Conan Klasik Maceralar Dizisinin Devamı Gelsin Artık…

Başlatan Kagan, 02 Ağustos, 2010, 16:20:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İdrava

Bunun içindeki hikayeler marmaranın şu an yayınladığı hikayeler ile aynımı?

Sinan Başak

Hayır, bu seri conan the barbarian serisi, Marmara'dan çıkan siyah beyazlar savage Sword of conan serisi

İdrava

Bu seriyle ilgli 6 yıldır hiç bir yayınevi bu bölüme giripde yorum yapmamış. Hala en ufak bir pırıltı yok değilmi?

Tuco Ramirez

Bu serinin renkli harici siyah beyaz versiyonu için de telif alınabildiğini duymuştum. Aslı var mıdır?

bilgin

Balkanlardan uzak Asyaya dünyanın her yerinde yayınlanan ,ilgiyle takip edilen kitap bizim ülkemizde neden yayınlanmıyor aklım almıyor .Renkli yayınlanacak ilk ve tek kitap bu mu olacak ki yayın evleri bir türlü telife yanaşmıyor. Spider-Gwen diye bir serinin bile  yayınlandığı ülkeyiz ,bin bir türlü dönüştürülmüş evren ve kahraman harmanlanmış döndürülüp döndürülüp piyasaya sürülüyor. Hepsinin şekli şemali , teması elli kere değişti  ve yayındalar.

Marmara çizginin sayfalarına bakıyorum insanlar Avenging Spider-Mani Spider-Gweni soruyor ,istiyor deli gibi ama klasik hikayelere dönüp bakan yok sanırım yayınlansa da alan olmaz çünkü bilinçsiz bir okur kitlesi var. Popüler olan  sığ da olsa ona yöneliyor

Açıkçası tonlarca dönüştürülmüş ve yavanlaşmış kahramanlarla ve hikayelerle dolu çizgi romanlardan dolayı ben de iştahımı kaybettim

Aslında bu popülizmden dolayı yayın evlerine de hak veriyorum satmıyor - satılmaz fikriyle hareket ediyorlar. Ama benim gibi eminim hem piyasayı canlı tutmak için hem de bu tutkudan vazgeçemeyip bir sürü kitap alan kişi vardır. Kutulardan , kitaplıklardan taşan bir sürü kitabım var 10 seneyi geçti hala umutla beklediğim yayına kavuşamadım.Conanın sıkı takipçileri bunu hak etmiyor mu sizce ?

Piyasa kesinlikle şekil değiştirdi  ,çizgi filmler ve sinema hatta oyuncak piyasası sanki karar alıyor ve çizgi roman şekil değiştiriyor binlerce tipten binlerce saçma tip yaratılıyor.  Punisher aklıma geliyor sadece bu hengamede verdiğim paraya değen yegane kitaplardır

Gerçek okuyucu gözetmeden sadece piyasa düşünülüyor ve hala bekletiliyoruz. Oldu olacak diye bekleye bekleye benim de sıtkım sıyrıldı artık .

Biz Conanı takipten asla bıkmayan , herşeye rağmen çok da vefalı okurlarız.

Umarım bu sesleri duyan olur ve artık ha çıktı ha çıkacak diye beklediğimiz senelerin acısını çıkartacak bir girişim olur.Kavuşmak bizim de hakkımız

Herkese keyifli okumalar

Animvader

Alıntı YapSpider-Gwen diye bir serinin bile  yayınlandığı ülkeyiz

Conan'ı ben de çok severim, dediklerinize katılıyorum. Ama sizin de dediğiniz gibi gençliğin yazdıklarına, paylaştıklarına şöyle bir bakın, mesela Türkiye'de yapılan etkinliklerde dahi Spider-Gwen cosplayleri görmek mümkün. Gweenpool da dahil bu tür bizim neden tutulduğunu çok anlayamadığımız karakterler alt nesillerde yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de çok tutuldu. Bu yüzden basılınca satıyor ama Conan gibi karakterlerin satışı görece düşük kaldığı için daha seyrek basılıyor maalesef.

Nomad

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 07 Temmuz, 2015, 20:45:19
sorun asıl olarak, Kalidor'un da belirttiği gibi "king conan" serisinin tekrar baskılarının ayrıca renklendirilmeyip serinin "marvel comics"teki ilk baskılarındaki renklerle basılmasından kaynaklanır..tabii ki sayfa ve renkler iyi kağıda (kuşe) basılırken elden geçirilmiştir..ancak sayfalara hakim olan renkler korunmuştur..halbuki lal'in yayını olan dark horse baskısı "conan" kroniklerinde ( "conan the barbarian" serisi) tekrardan ve çok farklı bir renkleme yapılmıştır.bu konuda, fark için aynı iki sayfayı aşağıya aldık:

solda marvel comics yayını conan the barbarian sayı 36'dan bir sayfa var..yanında aynı sayfanın "dark horse" tarafından "chronicles of conan" adıyla(lal'inde yayınladığı edisyon) basılırken yeniden renklendirilmiş hali...

şimdii gelelim sorunun özüne..burada sözü o yılları yaşamış birine bırakalım..roy thomas'ın,lal yayıncılığın "conan the barbarian"ı yayınladığı serisinde (6.cilt) verdiği bir takım bilgilerle bu sorunun cevabına değinir..şöyle söyler thomas,
"...Matbaanın renkli kalıplardaki korkunç çalışması sonucu Conan'ın ten rengi-"bronz" olduğunu belli etmek için bir çeşit koyu pembe kullanıyorduk- bazı sayfalarda doğruydu,ama diğerlerinde portakal rengi, hatta bazılarında resmen kırmızıydı.Bu Conan #36'yı,hala acı çekmeden bakamadığım bir sayı haline getirdi"
thomas'ın bahsettiği 36.sayı'dan örnek sayfalara bakalım:

daha önce de başka bir başlıkta (sanırım belit'le ilgili bir konuda..)  konu tekrar gündeme gelmişti..renklendirmedeki farklar daha çok o yıllardaki basım teknolojisi ve kullanılan renklerle ilgiliydi diyebiliriz..renklemede adı geçen kişiler veya çizerler sayfaları elle renkleyip bu renklenen sayfalar aynen basılmazdı(bu tarz baskılarda vardı ancak bunlardaki renklerde basılı sayfadaki görüntü düz renkler şeklinde olmamasından fark anlaşılırdı..sanatçının "artistik" dokunuşları görülürdü ve edisyonda bu tarz bir boyama ayrıca belirtilirdi).."comics" endüstrisinde "renkleme" şöyle olurdu:sayfaların son çinilenmiş ve balonları konulmuş hallerinin bir fotokopisi alınır ve bu kopya üzerinde karar verilen renklerle ilgili taslak çalışma yapılırdı..bu esnada marker kalemler veya daha çok "opak" ve canlı renk özelliği olan bugünde resim malzemeleri satan dükkanlarda bulunabilen "likid" suluboyalar (comics'ciler dijital çağa kadar daha çok "dr.martins" marka suluboya kullanmışlar..)kullanılırdı..boyamalar yayınevinin anlaşmalı olduğu matbaanın teknik kapasitesine uygun olarak ve basıldığında renkleme ile en yakın sonucu verecek bir renk paleti içinden seçilen renklerle yapılırdı..son aşamada renklerin, yayınevinin kullandığı kartelaya uygun kodlaması yapılıp,alanların bu renklere uygun şekilde doldurulup basılması sağlanırdı..bu işlemlerin dijital programlar ve computerler kullanılmadan yapıldığı uzun yıllarda dergiler böyle renklenmişti..(ki o yılların anlatıldığı anılarda bunun çok uzun süren teknik ve meşakkatli bir iş olduğundan bahsedilir..)bu sayede renklenen sayfa ,baskı öncesi yayınevinin kullandığı sınırlı renk kartelasındaki renkler ile uyumlu olurdu..bu da matbaa sonrası sayfalardaki sonucu garanti etmenin bir yoluydu..aşağıda 1969 yılı baskısı bir batman sayfasının hazırlanışı:

ve bu palet veya renk kartelasının içeriği sınırlı sayıda renkten oluşurdu..63 renk kullanılırdı 70'lere kadar..sonra sayı 128'e çıktı.. c(cyan = bir cins mavi renk),m(macenta = daha çok canli ve koyu ton bir pembeye benzeyen bir kırmızı),y (yellow= temel bir sarı) ve k (k= "anahtar" renk kabul edilen siyah renk) denilen bu 4 renk mürekkebin karışımı baskı teknolojisindeki renkleri verirdi(ki hala cmyk denilen 4 renk mürekkep teknolojisi çok gelişmiş olanaklarla kullanılıyor ve artık daha ileri baskı teknolojileride mevcut)..bugünkü gibi "dijital" renkleme programlarının gelişmediği yıllarda belli alanların ve resimlerin parçaları renklendiğinde yayınevinin kullandığı renk kartelasına uygun renkler seçilmiş olurdu..mesela 80'lerden önce dc'nin kullandığı renk kartına bakalım:

not: yukarıdaki iki görseli ve bilgilerin özetini "The DC Comics Guide to Lettering and Coloring Comics" adlı kitaptan aldık..

günümüzde ise "dijital resim işleme" programları(mesela photoshop) kullanan "renklemeciler" binlerce renkten oluşan paletler kullanıyor ve renklenecek siyah-beyaz sayfalara özgürce hayal güçlerini aktarıyorlar..ayrıca basım teknolojisinin geldiği aşamada kullandıkları renkleri eksiksiz(neredeyse..) baskıda görebiliyorlar..alttaki görselde bir sayfa renklemesi hazırlığı öncesi sağ tarafta renk paletine dikkat!

Şu bilgi bombası tozlu sayfalarda kalmasın.
@yunusmeyra
Elinize sağlık

seastar1000

Alıntı yapılan: Nomad - 06 Aralık, 2019, 20:53:20
Şu bilgi bombası tozlu sayfalarda kalmasın.
@yunusmeyra
Elinize sağlık

Üsteki iki Conan dan ben eski pembe olan sayfayı daha çok sevdim Lal in sayfası karanlık geldi