Martin Mystere Sohbet Odası

Başlatan s.b, 31 Mayıs, 2010, 11:34:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

s.b

Lal Kitap tarafindan yayinlanmakta olan Klasik Maceralar Dizisinin 6. sayisindaki iç kapaklar yanlis yerlere konulmus.

98 ile 99. sayfa arasina konmasi gereken kapak resmi 130 ile 131. sayfa arasina, 290 ile 291. sayfa arasina konmasi gereken kapakta 322 ile 323. sayfa arasina konulmus.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Biriken Martin Mystere Klasik Maceralar albümlerini pesisira yudumlarken Henry mahlasini kullanan Enrico Bagnoli'nin resimledigi albümler her okudugumda oldugu gibi yine bazi kareleriyle dikkatimi çekti...

Frankenstein hikayesinden hatirlayacaginiz bu çizer, karelerinde karakterlerini konustururken simdiye kadar baska hiçbir çizerde görmedigim bir abartiyla karakterlere ellerini kollarini kullandiriyor...

Ama asenkron birseyler var bu hareketlerde, hani yürürken sag adimla birlikte ayni anda sag kolu da ileri uzatmak gibi...

Ne zaman okusam, bu çizimler koordinasyonsuz el kol hareketleriyle siradisi, yer yer rahatsiz edici geliyor bana...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

Son derece fuzuli bir soruyla karşınızdayım.. son istanbul gezimde Efsanevi Martin Mystere Maceraları'nın birinci cildini aldım. Kitap 4. baskısını yapmış. Maşallah deyip sorumu sorayım.

İlk baskısını 2003 yılında yapan kitabın dördüncü baskısı 2008 yılında. Kitabın arka kapağında Dampyr 17. cildin reklamı var. Oğlak her baskıda arka kapağı değiştiriyor mu ?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Benimki sanıyorum ilk baskı. Arka kapak ise o güne kadar Oğlak'tan çıkan diğer dobişkoların küçük kapak resimlerine ayrılmış...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Benim arşivimde 2004 Yılına ait, 1. baskılı cilt mevcut. Arka kapağında Dampyr kapak resmi yok. Diğer o güne kadar çıkmış efsanevi ciltlerin kapak resimleri konmuş.
2005 baskılı 2.Cilttede aynı şekilde yine o güne kadar çıkmış efsanevi ciltlerin kapak resimleri konmuş. Dampyr kapak resmi ise yine yok.
2006 baskılı 3.ciltte ise sadece Martin Efsanevi 1 ve 2 nin kapak resimleri var.
2007 baskılı 4.ciltte ise sadece Martin Efsanevi 2 ve 3 nin kapak resimleri var.
2008 baskılı 5.ciltte ise sadece Martin Efsanevi 3 ve 4 ün kapak resimleri var.

Bu istatistiklere göre sizin aldığınız kitaptaki kapak resmi baskı ile birlikte yinelenmiş.

Fakat burada görünen daha somut bir şey var. Her yıl istikrarlı olarak birer adet çıkarılan Martin Mystere efsanevi serisi 2008 den sonra hiç yayınlanmamış!!!  >:(
Darkwood Sakinleri..

hennessy

Seneler sonra çizgi roman okumak istediğim zaman sevgili can dostum çizgi roman kurdu cem arkadaşıma dedim ki martin okumak istiyorum beraberce Sevgili dostum İlyas'ın dükkanına gittik ve martin amca ile tanıştım bugün üç arlkadaşımı martin forever kampanyam dahil ettim ve ilk albümleri aldılar sizden ricam genç nesile çevrenizdeki bu tarz geçmişteki olaylar hakkında (hele tanrıların arabalarını okuduysa) Martin amcayı aşılamanızı ve bu kampanya ya dahil etmenizi rica ediyorum şimdi kafamı çevirip martin amca arşivime bakınca yüzüm gülüyor onlarında gülmesini istiyorum

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

DAMPYR

Martin Mystere, İtalyan Bonelli Comics şirketi tarafından yayınlanmakta olan bir çizgi roman serisidir. Hikayesinde temel olarak arkeoloji, bilim-kurgu, fantastik edebiyat, tarih, mitoloji gibi konulardan bahseder.
Konu başlıkları  [gizle]
1 Yaratılışı
2 Konu
3 Ana Karakterler
4 Ayrıca bakınız
5 Dış Bağlantılar
Yaratılışı [değiştir]

