Ana Menü

X-men

Başlatan rumar80, 15 Temmuz, 2010, 14:23:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Dikkat ettim de bu kadar comics için başlık var da Marvel'in temel direklerinden X-men için yok. Ben de bu konuda birşeyler yazmak istedim.

X-men gerçekten Marvel için beklenmedik bir başarı hikayesi gibi duruyor. Hele ilk sayılar yeterli okuyucu bulamayıp tekrara bile düşülmesine rağmen. Ama ne zaman ki Len Wein ve Chris Claremont bayrağı devralıp Giant size X-men ile yeni ekibi sunuyorlar. Ortalık şenleniyor. Irkçılık karşıtı öyküleri (özellikle karanlık bir geleceğin tasvir edildiği Days of Future Past) ve canlı karakterleri ile X-men bence çok farklı bir dünya.
   Her ne kadar Claremont ayrıldıktan sonra tempo bir dönem düşse ve Marvel'in crossover mantığı ile maceralar diğer dergilere yayılsa da (ki o dönemde sadece Uncanny X-men Türkiyede bulunurdu) Zamanla tekrar ritmini buldu. Arada da iki güzel ama iki de uyduruk filmle (Hugh Jackman dışında, adam bence iyi bir Wolverine oldu) beyaz perdeye de geldi.
   Evet dostlar bu konuda konuşmak, soru sormak isteyen varsa hadi yeni bir konu daha.

hanac

Ben cok fazla süperkahramanin yeraldigi çizgiromanlari ve filmleri fazla sevmiyorum.

Herkese ufak bir rol, söz, görev verelim derken isin tadi kaçiyor.

Bu tabii ki benim görüsüm.  :)

rumar80

Genel olarak söylediğinde haklısın, ama X-men'de serinin belli dönemlerinde bir kahramana daha ağırlık vererek olayı dengelemeye çalışırlar. Ayrıca özellikle Claremont döneminde belli bir çekirdek grup vardır ve olaylar onların etrafında gelişir.
   Bence X-men'in diğer takım dergilerine göre en önemli avantajı da Claremont'tu
  Yazdığı öyküler hep birbirleriyle bağlantılı olup, sanki büyük bir masal gibidir.

V

Claremont dönemi öykülerini ben de begeniyorum.O zamanlar comicslerin farkli bir ruh hali vardi.Öykü ön plandaydi,
simdilerde comics piyasasinda cafcafli çizimler ön planda.O yüzden israrla kaliteli hikayesi olan "Batman" diyoruz.Alan  Moore diyoruz,
Frank Miller diyoruz..

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Batman'i tartışamam bile. Benim bu konuyu açmamdaki ana sebep Thor, Iron Man, Captain America hakkında konuşabildiğimize göre X-men'i de unutmamamız gerektiğini düsündüğümdendir

srvtsnr

Alıntı yapılan: gamlibaykus - 17 Ağustos, 2010, 00:11:02
Gerekli Seylerin bu ay yayinladigi Wolverine'nin arka kapaklarinda X-Men Klasik Maceralarin Agustos ayi içinde çikacagi gözüküyordu. Umarim gecikmez...

peki o kapakta geçen arkabahçenin kaldigi yerden devam diyor
peki arkabahçe hangi sayilari çikarmisti
Ben bir sihirbazim ama önce kendimi kaybettim.

rumar80

Arka bahçe daha önce birkaç değişik sefer değişik yerlerden X-men yayınladı. Ama burada bahsettikleri "essential X-men"ler. Onda da sadece bir sayı yayınladı. İçindeki maceralar Giant size X-men ile başlıyor Proteus macerasına kadar geliyor.
   Sevgiler

srvtsnr

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Eylül, 2010, 14:24:23
   Arka bahçe daha önce birkaç degisik sefer degisik yerlerden X-men yayinladi. Ama burada bahsettikleri "essential X-men"ler. Onda da sadece bir sayi yayinladi. Içindeki maceralar Giant size X-men ile basliyor Proteus macerasina kadar geliyor.
   Sevgiler

o romani almak istiyorum kapak resmi nasildir biraz bilgi verebilirmisiniz

karga

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Eylül, 2010, 14:24:23
   Arka bahçe daha önce birkaç degisik sefer degisik yerlerden X-men yayinladi. Ama burada bahsettikleri "essential X-men"ler. Onda da sadece bir sayi yayinladi. Içindeki maceralar Giant size X-men ile basliyor Proteus macerasina kadar geliyor.
   Sevgiler

orjinali "essential X-men vol.1" olan cildi Arkabahçe 6 sayi halinde yayinlandi.

srvtsnr

Uncanny X-Men

Essential X-Men

Ultimate X-Men

serileri disinda türkiyede yayinlanan x-men serisi oldumu

karga

Alıntı yapılan: srvtsnr - 21 Eylül, 2010, 13:16:44
Uncanny X-Men

Essential X-Men

Ultimate X-Men

X-men hikayeleri bir çok seride birlikte devam ettigi için Arkabahçe'nin yayinladigi sayilarda Uncanny X-Men, X-Men, X-Force, Wolverine gibi seriler de yayinlandi. 

