Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 30 Eylül, 2016, 13:03:36
Bu mesaj burada mı kalsın Sn. PiZagor, yoksa başka yere mi taşısak ?

Dostlarımız bu konuda bilgi aktarabilirse yeni bir başlığa dönüştürürüz derim. Aksi halde sadece bir temenniden öteye geçmeyecek pek muhterem hanac...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

caretta

Türkiye'de Teks  60  yaşında!
     Ülkemizde Teks ilk kez 20 Ekim 1956 tarihinde "Güneş Haftalık Çocuk Mecmuası"adlı derginin 16.sayısında dolgu olarak çıktı.17 ve 18 sayılarda da dolgu olarak yayınlandı.1959 yılında ise Caylan Yayınları'nın yayınladığı "Kinova"dergisinde de dolgu olarak görüldü."Kinova Tex" olarak 3 formatta yayınlanan bu çizgi romanda Teks kah dolgu,kah kendi yayını olarak 1964 yılına kadar devam etti.1965-67 arası yine Ceylan Yayınları'nın 63 sayılık "pijamalı"serisi var.Tekrar sayılardan oluşan lake ciltler ile devam eden seriyi Ceylan,1969'da yayınladığı 17'lik seri ile sonlandırdı.1957-59 arası Türkiye'de Teks yayını yok.
        1970 yılında Çetin Karakoç haftalık fasikül serisini başlattı ve bu seri de 1977 yılına kadar sürdü.1978'den itibaren Teks'i birçok yayınevi yayınladı.1990'lı yılların sonlarında Türkiye'de çizgi roman yayını bir durgunluğa girdi ve  2000 yılından sonra Aksoy ve Doğan Egmont gibi yayınevleri de kısa süreli Teks yayınladı.
        Teks'in Türkiye'de ilk kez orijinal sıra takip ederek düzenli yayınını Oğlak Yayıncılık yaptı.Tam 168 adet macerayı sırayla yayınladı.Yine aynı yayınevi orijinal 401.sayıdan itibaren de başka bir seri yayınlamaya başladı.Oğlak Yayıncılık Teks yayınlamayı durdurunca görevi Çizgi Düşler devraldı ve halen Teks yayınlarını sürdürüyor.Teks Klasik,Teks Aylık,Teks Special,Teks Maxi,Teks Almanak ve Teks renkli serileri halen devam ediyor.Birçok seride neredeyse İtalya ile başa baş olduk.
        Aslında bu konu için çok düşündüm.Görselleri ile birlikte Teks'in 60 yıllık Türkiye macerasını bir kitapçıkta toplamak ne güzel olurdu.Haydi hayal kurmaya devam edeyim.Kitapçığı Çizgi Düşler basmış ve bu ayki Teksler ile birlikte "60.Yıl Armağanı"olarak Teks okurlarına vermiş! Bir "Teks Sergisi"organize edilmiş ve bu 60 yıl zarfında çıkan yayınlar sergilenmiş.Bildiriler sunulmuş,İtalya'dan da birileri davet edilmiş.Eski yayıncılar,kapak çizerleri de unutulmamış.
      İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşarmış.Teks de en güzel hayalleri hak eden bir mecmua.Önümüzdeki  7-8 yıl zarfında Teks'in tüm külliyatı Türkiye'de yayınlanmış olacak.Artık "Teks Türkiye'de 70 Yaşında" hedefinde 2026 yılında bakalım Teks için neler yazılacak.

s.b

Atila abi, Tex'in Türkiye macerasına bir kitapçık yetmez. Şöyle baba bir klasör hazırlanmalı. İçinde bol bol resim olmalı. Yayınevlerinin yayın tarihleriyle kapak resimlerinin tamamı olmalı. Hoz tarafından hazırlanan 2 cilt ESSEGESSE gibi büyükboy ve renkli olursa çok iyi olur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Caretta Ağabey, böyle ayrıntılı bir kitap çizgiroman kültürü adına harika bir katkı olur. Umarım gerçekleşir...

peder clemente

Çok güzel yazı Caretta Üstâd.Tex'in Türkiye'de 60. yılı anısına bir döküman hazırlanırsa eğer sizin de mutlaka görev almanız gerekir.İtalya'da özellikle de Sergio Bonelli'nin çabalarıyla, Dev albümler, Almanaklar, magazin dergileri Western kültürüne ve Tex Kült'üne çok önemli katkı sağladılar.Tamamını ingilizceye tercüme etseler Amerikalılar bile şaşırırlar.Kendi kültürlerini onlardan bile iyi anlatan bir büyük seri sözkonusu.Artık Tex tarihi ve hacmiyle bir dev eser.Tex,Carson,Tiger Jack, Kit ve vahşi batının bilinen bilinmeyen tüm kahramanları, bize kadar gelen menkîbeleriyle bir saygı duruşundan daha fazlasını hak ediyorlar çünkü onlardan çok şey öğrendik.

Mrtekin

Claudio Paglieri nin *Gece Kartalı Teks Willer* adlı kitabını okuyorum da,

Üslup çok eğlenceli, bazı yerlerde cidden kahkaha attırdı bana, özellikle Teks in cinsellikle ilişkisinin anlatıldığı *Yüzyıllık Sadakat* adlı kısım cidden baya kopartan cinsten.  ;D

Cümle aynen şu *Herkes cinsellik konusunda gelişme gösterirken,nedense Teks aynı yolu tersten kateder.* :)

Meraklısı için, Teks ile ilgili baya güzel istatistikler de var.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
They drew first blood...

pizagor

Dylan Dog üzerine olanda da fena istatistikler vardır, tabi Gece Kartalı'nın tam tersi. Dennis Rodman ile yarışır  :)

yalcinerol345

Oğlak yayınlarının klasiklerine takılıyorum.(Daha bitirip Çizgi Düşler'e geçemedim-Hoş,çizgidüşler'in kitaplarını da düzenli alıyorum).Durango Şerifi ve Katiller macerasını okudum.Nicolo çizmiş.Hikaye mükemmel.Hele finale doğru, bir kaç sayfa-ard arda  öyle güldüm ki,hiç bir Teks macerasında böyle gülmemiştim.Sırada Uzaydan gelen bir bitkinin ölüm saçtığı ,Letteri çizimi(galiba korku) macerası var.

HacıGeraltEmmi

Teks ve dostları, büyük hali bulunabilse çok güzel poster basılabilirdi.

hanac

Resimleri buraya yükleyeyim bari

köstebek

Alıntı yapılan: memospinoz - 23 Ocak, 2017, 16:52:30
Üzerine sağ tıklayıp bağlantıyı farklı kaydet seçeneği ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Hepsi yüksek çözünürlüklüdür.
Üstteki 2 adet resimden birincisi üstteki gönderideki resmin biraz daha yüksek çözünürlüklüsü ve ikincisi siyah beyaz versiyonudur.

http://texwillerblog.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/01/Personagens-do-Mundo-de-Tex.jpg

Bu iki bağlantının alttakinde (üstteki renklinin siyahbeyazı) verilen numaraların karşılığına tam olarak kimler olduklarını yazabilecek Teks okuru var mıdır acaba?

hanac

Alıntı yapılan: köstebek - 23 Ocak, 2017, 21:17:22
Bu iki bağlantının alttakinde (üstteki renklinin siyahbeyazı) verilen numaraların karşılığına tam olarak kimler olduklarını yazabilecek Teks okuru var mıdır acaba?

memospinoz

1-Tex
2-Kit Carson
3-Kit Willer
4-Tigre
5-Timothy O'Sullivan
6-John Walcott (Savaş Alevleri)
8-Gros-Jean
9-Pat McRyan
13-Jim Brandon
14-Sasquatch
16-Nat MacKenneth
17-Tom Devlin
18-Angel
19-Lefty
20-Kızıl Bulut
23-Albay Jim Davis
24-Köpekbalığı Tom Kenyon
25-Alisson
26-Şeytan
30-Montales
31-Karasakal, Kaptan Drake
34-Eusébio
35-Morisco
36-Cochise
37-Tahzay, Cochise'nin çocuğu
38-Zeke Colter
40-Bufallo Bill Cody
42-Annie Oakley
47-Kızıl Ok
48-Lilyth
53-Dinamit

caretta

Memoispinoz dostum benden atik davranarak listeyi yapmış.Keşke resim daha büyük ve net olsaydı.Uzak-yakın iki
gözlükle zor seçebiliyorum.Şimdi akşam akşam bana iş çıktı.İsmi saptanamayan numaraları bulmak!14 numara Sasquatch zira
Guaimas dost değildi üstelik öldü.40 numara Buffalo Bill.6 numara John Walcott mu?Sanırım bu resimde yaşayan dostlar yer almış.
John Walcott da ölü.15 numara Oğlak Aylık Seri 58-60 sayılarda karşılaştığımız Çavuş Quincannon.