Yalınayak Gen - Desen Yayınları (10 Cilt olarak tamamlandı)

Başlatan V, 26 Şubat, 2010, 22:55:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Güneş kendinizi hazırlayıp okuyun, acayip can yakan bir çizgi roman bu..
Hele benim gibi deprem gören biri için iyice iç  acıtıcı oluyor. Deprem doğal afet gene..
Ya bu hikayedeki insanın insana yaptığı zalimce eziyet... Feci !

Fakat yazar öyle bir sevimlilik katmış ki anlatımına ve çizimine canınız hem acıyor hem de
gülümsüyorsunuz... hani acı acı gülümseme vardır ya işte o hesap...

hanac

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 03 Ocak, 2011, 09:52:36
Yalınayak Gen 3 ü dün gece okudum bitirdim... Gene çarptı çiviledi beni.

Aynen, bu gece de 4. cildi okuyacağım.

rumar80

Altın madalyon "itkisi" iş başında. Siparişi verdim bile. Hemen de okuyacağım gelsin de

Hayal Kahvem

Yoo.. Benim biraz kendime gelmem lazım... 4. kitabı da almıştım ama...
Fena çarpıyor bu kitap beni.   Biraz ara verdikten sonra okuyacağım.

Durun bakalım Hanac belli olmaz çivi çiviyi söker deyu okurum belki bilmiyorum..
Akşam ola hayrola...

hanac

4. sayıyı da bitirdim.

Kaç kere ağladığım belli değil, ama 4. sayının sonu çok etkileyici idi.

Yeni okuyacak arkadaşlara bir uyarı;

Önsözleri okumayın, burada çok fazla spoiler (ipucu) veriliyor.

tommikser

İstanbul'da alacağım kitaplardan biri, unutturma aman abi.

Sinan Başak

Bu seri hakkında o kadar olumlu yorumu okuduktan sonra dün İlyas'tan tamamını aldım. İnşallah okuduktan sonra pişman olmam ???

tommikser

Valla bende o gazla aldım ama okuyacak zamanım olmadı.

Gelecek hafta okurum inş. diye düşünüyorum. Beğeneceğimizden eminim.

pearl jam

Kitapla ilgili yazılacak her şey zaten yazılmış. Ben hala tereddütü olanlar için yazayım, bu seriyi mutlaka okuyun. Zaten çizgi roman forumlarının en büyük faydası okuyucudaki bu önyargıyı kırmak bence. Ben de Manga ya hep mesafeli yaklaşmışımdır. Ta ki bu çr yi okuyana dek.. Manga bana göre değil diyenler bu kitabı alsın, kesinlikle fikirleri değişecek. 

rumar80

Uzun zamandır alacağım, okuyacağım derken biraz önce birinci kitabı bitirdim ve hemen izlenimlerimi paylaşmak istedim.
   Herşeyden önce Tudem'e teşekkürler (özellikle 15+ ibaresi için)
   Kitap inanılmaz. Öykü muhteşem ve çarpıcı. Nakazawa savaşı ve savaşın baronlarını mükemmel eleştiriyor. Ezilen, yok olan ancak gerçekleri göremeyecek kadar kör olan (zamanla bazıları doğru yolu bulsa da) insanların nasıl bu baronlarca beyinlerinin yıkandığı, ellerinde ne var ne yoksa alındığı, hatta ellerindeki en değerli şeyin hayatlarının nasıl yok edildiği sert bir üslupla anlatılıyor.
    Amerikalı askerlere esir düşmemek için (ki bu konuda da beyinleri sağlam bir şekilde yıkanmış) insanların toplu intiharları, ordu tarafından bile bile ölüme gönderilen gençlerin iç çatışmaları ve ordunun savaş haberlerini sansürlemesi süper anlatılmış.
   Yokluk içinde yaşamaya çalışan, sık sık birbirleri ile kavga eden ama hep birbirlerinden güç alan Gen ve ailesinin bu baronlar tarafından yaşadıkları acılar ve en sonunda atom bombasının aileyi tamamen parçalaması çok güzel işlenmiş.
    Bu kitap bana mangayı sevdirir mi bilmiyorum, ama bu kitabı sevdim. İkinci kiabı da en kısa zamanda okuyup sizinle paylaşacağım.
    Son olarak donanma pilot okulunda savaşın anlamsızlığına isyan edip kaçmaya çalışan ama yakalanıp eziyet görmeye devam eden ve bunun sonucunda intihar eden Hanada bana Stanley Kubrick'in efsanevi Full Metal Jacket filminin tuvalet sahnesini hatırlattı.
    Bu seriyi yorumları ile okumamı sağlayan tüm dostlara teşekkürler.
    Jedi'ların gücü varsa Altın madalyon'un "itki"si var.

