Kadınlar neden çizgiroman okumaz?

Başlatan pizagor, 30 Temmuz, 2010, 19:22:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pikofarad

Bence kadınlarda çizgi romana karşı bir ön yargı var. Benim eşime ne kadar tavsiye ettiysem, " Bir kere başla, okumadan fikir sahibi olma" diyorum, Nuh diyor peygamber demiyor. :)

pizagor

Kadınlar çizgiroman okumaya direnç gösterseler de farkında mısınız bilmiyorum ama sayemizde çizgiromana dair temel bir bilgiye ve başlangıç seviyesi jargonuna sahip oluyorlar. En azından benim hanımda böyle oldu...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

erindesenize

Merhaba arkadaşlar ben bi konuda yardım istiyorum 🌻

Kauss

En son kız arkadaşım, ne o öyle çocuk gibi diyordu. İşin ilginç tarafı ne zaman bir süper kahraman filmi çıksa, benden önce gidelim diye başımın etini yiyordu  :-\

Saint2

Alıntı yapılan: erindesenize - 07 Eylül, 2018, 09:47:23
Merhaba arkadaşlar ben bi konuda yardım istiyorum 🌻

Ne olduğunu söylersen ederiz.

hanac

Nomad

Ben eşimi Neil Gaiman "Mezarlık Kitabı" çizgi roman uyarlaması ile başlattım.
İşin içinde çocuk olunca fikirleri değişiyor :)

NIC

Benim hanim Julia okuyor hatta son dönemde ne olacak bu çizgiromanlarin hali demeye de başladi.

tulgan

Şahsen yanlış bir genelleme olduğunu düşünüyorum.

İşin mutfağından biri olarak, her çeşit çizgi romanın erkekler kadar kadınlar tarafından da okunduğunu söyleyebilirim. Ancak her üründe olduğu gibi kişiye hitap edeni bulmak önemli tabii.

tenten

Türkiye'de erkek çizgi roman okuru, kadınlara oranla daha fazla. Bunu gruptaki erkek ve kadın üye sayısına bakarak bile aşağı yukarı saptayabiliriz.
Ama dünyanın her yerinde durum aynı değil. Mesela Goodreads kitap sitesinde sık sık yeni çıkan İngilizce  çizgi romanlarla ilgili yorumlara bakıyorum. Bilmediğim seriler konusunda epey yardımcı oluyor. Orada çizgi romanlar üzerine yorum yazan kadınların sayısı erkekler kadar değilse de oldukça yakın bir oranda.
Bizde de 70 ve 80'li yıllara kıyasla kadın okur sayısı artmış görünüyor. Benim çocukluğumda okulda çizgi roman okur ve yakalandığımızda öğretmenlerin hışmına uğrardık. Çizgi roman okuyan bir kız hiç hatırlamıyorum. Ama bugün Batman, Spider-Man, hatta Türkçede çıkmadığından İngilizcesinden Supergirl, Batgirl okuyan kızlar var. Zamanla aradaki makas biraz daha kapanır diye düşünüyorum.

aitor03

avrupa'da çizgi roman kendi içinde bölümlere ayrılıp erotik çizgi roman diye bir tür varken, istisnai örnekleri haricinde geneli cinsiyetçi ve mizojinist (kadın düşmanı) amerikan çizgi romanıyla beslendiği sürece memleket (özellikle de milyon tane olan süper kahraman tefrikaları),  kadın çizgi roman okuyucu sayısında gözle görülür bir artış olmayacaktır, bence. ne diye sürekli bir tits&ass şekline maruz kalsınlar ki? kadın olsam ben de isyan ederdim. neyse ki son dönemde hem amerika'dan, ağırlıklı olarak da avrupa'dan müstesna işler basılır oldu da biraz soluklandı hatunlar.