HOZ Comics - Judas Yayini

Başlatan hanac, 09 Ağustos, 2010, 09:52:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

çok rica ediyorum hiçbir şey yeniden basılmasın artık... anketlerde de ortaya çıktığı üzere yenilere ciddi talep varken bu eski ısrarı nedendir gerçekten anlamıyorum.. ??? ??? 

labirent

Judas yerine KİT TAYLOR basmış olsaydı bence çok daha iyi bir satış rakamı yakalayabilirdi.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: pearljam - 02 Temmuz, 2011, 14:26:47
çok rica ediyorum hiçbir şey yeniden basılmasın artık... anketlerde de ortaya çıktığı üzere yenilere ciddi talep varken bu eski ısrarı nedendir gerçekten anlamıyorum.. ??? ???

İlk cümlenin üç noktasına kadar kesinlikle katlıyorum. ama eski yayınları isteyen okuyucu kitlesini de gözardı etmemek gerek. Onun için şu eskilerin kim basıyorsa bir an önce basılıp bitirilmesini istiyorum ki yenilere şans verilebilsin. Aksi takdirde miadı dolmuş serilerin tekrarından öteye gidemeyeceğiz gibi görünüyor. Eski yayınların yeni serileri haricinde hiçbir versiyonunu almıyorum şahsen. (Mister No klasik seri hariç  ;D )

hennessy

Alıntı yapılan: designer73 - 02 Temmuz, 2011, 15:41:16
Alıntı yapılan: pearljam - 02 Temmuz, 2011, 14:26:47

İlk cümlenin üç noktasına kadar kesinlikle katlıyorum. ama eski yayınları isteyen okuyucu kitlesini de gözardı etmemek gerek. Onun için şu eskilerin kim basıyorsa bir an önce basılıp bitirilmesini istiyorum ki yenilere şans verilebilsin. Aksi takdirde miadı dolmuş serilerin tekrarından öteye gidemeyeceğiz gibi görünüyor. Eski yayınların yeni serileri haricinde hiçbir versiyonunu almıyorum şahsen. (Mister No klasik seri hariç  ;D )

Bence birileri eskileride basmalı tabi benim fikrim Martin amcanın eski basımlarına bakıyorum yeni ciltlerine bakıyorum klasik serilerinde bence çok yol alınmış sevgili designer73 yanlış yazmışsın martin hariç :) ama klasikler dediğiniz gibi hemen bitmeli ben mesela mister no ya başladım 7 de kaldım o kadar yeni yayın varki o bile istememe rağmen bütçemde diplere gitti :(
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Eskileri basan elbette olsun. Ama herkes te eski basmasın be kardeşim. Veya 3-5 tane eski seri basıyorsa yanında en az 1 tane de denenmemiş birşey veya yeni maceralar (lal ve oğlak örneğindeki klasiklerinin yanında yeni maceraların yayınlanması gibi) bassın. 

Herkes yeni neslin çizgi romana ilgisizliğinden dem vurur ya, hiçkimse o gençlerin ilgisini çekmek için ne yaptığını söylemez. Çünkü piyasadaki hiçkimse öyle bir araştırma içine girmemiş bana göre. Hep bizim gibi eskilerin ne istediğini dinlemiş sadece. Toplamda 1000 - 2000 kişi civarında insanın harcamaları ile dönen bu piyasa bitmeye mahkum olacak sonunda.

Oysa ilgisiz denilen genç kesim tonlarca manga (veya comics) paylaşıyorlar birbirleri ile. Yanı sıra Orjinal dilinde yayınları tercih eden büyük bir çoğunluk var. Bu insanlar bizim gençken okuduğumuz şeylerle ilgilenmez bile. Ki bizler bile kabul etmek lazım ki ıkıla sıkıla okuyoruz. 30-35 tl etiket fiyatlı eski kitaplarla bunu değiştirmeyi de kimse başaramaz.

Birer örnek olarak Naruto, Greystorm, Yürüyen Ölüler'i ele alalım. Okuyucu anketlerinden ve satıcılardan edindiğim izlenim bu yayınların satış grafiklerinin gayet başarılı olduğu yönünde (net satış rakamları öğrenebilirsek çok iyi olur aslında). Bu yayınların ortak özelliği ilk kez yayınlanıyor olmaları, baskı kaliteleri, çizimleri,sıradan olmayan ve güncel hikayeleridir. Bana göre bu kitapların etiket fiyatları daha makul seviyelerde olsa idi daha fazla okur kitlesine ulaşmaları sağlanabilirdi. İş güç sahibi insanlar bile bu fiyatlarla alırken zorlanırken, belli bir harçlık ile idare etmek zorunda olan öğrenciden bu paralara kitap almasını beklemek hayalcilik olur aslında. Birçok defa 1602, Sandman gibi kitapları almak isteyen ama üzerindeki fiyatı görünce vazgeçen üniversiteli gençle karşılaştım.

Yazarken yaralarım depreşti uzattım galiba. Gerçi birazda alakasız konulara girmişim galiba ama sektörün sorunlarından işte. Galiba bu arada galibayı da fazla kullandım  ;D Herkese saygılar

hennessy

Alıntı yapılan: designer73 - 02 Temmuz, 2011, 16:52:46
Eskileri basan elbette olsun. Ama herkes te eski basmasın be kardeşim. Veya 3-5 tane eski seri basıyorsa yanında en az 1 tane de denenmemiş birşey veya yeni maceralar (lal ve oğlak örneğindeki klasiklerinin yanında yeni maceraların yayınlanması gibi) bassın. 

