HOZ Comics - Kinowa Yayini

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2010, 09:45:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Sami abi (s.b) den gelen bilgiler dogrultusunda bu basligi açtim.

Evet biraz daha bilgi rica edelim.  :)

tommikser

Ben bu kinowa sevgisini anlayamiyorum.Babamlardada vardi.Onlarin çocuklugu için olabilir.Ama bize uygun mu?Çzimler gördügüm kadariyla kötü hatta vasat.Konu oldukça irkçi.Ben bu kadar irkçi bir yayin görmedim.Tony Stark daha insan geliyor adama.Bu kadar irkçi bir kitabin istenmesinide anlamiyorum.Sanirim EsseGesse de zamaninda çizmekten hoslanmamislar.Ayrildiktan sonra ekipten bir daha çizmeyi düsünmemisler.Kendi çizerleri bile sahip çikmazken bizim bu kadar sahip çikmamizi anlayamiyorum.

hanac

Günes dostum olaya hemen damardan girmissin.

Kinowa Demirbas bölümünde de tartismistik.

http://www.altinmadalyon.com/smf/index.php/topic,1195.0.html

Basta Kinowa dedigin gibi idi, ama zamanla düzeliyordu.

s.b

KINOVA
Ailesi Kizilderililer tarafindan katledilen Sam bu katliamdan kafa derisi yüzülmüs olarak kurtulur. Intikam almak Sam'in tek amaci olmustur. Bir maske yapar ve kizilderililere her saldirisinda bu maskeyi takar. Böylece Kinova efsanesi dogar. Yillar geçer ve Sam, o katliamdan oglunun kurtuldugunu ve Kizilderililerle berabar yasadigini ögrenir. Bundan sonra artik irkçilik bitmistir. Ama tabiki deli delidir. Bazen damarina basildiginda deliligini yapar. Ama zaten bütün çizgiroman ve beyaz perde kahramanlari biraz deli degil midir.

Kinowa bizim canimiz cigerimizdir. Yayinlansin be abilerim. Iyi olur.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

tommikser

Simdi okudum bütün yazismalari.Demek benim gibi düsünen çok.Sanirim alirim ama babamlarin çizgi romani oldugu için çok okumadim merakta ettim.

s.b

Hasim Bey'in dedigine göre Ekim veya Kasim 'da yayinina baslaniyor.

Ramzy

Irkçi fakat tek bir kisinin irkçiligi. Irkçilik bütün çizgi romanlarda isleniyor. Daha önce de söyledik, Sam Boyle karakteri, Zagor gibi soykirima girismiyor, daha çok bir seri katil, yani basta kizilderilileri hedef alan bir seri katil, ileride ise tüm EsseGesse çizgi romanlarinin oldugu çizgiye dönüyor ve aslina bakarsiniz diger bütün çizgi romanlarla ayni noktaya dönüyor, haksizliga karsi savasmaya. Mister No bile her ne kadar anti-kahraman dense de her macerada kendini ayni seyi yapiyor bulurken, Kinowa'nin ilk maceralari türdaslarinin hepsinden farkli.

Ve Sam Boyle'u seviyorum. Kinowa'sini da seviyorum. En delikanli fumetti kahramani Sam Boyle'dur.

İlhan Yılmaz

Esasen EsseGesse yapitlarinin tümünde kizilderililere karsi irkçi bir bakis açisinin izlerini görmek mümkün.

kalidor

Bir dönem fasist diktayla yönetilen Italyanlarda irkçiligin olmasi ve bunun çizgi romana yansimasi çok sasirtici degil. Adamlar maçlarda nazi selami veriyorlar. (bkz. Lazio) Sonra da bu aslinda Roma selamidir diye ayak yapiyorlar ya neyse :) Bu arada Sam Boyle'un kafa derisi acaba hangi kizilderilinin kemerini süslemistir merak ettim :D
Crom! Ölüleri Say...

V

EsseGesse,yani üç çizgi roman üstadi çocukluklarini ve gençliklerini Kalidor'un da degindigi gibi
Musolini'nin fasist Italya'sinda geçirmis kisiler.Irkçilik yapmalarini anliyoruz ama onay vermiyoruz.Yanliz
Sam Boyle'nin irkçiligi biliçli yaptigini söylemek ne derece dogru olur?Karisini öldürüp,çocugunu
çalip,kendisini kafa derisiz birakanlar beyazlar olsaydi ve onlari öldürseydi,irkçilkla suçlamaya devam edermiydik kendisini?
"İstemem,eksik olsun.."

s.b

Abilerim çr karakterleri ister irkçi olsun isterse baska bir cins. Anormal olmasalar zaten bu çr leri kim okuyacak.
Düsünün ki Teks akli basinda biri olmus ve yakaladigi kötülerin agzindan laf almak için onlara çay ismarlayip konusturmaya çalisiyor. Kim konusur ki hele de tavsan kani olursa iç babam iç. Ondan sonra Teks'i her resim karesinde ya atini sularken ya da silahini temizlerken görürüz. Bu örnekleri artirmak mümkün.

