Ana Menü

X-men

Başlatan rumar80, 15 Temmuz, 2010, 14:23:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

İnanılmaz!!!
  Sanki ruh ikizimi buldum.
   Gerçekten Claremont dönemi X-men'i bugünkü haline getiren dönemdir. Sonraki yazarlar bu pastayı sömürdüler. Sadece Bishop karakteri bana biraz renk verdi.
   Morrison dönemi de bana o tadı veremedi. Hele Jean ölüp, Cyclops Emma Frost aşkının başlaması saçmalıktı
    Son dönem biraz daha vasat gidiyor, artık tıkanma o noktaya geldi ki diziyi bitirmeye karar verildi.
    Yalnız Claremont'un arada girip yazdığı bir dönem var, maalesef o da o kadar iyi değildir.
    Bir de Claremont ilk bıraktığı yerden X-men forever diye bir seri yaptı. Fena değil ama o eski tat yok.
    Forge, Storm unutuldu gittti.

Hoşgeldin Al
   Umarım bol bol yazarsın. Hatta toplantılarımıza da gelirsin de tanışırız.

Al Simmons_Spawn

Sağolun vakit buldukça yazacağım.

hennessy

Sevgili umar abiye sorduğumda x men e nerden başlayayım dediğinde x men klasik serisinden başla dedi şu an elimde 1.2.5.6.sayıları mevcut arka bahçenin çıkardığı ve ilk kitabı biraz önce bitirdim.Profesör X'in takımı nasıl toparladığını anlatıyor.Wolverine'in ve diğer kahramanların bu halleri biraz ilginç Bir iki karakter hakkında bilgi vermekle birlikte kont neferia ile girdikleri mücade güzel bir hikayeye benziyor x men e başlamak isteyenlere tavsiye ederim şimdi ikinci kitaba başlayacağım.Bu arada 1975 de yazılmış bu hikaye ben doğduğum sene :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pizagor

Alıntı yapılan: hennessy - 31 Temmuz, 2011, 13:43:40
Sevgili umar abiye sorduğumda x men e nerden başlayayım dediğinde x men klasik serisinden başla dedi şu an elimde 1.2.5.6.sayıları mevcut arka bahçenin çıkardığı ve ilk kitabı biraz önce bitirdim.Profesör X'in takımı nasıl toparladığını anlatıyor.Wolverine'in ve diğer kahramanların bu halleri biraz ilginç Bir iki karakter hakkında bilgi vermekle birlikte kont neferia ile girdikleri mücade güzel bir hikayeye benziyor x men e başlamak isteyenlere tavsiye ederim şimdi ikinci kitaba başlayacağım.Bu arada 1975 de yazılmış bu hikaye ben doğduğum sene :)

Geçenlerde yayınlanan Klasik X-Men'deki hikayeler de 1979 senesinden, Clairmont imzalı, çizimler ise Byrne'den...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Sevgili arkadaşlar,
   Şu sıralar essential classic X-men cilt 3'ü okuyorum. Gerçekten ilk 66 sayı çok ta matah değilmiş. Bu nedenle burada onlardan bahsetmeyi düşünmüyorum. Ancak Essential X-men' ile birlikte size elimdeki kitapların izin verdiği ölçüde X-men'in öyküsünü anlatacağım.
  Bunu yaparken kitapların yayınlanış sırasına göre yapacağım.
  Bu arada önemli karakterleri ayrıca kronolojik olarak anlatan yazılara da başlayacağım. Veriler oluşmaya başladı. Enkısa zamanda X-men'leri yazarak konuya gireceğim.
  Eksik noktalarda her türlü desteği bekliyorum.
  Sevgiler

darkwood

Sevgili Umar'ın değerli yorumlarıyla X men ile ilgili bilmediğimiz birçok ilginç konununda açığa kavuşacağına inandığım bu yazı dizisini merakla bekliyoruz.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Bugün ilk bölümümle yazıya başlıyorum:

Beast ayrıldıktan sonra kalan X-men birlikte çalışmaya devam eder. Birgün Cerebro Psasifik Okyanus'unda Krakoa adlı adada çok güçlüü bir mutant saptar. Bunun üzerine ekip adaya gider. Bilmedikleri ise adadaki mutantın adanın ta kendisi olmasıdır. Pasifik'teki atom bombası denemeleri sonrası değişen adanın ekolojik sistemi tek bir bütün hale gelmiştir. Adaya girdikten kısa bir süre sonra tüm ekip esir alınır. Güçlerini emmeye başlayan Krakoa başka mutantlar da bulsun diye Cyclops'u salar.
  Cyclops'dan durumu öğrenen Profesör X Night crawler, Wolverine, Storm, Banshee, Sunfire, Colossus ve Thunderbird'den oluşan yeni takımı Cyclops ile birlikte adaya yollar. Ekip adaya vardığında güçlükleri atlatıp eski takımı kurtarır, ancak ada gerçek yüzünü gösterir. Hep birlikte adaya saldırırlar.
  Profesör X'in mental gücü bir yandan saldırırken Cyclops, Havok ve diğerleri Lorna Dane'in gücünü arttırır ve bu sayede ada dünyaya bağlı olduğu yerden ayrılır ve merkezkaç kuvvetinin etkisi altında uzaya fırlar. Tehdit yok olmuştur. Ekip malikâneye geri döner.
  Kısa sürede ekip arasında huzursuzluk başlar. Önce Sunfire ayrılır. Ardından Jean Grey, Melek, Buz adam, Havok ve Lorna Dane takımı bırakınca Cyclops yeni üyelerle başbaşa kalır.

Giant size X-men ile başlayan bu efsanevi dönemin ilk macerası gerekli şeylerce yayınlanmıştı. Diğer maceralarda görüşmek üzere

hennessy

umar abi gümbür gümbür geliyor ellerine sağlık böylece x men ile ilgili çok şey öğreneceğiz

rumar80

Ama sabır da istiyorum Murat, bazen aralar da olacak

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Ağustos, 2011, 20:46:38
   Ama sabır da istiyorum Murat, bazen aralar da olacak

Umar abi sen yaz biz sabrederiz

NIC

X-men hakkında bildiklerim kopuk kopuk bu yüzden Yazılarınızı bende merakla bekliyorum

rumar80

İşte ikinci bölüm:

Yeni X-men birbirini tanımaya çalışırken aralarındaki farklılıklar da sorun yaratmaktadır. Beyaz adamdan emir almaktan hoşlanmayan Thunderbird ve Cyclops arasında ciddi bir otorite sorunu oluşmuştur. Bu arada X-men'in eski düşmanı Kont Neferia emrindeki hayvan adamlar grubu ile Kuzey America Hava Savunma merkezini (NORAD) ele geçirir. Amacı tüm dünyadan fidye toplamaktır. Bu nedenle de NORAD'a ait kıyamet günü silahını aktive hale getirir.
  Hükümet Avengers'tan yardım ister, ancak ekip meşgûldür. Bu nedenle Beast eski arkadaşlarından yardım ister. X-men NORAD'ın konuşlandığı Valhalla dağına gider, ancak uçakları karakuş (Blackbird) Neferia tarafından yokedilir.   
  Zor da olsa üsse girmeyi başaran X-men hayvan adamlar ve hipnotize ettikleri askerler ile karşılaşır. İlk saldırıda Banshee ve Thunderbird etkisiz hale getirilir. Geri kalan ekip özellikle Storm'un olağanüstü güçleri sayesinde galip gelirler.
  Kıyamet silahını durdurmaya çalışırlarken Kont Nefaria kendi uçağına binip kaçmaya çalışır. Ancak bunu gören iki kişi vardır: Banshee ve Thunderbird. Thunderbird uçağın üzerine atlayıp yumruklarıyla kontun kaçmasını engellemeye çalışır.
  Kıyamet silahının çarpışma sırasında otomatik olarak kapandığını fark eden X-men arkadaşlarına yardıma koşarlar. Ancak çok geç kalmışlardır. Gözlerinin önünde Thunderbird'ün yumrukları nedeniyle uçak havaya uçar ve oluşan patlamada Thunderbird de hayatını kaybeder. Bu X-men'in bugüne kadar yaşadıkları ilk ciddi kayıptır.

X-men'in maceraları diğer yazılarımda devam edecek.
  Görüşmek üzere

alan ford

Bu aralar bu seriyi okuyorum Umar. Aklıma takılan soruları sorayım hemen. Şimdi Beast ne zaman Avangers'e katıldı. Ve bu avangers ne işe yarar. Adam Dooms bilmemneyi çalıştırmış, dünyayı yokedeceğim diyor, bu adamlar " abi tamda tavlaya oturmuştuk" havasındalar ::)

Sentinellerlede ilgili sorularım var , ama gelecek yazıdan sonraya saklıyorum. Eve gidip isimlere bir bakmam lazım 8)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Amazing adventures serisinde X-men'den ayrıldı. Avengers sayı 137'de Moondragon ile birlikte katıldı. Avengers başka işleri olduğu için bu işi X-men'e bırakmıştır diye düşünüyorum.
   Sentineller ile ilgili detaylı bilgiler zamanla gelecek.  Ayrıca Giant sie X-men öncesi maceralar için detaylı bilgileri sonra vereceğim. Yine de sorarsan kısa bilgi veririm.

rumar80

Edirne'den Doğa'nın istek şarkısını pardon bilgisini vereyim (yazdığım yee kadar)

Sentineller Bolivar Trask adlı bilim adamı tarafından mevcut mutant tehlikesini çözmek için yaratılmıştır. Sentineller karşılarındaki mutantın gücüne göre savunma geliştirmektedir. İlk saldırıları sırasında sentineller kendi kendilerine üretime başlarlar. Bunu yapan sentinele Master Mold adı verilmişltir. Sentineller Bolivar Trask'ın emirlerine uymazlar. Trask'ın kendini feda etmesi ve Master mold'un yok edilmesi ile ilk saldırı bertaraf edilir.
   Trask'ın Larry adında bir oğlu vardır. Larry babasının ölümünden X-men ve tüm mutantları sorumlu tutar. Hükümetten de destek alarak sentinelleri tekrar yaratır. Mutantlar tek tek yakalanmaya başlar. Larry Trask'ın bilmediği şey ise kendisinin de mutant olduğu ve babasının taktığı bir kolye yüzünden bu durumun gizlenebildiğidir. Kolye çıkarılınca gerçek ortaya çıkar ve sentineller Larry Trask'ı da yakalarlar.
   Sentinellerin mantık devrelerini etkileyen Cyclops dünyadaki en büyük mutasyon kaynağının güneş olduğuna onları inandırır. Yoketmek üzere güneşe uçan sentineller burada erirler. Sentinel kabusu geçici olarak sona ermiştir ta ki....
   Sonrası yazılarımda sırası geldiğinde..
   Sevgiler