Öldüren Saka mi güldüren fikra mi?

Başlatan devrimk, 09 Aralık, 2010, 17:56:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

devrimk

Benim önerim "Ölümcül Nükte"

Yalniz ben bu hikayenin sonunda Batman'in Joker'i öldürdügünü düsünmemistim.

Carnage

The Killing Joke 1000 adet basildiysa BaykusKitap masraflari nasil çikartiyor? Dc sayfa basina 15 dolar alirken hem de.Baskasinin reklami da alinmiyor Valla kaba bir hesap yapsak isin içinden çikamayiz. Levent abiyi buradan tebrik ediyorum.

Batman'in Joker'i öldürmesine gelince. Moore hikayenin sonunu okuyucunun tahminine birakmis gibime geliyor. Aslen ana akim devamliliginin disinda bir öykü olarak yazilip,çok tutmasi üzerine mainstream'e dahil edilmis bir eser oldugunu ögrendim The Killing Joke'un. Bu yüzden Joker yasamak zorunda. Batman Joker'i öldürmüs olabilir mi? Bilmiyorum fakat Joker'in yüz ifadesinden caninin yandigi açikça belli oluyor. Alan Moore söz sanatlarinda usta bir isim. Watchmen kelimesinin tek bir anlami olmadigi bilinen bir sey. Joke ise hem fikra hem saka anlamina geliyor.

"Batman bir antikahraman degil,adam öldürmez" diyebilirsiniz. En basta bir alternatif evren hikayesi olarak düsünüldügü için Moore "sonu nasil anlasilirsa anlasilsin"diye düsünüyor olabilir TKJ için. Ayrica öyküde Batman karakteri alisilmisin disinda davranislar sergiliyor. Bir anlik delirme sonucu her seyi yapabilme ihtimali var. Zaten ana düsünce Batman'in Joker kadar deli oldugu. Bu tahmini yaptiktan sonra yabanci çizgi roman forumlarinda gezindim. Benim gibi düsünen bir çok insan mevcutmus.

Shevarash

Baykus kitabin sahibi Levent abi ile derin bir sohbetimiz vardir. Öldüren sakayi arayan kisiler oldugunu duymamistik hiç, bu günlerde o tarafa yolum düserse söyleyeyim bir baksin ellerinde var mi yok mu yada sizlerle iletisime geçsin. Ama dediginizde haklisiniz, yakin zamanda baska çizgi roman yayinlamayi düsünmüyor. Uzun vadede ne olur bilinmez...

Kitabin sonuna dönersek... DC`nin sürekliligi içinde sayliyor, o konuya zaten açiklik getirmissiniz. Ama öldürme kismina gelince, orada ne oldugunu ben de bilmiyorum ama sonradan ayaklarini ve en son karede de bos zemini gösterdigini düsünürsek öyle bir sey olmadi. Tahminim Batman orada Joker`i dürtükledi, gülerken arkadasina yaparsin ya (hayd haydi hohohoho hep beraber gülelimmmmm hesabi) aynen o sekil. Sonradan da polisler gelmeden ikisi de kendi yollarina gittiler. Zaten bu tip ara bir macerada bile What If`ler kadar uçuk bir "eger" sorusu içermiyorsa Batman`in öldürecegini düsünmüyorum. Ama isin "ölüm" kismina taktiysaniz sonraki sayida Batman`i öldürmeyi planlayan adamin hikayesi vardi ya neden o olmasin? :)

rumar80

Barbara Gordon'un sakatlanmasinin nedeni kesinlikle Killing Joke'daki vurulmasidir. Hatta bir sezon oynayan "birds of prey" dizisinde bile neden bu kabul edilmistir.
  Öldürmeye gelince;
  Barbara'nin sakat kalmasi ile olay Batman bütünlügüne baglanmis olduguna ve Joker halen hayatta olduguna göre Batman'in Joker'i öldürmesi mümkün degildir. Hele ki Batman'in en önemli özeligi bu kadar psikopat ile dövüsüp siirlarda yasamasina ragmen kimseyi isteyerek öldürmemesidir.
    No man's land serisinin sonunda Joker Komiser Gordon'un karisini öldürmüstü. Gordon, Batman ve ekip Joker'i yakalar. Gordon silahi Joker'a dogrultur. Batman sadece istedigini yap, sana engel olmayacagim der. Gordon vazgeçer. Bu da Joker'in ölüme en yaklastigi anlardan biridir.

BAHADIR

Etik ve konsept olarak bana sorarsaniz ortada büyük bir hata var...

Alıntı YapNo man's land serisinin sonunda Joker Komiser Gordon'un karisini öldürmüstü. Gordon, Batman ve ekip Joker'i yakalar. Gordon silahi Joker'a dogrultur. Batman sadece istedigini yap, sana engel olmayacagim der. Gordon vazgeçer. Bu da Joker'in ölüme en yaklastigi anlardan biridir.

