Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Bizdeki kötü renkli baskıları bir tarafa koyarsak hiç doğru düzgün renklendirilmiş bir Bonelli çizgiromanı hatırlayan var mı? Adamlar bu konuda en azından daima istikrarlı.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

HacıGeraltEmmi

Dylan Dog Color Fest serisindeki renklendirme daha başarılı. Şimdiye dek 2 sayı çıktı bildiğim kadarıyla ve italyada çok tuttuğu söyleniyor. Muhtemelen onun başarısı üzerine böyle bir seriye başlamışlardır. Aşağıda farklı iki sayıdan örnek sayfalar

[IMG]http://www.hizliupload.com/img/25839162370826669922.jpg[/img]
[IMG]http://www.hizliupload.com/img/90123666170666705542.jpg[/img]

BAHADIR

Konuları ve türleri ile farklı olan iki çizgiromana aynı tarz renklendirme yapmak ne kadar doğru tartışılır...Bunun için Tex'e parlak ve tek renk grubu uygulamak kısmen yanlış olmuş denilebilir...Denilebilir diyorum, denmeyebilir de yani çokta kötü olmamış... ;D

Tex'i Dylan Color fest ile kıyaslamak bunun için doğru olmayabilir...Ki o zaman bana soracak olursanız Martin'deki renklendirmeler daha güzeldi diyebilirim...Ne de olsa konuları da renkler ile ilgiliydi...

Sevgili designer73; Color Fest mayıs ayında İtalya da 6. sayısı ile raflardaki yerini aldı...5. sayıdan bir iki macerasına baktığım da daha çok sosyal içerikli ütopik maceralar yaşadığını ama 32 sayfa ile sınırlandırıldığı için konuların gelişme ve sonuçlarının çok doyurucu olmadığını söyleyebilirim...Yine de sonuçta Amerikalıların 1,5 - 2 saat de anlatamadıkları Dylan'ı 32 sayfada ifade eden hikayeler söz konusu...Dylan ve özellikle Sclavi her hali ile övgüyü hakediyorlar...

Dylan ve Nathan'ın Türkiye de devam edeceğine ve sahipsiz kalmayacağına olan inancım yıllar geçse de bitmeyecek... ;)

darkwood

Bu tarz renklendirme ile Tex i bende tutmadım. Maceraperest Tex lerin renklendirmeleri daha başarılıydı. Bu seri tutarda devam ederse, ilerki sayılarda renklendirme daha ciddi bir şekilde yapılabilir...
Darkwood Sakinleri..

HacıGeraltEmmi

Renklendirmede beni rahatsız eden kullanılan cart renklerden ziyade, hiç ışık-gölge, tonlama olmaması. Bu haliyle çocukların boyama kitaplarına yaptığı renklendirmeler kadar başarılı diyebilirim. :) Bu bizde de yayınlanan renkli bonelliler için de geçerli. Dylan'da kullanılan tonlamalar bu sebepten dolayı başarılı dedim, amacım renklerdeki detayların kıyaslanması idi. Birinde işçilik var ötekisinde doldur sarıyı gelsin aceleciliği  ;D

1001roman

Bu seri bildiğim kadarıyla " yıllık ".Sanki Almanak yerine renkli Tex daha çok satar şeklinde düşünülmüş bence.
Kitabın tamamını görüp kararvermek lazım...

tommikser

lbence bu yayini dusunebilirsin Fuat abi eğer verirlerse birde Italya batmak uzere telifler biraz duser artik ;D

Cantürk

Merhaba arkadaşlar,

Sizin görüşlerinizin aksine ben başarılı buldum. 8)

Bonelli, Tex'de,  full dört renk renklendirme tekniğini kulanıyor.

D.Dog color fest de ise foto shopttan da yararlanıyor.

Dizi yılda bir kez yayınlanacak su anki plana göre.

Almanaklar da devam edecek.

ErenKoyunoglu

Aslında ben de başarılı bulmuştum tex'i ama kimse iyi birşey söylemeyince fikrimi söylemedim. Bence bu renklendirme neden bilmiyorum ama tex'in dünyasına, coğrafyasına, öykü karakterine falan uymuş. Dediğim gibi neden bilmiyorum ama bana güzel geldi.

Tarkan Kurt

Açıkçası bana da kötü gelmedi. İnşallah bizde de yayınlanır.

HacıGeraltEmmi

Bence bonelli Fatih abi (okta) ile anlaşıp renk işini ona devretsin. Renk işini beceremediklerinde (dylan haricindekileri) ısrarcıyım hala ;D

ferzan

Katılıyorum...Fatih Abi,Swing gibi klasiğin membağından gelme naif çizgilere dahi rengi başarılı bir şekilde yedirebilmişse,Tex gibi daha dinamik çizgilerle örülü sayfalarda nasıl bir renk işçiliği ortaya çıkarabileceğini az çok hayal edebiliyorum...Diğer yandan,Bonelli sayfalarına tonsuz tek rengin gittiğini de düşünüyorum ama her zaman değil...Dolayısıyla yukarıdaki Tex'i biraz tuhaf buldum...Belki birkaç yere dokunulup elden geçirilse,sanki daha hoş duracak...Yoksa siyah beyaz ağırlıklı eserlerde sade ve düz rengi ben de seviyorum...Dylan'da ki gibi bir renk anlayışına da açığım ama o Dylan'a gider...Martin de düz renkle çok hoş durabilir...Alessandrini'nin çizgileri bu anlayış için biçilmiş kaftan...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

NIC

Bonelli'nin sitesinde şöyle bir kapak gördüm;

Sanırım Bonelli Dev texleride renkli yayınlamayı düşünüyor,belkide renkli yayınlar aylık seriyi yakalamak üzere olduğu için bu yola başvurdular.

hennessy

sanırım artık zamana ayak uydurmak için renkli seriye geçiyorlar
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

konnektör

Hem renkli tex hem de dylan dog mükemmel olmuş keşke bütün çizgi romanlar renkli olsa. Her ne kadar çocukluğumuzdan kalan siyah beyaz tutkusu devam etsede, renkli sayılara artık dönülmesi gerekir gibi geliyor.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh