Bu Aralar Ne Oynuyoruz?

Başlatan Carnage, 08 Ağustos, 2010, 17:43:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercoktay

Witcher 3 de 79. saatimi oynadım ve galiba oyunun daha yarısına bile gelemedim :) Müthiş bir oyun.

Steam kış indiriminden Fallout 4 ve belki GTA 5 de alabilirim. Onları da oynamak istiyorum sonuçta :)

Animvader

Flash ve daily indirimler kaldırıldıktan sonra, Steam indirimlerinin eski heyecanı kalmadı.Geçen ki explorer sale'i sevmedim, ilk gün girdim bir daha da bakmadım bile.Günlük ve 12 saatte bir değişen indirimler daha güzel bir tat katıyordu olaya.

tamina

Alıntı yapılan: Animvader - 22 Aralık, 2015, 16:48:07
Flash ve daily indirimler kaldırıldıktan sonra, Steam indirimlerinin eski heyecanı kalmadı.Geçen ki explorer sale'i sevmedim, ilk gün girdim bir daha da bakmadım bile.Günlük ve 12 saatte bir değişen indirimler daha güzel bir tat katıyordu olaya.

kesinlikle katılıyorum günlük indirimler çok heyecanlıydı şimdi ilk günle son günün farkı yok yine de yılbaşı indirimini seviyorum :)
Elite: Dangerous ve Pillars of Eternity'yi alabilirim

Chuck

Bu aralar AAA oyunlardan uzaklaşıp daha farklı ve tabii ki daha ucuz oyunlara yöneldim. Son zamanlarda Firewatch ve A Story About My Uncle adlı oyunları bitirdim.

Firewatch oyununda hayattan bunalan bir adam olarak bir ormanda gözcülük görevi yapıyoruz. Tek başımıza. . Bu süre de telsizle konuştuğumuz neredeyse tek kişi ise amirimiz Delilah. Bu tür yürüme simülasyonu olarak adlandırılıyormuş. Bu oyunda yapabileceklerimiz yürümek, oyunun izin verdiği yerlere zıplamak,tırmanmak ve konuşmak. Zaten diyaloglar kaliteli olmasa oyun çekilmez bir hal alır. Amirimiz Delilah ile konuşmalarımız oyunda finali değiştirmiyor ama finale hangi yolla gideceğimize etki ediyor. Oyun sadece yangın var mı varsa haber verelim şeklinde değil tabii ki. Oyun bazı noktalarda çaresizlik ve o esrarengiz havayı sağlam veriyor. Oyunun en sevilmeyen kısmı finali. Kimine göre basit kimine göre ise realist bir finali var. Bana göre basit. Bu arada grafikleri çok güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=kZX3MgsRb0A

A Story About My Uncle ise daha farklı ve bence daha güzel bir oyun. Fps platform-macera oyunu. . Kızımız babasından bir uyku masalı okumasını istiyor. Baba da gençliğin de maceracı dayısını arayışının hikayesini anlatıyor. Dayısının evindeyken her zaman kilitli olan dolapta tam boyuna göre bir elbise bulan genç merak ederek üzerine giyer. Bu giysi ona yüksek zıplama kabiliyeti vermektedir. O da hoplaya zıplaya dayısını bulmaya çalışır. Bu oyunun çevre tasarımlarını çok beğendim.

https://www.youtube.com/watch?v=OxLUR_v3RBo

Şu an ise Undertale isimli oyunu oynuyorum. Bir kaç videosunu izleyip incelemesini okuduktan sonra hemen aldım. İlk bölümünü bitirdim. Şimdilik acayip eğleniyorum. Oyunu bitirince detaylıca yazarım.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Animvader

Alıntı YapOyunun en sevilmeyen kısmı finali. Kimine göre basit kimine göre ise realist bir finali var. Bana göre basit. Bu arada grafikleri çok güzel.

Bu tür yürüme similasyonu denilen oyunları oynamaktansa genelde youtube'dan lets playlerini izlemeyi tercih ediyorum.Firewatch gerçekten de final anına kadar gizem, gerilim gibi duyguları güzelce yaşatan bir oyun.Ama yani finali olarak sadece Delilah'ı göremememiz veya bizi görmek istememesi dışında o küçük çocuğun babasıyla olan hikayesi falan çok sönük bir şekilde bitti.Hikaye örgüsünü bir noktaya getirmişler de sanki devamını bağlayamamışlar gibi, ya da zaten amaçları dediğin gibi gerçekçi bir sondu.

HacıGeraltEmmi

BF1 alan oldu mu? Forumca bir takım kursak cephelere doğru aksak 8)

bugraltu

EU4'e geri döndüm. Karmaşıklığını özlemişim :)

ghostrider

Dün Rise of the Tomb Raider'ı bitirdim.Fena oyun değil ama çok fazla mantık hatası var.Ben en çok şu an dizisi de varken The Flash'ın oyunun yapılmasını çok istiyorum.Arkham serisini yapan firma keşke yapsa çok istiyorum.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Mrtekin

Red Dead Redemption 2.

Bu oyun ile ilgili söyleyebileceğim tek şey var; "Aşmışlar.". Ki bunu; "God of War"'u bitirdikten hemen sonra söylüyorum.

Rockstar, oyunlarda (özellikle açık dünya klasmanında) yepyeni bir çıta belirlemiş durumda. Bu çıtanın aşılabilmesi bence şu an için imkansız gibi görünüyor. GTA'dan öğrendikleri tüm dersleri, misli ile oyuna yansıtmışlar. Yapay zekanın bu derece mükemmel kullanılması, gerçekten çok farklı ve özel bir deneyim.

Bu sene; "Spiderman", "God of War" ve "Rdr2"; oyun dünyasının kurallarını gerçekten yeniden belirledi, hepsi gerçekten çok çok iyiler ama benim açımdan "Aşmış" diyebileceğim tek oyun bu oldu.

Yarın Kara Cuma indirimlerinden uygun fiyata bulabiliyorsanız, düşünmeden alın.
They drew first blood...

Vega

Oldum olası PC oyunlarıyla aram iyi olmadı. En son biraderin hediye ettiği PS3'te Gran Turismo oynuyordum ama onda da dayanıklık serisine gelince bıraktım. Mortal Kombat ve Street Fighter oyunları ile devam etmeyi de hep erteliyorum.

Ama işyerinde ve ev bilgisayarımda Mame yüklü. SF II başta olmak üzere tüm arcade makine oyunları, sınırsız jeton imkanıyla emrimde... Bir süredir Tumble Pop'a takıldım.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

ZGeralt

Ben de RDR2'nin ana hikayesini yeni bitirdim.

Tek kelimeyle başyapıt.

Hikayesi ve hikayeyi işleyişi, karakterlerin gelişimi çoğu filme/diziye taş çıkarır nitelikte. Hele ilk oyunu da oynamışsanız daha da bir anlamlı hale geliyor.
Teknik anlamda eşi benzeri olmayan bir oyun, bazı anlarda oyun olduğunu unutturacak cinsten bir görsellik. Muazzam detaylar, yaşayan ve geniş bir etkileşim sunan açık dünya. Hiç beklenmedik yerden çıkan rastgele olaylar.
Animasyon seviyesi daha önce hiç bir oyunda görmediğimiz seviyede.
Seslendirmeler, müzik seçimi, ses efektleri, renk paleti falan Rockstar Games'ın zaten uzun yıllardır standart olarak belirlediği gibi piyasanın çok üzerinde kalitede.
Bundan sonra yapılacak açık-dünya oyunlarının işi çok zor, çıta o kadar yukarıda , o kadar büyük bir emek var ki, artık zor oyun beğeneceğim.

Hiç mi kusuru yok, elbette var.
Öncelikle oyunun nişan alma ve aksiyon kısmına alışması zor, auto aim ile çok kolay, free aim ile çok zor nişan alınıyor.
Fast Travel özelliği sadece şehir/kasaba merkezlerine olması bazen can sıkıcı oluyor.
Çok sık olmasa da loot yaparken yanlış nesnenin seçilmesi, diğer nesneye geçerken bazı gecikmeler yaşanması.

