettiginin yazili oldugunu görünce, bu dergiyi basanlarin 32 yerine yanlislikla 38 yazdiklarini anladim.Isin ilginci burada da Sezgin Barat'in 38 yil önce vefat ettigi yaziliydi. Anlamadigim nokta neden bu durumun kimsenin dikkatini çekmedigi?   

BAHADIR

Tuna bey dikkatiniz ve ilginiz takdire sayan

Ama kabul edersiniz ki bilgi ,bilindigi zaman dogru olarak kullanilir...Sezgin Burak'in tam olarak ölüm tarihini herhalde kimse tam olarak bilmediginden yada detayi fazla önemsemediginden konu atlanmis ama ciddi ciddi atlanilacak ve haifife alinacak bir konu degil...Hele hele Tarkan mirasini sahiplenen ve her defasinda Sezgin Burak adini agzindan düsürmeyen ailesi için daha büyük bir hata...Umarim ilerki sayilarda bir düzeltme yazisi yazarlar...

Tarkan Kurt

Tarkan Gümüs Eyer dün elime geçti, baskilardaki koyuluk elestirisi kulaklarina gitmis olacak ki yayinci bu koyulugu gidermek için renkleri açmis ancak bu kez renkler biraz soluk olmus. Orijinal dergi ile karsilastirdigimda orijinalinde renklerin çok canli oldugu fakat yeni basimda renklerin soluklugu ve matligi dikkat çekiyor. Bunun disinda renklerde oynamalar var, örnegin Tarkan'in agabeyi Tan'in sevgilisi olan Erka'nin kiyafeti orijinalde limon sarisi iken yeni basimda eflatun olmus. Eski dergide Tan kaleden içeri girerken  Tan'in "sirtinda koca bir geyikle içeri girdigine" dair açiklayici balon Kitabin 13 ncü sayfasinin ilk karesinde olmasi gerekirken yok. Eski sayilardaki çok renklilik , canli renkler ne yazik ki yok ancak buna da sükür diyorum. Buna benzer birçok eksik bulunabilir ancak  asil elestirim Tarkan'in Gümüs Eyer 1 macerasi sanirim ikiye bölünmüs. Çünkü orijinalde bu macera yaklasik 150 sayfa civarinda iken macera yarida kesilmis, 84 sayfalik bir kitap basilmis. Neden böyle yaptiklarini anlamak güç ancak Kurt Kanini da sayarsak toplam 4 maceradan olusan Gümüs Eyer serisini sanirim bu sekilde bölerek yayinlayacaklar.

Lami Tiryaki

Konu hakkinda detayli bilgim yok ama sanirim Tarkan'in tüm renklendirmesini yeniden yapilmis. O nedenle yeni renklerin hiç biri orijinalini tutmuyor. Yenisinde kiyafetlerin renklerini benzer tonlarla kotarmislar. Eski sitemde her kesin kiyafetlerini özenle farkli farkli renklendiriyorlardi. Benzeri sekilde mobilyalar, agaçlar filan çok detayli renklendirilirdi. Tarkan okurlarinin yeni basimlari özellikle renkli istemelerinin nedeni de bu basarili renklendirmedir zaten. Ancak ben Gümüs Eyer-1'deki koyuluk giderilmesini fena bulmadim. Iyi, idare eder. Keske ilk 5 sayida uyanip yapsalardi bu isi. Veya baski öncesi biz okurlara bir kaç sayfa gönderip fikir alsalardi. Baski öncesi uyarir ilk sayilari kurtarirdik. Editoryal kisimdaki Sezgin Burak'in hayat hikayesini yine basmislar. O sayfa hala heba olup gidiyor. Maceranin bölünmesini ben de hos karsilamadim. Ama çok da önemli degil. Fazladan bir kapagimiz daha olacak fena mi? :)

Selamlar
Lami

V

Ton ayarlamasi fena olmamis.Yanliz 4 renk baski, ilk basim saman kagit fasiküllerde
her halükarda daha iyi duruyor.Kalite artsa da tad olarak artan bir sey yok.Turkuvaz'in "editoryal zafiyeti"
ni de "tonlama" gibi yazmaya devam edelim,belki ona da bir çözüm bulurlar.. ;)
"İstemem,eksik olsun.."

Tarkan Kurt

Allah rahmet eylesin. Büyük usta ölümsüz bir eser birakti.

darkwood

Evet merhuma Allah tan rahmet diliyoruz.
Eserlerine sahip çikip bizden sonraki nesillerede bu güzellikleri yasatmak ustayi en güzel sekilde anmak olacaktir.
Darkwood Sakinleri..

s.b

Tarkan'in 6.kitabi olan Gümüs Eger 1 ve 7. kitabi olan Gümüs Eger 2 renklendirme olarak önceki 5 kitaptan çok daha iyi olmus. Ancak renkler önceki 5 kitapta çok koyu iken 6. ve 7. kitaplarda da çok açik ton olmus. Fakat koyu olmasindansa böylesi daha iyi.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

emre

Araştırdığım kadarı ile Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanan sayılar bu şekilde;

Altın Madalyon - 1
Altın Madalyon - 2
Altın Madalyon - 3
Maryo'nun Kuşları
Mars'ın Klıcı
Gümüş Eyer - 1
Gümüş Eyer - 2
Gümüş Eyer - 3
Gümüş Eyer - 4
Gümüş Eyer - 5

Tarkan Kurt

Evet dostum, şu ana kadar Turkuvaz'dan çıkan kitaplar onlar.

hanac

Geçen hafta sonu Tarkan Gümüş Eyer-5 i almamla beraber Gümüş Eyer macerasını okumaya başladım.

Şu anda 3. sayının ortasındayım ve şu kadarını söyleyebilrim, muhteşem bir macera.

Senaryo ve çizimler harika, vallahi dayanamadım hemen yazayım dedim.

5. sayıyı bitirince daha detaylı yazarım.

Lami Tiryaki

Dostum keşke Kurt Kanı'nı bekleyip öyle okusaydın. Hikaye bu haliyle eksik kronolojiyle yayınlanmış oldu... Neyse, Gümüş Eyer bence de Tarkan'ın başyapıt macerasıdır. Hele sütannesinin bebek Tarkan'ı kurtardığı sahneler unutulur gibi değil.

Selamlar
Lami

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: hanac - 02 Şubat, 2011, 21:53:35
Geçen hafta sonu Tarkan Gümüş Eyer-5 i almamla beraber Gümüş Eyer macerasını okumaya başladım.

Şu anda 3. sayının ortasındayım ve şu kadarını söyleyebilrim, muhteşem bir macera.

Senaryo ve çizimler harika, vallahi dayanamadım hemen yazayım dedim.

Tam ben yazacaktım Lami benden hızlı davranmış, bence de Kurt Kanı ile birlikte okumak daha iyi. Zaten gelecek sayı Kurt Kanı. Sezgin Burak Gümüş Eyer macerasında gerek senaryo gerekse çizimleriyle döktürmüş, bu macera onun başyapıtı diyebiliriz.

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 02 Şubat, 2011, 21:53:35

20 yıla yayılmış bir öykü Gümüş Eyer.

Aksiyon hiç durmuyor, maceranın sonu çok kanlı.

+15 yaş veya buna benzer bir sınırlama getirilse bile olurmuş. (Yasakçı zihniyet işbaşında  :) )

Fazla spoiler (ipucu) vermek istemiyorum ama maceranın sonu gerçekten rahatsız edici.

Şimdi sırada yayınlanacak olan Kurt Kanı ile öykü tamamlanmış olacak.

V

Orta ikideyim.Evimizin alt katını kiraya vermiştik.Allah'ın sevdiği kuluymuşum ki kiracımızın
Tarkan ve Karaoğlan(Güneş serisi) serilerine sahip olduğunu gördüm.Tarkan'lar 300 küsür
sayı kadardı ve ilk sayıdan itibaren eksiksizdi.Yani Tarkan'ın Sezgin Burak imzalı tüm maceralarını
fasiküllerinden okumuş,mest olmuştum.Fasiküllerin ortalarındaki tarihi kahramalık öyküleri ve
sonlarındaki Hippi Kralı Pippi dahil,her birini eksiksiz, defalarca okumuşturum.
   Karaoğlan Güneş serisi de tamdı ve ben ergenliğimin ilk yıllarında bünyeyi alt-üst
eden Karaoğlan öykülerini okuyor,okula bile götürüyordum. ;D
   Bir kaç yıl sonra kiracımız taşındı ama  halen arşivimde saklamakta olduğum
oldukça fazla Tarkan'ı bende unutarak!.. :)   ;)  ;D

"İstemem,eksik olsun.."