Bonelli ve Boselli?

Başlatan darkwood, 09 Mart, 2010, 16:54:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Dampyr, Teks, Zagor v.b. hangi kitaba elime atsam, macerayi okumadan önce genelde yazar ve çizerinin isimlerini okurum.
Ve birçok macerada ayni isim karsima çikiyor; yazan Boselli.
Kitaplar, kahramanlar, maceralar hep degisik, ama isim hep ayni, Boselli gelde çik isin içinden.
Tek bir kisi bu kadar degisik kahraman için bu kadar macerayi yazabilirmi, yazmaya kalksa buna ne zaman yeter, sanirim ne de beyin.
Yoksa bütün sülalesinin yazdigi eserlere tek bir isimmi veriyorlar. Bu tam bir muamma, bilgisi olan varsa beri gelsin..  ::)

Darkwood Sakinleri..

hanac

Dostum Mesut karistiriyorsun.

Dampyr, Teks ve Zagorun yazari Mauro Boselli dir. (1953 dogumlu)

Kendisini pek severiz ve takdir ederiz.  :)

Bonelli olarak sadece 2 kisi vardir.

Yayinevinin kurucusu G.L. Bonelli (2001 yilinda vefat etmistir) ve ogul Sergio Bonelli (1932 dogumlu).

Ogul Bonelli Ferri ile birlikte Zagorun yaraticisidir ama Guido Nolitta takma adini kullanmistir.

hanac

Bir iki not daha eklemek istiyorum.

Mauro Boselli, Maurizio Colombo ile beraber Dampyr'in yaraticisidir.

Artik daha çok Dampyr ve Teks (Nizzi ile beraber) için yazmaktadir.

Ne yazik ki Zagor'a vakit kalmamaktadir.

Zagor için yazdigi son macera 2006 yilindadir.

Boselli yan karakterlere çok önem verir ve bu yüzden takdirimizi kazanmistir.

"Çiko Senaristler için ne ifade eder ? " basliginda bu konuya deginmistik.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1313.0.html

darkwood

Düzeltme için tesekkürler, konu basligi Boselli dir.
Ayrintili bilgi içinde ayrica tesekkürler.
O kadar çizgiroman'a nasil senaryo yetistiriyor,  hala çözemedim. Bence bir iki yazar ayni isim ile, ona yardim ediyor.
Bu konuyu inceleyelim..
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Boselli bence Bonellinin elindeki en iyi yazarlardan biri. Belki de birincisi. Yazdığı öykülerde yarattığı yüzeyel olmayan karakterlerle konuya oldukça büyük bir derinlik katmakta bazen kahraman geri planda bile kalabilmektedir. Ben onun yazdığı Texleri Nizzi'ninkilere tercih ederim.Carson, yenilmezler, hemen aklıma gelen ikisi