Eger Joker gibi bir karakterin yasamasini istiyorsan ona bu tip eylemler yaptirmayacaksin...Kim olursa olsun olsun ki normal sartlarda Gordon bile (sonuçta o da bir insan) O tetigi çeker,Batman Joker'in boynunu tavugun boynunu koparir gibi koparir...Hadi Batman'i geçtim sen kalk kizini vur karisini öldür.Sonra da Gordon tüm insani duygularla Joker'i vurmasin...Bir kere böyle bir insanin yasamaya hakki yok...

Kalkip sen Joker'e bu eylemleri yaptiriyorsan ya yakalatmayacaksin...Karizmasina karizma katacaksin...yada ilk görüldügü ve yakalandigi yerde kafasina siktiracaksin ki oradaki herkesin insan oldugu gerçegi kaybolmasin...

Sen Jason'u öldür...Barbara'yi öldürmeye tesebbüs et...Gordonun karisini öldür...Gotham da öldürmedigin kimse kalmasin...Yarin kaçabilecegin ve kaçtiginda da akan kanin haddi ve hesabinin yapilmiyacagini bil...Yok biz bunu öldürmeyelim...Ileride ki sayilarda lazim olacak...

rumar80

Jason ölmedi ki....
Death in the family konusuna bakmanizi öneririm

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 22 Aralık, 2010, 12:02:33
Sen Jason'u öldür...Barbara'yi öldürmeye tesebbüs et...Gordonun karisini öldür...Gotham da öldürmedigin kimse kalmasin...
Yarin kaçabilecegin ve kaçtiginda da akan kanin haddi ve hesabinin yapilmiyacagini bil...
Yok biz bunu öldürmeyelim...Ileride ki sayilarda lazim olacak
...

Biraz konu disina çikarak bir sey sormak istiyorum.

Joker kaç kere Batman ile karsilasti. Bir rakam var mi ?

Sanirim biraz abarttilar, düsünsenize 30-40 kere maceralarda gözüktügünü.

Belki daha bile fazladir.

rumar80

30-40'mi yapma Hasan bu kadar olmaz ki.
   KESINLIKLE DAHA FAZLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   1920'lerde baslayan Batman efsanesinin en önemli düsmani. Kullan kullanabildigin kadar.

hanac

tommikser

700 sayi çiktigini düsünürsek vede yilda 2 sayida çiksa ki ek dergileri sayarsak.Bunlarida eklersek 2 bin sayilik bir Batman arsivi olsa yilda 2sayidan çikmis olsa 12 sayinin 2si üzerinden

12                 2
       2000              x
-------------------------------------

x=2000*2/12 den
x=333.33 yani yaklasik olarak en az 340 kere dövüsmüslerdir.  ;D

BAHADIR

Alıntı yapılan: rumar80 - 22 Aralık, 2010, 13:29:21
Jason ölmedi ki....
Death in the family konusuna bakmanizi öneririm

Jason ökmemis olabilir...Ama öldü olarak ve onu öldürenin Joker oldugunu bilerek Batman yillarca yasadi...Bu bir kisiyden öldüresiye nefret etmek için en büyük sebep...Digerlerini saymaya bile gerek yok...

Alıntı Yapoker kaç kere Batman ile karsilasti. Bir rakam var mi ?

Cevap burada olabilir.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1837.0.html

Ciddi ciddi bir cevap var diye sevinmistim...Saglik olsun... ;)

hanac

Joker Batman'in 1. sayisinda 1940 yilinda gözükmüs.

Joker "New Earth" de ise 334 kere gözükmüs.

(Dur Günes hemen sevinme  :) , bunlarin hepsi Batman'a karsi degil)

Ayrica bunlar macera degil sayi bazinda olan rakamlar, macera sayisi daha az.

bkz. http://dc.wikia.com/wiki/Category:Joker_(New_Earth)/Appearances

(Bahadir Hocam kandirmaca yok, bakabilirsin  :) )

tommikser

Valla bence yilliklar özel sayilar falan derken 350 kere dövüsmüslerdir.Bunun disinda
350*20=7500 sayfada da görülmüstür.Hadi 6000 sayfada diyelim. ;D

V

150tl.'ye satıyorlar Öldüren Şaka'yı.2 yılda yüzde 1000 prim yapmış..Zamanında Baykuş'un bastığı
1000 adeti de almak varmış. ;D Şaka bir yana az sayıda basılan comicslerin  yakın tarihlileri bile
çok para ediyor..

http://urun.gittigidiyor.com/BATMAN-OLDUREN-SAKA-ALAN-MOORE-AMBALAJINDA_W0QQidZZ36011427
"İstemem,eksik olsun.."

Tarkan Kurt

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 07 Şubat, 2011, 22:35:22
150tl.'ye satıyorlar Öldüren Şaka'yı.2 yılda yüzde 1000 prim yapmış..Zamanında Baykuş'un bastığı
1000 adeti de almak varmış. ;D Şaka bir yana az sayıda basılan comicslerin  yakın tarihlileri bile
çok para ediyor..

http://urun.gittigidiyor.com/BATMAN-OLDUREN-SAKA-ALAN-MOORE-AMBALAJINDA_W0QQidZZ36011427

150 TL mi? Bu tam "güldüren fıkra" olmuş. ;D