Tetikçi - YKY

Başlatan MAGICO70, 23 Ağustos, 2010, 11:24:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

Tetikçide her sayı birbirinden bağımsız mı yoksa birbirinin devamı şeklinde mi ilerliyor?
Yani başka bir deyimle her sayı ayrı bir macera mı?

haziran00

Maceralar birbirini takip ediyor diye hatırlıyorum.

hanac

Haziran00 haklı, maceralar birbirleri ile bağlantılı.

memospinoz

..Süresi belli olmayan iş anlaşmalarıyla dört duvar arasına girenlere, memurlara, bir "yeri" olan "istikrarlı" insanlara uygun bir dünya bu...

Jacamon'un çizimleri, Matz'ın senaryosu ile son yılların en iyi çizgi romanlarından "Tetikçi" serisi 5. cilt ile sonlanıyor. Küba, Arjantin, Şili... Kolombiyalı dostu Mariano'nun ölümünün ardından Tetikçi, kafasını dinleyip kendisini unutturabileceği, sonsuza dek ortadan kaybolabileceği Güney Amerika'da vakit geçirmeye karar veriyor. Meşruiyet oyununa devam edip ortağı Haywood'la Kübalı petrol şirketi PFI'ye mi yatırım yapmalı? Oğlu ve hayat arkadaşıyla birlikte ormanın derinliklerinde kendisini unutturmaya mı çalışmalı? Hayatında köklü bir değişiklik yapmasına fırsat olmadan Şili'nin başkentinde vahşi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan Tetikçi'nin seçim yapma zamanı yaklaşıyor...
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 56
Etiket Fiyatı: 18 TL

Mrtekin

Tetikçide günceli yakaladık galiba...
They drew first blood...

nicholaihel

Ne zamandır şöyle lezzetli bir frankofon okumuyorduk. Tetikçi'yi de özlemişim. Puslu ve soğuk bir gece bana eşlik edecek. İlk fırsatta.

Nightrain

56 sayfa mı? Albüm formatına mı geçmişler?  Büyük boy sanırım, 18 tl dediklerine göre?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

afu

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Kasım, 2016, 08:58:18
56 sayfa mı? Albüm formatına mı geçmişler?  Büyük boy sanırım, 18 tl dediklerine göre?

Tetikçi (Le Tueur) Fransada 13 sayı yayınlandı ve bitti.
YKY kalan son sayıyı (13.sayı) önceki bastıklarından (3 albüm bir arada)  farklı olarak tek sayı olarak basmak zorunda kaldı.
sanırım bu da ilk çıkan ciltlerin boyuntunda olacaktır.

Mrtekin

Yky'de seri tamamladı.:-)

Helal olsun. Teşekkürler...
They drew first blood...

OZAN BALIM

Tetikçi de bitti, YKY'den yeni Frankofon bekliyoruz.

nicholaihel

Bugün irice bir koli ulaştı idefix'ten. Kitaplar ve çizgi romanlar. İçlerinde epey iştahımı açanlar olsa da hemen okumaya başladığım "Tetikçi 5" oldu. Bu seriyi çok seviyorum. Bitmesinin verdiği buruk bir sevinç var içimde. Doğan Kardeş dergisinin dirilmeye çalışıp, ölü doğduğu son sayılar içerisinde bize merhaba dedi. Sonrasında cilt olarak basılmaya başlandı. Dikişli, ayraçlı hem de sert kapak! Doğan Kardeş ve YKY olmasaydı belki bu seriden haberim dahi olmayacaktı.

Ben Tetikçi'yi düşünce balonlarını, aforizmalarını, aksiyonunu, sorgulamalarını çok sevdim. Hangi türden olursa olsun çizgi roman okuyan (hatta okumayanların da veya az aşinaların diyelim) herkese rahatlıkla önerir, referans olurum. Eve giren onca çizgi romandan babamın da takip ettiği nadir serilerden. "Hepsi çıksın da alalım" ekolünü piste davet ederek sözlerimi sonlandırıyorum :)

Burada yazdıklarım ulaşır mı bilmem ama serinin seçimi, çevirisi, editöryal süreci, baskısı... her alanda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Benzer yeni yetişkin frankofonları YKY kalitesi ile bekliyorum.

---spoiler---

...Eşitliğe ihtiyacımız yok.

Adalete ihtiyacımız var. Ama adalet de yok. Sonuçta, hepimiz gerçekten tek bir şeyin karşısında eşitiz...

Evet, hepimizin gerçekten önünde eşit olduğu tek şey ölümdür. Ve böylesi de çok iyidir...Herhangi biri herhangi birini öldürebilir ve insan öldüğünde de beraberinde hiçbir şey götüremez...

