Kadınlar neden çizgiroman okumaz?

Başlatan pizagor, 30 Temmuz, 2010, 19:22:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Altin Madalyon'daki 1:26'lik kadin:erkek oranindan bahsederken aklima gelen sorulardan bazilari:

Çizgiroman alemindeki ezici erkek egemenliginin sebebi nedir acaba?

Çocuklarinin çizgiromanlarini sobada yakan neden babalar degil de annelerdir genellikle?

Çizgiromana neden erkekler yatkindir da bayanlar uzak durur?

Bayanlarin bol aksiyonlu, vurdulu kirdili ya da korku filmlerinden hoslanmamalarinin altinda ayni sebep mi yatar?

Bunun evrim ve genetikle ilgili bir açiklamasi var midir?

Çizgiromancilarin çocuklarinin çogunlukla kiz olmasi çizgiromanci neslin tükenmesiyle mi sonlanacaktir?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

nacho_grande

Yurt disinda erkekler kadar olmasa da yüksek bir bayan okuyucu kitlesi var. Ülkemizde ise, erkeklere bile "Oku da adam ol, bu çoluk-çocuk dergilerini birak" diye baski varken bayan okuyucu olmamasini yadirgamamak gerekir.

V

Arkadaslar facebookta bir çok yabanci bayan arkadasim var ve ortak noktamiz çizgi roman. ;)

Ülkemiz bayan çizhgi roman okur sayisi olarak bayagi geride malesef.Bir de kadinlarin dogasi geregi

yüzleri hep hayata dönüktür bence.(Soyun devamini saglayan annedir onlar.)Kurguyu degil,gerçegi

(oysa ki gerçegin ne oldugunu kim bilebilir) tercih ederler.Hayal etmek,hayal gücüne dayali ürünleri okumak,

macera pesinde kosmak yerine; düslerini gerçeklestirmek,pratikte kendine fayda getirecegine inandigi seyleri okumak,

sakin ve güvenli bir ortamda(maddi-manevi olgunluga erismis bir erkegin yaninda yada kanatlari altinda)bulunmayi tercih ederler.

"İstemem,eksik olsun.."

aaciltan

Bence bayanlar daha gerçekçi bulurlar çizgi roman hayalinin pesinde olmamayi. Onlar realisttir çogunlukla.
Realisttir ama duygusal romanlari çok severler nedense. Bol gözyasli birbirine kavusamayan sevgililer öncelikli merak çagirislaridir onlar için.
Gözyasli duygu saganagi nedense cezbeder onlari ama Zagor'un fantastik öyküleri daha bir uzaklasilasidir onlar için...
Dünyanin en zeki insanlari bile kadin gizemini çözememisken, bizlerin neden bayanlarin çizgi romana uzak oldugunu tartismamiz; yüksek bir kuyuyu tek tek kum taneleri atarak doldurmaya çalismamiza benzer.
Hiç kafa yormayin bence arkadaslar...

konnektör

Eskiden fotoroman lar vardi, bayanlar okurdu, erkekler okumazdi. Bayanlar genellikle aksiyon içerikli çizgi roman okumaktansa, duygusal ask, mesk içerikli fotoromani tercih ederdi. Bunun nedeni bence çocuklarin yetistirilmesi ile ilgili. Siz kendinizi düsünün kiz çocugunuza bebek aliyorsunuz, erkek çocuklariniza aksiyon figürler vb savas aletleri emitasyonlari öyle degilmi? Bu da cinsiyetlerine göre çocuklarin hayat anlayislarini ve zevklerini olusturmasinda önemli rol oynuyor. Aslinda bu konuda konusulacak çok sey var, ama kisaca böyle.
Bir sey daha söylemek istiyorum, çizgi roman okurlarinin kiz çocugu olur diye bir sey yok, benim iki erkek çocugum var, birisi siki bir çr. ve karikatür tutkunu, digeri müzisyen olmakla birlikte çr. okuyor.
  Çizgi romanin Türkiyede bizden sonrada uzun yillar yasamasini istiyorsak, uzun soluklu yerli karakterler olusturmaliyiz.Olusturmaliyiz derken satin alarak talep yaratmaliyiz. Selamlar
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

hanac

1:26 oranindan hesaplarsak 6 tane bayan üyemiz var.

Onlardan biri neden çizgi roman okudugunu anlatirsa çok keyifli olur.

rumar80

Kız çocuklarına okula göndermeyen okutmayan bir toplumda. Tırnakları ile kazıya kazıya okumaya çalışan bir avuç kızın değil çizgi roman, normal kitap okumaya zaman bulmaları mucizedir. (Zaten genelde okumayan bir toplum olmamız da cabası) Bu nedenle kızların Türkiyemizde çizgi roman okuma oranları bu kadar aşağılarda bence

rumar80

İnsan denen "hayvanın" doğasında şiddet vardır. Uygarlaştıkça bu şiddet içe bastırılmaktadır. Bunun dışa vurumu da okunan kitaplar, izlenen filmler bazen de maalesef yapılan hareketlerdir. Yemek için avlanmak ta şiddetin bir dışa vurumu değil mi?
  Yine de bu şiddet dürtüsünün sadece erkeklere özgü olduğunu düşünmemekteyim. Sonuçta bazı farklılıklar olsa da kadınlar da erkekler kadar iyi bir aksiyon filmini izlemekten, ya da kitabı okumaktan hoşlanırlar. Sadece erkekler bu dürtüyü biraz daha kolay dışa vurabilmekteler.
  Bu nedenle çizgi romandaki şiddet bence bir neden için çok hafif kalıyor.

rumar80

Sevgili Kağan
  Ben de beni yanlış anlamana üzüldüm. Ben insan denen hayvan diye yazarken insan türünün hayvan familyasında sayılmasına gönderme yapmaktaydım. Direkt olarak insan bir hayvandır demek istemedim. İnsan tabii ki hayvandan farklı.Ben biyolojik türe ve şiddet eğilimine gönderme yapmak istemiştim.
Kusura bakma

pizagor

Bayan:Erkek orani 1:17,5'a düsmüs...