tay01061995

Alıntı yapılan: srvtsnr - 21 Eylül, 2010, 13:16:44
Uncanny X-Men

Essential X-Men

Ultimate X-Men

1 N comicsten çıkan x-menlerin de bu serilerden birine dahil olduğunu sanıyorum ayrıca türkiyede marvel diye bir ç.r. yayınlanıyordu onun 7. sayısıda x-men üzerine idi(beast-in kürkünün çıkmadığı hatta wolverine in olaya dahil olmadığı dönem) ve 2 tanede film özel sayısı bulunmakta bunların haricinde sizin söylediğiniz 3 dizi var .Wolverine olarak arkabahçeden 6 tane wolverine klasik seri, 3 tane tam macera, orijin, 2 tanede kırmızı-mavi ciltlerden var ayrıca spiderman 1n comics serisinde sayı 5 te de wolverine gözükmekte en son basılan 2 wolverine cildi de var sanırım hepsi bu kadar eğer yalnışım veya eksiğim var ise düzeltirseniz sevinirim...

rumar80

ABD'nden başlarsak:
    Herşey uncanny X-men olarak başladı. Yıllar sonra Jim Lee'nin çizimlerinin çok tutulması üzerine X-men serisi başladı. Uncanny ile beraber her çıkmayı sürsürdü. Grant Morrison seriyi yazmaya başlayınca X-men dergisinin adı new x-men olarak değiştirildi. Bir müddet sonra new X-men: academy x adı ile öğrenci mutantları anlatan bir seri başlayınca new x-men'in adı da X-men legacy oldu ve halen sürmekte. Birkaç ay önce de üçüncü X-men serisi X-men başladı.
    Bizde yayınlananlara gelecek olursak:
    Rahmetli Ali Recan'ın Marvel dergisinde yayınladığı iki macera orjinal the Uncanny X-men 1 ve 2. sayılardır.
    Bir numaranın yayınladığı X-men'ler yukarıda bahsettiğim Jim Lee çizimleri ile başlayan ikinci serinin ilk maceralarını içermektedir.
    Essential serisi Marvel'ın eski sayıları okumak için çıkardığı seriler olup. Essential X-men de Giant size X-men'den (yeni takımın kurulması) başlayarak uncanny X-men'leri yaynlamaktadır. En son 9. sayı yayınlanmış olup Uncanny X-men 264. sayıya gelmiştir, ama Jim Lee'nin serisine ulaşılamamıştır.
   Bizde yayınlanan ve yayınlanmakta olan essentiallar ise 1 ve 2. sayılardır
   Sıfır tolerans macerası ile başlayan X-men yayını da o dönemin Uncanny X-men ve X-men serilerini içermektedir.
   Tek cilt yayınlanan Tükenişin T'si macerası ise Grant Morrison'ın yazdığı new X-men'dendir.

Ultimate serisi Marvel'ın genç okurları kahramanları sıfırdan ve farklı anlatmak için yarattığı bir seri olup normal evrenle ilişkisi yoktur. Buradaki Ultimate X-men'in bazı sayıları da ülkemizde yayınlanmıştır.

Umarım yeteri kadar aydınlatıcı olmuşumdur.

tay01061995

çok teşekkürler aydınlatıcı oldu

Al Simmons_Spawn

X-Men özellikle Chris Claremont öncesi dönemde sadece Fantastic Four'un kötü bir çakmasından farksızdı. İçi boş karakterler saçma sapan renkli villain'lerle hakikaten okuması ızdırap bir seri.
Chris Claremont dönemi ise herkesinde kabul ettiği X-Men'in X-Men olduğu dönemdir. Stan Lee döneminin aksine bu kez her karakter farklı bir bölgeden kültürden, inanıştan ve ırktan gelmiş kimisi mavi kuyruklu bir yaratık olduğundan hayatını kaçarak geçirmiş, kimisi geçmişini hatırlamayan içindeki hayvanla mücadele etmeye çalışan biri, kimisi hayatında hiç kimseye dokunamamış, öpememiş her zaman kendini yalnız hissetmiş bir karakter.

Chris Claremont dönemi özellikle o dönem ırkçılık konusuna daha fazla yönelerek günümüzdeki X-Men hikayelerinin ve karakterlerinin ana hatlarını oluşturmuştur. Mesela Claremont olmasaydı Wolverine bugün bu kadar popüler olabilir miydi ? Hiç sanmıyorum. 1991 yılında özellikle o dönemde çizgi roman satışlarında çizimlerin hikayeden daha önemli bir faktör olması ve bu yüzden çizerlere daha çok önem verilmesi(İşin komik yanı bu çizerlerin pek çoğunun bir sene sonra Marvel'ı terk etmesi) hem de o dönemki Marvel editörü Bob Harras'la yaşadığı tartışma sonucunda X-Men serisini terk etti. Bu dönemden sonra X-Men bana eski keyfini vermedi diyebilirim.

Claremont'un ayrılmasıyla ardı arkası kesilmeyen crossoverları okumak hem yorucu,hem kafa karıştırıcı hem de çok uzun bir iş özellikle 2000'lerde Grant Morrison dönemi güzel başlayan hatta mutantları alt kültüre çevirmek gibi pek çok ilaveten güzel değişikliklere gitsede daha sonradan Jean-Cyclops aşkını yok etmek, işte 2. mutasyon filan gibi çokta hoşlanmadığım değişikliklere gittiğinden o dönemide sevdiğimi söyleyemem. Claremont dönemini Silver Age yazım tarzından rahatsız olmayan herkese tavsiye edebilirim. Bunun haricinde geçen gün aldığım Astonishing X-Men'de gayet güzel bir seriye benziyor. Fakat günümüz X-Men sayılarından Claremont dönemi kadar zevk aldığımı söyleyemem.