---spoiler---

ferzan

Dün, 5. albüme başlayacaktım ama öncekileri bir parça silik anımsadığımdan, baştan sona tamamlanmış bir seriyi tekrar okuyup, okunmamış olan final sayısını da üzerine okumanın tam sırasıdır diye düşündüm ve ilk ciltten başladım okumaya...

Acaba zamanında fazla mı abartmışım, bu kez beğenecek miyim bakalım derken ilk okuduğum zamankinden bile daha fazla beğendiğimi farkettim...Dün ve bugün ilk 12 albümü içeren 4 cildi de okuyup bir saat kadar önce de son albümü bitirdim...

Hikaye ilk albümden son albüme kadar düşmeyen, katlanarak artan bir ivmeyle devam etti ama finalde bir parça beklentimin gerisinde çıktı...Kesinlikle abes bir şekilde bitmedi, Tetikçi'ye yaraşan, felsefesini ve alt metindeki kuvveti başarıyla sürdüren bir finaldi ama ben daha gürültülü ve efsanevi bir final beklerken, son derece felsefi ve sükunet içerisinde bir final ile karşılaşınca ilk başta biraz bocaladım ama şimdi sakin kafayla düşününce galiba böyle olması daha iyi olmuş diyebiliyorum...Beklediğim gibi olmasa da seri, kendine yakışır biçimde finallendi...

Eser, çok kuvvetli...Anlatım akıcılığı, kurgusu, satır aralarında iyiden iyiye verilen felsefesi, mottosu ve eleştirel yanlarıyla, doygun görselleriyle ekolden bağımsız, evrensel statüde...Yani hangi çeşit çizgi romanlara ve ekollere ilgi duyarsak duyalım, Tetikçi'nin genel havası ve kalitesiyle evrensel ve herkese hitap edebilen çok başarılı bir seri şahsi kanaatimce...Frankofon kimliğinden sıyrılmış, gerçek bir ''dünya malı''...Hakkında yazacak çok ama çok şey var...Detaylı bir analizi hakediyor...

Daha evvel serinin çizerinin ilk çizgi roman işi diye okumuştum Tetikçi için...Yani, çizerin ilk işi değil elbette...Uzun seneler reklam ve tasarım sektöründe yer almış başarılı bir illustratör ama çizgi roman anlamında ilk serisi imiş...Reklamcılığın ve tasarımcılığın getirdiği her türden olumlu tecrübeyi ve birikimi esere başarıyla yansıtmış...Bir görsel anlayış, bir metne ancak bu kadar iyi gidermiş...Bir yazar ile çizer arasındaki kimya ancak bu kadar güzel tutturulabilirmiş...İnsana sanki editörler arasında, tıpkı film sektöründe olduğu gibi casting uzmanları olduğu şüphesine yol açıyor...Doğru yazar ile çizeri öngörüp bir araya getiren çizgi roman cast uzmanları gibi... :) Diğer yandan hem yazarının, hem de çizerinin başka çalışmalarını merak etmiyor değilim...

Çizgi roman seven, bu sanattan hoşlanan herkesin muhakkak arşivinde yer alması gereken, ender rastlanır türde kendine has atmosfere ve niteliklere sahip bu ezber bozan eseri herkes okumalı diye düşünüyorum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Bir de nedense Tetikçi'deki baş karakteri hep, Miami Vice 1. sezon 4. bölümde (Ekim 1984) konuk oyuncu olarak yer alan; normalde bazı film ve dizi yapımlarında ateşli silah uzmanı olarak yer almış Jim Zubiena'nın, ''Calderon's Return Part 1'' (S01E04)'de canlandırdığı kiralık katil Ludovici Armstrong'a hem tip, hem de soğukkanlı tavır olarak feci benzetiyorum...Ama bu tesadüfi benzeme, serinin esin kaynağının bu olduğu anlamına gelmiyor tabii...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nocardia

Ben de seriyi çok severek ve tetikçinin hayat ve toplum  hakkındaki "düşüncelerine" çoğu zaman katılarak okudum. Aksiyonlu sahnelerini çok başarılı buldum ama finalde beklentim çok farklıydı. Sanırım serinin en sevmediğim macerası son macera oldu, belki de bitiyor diyedir. Seriyi herkese ben de tavsiye ediyorum ve sonlanan bir seriye imza attığı için YKY ye teşekkür ediyorum.

ghostrider

Mükemmel bir seridir,5 gün önce bitirdim film tadında çok beğendim.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.