Yakinda aramiza katilacak olan Banu Güven'le birlikte bu oran daha da düsecek!

Degil mi sevgili Hasan, bu önemli görev en son sana kalmisti :)

Bu arada dünkü Ferri gecesinde ellerinde Zagor albümleriyle imza için siraya girmis bir sürü bayan vardi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

emre ozdamarlar

Bayanlarin cizgi roman okumama sebebi onlara yönelik urunlerin olmamasindan dolayidir. Yoksa onlari ilgilendirecek bir konu sunulduktan sonra önlerine seve seve okurlar. Bunun BD ve Manga piyasasinda fazlasiyla örnegi var.

Isvec'ten de örnek vermem gerekirse, bir kac ufak yayinevi kadin yazar/cizerlere agirlik vermeye calisiyorlar. Cizimleri de hikayeleri de ortalamanin altinda gibi geliyordu bana, bir festivalde yayinevi editörlerinden birine sordum, "neden basiyosunuz bunlari?" diye, adamin cevabi basitti, "Bayanlar icin" :) Begenmeyip burun kivirdigim cizgi romanlarin hic tahmin edemeyecegim buyuklukte bir okur kitleleri varmis.

Oguz

Bayanlarin neden çizgi roman okumadigi biz baylarin degil, bayanlarin sorunudur!  :D

Nihâl Yeginobali'nin, "Mazi Kalbimde Bir Yaradir" adli romaninda suna benzer bir satir vardir; "Kadin, öylesine gizemli bir yaratiktir ki çogu zaman kendi bile ne istedigini bilmez."

Biz erkekler de kim oluyoruz????  ;)

emre ozdamarlar

Simdi 1001roman örnegin biz erkeklere sattigi kitap kadar bi de bayanlara biseyler satsa, ordan da kar etse, sirket buyur, daha yeni yayinlar cikarir. Sonucta hepimiz kazanabiliriz :)

wolvrine

yaradilisin getirdigi bazi seyler..

erkekler ailesini geçindirmek zorunda bunun için avlanmak zorunda bunun için savasmak zorunda bunun için güçlü olmak zorunda..bunu türkiye sartlarinda düsünürsek cümlem aynen geçerlidir.özellikle güç önemli bir kavramdir.erkeklerin(((madem *KADINlar çizgiroman okumaz* diye bir genelleme yapildi ben de devam edeyim genellemelere))) muhabbetlerine konuk olursaniz birbirlerine hitap sekillerinde koçum,aslanim,yigidim gibi kuvvet yönünden agirligi olan varliklar seçtiklerini görürsünüz.her zaman *güç* yönünden övülmek,begenilmek isterler.çünkü ataerkil toplumda yetisip babadan gelen bu müthis(!) özelliklere sahip olmazsaniz dislanirsiniz.o yüzden bunun kaygisini tasirlar.her ortamda kendini gösterme yarisina girerler.bu yarista yalnizdirlar ve itibar sahibi olabilmek için kendileri gibi diger erkeklerle savasa girmek zorundadirlar.kazanmak birinci sarttir.zordur isleri.hal böyle olunca ilgi alanlari savasmak,dövüsmek,kazanmak,en iyisi olmak ve farkli olmaktir.çizgiromanlarin konusu da budur.belki  bu da çizgiroman yazar-çizer takiminin çogunlugunun erkek olmasindan kaynaklanir.

bu gibi konularin agirlikta oldugu eserlere kadinlarin ilgisinin az olmasi anormal degil anlasilir bir durumdur.onlar duygusaldir.sevgi göstermek ve görmek isterler.sizlerin de belirttigi üzere eskiden foto romanlar varmis kadinlar bu gibi materyallere ilgi göstermis .niye göstermis.ortak noktalari agir basmis.

basinda da söyledigim gibi her kadin veya her erkek böyledir demiyorum.genellemeler üzerinden gittim yaziyi yazarken yoksa ben niye okuyorum o niye okumuyor diye düsünürsek bu tartismanin sonu gelmez.

s.b

Amaaan okumadiklari daha iyi. Ben çizgiroman almaya para bulamiyorum bir de hanimami çizgiroman alacagim?

Düsünsenize aksam eve geliyorsunuz ve hanim kapida elinde de oklava bas bas bagiriyor apartmanin merdiveninde...
-- Hani benim Tommiks'im, nerde Örümcek Adam'im boyu devrilesi bu oklavayi kafanda kirarim. Çabuuuuk git getir hayirsiz.

Birakin okumasinlar ya. Deli misiniz nesiniz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN