Gerekli Seyler Yeni Yayinlari duyurdu !!

Başlatan BAHADIR, 15 Haziran, 2010, 20:56:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

alan ford

Yillar önce Virgül dergisinde Bülent Somay ve Müge Gürsoy Sökmen'in de müdahil oldugu bir tartisma vardi korsan kitaplar hakkinda.Müge Gürsoy Sökmen'in yazisi bu konuda zihin açiciydi.Yayinevlerinin problemleri ve dagitim sorunlari hakkinda.O yillardan beri dagitim sorunun iyilesmek bir yana giderek kötülesmesi yayinevlerinin üzerinde düsünmesi gereken bir konu.Sadece yayinevleri degil dergiler de elimizden gidiyor.Express ve Bir +Bir de artik bayilerde bulun(a)mayacak.Buna karsilik Punto gibi olusumlar desteklenebilir.Gerçi vakti zamaninda etiket fiyatina aldigim Metis Bilimkurgulari 2-3 milyona raflarda görmek can sikabiliyor ama olsun ucuz kitap için katlanilir. :)
  Birde nedense bizde nedense tam olarak isletilemeyen abonelik sistemi.Uygun bir indirimle yayinevinden direk evinize gelen sayilar.Gerekli seyler gibi düzensiz periyotlarla yayin yapanlar için zor ama Lal bunu niye kullanmiyor.
Son olarak bir sorum olacak.Çizgi Roman yayincilarinin ikinci baskilardan öcü gibi kaçmasinin nedeni nedir? Piyasada artik bulunmayan ya da fahis fiyatlara bulunan sayilarin neden ikinci baskisi yapilmaz.Çevirisi hazir redaksiyonu hazir telifi elinizde olan sayilar neden tekrar basil(a)maz?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: alan ford - 17 Haziran, 2010, 08:07:50
  Birde nedense bizde nedense tam olarak isletilemeyen abonelik sistemi.Uygun bir indirimle yayinevinden direk evinize gelen sayilar.Gerekli seyler gibi düzensiz periyotlarla yayin yapanlar için zor ama Lal bunu niye kullanmiyor.
Son olarak bir sorum olacak.Çizgi Roman yayincilarinin ikinci baskilardan öcü gibi kaçmasinin nedeni nedir? Piyasada artik bulunmayan ya da fahis fiyatlara bulunan sayilarin neden ikinci baskisi yapilmaz.Çevirisi hazir redaksiyonu hazir telifi elinizde olan sayilar neden tekrar basil(a)maz?

Doga dostum, su anda Lalkitap abonelik sistemi uyguluyor. Abonet abonelik sistemiyle kitaplar evinize kadar geliyor. Ancak bu da maliyet yükseltiyor. Fiyatta indirim olmadigi gibi her bir sayi için 1TL abonelik payi ödüyorsunuz. Sayilar 7TL'ye geliyor yani. Eve teslim ve indirim sansi kullanabilmenin tek yolu internetten biriktirerek kargosuz(limit üstü) alis veris yapmak gibi görünüyor.

Ikinci soruna gelince. Daha önce bir yerlerde yazmistim yeniden yazayim. Vakti zamaninda büyük yayinevlerden biri çok satan çizgi romanlarindan birinin ilk sayisinin tükendigini ellerinde 40-50 adet kadar kaldigini basip basmamak konusunda kararsiz kaldiklarindan bahsetmisti. Ben de "ee satiyor iste ne güzel basin basabildiginiz kadar" demistim. Aldigim yanit ilginçti. "Ya piyasasi düser diye korkuyorum!" Yorumu siz düsünün artik...

Selamlar
Lami 

kahramanlarsinemada

Yaklasik iki ay önce çizgi romanlarda yeni basimlarin neden yapilmadigini bir kitapevine sordugumda yapilan telif ödemelerinin süre içerdigi cevabini almistim.