Martin Mystere 1982 yılında Alfredo Castelli ve Giancarlo Alessandrini tarafından yaratılmış bir Çizgi-roman kahramanıdır. İlk sayısı Nisan 1982'de İtalya'da Bonelli Comics yayınevinden çıkmış olup, iki yıl sonra Türkiye'de de yayın hayatına başlamıştır. O sıralar Türkiye'de çizgi-roman piyasasını elinde tutmakta olan Tay Yayıncılık tarafından çıkartılmaya başlanan Martin Mystere, bazı politik nedenlerden dolayı Türkiye'de "Atlantis" adı altında yayımlanır. Tay Yayıncılıktan çıkan 31 ve 50 sayılık iki serinin sonunda Martin Mystere de yayın hayatına son vermek zorunda kalır. Uzun bir süre yeni bir sayısı Türkiye'de yayınlanmayan Martin Mystere, 90'larda AD\Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yeniden, bu kez orijinal isim ve formatta basılmaya başlanır. 31 sayı süren bu seriden sonra, 2000'lerin başlarında Aksoy Yayıncılık tarafında basılan 15 sayıyla birlikte yayın hayatına ikinci kez ara verir. 2002 yılında Lal Kitap tarafından yeniden yayın hayatına dönen Martin Mystere, halen Lal Kitap tarafından çıkartılmaktadır.
Konu [değiştir]

Serinin kahramanı Martin (Jacques) Mystere bir çok konuda uzmanlaşmış bir profesördür. Bu konular arasında arkeoloji, antropoloji, sanat tarihi ve sibernetik sayılabilir. Fakat asıl uzmanlık alanı, esrarengiz konuların araştırılmasıdır. Bu sebeple "İmkansızlıklar Dedektifi" diye de anılır. Sözkonusu esrarengiz konular, geleneksel bilim tarafından aydınlatılamayan konulardır. Serinin başlarında bu konular Atlantis ve Mu ile kısıtlıyken, ilerleyen bölümlerde kapsam genişletilmiştir. Ana fikir, başka gezegenlerden dünyaya gelip, geçmişte çok ileri teknolojik seviyelere ulaşmış uygarlıkların, savaşlar sonucu yokolduklarıdır. Martin, araştırmaları esnasında eski uygarlıkların kalıntılarını bulur, ama hemen her defasında Kara Adamlar tarafından kanıtlar yok edilir (Zaten aksi takdirde, keşfedilen şey dünyanın çehresini değiştirecektir. Bu da serinin sonu olur).
Ana Karakterler [değiştir]

Java
Martin'in Himlaya'lardaki bir macerası esnasında rastladığı Neanderthal insanlarından biridir. Martin'le birlikte modern dünyaya adım atmıştır. Altıncı hisleri çok kuvvetlidir. Şaşırtıcı bir gücü ve çevikliği vardır. Serinin ilk bölümlerinde Martin'e katkısı hemen her macerada altıncı hisleri ya da koku alma duygusuyla birilerini ya da birşeyleri bulmakken, ilerleyen bölümlerde, arkadaş ve yoldaş vurgusu artmıştır.
Diana
Martin'in uzatmalı sevgilisi ve en sonunda eşi Diana Lombard. Sosyal hizmetler üzerine çalışan güzel Diana, Martin'e aşıktır ama Martin'in oyalamaları sebebiyle uzun süre evlenemezler. Martin'in maceralarında ona sık sık eşlik eden güzel kadınları çok kıskanır. Zaman zaman ön plana çıktığı öyküler de vardır.
Sergej Orloff
Martin'in eski ortağı. Agartha'da Kut Humi tarafından birlikte yetiştirildikleri, Martin'in eski ortağıdır. Java'nın katıldığı macerada, "gücün kötü yanı"nı seçer. Bir macerada geçirdiği kaza sonunda yüzü yanar ve bir gözü ile bir elini kaybeder. Bundan hep Martin'i sorumlu tutar. Acımasız ve hırslıdır. Martin'le yolları zaman zaman kesişir. İlerleyen maceralarda Sergej karşımıza İtalya'da büyük bir teknoloji şirketinin sahibi olarak çıkar. Martin'e saygı duyar ve zaman zaman onu kurtarır. Daha sonrasında ise arkadaşlıkları yeniden başlayacaktır.
Travis
Martin'in polis müfettişi olan arkadaşı. New York'ta gerçekleşen ve polisle ilgili maceraların çoğunda yer alır.
Chris Tower
Eski CİA ajanı, "Altrove" (Türkçe çevirilerde "Başka Bir Yer" olarak geçer) isimli çok gizli devlet üssünün komutanı. Martin'in üniversiteden arkadaşıdır.

