Julia Serisi - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 26 Temmuz, 2010, 21:42:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Julia muhabbetine burada devam edebiliriz.

Arkadaslar Bonelli Yayinevi Julia'yi Ekim 1998 de yayinlamaya basladi.

Ilk 15 sayi Aksoy tarafindan TR de yayinlandi.

16. Sayi Milliyet gazetesi tarafindan verildi.

Daha sonra Oglak / Maceraperest 4'er sayi içeren 2 cilt yayinladi.

Böylece ilk 24 sayi yayinlanmis oldu.

Tamer Bey kaldigi yerden devam edecek dedigine göre seri 25. sayidan baslayacak.

Yani Italya'da Kasim 2000 de yayinlanan sayi, 10 yil gerideyiz ama saglik olsun.  :)

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 26 Temmuz, 2010, 21:42:49
16. Sayi Milliyet gazetesi tarafindan verildi.

Milliyet'in ek olarak verdigi sayiyi özensiz çevirisiyle hatirliyorum...

Ufalan boyutuna ek olarak bir de konusma balonlarinin içleri büyük punta yazilarla doldurulmustu...

Metinde bayagi bir sadelestirme ve eleme yapilmis gibiydi...

O yüzden bu sayinin da haketigi sekilde yeniden yayinlanmasi gerekir...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 27 Temmuz, 2010, 08:41:37
O yüzden bu sayinin da haketigi sekilde yeniden yayinlanmasi gerekir...

Julia'nin satislari bu sefer iyi olursa, ilerleyen zamanlarda ilk 24 sayi yeniden 8 cilt olarak basilir gibime geliyor.

Ama öncelikle çikacak ilk cildin (25., 26. ve 27. sayilardan olusan) iyi satmasi gerekiyor.

Julia, julia diye yillarca istedik simdi satmazsa ayip olur.

Yani bu seri okuyucu tarafindan hep istendi, artik top bizde.

Tarkan Kurt

Bence ilk sayidan baslayarak yayinlansa daha iyi olur ama  tabi bu mümkün degilse 25 nci sayidan itibaren de olsa düzgün bir yayin periyoduyla yayini bizleri tatmin etmeye yeter.

hanac

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 27 Temmuz, 2010, 08:53:45
Bence ilk sayidan baslayarak yayinlansa daha iyi olur.

Su anda bu riskli bir hareket olur.

Swing de aksoylari yeniden serinin sonuna eklendi, Thorgal da da ayni yöntem izlenecek.

Lami Tiryaki

Julia'nin yeniden yayinlanacak olmasi daha beklenti asamasindayken dahi insani heyecanlandiriyor. 1001 Roman umarim okuyucu nabzini iyi tutan bir yayin politikasi sergiler. Yayincilarinin çogu satisçi ve koleksiyoncu grubundan oldugu için güveniyorum. Greystorm vs henüz fazla basili sayisi olmayan ve henüz bilinmeyen seriler. Bunlar piyasada deneme olur ancak. Belki bazilari tutunamayip tekrar kalkar ortadan buna da hazirlikli olunmali. Ancak Julia çok fazla sayisi olan ve piyasada tutunmasi biraz daha dikkat gerektiren böyle olmasi sart bir seridir. Ciltlere ara kapaklarin konulmasi, dikkatli bir çeviri, sevimli editoryal köseler okuyucuyu baglayacak girisimlerdir. Ilk sayilarin yeniden basilmasi bence de okuyucu kaybi yaratabilecek bir drumdur. Yayincilar genelde ilk sayilarin satislarina bakip durumlarini gözden geçiriyorlar. Zaman içinde gelismeler degisim gösterecek olsa da ilk satislar yayincida mtühis bir piskolojik destek veya çöküntü olusturabiliyor. Ilk sayilarin çok dikkatli bir edisyonla verilmesi önemlidir. Biz de okuyucu olarak ilk sayilarda ne çikmissa çok dikkat ederiz. Sonradan yapilacak düzeltmelere filan aldirmayiz pek. Ilk intiba çok önemlidir.Julia'nin en büyük avantaji tanitima gerek duyulmayacak olmasidir. Fumetti okurlarinin büyük çogunlugu Julia'yi zaten taniyor. Potansiyel bir okur grubu hazir. Amaç bu gruba yeni okuyuculari eklemek olmali. Gördügüm kadariyla Kadiköy'de bu is için magazalar bazinda hummali bir kulis yapiliyor. Çok önemsedigim okuyucu nabzi tutuluyor yani. Bizdende yayinciya basarilar dilemek düsüyor.

Selamlar
Lami 

Lami Tiryaki

Simdi hatirladim, Aksoy Julia dizisinin son üç sayisini büyük boy basmisti. Ancak satislar düsük gittiginden bu üç sayinin az miktarda basildigi seklinde bir söylenti yayilmisti ortaliga(daha sonra deponun çogunun Seka'ya gittigi söylentileri de dolasti ama ne derece dogrudur bilmiyorum). Piyasada gezdigim dönemlerde de bu büyük boy sayilari pek görmedim. Julia'ya yeni baslayacaklar için sikinti olabilecek bu konu için de 1001 Roman bir seyler düsünse iyi olur aslinda. Satislar iyice oturduktan sonra özellikle 13-14-15. sayilari tekrar basarlarsa raftaki boyut problemini hallederiz. Ayrica yeni koleksiyoner arkadaslarda sahaf avi olmaktan kurtulurlar.

Selamlar
Lami

rumar80

Bence de Julia kaldığı yerden başlamalı ve biz de madem bu kadar istedik destek olmalıyız.
    Bu arada 1001 roman sizce de garantili yayınlarla (Tex almanak, Martin Nathan cross over, belki Julia) başlasa daha iyi olmaz mı? Aksi takdirde satışlarda beklenmedik bir düşüklük tüm binayı yıkabilir

V

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 27 Temmuz, 2010, 13:51:44
Simdi hatirladim, Aksoy Julia dizisinin son üç sayisini büyük boy basmisti. Ancak satislar düsük gittiginden bu üç sayinin az miktarda basildigi seklinde bir söylenti yayilmisti ortaliga(daha sonra deponun çogunun Seka'ya gittigi söylentileri de dolasti ama ne derece dogrudur bilmiyorum). Piyasada gezdigim dönemlerde de bu büyük boy sayilari pek görmedim.

Aksoy Julia dizisinden piyasada bulunmasi zor olan sadece 3. sayi.Digerlerini(13,14,15 'te dahil)bulmak kolay.Aksoy'un deposunda ne kadar Julia varsa Gitti-gidiyor'da bir satici sürekli satisini yapmakta.Belliki depoyu bosaltmis..

"İstemem,eksik olsun.."

kalidor

Evet Judas. gittigidiyor'daki satici ayni anda 2-3 ilanla tüm Julia setini aylardir satiyor. Aslinda fiyati da gayet makul. 16 adet 55 TL. Gittigidiyor'da bir de Antalya'dan bir satici var. Adam da Alfa'yi bosaltip ne kadar Kral Conan, Imparator Conan varsa almis. Ve tüm serilerde de ayni sayilar eksik :D Insallah hiçbir yayinevi kapanmaz ama böyle bir yagma olursa umarim bizim de haberimiz olur ;)
Crom! Ölüleri Say...

Lami Tiryaki

O halde Aksoy'dan eksigi olan arkadaslarin bir an önce GG'dan eksiklerini tamamlamalarini tavsiye ederim. Yayin basladiginda yayinlanmamis sayilara birdenbire nur yagabilir ;)

Selamlar
Lami

rumar80

Altan'dan aldığım bilgiye göre Julia'ya 15 Ocak sonrasında kavuşabileceğiz.

tunaorhun

Aralık bitti. Ocak bitti. Şubat geldi. Bekliyoruz.

rumar80

Baskıdaymış!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tarkan Kurt

İnşallah bir an önce yayınlanırda bu iş yılan hikayesine dönmez.