ÇROP Çizgi Roman Ödülleri

Başlatan ümitkr, 24 Mayıs, 2010, 13:50:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ümitkr

Çizgi Roman Ödülleri (1. Comics Readers Comics Awards) Adaylari Okurlarin önerileriyle olusturuldu. Yogun istek uzerine format degistirmek zorunda kaldik ve adaylari gelen oneriler dogrultusunda olusturduk.

Anket siklari adresin ucunda. Çizgi Roman alaninda ilk kez verilecek olan ödüller için oy kullanir duyurusunu yaymada destek olursaniz çizgi roman adina çok büyük bir is yapmis olursunuz. Tesekkür ederiz :)

http://cropcizgiromanodulleri.blogspot.com/

ümitkr

1. TÜRK ÇIZGI ROMAN OKURLARI ÖDÜLLERI 2010'da önemli bir gelisme oldu:

"Çizgi Roman Ödül" adayligindan çekiliyorum. Ismimin ÇROP'la fazlaca iç içe geçmisliginin gereksiz dedikodulara neden olacagina inandigimdan kendimi adayliktan çekiyorum. Ilgililere duyurulur" diye açiklama yapan Ümit Kireççi'yle yapilan görüsmeler sonucunda ÇROP Blog'un da adayliktan çekilmesi karari alindi.
Bu iki adaya verilen oylar diger adaylar arasinda esit olarak paylastirilacaktir.
Saygilarimizla,
ÇROP

ve Kagan'a :) emegine saglik. Hala elini, parmagini kimildatmamis onlarca kisi var. Ya adam yerine konmadik hala ya da kimsenin bundan umudu yok :O)

ümitkr

Anket sonuçlari - http://cropcizgiromanodulleri.blogspot.com/

Çizgi Roman Ödülleri Sahibini Buldu
Çizgi Roman Okurlari Platformu (ÇROP) öncülük ettigi 1. Türk Çizgi Roman Okurlari Çizgi Roman Ödülleri okurlarin oylariyla belirlendi.
34 kategoride belirlenmis olan adaylari oylayan okurlar Doga Koleji sponsorlugunda hazirlanacak plaketlerin sahiplerini tayin etti.
Iste oy çokluguyla ödüllere layik görülenler ve kategorileri:
1. TÜRK ÇIZGI ROMAN OKURLARI ÇIZGI ROMAN ÖDÜLLERI 2010
En Iyi Editör
Ege Görgün
En Iyi Türk Yazar
Ersin Karabulut
En Iyi Yabanci Yazar
Alan Moore
En Iyi Türk Çizer
Yildiray Çinar
En Iyi Çizer
John Buscema
En Iyi Yabanci Çizer
Frank Miller
En Iyi Çevirmen
Ilke Keskin
En Favori Karakter
Wolverine
En Iyi Çizgi Roman Serisi
Sandman
En Iyi Yayinevi
Hoz Comics
En Iyi Çizgi Roman Öyküsü (En sevdiginiz Macera sayisi)
Civil War (Unmasking of Spiderman)
En Iyi Türk Grafik Novel (Albüm)
Abdülcanbaz
En Iyi Yabanci Grafik Novel (Albüm)
V for Vendetta
En Iyi Çizgi Roman Dergisi
Dogan Kardes
En Iyi Çizgi Roman/li Fanzin
Çapa Çizgi Roman Grubu
En Iyi Çocuk Çizgi Romani Serisi
Red Kit
En Iyi Çocuk Çizgi Roman Albümü
Küçük Prens
En Iyi Çocuk Çizgi Roman Çizeri
Sinan Gürdagcik
En Iyi Çocuk Çizgi Roman Aylik/Haftalik Dergisi
Milliyet Çocuk
En Iyi Çocuk Çizgi Roman Yayinevi
TUDEM
En Iyi Mizah Çizgi Romani
Sandikiçi
En Iyi Çizgi Roman Yayinlayan Mizah Dergisi
Uykusuz
En Iyi Mizah Çizgi Roman Çizeri
Oguz Aral
En Iyi Bant Çizgi Romani
Abdülcanbaz
En Iyi Çizgi Roman Yayinlayan E-Dergi
Gölge Dergi
En Iyi Çizgi Roman Haberi TV Programi
NTV Gece Gündüz
En Iyi Çizgi Roman Arastirmacisi
Levent cantek
En Iyi Çizgi Roman Elestirmeni
Levent Cantek
En Iyi Çizgi Roman Arastirma Kitabi
Çizgi Roman Ansiklopedisi
En Iyi Çizgi Roman Satis Noktasi
Idefix
En Iyi Çizgi Roman Site/Blog
Kahramanlar Sinemada
En Iyi Çizgi Roman Forumu
Çizgi Diyari
Çizgi Roman Onur Ödülü
Suat Yalaz

kalidor

En iyi çizgi roman forumu önümüzdeki yil kesin Altin madalyon  ;)
Crom! Ölüleri Say...