Lami Tiryaki

esseGesse Italyan fasizminin yükseldigi bir dönemde yasamis sanatçilar. Engin'in dedigi gibi böyle bir ortamdan biraz fasizan yaklasimlar çikmasi pekte yadirganmamali. Siz irkçilik ve fasizanlik görmek istiyorsaniz Ten Ten'in, Ten Ten Kongo'da öyküsünün sansürsüz halini okuyun derim. Inkilap ve Alfa versiyonlari sansürsüzdü sanirim. O sayiyi okuyunca Sam Boyle'u dünyanin en iyi hümanistleri arasina bile koyasiniz gelir. esseGesse Kinowa'daki sertligi ve çocuklara ters gelen öykülerin gidisatini begenmeyip birakmislardir. Yerlilere, beyaz düsmani vahsiler gözüyle bakilmasi bir dönemin moda yaklasimiydi. Bu yaklasimi kullanmamis sinema ve çizgi roman senaristi hemen hemen yok gibidir. Ancak konunun ters örnekleri de vardir. esseGesse'nin en modern eserlerinden Kaptan Swing(Mark)'in en yakin iki kankasindan biri kizilderilidir ve o olmazsa bence Swing'de olmaz. Teksas Tommiks'in muhtelif maceralarinda da kahramanlastirilan yerliler vardir. Kati bir irkçilikta böyle örnekler olmaz.

Bir de kendinizi Sam Boyle'un yerine koyun. Siz olsaniz nasil davranirdiniz?..

Selamlar
Lami

tommikser

Bu kadar etkili yazidan sonra almamak garip olacak.Yaptiginiz açiklamalr gerçekten ilginç.Enine boyuna okumadan-ki tam okumadim-analiz yapmak yanlis olacak.Dediginiz gibi gerçekten irkçiliginin doznu anlamis olacaz.Bir elestirim olacak.Intikam bir duygudur ama yapilmasi sarsici sonuçlari beraberinde getirir.Intikam ilk olarak suçtur.Intikama basvurulmasi hakli oldugumuz inanciyla olur ama burda bir sikinti var.Haklilik nasil ispatlanacak.O zaman Sam Boyle haksizdir.Kendine ait olmayan topraklari ele geçirmistir.Kizil derililerde buna karsin topraklarini savunmustur.O zaman intikami gerçekçi olmaz.Zaten intikam kaosu ortaya çikariri.Herkes hakli oldugunu düsünür.Bu durumda herkes birbirinden intikam almak ister.Bu da anarsiye götürür ki devlet tanimi kaybolur.Devlet bu durumda ortaya çikar.Intikami engelller ve yasa,kanun dedigimiz yaptirimlarla hakli olanin durumunu korur.Bu durumda düzen saglanir.O yüzden Sam Boyle haksizdir.O yüzden marveldeki intikamcilardan hoslanmam.Kime karsi intikam vede bunu gerçeklestirme yetkisini sana kim vermis.Hem sanik hem hakim hem müvekkil olamayacagina göre insan yanlistir.Sam Boyleyi hakli olarak elinden gelen argümani kullanmistir esseGesse.Ama haksiz olduklarini düsündükerli için diger kahramanlarinda bence bundan vazgeçmislerdir

rumar80

Alıntı yapılan: gunessemerci - 17 Ağustos, 2010, 14:02:53
O yüzden marveldeki intikamcilardan hoslanmam.Kime karsi intikam vede bunu gerçeklestirme yetkisini sana kim vermis.Hem sanik hem hakim hem müvekkil olamayacagina göre insan yanlistir.

Sevgili günessemerci, Marveldaki intikamcılar adları dışında gerçek anlamda intikam peşinde koşan bir takım değildir. Onların amacı da suçluları adalete teslimdir. Eğer dediğin gibi olsalardı o zaman Avengers'in üyeleri olan Demir Adam, Thor ya da Captain America dergilerinde de aynısını yapardı. Asıl senin bahsettiğin intikam duygusu ile yanıp taşan ve adaleti kendi elleri ile vermek isteyen kişi Punisher'dır.

tommikser

Sevgili rumar dedigin gibi bu olayda tam punisher güzel bir örnektir.Ama Avenger ismi ilk basta yanlis seçilmistir ki ben yanlis degil kasitli olarak seçildigini düsünüyorum.Intikamcilar devletten bagimsiz sekilde hareket eder ki buda kanunlarinda üzerinde olduklarini gösterir.Intikam almaktadirlar neyden ama? düsmanlardan bu açiktir.Devletin yerine kendilerini koyarak adamlari döverler.Diger yönden gizli bir sekilde Amerikan yasam tarzina savasan herkesle savasarak intikam alirlar ki bu açikça degil ama bilinçli bir sekilde yapilir.Zaten insanlari bizden olanlar ve olmayanlar olarak ayirdiginizda düsmanlarinizda çikmaktadir.Marvelin ve Dc nin düsman karakterleri genelde yüzeyseldir.Para hirsi olan aç gzölü insanlardir.Kahramanlar bunlari bir güzel döver.Ama adam neden kötüdür anlamayiz.Intikamcilar JLA gibi örgütler islerini görürler.Yapaydir bu adamlar.Güçlerinin disinda karakterleri de yapaydir ama Judasin düsmanlarinda bunu görmeyiz.Gerçektirler nedenleri vardir.Amerikan çr leri çok severim.Bunlarin içinde gerçekten Batman çok farklidir.Gerçektir karakterler en azindan öykülerinin derinligi vardir.Ama Batman de bir bakima yanlistir.Oda intikamcidir.Devlete güvenmez ama öyküde devlet çikarilmistir.Kanun yozlasmistir ve bu yozlasmanin nerelere gidecegini gösteren güzel bir yapittir.Ama dedigim diger gruplarda bu durumlar yokken saga sola saldirirlar.Bence intikam duygusu oldukça iyi analiz edildikten sonra kullanilmalidir.