altay1944

Şu anda martin mystere lal aylık yayını sayı 115 altın buda'yı okudum.Oldukça güzel bir macera .Forumda bazı arkadaşların bıkkınlık verdiğini düşünsede ben martinden hoşlanıyorum.gelelim konuya .Kitabın kapağında 160 sayfa tam macera yazıyor.Maceraya başlamak için 2 yaprak çevirin sayfa 5(beş) macera başlıyor macera bitimi sayfa 158...158 den ilk 4 sayfayı çıkarın=sonuç 154..EEE! Hani macera 160 sayfa idi.Aynı işlemi sayı 114 için yaptım ...Gene aynı .Bu işte bir iş var.Numaralandırmalar kapaktan başlıyor ise kitap son kapak ile(unutmadan macera bitince 158 den sonra iki yaprak daha reklam var .Onlarda eder kapakla birlikte 6 sayfa .E...hadi 158+6=164...gene 160 olmadı .dedimya bir gariplik var diye ...Ben işin içinden çıkamadım.Birde siz bakın.

Fakat genede lal kitaba martin için teşekkür ediyorum.Hatta bir ricam olacak telif ellerinde ise şu meşhur büyük boylardan kalan 13.cildi bassalar...Sevgiyle kalın.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

darkwood

Bu sayfa konusu arada 2-3 sayfa şaşıyor, fakat her ay düzenli bir şekilde uygun fiyatı ile yayını devam ediyor.
Bende her ay satın alıp zevkle okumaya devam ediyorum benim için bu önemli.
Martin Forever
Darkwood Sakinleri..

alper_kaya

Olayların akışında bir sorun hissetmedim, hani eksik sayfa falan desek; öyle bir şey yok. Muhtemelen önsöz'ü, kapağı falan da dahil edip 160 sayfa diyorlar. Şunun şurasında şu ülkede düzenli ve seri halde devam eden kaç çizgi roman serisi kaldı ki adam gibi okunabilecek? O yüzden çok takılmamak lazım kannımca :)

{şimdi kesin diğer serilerin okurları bana çatacak ama n'apayım, emektar Marty Amca bir başka!}

Kerimoğlu

Özel seride olduğu gibi orjinal basımda da birkaç sayfa yazı olmalı. Maalesef bizdeki yayınlarda bu yazılar atlanıyor doğrudan çizimlere geçiliyor. Diğer yayınlarda da orjinal kapaklarda 400 sayfa yazar Türkiye'de 384 sayfa çıkar mesela. İtalyanca öğrenelim orjinalinden okuyalım diyeceğim ama o zaman da Türk yayınevi zarara girecek. En iyisi daha iyi çevirmenler, daha özenli yayın yapmak galiba. Biz yine de İtalyanca öğrenelim çünkü Bonelli'nin yeni yayınlarına ulaşmamız yıllar alıyor...

rumar80

Bugün Martin Mystere Maxi 3-4'e başladım. Lal yayınladığında almama rağmen ilk iki macerayı okumamıştım. Uzun zaman zonra Marty amcayı okuyayım dedim ve kendimi bir Stephen King romanında, daha doğrusu "O" (It) romanının içine düştüm. Bu kadar mı "esinlenme" olur?
  Bu esinlenme değil düpedüz araklama arkadaşlar. Aranızda "O"yu mutlaka okumuş olan, ya da filmini izlemiş biri vardır. Ben zamanında ikisini de yaptım. En sevdiğim King romanlarındandır.
  Martin neden bıraktığımı bana yeniden hatırlattı. Sağolsun!!!!

HacıGeraltEmmi

Önce Teks, sonra Martin... Sen Bonelli'den soğumuşsun sanırım Umar :)

rumar80

Dampyr, Julia, Nathan Never, Büyülü Rüzgar hala okuyup sevdiğim kitaplar. Bonelli'de sorun yok. Sorun bu ikisinde.  ;)

DAMPYR

Hele Martinin son sayıları insanın hiç okuyası gelmiyor.İyice Fantastik oldu.Martin Amca emekli ol artık... :-\ :( ;)