Lami Tiryaki

Hakan eger bir degisiklik olmadiysa Lal'le çalistigim zamandan bildigim kadariyla telifler-en azindan fumettiler için-söyle yapiliyordu. Telif belli bir süre için ve belli bir baski miktari esas alinarak aliniyor. Süreyi bir yil diye biliyorum. Baski miktarida asilacak olursa onun için de ek telif istiyorlarmis. Örnegin 2000 adetlik telif ödendigi zaman 2000'den sonraki baskilar için ek telif ödüyorsunuz. Ayrica kapak için de telif ödüyorsunuz. Eger yil sonunda yayina devam etmek isterseniz ve bir sorun yoksa telif için size öncelik veriyorlar, baska bir yayinevine vermiyorlar yolunuza devam ediyorsunuz. Yani planlarinizda proaktif ve hesapli olmak zorundasiniz. Birde bildigim kadariyla Bonelli'nin telifleri degisik yollardan alinabiliyor. Bonelli'nin kendisinden telif alinabildigi gibi Türkiye-telif kurulusu diyeyim-'den SAF comics'den de alinabiliyor. SAF bu konuda oldukça büyük yetkilere sahip ve ketum davraniyor diye konusulurdu. Halihazirda yayini devam ettiren yayinevini pek kolay degistirmezmis. Bir de yayinevi bazli olmayip kisi bazli telif alinan yayinlar var. Mesela Ken Parker böyle bir yayin. Yazari çizerinden gidip telif almak gerekiyor. Onlar da süre olarak ayni prensiplere bagli olmalilarki Rodeo yilda en az bir adet Ken çikariyor. Sonuç olarak telif karisik bir konu. Ancak telif tek basina, bu mesaja konu olan, ilk baskisi biten ve talep oldugu halde ikinci baskinin yapilmasi için nazlanmayi hakli çikaracak bir konu degildir.

Selamlar
Lami

Lami Tiryaki

Alıntı yapılan: Kagan - 17 Haziran, 2010, 15:51:27
Not: "Vampir Sahaf" deyiminin telif haklari Lami kardesime aittir.  ;) :D

Camiada Vampir Sahaflar oldugu gibi, Van Helsing'ler, Dr. Metrevelic'ler ve dahi Parkman'lar da vardir, Altan gibi Murat gibi... Onlari tabiiki tenzih ediyoruz. Bu arada bulunmayan ve baskisi yapil(a)mayan sayilarin sorumlularini ararken tartisma sürekli yayinevleri üzerinden yürüyor. Bu da dogru bir yaklasim sayilmaz aslinda. Olay çok boyutludur. Yayinevleri tabiiki bu isin en önemli ve baba ayagidir. Ancak dagitim, koleksiyoncular, sahaflar özel durumlar da vardir. Özel durum nedir derseniz, mesela Lal Mister No'ya basladigi zaman Aksoy Trinidad'da Bir Gece'yi basmis bulunuyordu. Bir sekilde artik resmi yayinci olmadigi için bu sayiyi piyasaya vermedi ya da geri çekti çok iyi hatirlamiyorum. Ancak Ankara Dost'ta bir raf dolusu Aksoy Trinidad'da Bir Gece oldugu bilgisi Murat(Ersan)'tan gelince hepimiz birer sayi ismarlayip dosttaki sayilari bitirmistik. Sayi daha sonraki yillarda Kadiköy sahaflarinda bolca bulunmaya baslamisti. Hala da vardir. Bir baska örnek yine maceraperest Teks'i yayinlamaya basladiginda Aksoy'in son Teks cildi Kurban(392. sayi) piyasaya verilememe riskiyle karsi karsiya kalmisti. Üstelik Kurban, 5 sayilik bir maceranin finalini içeriyordu. Sonunda Maceraperest'in özel izniyle Kurban piyasaya verildi ve biz satin alabildik. Bu iki sayinin piyasaya hiç verilemedigini ve piyasada el altindan dolastigini düsünebiliyor musunuz? Mister No neyse de(Trinidad'da Bir Gece, Tay'da tekrari olan bir macradir) Teks tekrari olmayan ve uzun soluklu bir maceranin finali etiketleriyle kimbilir hangi vampirlerin sivri dislerine alet olurdu kimbilir :)