Video Oyunları sanat eseri sayılır mı tartışmaları yapıladursun, eğer ki sayılacaksa RDR2 bunun nadir örneklerinden biri kesinlikle.

Vega

Alıntı yapılan: ZGeralt - 22 Kasım, 2018, 15:54:11
Video Oyunları sanat eseri sayılır mı

Bence sayılmalı. Zira son dönemde çekilen süper kahraman filmlerinin video oyunundan bir farkı yok. BAştan sonra bilgisayar efekti, animasyon. Eğer onlar sanat sayılıyorsa video oyunları da sayılmalı.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

ferzan

Alıntı yapılan: ZGeralt - 22 Kasım, 2018, 15:54:11
Ben de RDR2'nin ana hikayesini yeni bitirdim.

Tek kelimeyle başyapıt.

Hikayesi ve hikayeyi işleyişi, karakterlerin gelişimi çoğu filme/diziye taş çıkarır nitelikte. Hele ilk oyunu da oynamışsanız daha da bir anlamlı hale geliyor.
Teknik anlamda eşi benzeri olmayan bir oyun, bazı anlarda oyun olduğunu unutturacak cinsten bir görsellik. Muazzam detaylar, yaşayan ve geniş bir etkileşim sunan açık dünya. Hiç beklenmedik yerden çıkan rastgele olaylar.
Animasyon seviyesi daha önce hiç bir oyunda görmediğimiz seviyede.
Seslendirmeler, müzik seçimi, ses efektleri, renk paleti falan Rockstar Games'ın zaten uzun yıllardır standart olarak belirlediği gibi piyasanın çok üzerinde kalitede.
Bundan sonra yapılacak açık-dünya oyunlarının işi çok zor, çıta o kadar yukarıda , o kadar büyük bir emek var ki, artık zor oyun beğeneceğim.

Hiç mi kusuru yok, elbette var.
Öncelikle oyunun nişan alma ve aksiyon kısmına alışması zor, auto aim ile çok kolay, free aim ile çok zor nişan alınıyor.
Fast Travel özelliği sadece şehir/kasaba merkezlerine olması bazen can sıkıcı oluyor.
Çok sık olmasa da loot yaparken yanlış nesnenin seçilmesi, diğer nesneye geçerken bazı gecikmeler yaşanması.

Video Oyunları sanat eseri sayılır mı tartışmaları yapıladursun, eğer ki sayılacaksa RDR2 bunun nadir örneklerinden biri kesinlikle.

Hemen hemen her gün Youtube üzerinden videolarına bakıyorum, oyuncu açıklamalarını ve detayları izliyorum...Gerçekten felaket bir şey, akıllara zarar bir emek, zeka, çeşitlilik, detaycılık ve saire...Gerçekten bir sanat eseri Red Dead Redemption 2...

Hiçbir zaman ''gamer'' olmadım...Yıllardır beli başlı oyunlarımı oynarım aralarda...Hem nostaljiden, hem de PC kaldırmadığından...Mount and Blade: Warband, GTA Vice City, Outlaws, Left 4 Dead ve saire gibi oyunlarım başucu eğlencelerimdir yıllardır...Öğrenciyken gamer arkadaşlarıma takılmışlığım, onlar oynarken bira+çerez yapmışlığım, çok keyif almışlığım da vardır...Oyunları çok sevmeme ve değer vermeme rağmen oyun alemine girmeme sebebim, çizgi romanlar ve kitaplar dolayısıyladır...Şayet okuma alemiyle beşiğim kertilmeseydi, geri dönüşü olmayan bir gamer olurdum ve Red Dead Redemption 2 benim sonum olurdu...Buna eminim...