ümitkr

2010 yılında ilki gerçekleştirilen "Türk Çizgi Roman Okurları Çizgi Roman Ödülleri" 2011 yılında da gerçekleşecek. Bu sene Çizgi Roman Derneği ile ortak düzenlenecek olan anketle 2010 yılının en iyileri okurların oylarıyla belirlenecek. Belli bir düzenle her sene aynı tarihte olmasını planladığımız anket bu sene Kasım ayına kaldı... Kısmet!2010 Ödüllerini görmek isteyen: Türk Okurları Çizgi Roman Ödülleri
Oy sistemi geçen senekiyle aynıdır:

1 - Kategoriler duyurulduktan sonra okurlar adaylarını bildiren mailler atacaklar bize.

2 - En çok önerilen adaylar ankette yer alacak ve duyurulacak

3 - Okurlar adaylara oy vererek "en"leri seçecekler

4 - Aday sunmayanlar "adaylar arasında neden benim sevdiğim yok" diye ağlanacaklar

5 - "En"ler belli olunca oy vermeyenler "ama yanlış kardeşim bu iş" diyecekler

6 - İş işten geçtikten sonra akıl verenler sıraya girecek öğüt verecekler

7 - "Toplasak o öğütleri buradan köye yol olur" şarkısını dinleyeceğiz

8 - "Seneye düzeltirler artık" diye hoşgörüyle bizi sevecekler olay bitecek.

Okurların Dikkatine: Kategoriler aşağı yukarı aynı olacaktır. Bu nedenle okurların şimdiden aday göstermek ve oy vermek istedikleri eser ve sanatçıları not almalarında fayda olacaktır!

Görsel - http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2011/07/2-turk-cizgi-roman-okurlar-cizgi-roman.html 

ümitkr

Türk Çizgi Roman Okurları Çizgi Roman Ödülleri bu sene ikinci kez verilecek ve bu sene sadece 2010 yılı değerlendirmeye alınacak.
2011 Çizgi Roman Okurları Ödülleri bu sene ÇROP ile Çizgi Roman Derneği (ÇRD) ortaklığı ile düzenlenmektedir. Aşağıdaki kategorileri okuyun, adaylarınızı belirleyin ve oylanmak üzere bloga yazmamız için cizgiromanodulleri@gmail.com adresine gönderin.

a - Bu Oylama Sadece 2010 yılı içerisinde basılan çizgi romanları ve emekçilerini kapsmaktadır!
b - Kategorilerimiz sadece ülkemizde basılan çizgi romanları ve sanatçılarını kapsamaktadır.
c - Önereceğiniz adaylar her kategori için üç kişiyle sınırlanmıştır.
d - Her kategoriye aday göstermeniz gerekmemektedir.
e - Gönderdiğiniz adaylar listelenecektir ve farklı okurlardan da önerilmişse aday olarak sunulacaklardır.
f - - Onur Ödülü kişiye olduğu kadar kurumlara da verilebilecektir!
g - 2011 Çizgi Roman Okurları Ödülleri'ni okurlarıyla paylaşan tüm blog ve sitelerin duyurusu bu sayfadan yapılacaktır.

Aday gösterme süresi 15 Aralık'ta sona erecektir!

Kategoriler :

En İyi Editör
En İyi Türk Yazar
En İyi Yabancı Yazar
En İyi Türk Çizer
En İyi Yabancı Çizer
En İyi Çevirmen
En Favori Karakter
En İyi Çizgi Roman Dizisi
En İyi ÇR Basan Yayınevimiz
En İyi Çizgi Roman Öyküsü (En sevdiğiniz Macera sayısı)
En İyi Türk Grafik Novel (Albüm)
En İyi Yabancı Grafik Novel (Albüm)
En İyi Çizgi Roman/lı Fanzin
En İyi Çocuk Çizgi Romanı Dizisi
En İyi Çocuk Çizgi Roman Albümü
En İyi Çocuk Çizgi Roman Çizeri
En İyi Çocuk Çizgi Roman Aylık/Haftalık Dergisi
En İyi Çocuk Çizgi Roman Yayınevi
En İyi Mizah Çizgi Romanı
En İyi Çizgi Roman Yayınlayan Mizah Dergisi
En İyi Mizah Çizgi Roman Çizeri
En İyi Bant Çizgi Romanı
En İyi Çizgi Roman Yayınlayan E-Dergi
En İyi Çizgi Roman Araştırmacısı
En İyi Çizgi Roman Araştırma Kitabı
En İyi Çizgi Roman Satış Noktası (Sahafiye, kitabevi)
En İyi Çizgi Roman Site/Blog
En İyi Çizgi Roman Forumu
Çizgi Roman Onur Ödülü

...