Dagitim yine baska bir konudur. Falanca sayi bulunmuyor diye yakinilan bazi sayilarin benzin istasyonlarinda ya da bir gazete bayiinde iadesiz satis nedeniyle yillarca kalip sarardigini görmüslügüm çoktur. Her sayidan çifter çifter alan koleksiyoncular, alip stok yapan sahaflar, benim gibi ucuz yollu buldugunda eksigi olanlar için alip bir kenara koyanlar:) vs bu konuda etkendirler(Mesela bende bir takim Aksoy Kinova yillardir durur. Ihtiyaci olan biri çikar da uygun fiyattan veririm diye özellikle sahaflara birakmiyorum). Tavsiyem eksik sayilariniz için bir listeniz olsun ve sirekli yaninizda olsun. Bir mp3 çalara kaydedebilirsiniz mesela. Gezdiginiz yerlerde kitabevlerini kitapçi dükkanlarini gezerken neyle karsilasacaginiz hiç belli olmuyor.   

Selamlar
Lami

kahramanlarsinemada

Benim gibi süper kahraman sever birisi için bu yayinlar gerçekten heyecan verici.
Yorumlarda genelde hepimizin ortak sorunlari güzel bir sekilde dile getirilmis:
- Yeni yayinlarin devamliligi olacak mi?
- Fiyat politikasi ne olacak?
- Baski kalitesi nasil olacak?

Bu konularin detaylarina bakilinca hep karsimiza dagitim kanali sorunu çikiyor. Eger bu sorun asilamazsa devamlilik ve fiyat politikasi açisindan olumlu sonuçlar alinabilecegine inanmiyorum. Halen çizgi roman satin alan kisitli topluluk da internet gibi bir kaynagi kullanmasini biliyor ama çizgi roman satin alanlarin amacinin bir kültürün yasatilmasi oldugu gerçegi gözardi edilmemeli.   

hanac

rumar80

Bu yayını daha önce hiç duymamıştım. Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Ağustos, 2010, 17:03:33
Bu yayini daha önce hiç duymamistim. Bilgisi olan varsa aydinlatabilir mi ?

Gerekli Seyler sitesinde yazilanlari aktariyorum, daha fazla bilgim yok.

Yayinlandiginda büyük begeni kazanan Terry Moore'un ünlü eseri Strangers in Paradise yani Cennetteki Yabancilar.

Kadin okuyucularin da ilgisini çekecegine inandigimiz bu eser 6 cilt olarak yayinlanacak...

rumar80

Hanac sağol,
   Yine de daha detaylı bilgisi olan biri varsa sevinirim. Herhalde bir super hero serisi değil, özelliği ne?
Farkı ne?

kafkaesk

pembe dizi tadinda bir seri. yer yer yalan rüzgari yer yer hayat agaci :)
iliskiler, ask, cinsellik, kiskançlik vs..
eglenceli bir seri denilebilir.
siyah beyaz, çizgisi güzel, terry moore'un dili ve yazdigi diyaloglar çok dinamik ve okumasi keyifli.

rumar80

Teşekkürler
  Değişik bir tarz anlaşılan

siyahderikoltuk

Bugün Wolverine Klasik'i alip Bismillah dedim.. Normalde okumaya basladigimda elimdekini bitirene kadar birakmam.. Bu sefer yayinin siyah-beyaz olmasindanmi yoksa biraz agdali dilindenmi anlayamadim 2 bölüm sonra ara vermek zorunda kaldim.. Acaba bu yeni yayinlardami siyah-beyaz gelecek (benim tahminim en azindan x-men öyle olacak) ? Çünkü zannedersem siyah-beyaz comics okuyucusunu kesmiyor, naçizane fikrim... :D

Underfined

X-Men Klasik ve Wolverine Klasik seri siyah beyaz evet.Büyük ihtimal X-Men de siyah beyaz gelecek.Fasikül tarzi çikarsalar daha iyi böyle maliyeti baya pahali...