En iyi Swing macerasi hangisi ?

Başlatan hanac, 07 Ağustos, 2010, 09:52:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Arkadaslar merhaba,

HOZ bütün Swing maceralarini yayinladi.

Sizce en iyi macera hangisi ?

HOZ cilt numarasi vererek yazarsaniz sevinirim.

BAHADIR

Tüm Swing külliyati elimde olmasina ragmen maceralarin birbirleri olan benzerliklerinden ötürü,en iyi Swing macerasi hangisi derseniz bir seçim yapmam ama kisaca sunu ifade edebilirim ki Swingi bir bastan,bir ortadan,birde sondan okudunuz mu ? Külliyati tamamlarsiniz...Iyi de anlarsiniz...

Yine de farkli demiyelimde sayfa sinirlandirmasi olmadigi için macera okumak bakimindan Aksoy'un yayinladigi ve kapaklarini Ferri'nin çizdigi Special maceralari olabilir diyesim geliyor...Ama yine de Swing'de ve Blek'de macera ayirt etmek  biraz zor...Yalniz Tom Miks'de olabilir bak...Bir ara bastan baslayip Tom Miks külliyatini bitirmem lazim... ;)

darkwood

Söylediklerinize kismende olsa katiliyorum.
Dogal olarak genelde Amerikaya yerlesmis ve burayi vatan edinmis!!! Vatanseverlerinin Kirmizi Urbalar yani Ingilizler ile yaptigi iç savas ile ilgili maceralar konu edilmis.
Bu konu hakkinda Aksoy serisi Swing maceralarindan Batty nin bir gemiye kaçirildigi güzel bir macera vardi.
Bu macerayi konu olarak digerlerinden biraz daha farkli olarak algiladim ve begendigimi söyleyebilirim.
Darkwood Sakinleri..

hanac

Dün HOZ 33. sayiyi okudum.

3 macerada birbirinin kopyasi gibi olunca bu soru aklima geldi.

Yanlis anlamayin bir basyapit beklemiyorum, zaten 66 sayfada ne kadar konu anlatilabilir ki ?

Ama bazi maceralar sanirim 2 sayi devam ediyordu.

Belki onlar arasindan bazilari iyi olabilir diye düsündüm.

yalcinerol345

Swing'in üç ya da dört sayı süren bir macerası var.İlk macera bir mumya ile başlıyor,sonra Swing kaçırılıyor ve ilk çağlarda yaşamıs insanların arasına düşüyor.Burada Swing'in beyni yıkanıyor ve kraliçe bu insanlara komutan yapıyor.Hoz'un yayınladığı üç sayılı Swing'lerden birinde yer alıyor bu macera. Şu anda Swing'lere bakma imkanım olmadığından sayısını yazamadım.En kısa zamanda yazarım.
80'li yıllarda arkadaşlarla çizgiromonları değiş-tokuş yaptığımızda, her elime geçen çizgiromanın kapağına ismimi yazardım.Böylece ismim,bir süre sonra yaşadığım ilçede hemen her çizgiromanın kapağında yazılı oldu.İşte o sıralarda bu macerayı okudum.Kitap değiştirirken ismimi öğrenen bir arkadaş, o sen misin diyerek,merakla en iyi çizgiromanın hangisi olduğu sordu.Ben de bu macerayı düşünerek Swing demiştim
Şimdi düşünüyorum da,EsseGesse'nin olgunluk dönemi kahramanı olan Swing'i, bu macerası sebebiyle , seçmekle o zamana göre doğru yapmışım.

hanac

Bu bilgi için teşekkürler Yalçın Bey.

Swing koleksiyonum da eksikler var, en kısa sürede seriyi tamamlayacağım.

aa

Bence tüm Swing maceraları çok güzel. Teşekkürler Esse Gesse ve de teşekkürler Hoz...
Esse Gesse Hayranı...

Gambit

kaptan swing gibi bir konusu, giris, gelisim, sonlanisi detayli olmayan karakterler de macera isimleri de maalesef akilda kalmiyor. 
Bu da bonelli nin en buyuk eksiklerinden zaten. bir cok macera birbirine o kadar benzer ki fumetti lerde, bir cogunu hatirlamazsiniz bile. Birakin macera ismini hatirlamayi, okuyup okudugunuzu bile hatirlayamazsiniz uzun bir sure gectikden sonra.

comicslerde ise durum farklidir. Batman i ele alin mesela, kime sorsaniz, knightfall, knightquest, long halloween, hush, dark victory, cataclysm, no man's land gibi bir suru macera sayabilir.

Bonelli nin kritik donum noktalari yaratamamasindan oturu zaten swing ve benzeri cizgi romanlar artik okunmamaya, dolayisiyla satis yapamamaya ve yok olmaya mahkumdur.

Bunu demis olmakla birlikde, tex gibi sacma sapan bir cizgi roman da, bir gelisme olmamasina ragmen, cizimleri ve kapaklari ile kendisini hala sattirmaya devam etmektedir (ben de aliyorum hala) bu da ayri bir incelenecek konudur

BAHADIR

Zaten İtalyanlara hayatınızda ki önemli 3 şey diye soracak olursanız...