Şu videoyu da bırakmadan gitmeyeyim;
    https://www.youtube.com/watch?v=qs8bI2CLLes
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ZGeralt

Alıntı yapılan: Vega - 22 Kasım, 2018, 15:59:52
Bence sayılmalı. Zira son dönemde çekilen süper kahraman filmlerinin video oyunundan bir farkı yok. BAştan sonra bilgisayar efekti, animasyon. Eğer onlar sanat sayılıyorsa video oyunları da sayılmalı.

Video oyunu denilince aslında birbirinden çok farklı tarzlar var. Spor oyunları, yarış oyunları, dövüş oyunları, kart oyunları, strateji oyunları ,online oyunlar, hayatta kalma oyunları ,macera oyunları,rol yapma oyunları (RPG) vb.

Bu oyunlardan tek oyuncu odaklı, macera ve rpg oyunları hikaye de anlatıyor. Hatta odak noktalarından biri bu hikaye anlatımı oluyor. Böyle olunca edebiyat-sinema dışında yeni bir hikaye anlatım alanı açılmış oluyor. Bunu yaparken elbette "oyun" olma özelliklerini koruyarak yapıyorlar ve sinema tekniklerinden yararlanıyorlar. Hatta seslendirmeleri gerçek oyuncular yapıyor, büyük firmaların star oyuncuları bile oluyor.

Sanat olup olmadığı hususunda kesin bir sonuca varamasam da yeni dünyanın alternatif hikaye anlatım alanlarından biri olduğu bir gerçek. Ben de zaten çoğunlukla hikaye odaklı oyunları oynuyorum. Ve bu alanın devasa bir pazar haline gelmesi ile gelişimini katlayarak devam ettireceğini öngörmek çok zor değil. Öyle ki bahsi geçen Red Dead Redemption 2 oyunu ilk üç günde tam 725 milyon USD hasılat elde etti, bu bir çok "dev" filmin bile çok ötesinde.

Alıntı yapılan: ferzan - 22 Kasım, 2018, 17:06:02

Hemen hemen her gün Youtube üzerinden videolarına bakıyorum, oyuncu açıklamalarını ve detayları izliyorum...Gerçekten felaket bir şey, akıllara zarar bir emek, zeka, çeşitlilik, detaycılık ve saire...Gerçekten bir sanat eseri Red Dead Redemption 2...

Hiçbir zaman ''gamer'' olmadım...Yıllardır beli başlı oyunlarımı oynarım aralarda...Hem nostaljiden, hem de PC kaldırmadığından...Mount and Blade: Warband, GTA Vice City, Outlaws, Left 4 Dead ve saire gibi oyunlarım başucu eğlencelerimdir yıllardır...Öğrenciyken gamer arkadaşlarıma takılmışlığım, onlar oynarken bira+çerez yapmışlığım, çok keyif almışlığım da vardır...Oyunları çok sevmeme ve değer vermeme rağmen oyun alemine girmeme sebebim, çizgi romanlar ve kitaplar dolayısıyladır...Şayet okuma alemiyle beşiğim kertilmeseydi, geri dönüşü olmayan bir gamer olurdum ve Red Dead Redemption 2 benim sonum olurdu...Buna eminim...

Şu videoyu da bırakmadan gitmeyeyim;
    https://www.youtube.com/watch?v=qs8bI2CLLes

Ben uzun yıllar ara vermiştim ancak 3-4 sene önce kendime bir PS4 aldım ve iş dönüşü akşam eve geldiğimde yorgunluğumu atmak için ,kafa dağıtmak için çok güzel ve eğlenceli bir hobi olduğunu tekrar hatırlamış oldum :)
Bütün hayatını "oyunların" oluşturduğu birisi olmanın bir çok açıdan sakıncalı olduğunu düşünmekle beraber dozajı aşmadan, bağımlı olmadan sürdüğü müddetçe çok keyifli bir hobi.
Ve bir çok hobi gibi oldukça pahalı, hele ki şu son kur artışlarından sonra oyunlar servet değerine ulaştı maalesef, öğrenci olsam yanlarına bile yaklaşamazdım :/

Phyron

PS4'te Marvel's Spider-Man oynamaya başladım.