rumar80

Dün akşam oturup Yalınayak Gen'in ikinci kitabını da bitirdim. Son mesajdan bu yana araya bir de ingilizce Hercules sıkıştırmama rağmen bu aralar daha hızlı mı okuyorum ne?
   İkinci kitap doğal olarak birincinin bittiği yerden Hiroşima'ya atom bombası atılmasının birkaç saat sonrasından başlıyor. Bu kitabı ilkine göre daha çabuk okumamın nedeni büyük ihtimalle çizimlerin daha ağırlıklı yer kaplamasından olabilir.
  Atom bombasının yakıcı ve yıkıcı etkilerinin görsel olarak anlatımı oldukça sert. Akut etkiler sonrası radyasyona bağlı gelişen yan etkiler detaylı olarak dile getirilmiş. Bombanın sadece ilk anda Hiroşima'da yaşayanları değil daha sonra yardım için gelenleri nasıl etkilediği, ölümlere sebep olduğu vurgulanmış.
  Ayrıca bomba atıldıktan sonra hükümetin bunu görmezden gelmesinin Nagasaki'ye ikinci bombanın atılmasına yol açtığı dile getirilmiş. İnsanların ayakta kalabilmek için çırpınmaları, bir grup yetimin ilkel yollara başvurmaları (sineklerin tanrısını biraz olsun hatırlatıyor) çarpıcı olarak anlatılmış.
   Hele insanların felaket anlarında batıl inançlara (kemik tozu yedirme vs) başvurmaları ve Gen'in annesinin buna yorumu.......
   Üçüncü kitapta görüşmek üzere

tommikser

İkinci cildi şimdi bende bitirdim. Gerçekten sarsıcı bir kitap. Çizgi romanın diline yakın ama bir o kadar uzak yapıt olmuş.

Sanırım her insan bir kere olsun bu kitabı okumalı. Savaşın ne kadar saçma olduğunu bir kitap bu kadar iyi anlatabilir.

Gen'in babasının dik duruşu ve savaş karşıtı tavrı o kadar muhteşemki. Herkesi karşısına alıp dik durabilmek gerçek anlamda zor.

Hala okumayanlar var ise eğer çok şey kaçırdıklarından emin olabilirler. Bu arada kitaplar öyle ince falan da değil.

Görmeyenler ince zannedebilirler ama herbiri 250 sayfalık 4 ciltlik bir destan var kaşımızda.

Şimdiden daha ne anlatılabilir acaba diye içimdeki ses beynimi zorluyor. Yalnız kalbim ve sinirlerim biraz ara ver demekte.

Sanırım kalbimi dinlemeyeceğim.Zor olsa da okumaya devam.Okumak için herkese çelikten sinirler diliyorum...

tommikser

İkinci cildin final sözü adamı mıh gibi çiviliyor:

"Atom bombası hem ölenler hemde geride kalanlar için bir cehennem yarattı.Hayatta kalanların acı gözyaşları ülkeyi suladı..."

pearl jam

gen in 2. kitabı kadar beni sarsan bir çr hatırlamıyorum.

sinirden ara vere vere ama tek seferde okumuştum.

hala pilav yerken arada bir aklıma geliyor gen..pirinç patlağı, tatlı patates..

tommikser

Tümünü bir solukta bitirdim. Gerçekten mükemmeldi hiç bu kadar etkilenmemiştim.

Son sayıyı okuduğumda etrafımda birileri olmasaydı hüngür hüngür ağlardım. Okumayanlar gerçekten çok şey kaybediyorlar.

Bir çocuğun insanlığa en büyük haykırışı. Yalınayak Gen insanlığın utanç tarihine iyi bir ayna tutuyor.