"Arabam,Tex ve Eşim" diye cevap verirlermiş...Eh haksız da değiller... :)

kalidor

Gökgürültüsü Koyu macerası hatırımda kalmış, fena değildi. Kaptanın yeri ayrıdır.
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Süleyman'ın da bahsettiği gibi 64 sayfaya sığdırılmaya çalışılan Swing ve Tom Braks maceraları şablon şeklinde birbirlerine benzerler. Karakterlere baktığınızda kimin hain olduğu bile hemen ortaya çıkar. Bu nedenle de bu tür kahramanlarda en iyi macera seçmek zordur.
   Yine de diğer Bonelli yayınlarında bir şekilde insanın aklında kalan maceralar hep olmuştur. Tex de bile. (Bakın Güneş köpeği bile hatırlıyor  ;D)

aa

Yine de çizimlerdeki muhteşemlik yeter. Esse Gesse gibi bir çizer grubu bana göre bir daha gelmez.
Esse Gesse Hayranı...

tommikser

Bonelli'nin değil aslında İtalyan çizgi roman sektörünün gelişimiyle alakalıdır bu olay.İlk dönemin naif,basit ve kurgusu kolay olan,okuyucuyu yormayan maceralardır.Aslında edebiyatın çeşitli dallarının doğal gelişim sürecini yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Zaman içerisinde okuyan kitlenin büyümesi ve daha farklı talepler istemesi sonucu konular daha grift,karakterler daha derin ve oluşan konu örgüleri birbirleri içine geçmiştir.

Bonelli'nin 70 ve 80 çizgi romanlarını ben 2. nesil olarak düşünüyorum.Bu guruba Zagor,Mister No ve daha sonradan ise Martin Mystere girer.Bonneli'de bu gelişim süreci içersinde bir tek tekamül içerisine giren Teks olmuştur.

Teks'in ilk dönem çizgileri ve konuları ne kadar ilkel olsada zaman içerisinde gelişimini 70 ve 80 kuşağı çizgi romanlara taşımıştır.Hatta benim şahsi gözlemime göre Teks kendi içerisinde evrilirken diğer yayınların doğması ve gelişimine katkıda bulunmuştur.

Teks'in ilk zaman konularının bir yerde tıkanması,format belirsizliği,karakter oluşumundaki eksikler zaman içerisinde yazarı sıkıştırmış ve okuyucunun yıllar içinde oluşan baskısıyla tamamlamış ve kompleks olmaya çalışan bir çizgi roman ortaya çıkmıştır.

İkinci nesil çizgi romanlar Teks'in kendi içindeki arayışının bir tezahürüdür gibime gelir hep.

2.nci nesil çizgi romanların rüzgarı ve Zagor gibi Teks'ten daha fazla karmaşık öyküler içeren  bir karakterin oluşmasına yardımcı olmuştur .Bu bence İtalyan ekolü üzerinde önemlidir.Zagor Teks'e göre daha fazla arayışın bir ürünüdür.Teks ne kadar günümüz İtalyan çizgi romanı içinde görevini başarıyla tamamlamışsa 70 ve 90 yılları arasında Zagor'un etkisi 50 ve70 yılları arasındaki Teks ile anı paralelliktedir.

Teks kendinden sonra ki çizgi romanları ve onun yazarı,çizeri ve okuyucusunu derinden etkilemiştir.Zagor Teks'in yerine bayrağı devralmış ve 90'lı yılların ortasına kadar diğer çizgi romanların oluşumu ve evrilmesine katkıda bulunmuştur.

Günümüzde Teks'deki tıkanma Zagor'da yaşanmaktadır.Aslında doğal bir evrimin sonucudur.Olay çok basittir.Her sanat dalı kendi içinde tez yaratırken zaman içerisinde yetersizleşir ve antitezini oluşturur.Zagor tezi ile işlevini günümüzde tamamlamıştır.

Zagor kendisinden sonra Martin Mystere ve Martin'de kendisinden sonra Dylan Dog'u etkilemiştir.Zaman içerisinde Dylan Dog'un da aynı yaşamsal süreci yaşayacağını göreceğiz.Sanırım Dylan Dog'dan sonraki arayış daha güçlü bir karakter ve alt metinler içeren,çizimleri -özellikler sibernetik ve robot çizimleri- daha mükemmelleşen Nathan Never'ın tasarlanmasına vesile olmuştur.

Sonuç olarak çok uzattım ama İtalyan ekolünün ilk çizgi roman yazar ve çizer ekibinden olan EsseGesse diğer çizgi romanları etkilemiştir.İlk dönem çizgi romanlarının basitliği bu ekibin diğer gençleri etkilemesi sonucu olmuştur.

Aynı şey kanımca Amerikan çizgi romanları içinde geçerlidir.Özellik Jack Kirby ve Stan Lee'nin incelemesi yapıldığında paralel bir gelişmenin Yeni Dünya'da da olduğunu söyleyebiliriz.

NIC

Alıntı yapılan: gunessemerci - 13 Haziran, 2012, 16:12:10
içeren,çizimleri -özellikler sibernetik ve robot çizimleri- daha mükemmelleşen Nathan Never'ın tasarlanmasına vesile olmuştur.

Güneşiiim sana en çokta bu yazdığında katılıyorum.

Şu sıralar klasik zagor,teks,martin falan diyolar hikaye,asıl Nathan deli gibi gidiyor ona bakmak lazım

2 gün önce en sevilen teks maceralarındanmış güya mefistonun oğlunu okudum,patladım sıkıntıdan

ama o dönem için makul karşılamak lazım...neyse boşver düğün nerde olacak?

tommikser

Düğün İstanbul'da bu nedenle 1 hafta oralarda gezeceğim  ;D ;D ;D