Kalidor'un Conan Yazıları

Başlatan kalidor, 28 Mayıs, 2010, 14:51:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gambit

Fotograflar cok basarili,

2 figurle bu kadar guzel arka planli foto cekilir, tebrik ceken arkadasa

kalidor

--BARBAR CONAN YENİ YILINIZI KUTLAR--

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Birkaç gün önce kitapyurdu.com sitesinde denk geldiğim kitap. Arkhelos adlı bir yayınevinden çıkmış. Yayınevinin başka bir kitabı da bulunmuyor. İçerik hakkında bir bilgim olmamakla beraber tanıtım yazısında Robert E. Howard'ın hayatı anlatılmış. Siparişini verdim, sabırsızlıkla bekliyorum. Fiyatı ise yeni çıkan hiçbir Conan çizgiromanını alamayacağınız kadar hesaplı, 8 TL.

Kitabın künyesi ise şu şekilde:

Yazarı:           Robert E.Howard
Çevirmen:   Hande Yorgancıoğlu
Kapak Tasarımı   : Ali H.Bulut
Baskı Sayısı:   1.Baskı
Kağıt Cinsi:   2.Hamur
Sayfa Sayısı:   95
Basım Yılı:   2011
En x Boy x Yükseklik   13,50 X 20,50 X 0,80
Karton Kapak

Bilgi:
Çok geniş bir yelpazede kurgu yapıt vermiş bir Amerikan yazarıdır. En çok Barbar Conan karakteriyle tanınan yazar, kılıç ve büyü alt türünün yaratıcısı olarak kabul edilir. Teksas eyaletinde doğup büyüyen Howard, hayatının çoğunu Cross Plains şehrinde ve zaman zaman Brownwoodda geçirdi Okumayı seven ve entelektüel bir çocuk olan Howard, aynı zamanda boks tutkunuydu. Delikanlılık çağında vücut geliştirmeyle uğraştı ve sonunda amatör olarak boksa başladı. Dokuz yaşından beri hayalini kurduğu kurgu-macera yazarı olma yolundaki ilk başarısını yirmi üç yaşında elde etti. Eserleri çok sayıda dergi ve gazetede yayımlandı ama asıl çıkışı weird Tales adlı çizgi roman dergisiyle yaptı. Otuz yaşında yaşamına son verdiğinde birkaç türde başarı sağlamıştı ve ilk romanını yayımlamak üzereydi. Annesi, daha babasıyla tanışmadan önce ölümcül bir vereme yakalanmıştı ve. Howardın hayatı boyunca yavaş yavaş ölmekteydi. Annesinin geri dönüşü olmayan bir komaya girdiğini öğrendiğinde, belirlenemeyen nedenlerden dolayı arabasında kendini başından vurarak intihar etti. Hovvard, Barbar Conanı Ekonomik Bunalım döneminin popüler ve ucuz resimli hikaye dergilerinden weird Talesın sayfalarında yarattı. Conan karakterinin taşıdığı popüler kültür çizgisi Tarzan, Kont Drakula, Sherlock Hoimes ve James Bond gibi ikonlarınkine benzetildi. Hovvard, Conan ve yarattığı diğer kahramanlarla günümüzde kılıç ve büyü adıyla bilinen türün mimarı olarak, fantastik edebiyat alanında yalnızca J. R. R. Tolkien ile ve Tolkienın benzer öğelerden ilham alarak yarattığı tamamen kurgusal alt tür (high fantasy) ile boy ölçüşür hale geldi.

Bu kitabın zamanında Kozyatağı Carrefour'daki Remzi Kitabevinde bulduğum aşağıdaki kitabın çevirisi olmasını ümit ediyorum. Bundan başka da fazla bir seçenekte yok tabi. Robert E. Howard'ın yazdığı Conan öyküleri belli sonuçta. Sonradan Lin Carter ve Sprague de Camp'ın yazdığı önemli öyküler de var tabii. Orjinal öyküleri, taslakları ve şiirleri içeren bu kitabın yaklaşık 1000 sayfa olduğunu düşünürsek, satışlar da iyi giderse Arkhelos 9-10 bölüm halinde bir külliyat yayınlayabilir:

Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Sevgili Fatih bu süpriz ve güzel paylaşım için teşekkürler.
Kitap eline ulaşınca, sessiz sedasız satışa çıktığı anlaşılan bu kitap ile ilgili daha fazla bilgilendirme bekliyoruz.  ::)
Darkwood Sakinleri..

kalidor

Kitap elime geçti. Şöyle bir göz attım ve tahmin ettiğim gibi içinde Conan öyküleri var. Kılıçtaki Anka Kuşu, Buz Devi'nin Kızı, Çanaktaki Tanrı ve  Fil Kulesi. Toplam 21 tane tamamlanmış ve 4 tane de tamamlanmamış öykü bulunduğuna göre devamı gelecek.  Zamanında İthaki'de Fil Kulesi adıyla Conan yıllıklarının büyük bir bölümünü yayınlamıştı. Sonra da Fatih Conan'ı (The Hour of Dragon) yayınlamışlardı. Orjinal metinle karşılaştıracağım, inşallah çeviri iyidir.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

Bu arada Ankara menşeli yayınevini aradım ama numaradan bir finans şirketi çıktı :D
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

--TAKVİM-İ BARBAR--

2012 Conan Takvimi

January

Crom! Ölüleri Say...

hanac

Marmara Çizgi bu takvimi hediye olarak versin diyorsun  :)

İlke duy sesimizi, harita isteğimizde var idi.

kalidor

Takvim harika olur, masa takvimine bile razıyız :D Ama geç kalındı, haziranı bulur. Şu harita çıksa harika olur.
Crom! Ölüleri Say...

pearl jam

Bence harika bir fikir, ikisini hangi tarzda bir araya getirecekler bilmiyorum ama çok matrak bir hikaye olacağına eminim.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

kalidor

--KRAL OSRIC'İN ÖLÜMÜ--

Arnold'lu ilk Conan the Barbarian filminin kesilen bir sahnesi. Efsanevi oyuncu Max Von Sydow'un canlandırdığı Kral Osric'in ölüm sahnesi

http://www.youtube.com/watch?v=Tx4zZO69oag&feature=player_embedded
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

Ilginctir kral osric i hatirlayamadim bile
Filmi yeniden izlemem lazim
Bu arada muzikler ne kadar iyidir conan filmlerin de di mi ? Poludouris amcamiza saygi hurmet

kalidor

Rolü oldukça kısaydı. Thulsa Doom tarafından kandırılan kızını bulmaları için Conan, Valeira ve Subutai'yi kiralıyordu. 3-4 dk'lık bir sahnesi vardı.
Crom! Ölüleri Say...

kalidor

--BARBAR CONAN İLE İKTİDARA KOŞUN--

Geçenlerde gittigidiyor'da gördüğüm bir çin mucizesi iktidar hapı ;D Nasılsa memlekette Conan yılda 2-3 tane ancak çıkıyor, bizde çizgiroman dışı ürünlere ağırlık verelim ;)

Crom! Ölüleri Say...