İyi olan kazansın :)

rumar80

Sevgili arkadaşlar,
   Geçen yıl forumumuz olarak 2010'un en iyileri anketini sizlere sunmuştuk. Bu yıl da benzer bir anketi forum olarak düzenlemeyi planlıyoruz.
   Bu arada bizim anketten önce sevgili üyemiz Ümit Kireççi ve ÇROP'un düzenlediği bir ödül zaten vardı. Geçen sene ara verilmiş gibiydi. Bu sene tekrarlıyorlar. Kişisel olarak hem bizim bir üyemizin düzenlemesi hem de çizgi roman ile ilgili bir ödül olduğu için aday göstermeyi planlıyorum.
   Ayrıca forumumuzun de tanıtılması/hatırlatılması için yararlı bir yol olduğunu düşünüyorum.
   Forum üyesi diğer arkadaşların da desteğini beklerim.
   Sevgiler

hanac

En İyi Admin veya En Karizmatik Admin kategorilerinin olmaması hayal kırıklığı yaratmıştır.   :)

rumar80

Bu üzüntü forumumuzu aday göstermenizi engellemesin sayın adminim.  ;)

ümitkr

Alıntı yapılan: hanac - 05 Aralık, 2011, 11:08:21
En İyi Admin veya En Karizmatik Admin kategorilerinin olmaması hayal kırıklığı yaratmıştır.   :)

:)

Arkadaşlar, gelen "yabancı" yayın, çizer v.s. kategorilerinde önerilen isimler ülkemizde yayınlanmayanları da kapsıyor. Ülkemzide yayınlananlara ağırlık verirsek yayınevlerini de iyileri basmaları noktasında baskı altında tutmuş oluruz :) Göreceli bir "iyiler" olmakla birlikte merak edip okumak isteyenleri yönlendirirse en azından farklı yayınlar satın alınır ve farklı lezzetlerle tanışılmış olunur, yayınevlerinin de işine yarar daha çok şey basarlar :O)

rumar80

Forumumuzun tanıtımına katkıda bulunması amacı ile bile olsa bu yarışmaya kendimizi aday göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
   Siz ne dersiniz?
   Ben forumumuzu aday gösterdim bile. Ancak aday olabilmesi için bile fazla sayıda kişinin aday göstermesi gerekiyor

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Aralık, 2011, 08:55:39
   Forumumuzun tanıtımına katkıda bulunması amacı ile bile olsa bu yarışmaya kendimizi aday göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
   Siz ne dersiniz?
   Ben forumumuzu aday gösterdim bile. Ancak aday olabilmesi için bile fazla sayıda kişinin aday göstermesi gerekiyor

:)
Bir de birileri bana türkçe öğretsin... "Tük" ne allah aşkına tük ne o başlıktaki?  ;D

rumar80

Ne oldu? Başlıkta "Tük" mü yazıyor?
  Ben göremiyorum da.  ;) ;D

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Aralık, 2011, 09:59:19
   Ne oldu? Başlıkta "Tük" mü yazıyor?
  Ben göremiyorum da.  ;) ;D

:P Erkeğimsin

ümitkr

2011 Çizgi Roman Okurları Ödülleri aday gösterme süresi son iki gününe girdi çizgi roman okuru arkadaşlar. Şu ana kadar birçok aday ismi bize ulaştırıldı ancak bazı eksiklikleri belirtmekte yarar olacak. Belki adalarını değiştirmek isteyenler olacaktır:
1 - ÇROP ve Ümit Kireççi bu sene de adaylar arasında olamayacaklardır. Organizasyonu yapan kurum ve kurumun yöneticisinin aday olması etik olmayacaktır. Bu iki ismi bazı kategorilerde aday gösteren arkadaşlar haklarını kaybetmemek için farklı isimleri önerebilirler.
2 - Özellikle yabancı yazar, çizer ve yayınlarda sorun yaşıyoruz. Ülkemizde yayınlanmayan adayları oylamaya dahil edemiyoruz üzülerek. Bu kategorileri ülkemizde basılanlarla sınırlarsak yayıncılarımızı teşvik ederken okur arkadaşlarımızı da yönlendirmiş, belki de bilmedikleri bir lezzeti okumayı önermiş oluruz.
3 - İnternet satış noktaları sahaf-kitabevi kategorisinde yer alamayacaktır.
4 - Bazı başlıklara hala aday gelmiş değil veya az gelmiş durumda (editör, çocuk çizgi v.s.), önerilerinizi bekliyoruz. Tek veya hiç adaylı kategoriler oylamaya açılamayacaktır.
5 - Adaylarınızı en kısa sürede (kaç kategori isterseniz, en az bir, en çok üç isim her kategoriye) bildirin lütfen. Sonra "Bu neden yok? Şu neden oylamada yok?" sorusu geliyor bize. Aday olarak sunulmayınca olmuyor işte :)
6 - Kategoriler için - http://cropcizgiromanodulleri.blogspot.com/2011/11/2011-cizgi-roman-okurlar-odulleri.html
7 - Adaylarınızı göndereceğiniz adresimiz : cizgiromanodulleri@gmail.com

Adaylarınızı beklemeye devam ediyoruz.
Bir hafta içinde adayların oylamaları başlayacak bunu da unutmayın lütfen!