Herkes yeni neslin çizgi romana ilgisizliğinden dem vurur ya, hiçkimse o gençlerin ilgisini çekmek için ne yaptığını söylemez. Çünkü piyasadaki hiçkimse öyle bir araştırma içine girmemiş bana göre. Hep bizim gibi eskilerin ne istediğini dinlemiş sadece. Toplamda 1000 - 2000 kişi civarında insanın harcamaları ile dönen bu piyasa bitmeye mahkum olacak sonunda.

Oysa ilgisiz denilen genç kesim tonlarca manga (veya comics) paylaşıyorlar birbirleri ile. Yanı sıra Orjinal dilinde yayınları tercih eden büyük bir çoğunluk var. Bu insanlar bizim gençken okuduğumuz şeylerle ilgilenmez bile. Ki bizler bile kabul etmek lazım ki ıkıla sıkıla okuyoruz. 30-35 tl etiket fiyatlı eski kitaplarla bunu değiştirmeyi de kimse başaramaz.

Birer örnek olarak Naruto, Greystorm, Yürüyen Ölüler'i ele alalım. Okuyucu anketlerinden ve satıcılardan edindiğim izlenim bu yayınların satış grafiklerinin gayet başarılı olduğu yönünde (net satış rakamları öğrenebilirsek çok iyi olur aslında). Bu yayınların ortak özelliği ilk kez yayınlanıyor olmaları, baskı kaliteleri, çizimleri,sıradan olmayan ve güncel hikayeleridir. Bana göre bu kitapların etiket fiyatları daha makul seviyelerde olsa idi daha fazla okur kitlesine ulaşmaları sağlanabilirdi. İş güç sahibi insanlar bile bu fiyatlarla alırken zorlanırken, belli bir harçlık ile idare etmek zorunda olan öğrenciden bu paralara kitap almasını beklemek hayalcilik olur aslında. Birçok defa 1602, Sandman gibi kitapları almak isteyen ama üzerindeki fiyatı görünce vazgeçen üniversiteli gençle karşılaştım.

Yazarken yaralarım depreşti uzattım galiba. Gerçi birazda alakasız konulara girmişim galiba ama sektörün sorunlarından işte. Galiba bu arada galibayı da fazla kullandım  ;D Herkese saygılar

Olurmu çok güzel bir yazı olmuş tabiki yeniye her daim açız yürüyen ölüler volto Greystorm durango ve niceleri basılmalı deminde dediğim gibi bunlar basıldıkça eski klasik serilere benim gibi okuyucular daha az zaman ayıracak ama kalasik seride olsun. Ama dediğiniz gibi yayın evinin ks satıyor diye başka serilere el atmaması ise çok üzücü

darkwood

Fikirlerinize bende katılıyorum, sevgili dostlarım. 1 eski sayı basılıyorsa, bunun yanında Türkiyede hiç yayınlanmamış bir çizgiroman daha olmalı.
Birde Dampyr ve Red Sonja gibi sevildiği halde yayıncıların nazlanarak bastığı seriler varki, bunlarda 2 veya en fazla 3'er aylık daha kısa periotlar ile basılmalı.  :(
Darkwood Sakinleri..

a5555

Judas ı yayınlamakla çok iyi yaptı,hoz a bravo.Bazı arkadaşlar kusura bakmasın ama sallıyorlar,nathan isteriz ,dampryr isteriz diye,sorun kaç adet satıyordu nathan,hoz yada oğlak,dampyr satıyordu ,para kazanıyordu'da ,ondanmı basmıyordu,farkındamısınız son sayılar artık iyice yavanlaşmış maceralar idi,satmıyordu,yayıncılar bunlara para yatırıyor,2,3 kişi istiyor ve alsın alsın diye basacağınıda sanmıyorum,inanın burda 10 kişi çıksın basılsın diye,bilemedin4 ü satın alıyor.
Eski basılmışlara gelince,şu anda satışı garanti olanlar westernler,eskiden basılmış artık ellenmekten mikrop yuvası ,yırtık pırtk olanlar.istemiyenler kim biliyormusunuz ? ya çizgiroman satıcıları yada elinde bulunan okyucular.İşte çorba halinde sunulmuş,tay yayınları,tüm ciltleri aldım,29 dan sonra sanki devamı imiş gibi tekrardan basılmış teksas tommiksler,,hepsini elden çıkardım ,elimde artık tam seri,teksas,tommiks,swing var.Kıyameti koparanlar ellerindeki eski sayıların değerini korumasını istiyenler.Bakın zagorda ,texde öyle idi,şimdi tam seri çıkıyor,benim için değerli olanlar bunlar,yoksa sağdan soldan toplanmış çorba olmuş teklermi daha iyi?, tam bir külliyatmı?.İşte Hoz ,bilenler  sevenlere bir güzellik daha yapıyor,judası tertemiz bir külliyat halinde sunuyor,almıcaksanız ,neden burada yazarsınız yoksa elinizdekilerin değeri düşecek diyemi korkarsınız?
Unutmayın her zaman garantidir western ,diğerleri kumardır,bende olsam eski çıkmışları basardım,bu basımlar parayla oluyor,nathan çısın 90 dan fazla satmaz,dampyr de öle.Ben western meraklısıyım,ama caravanı,voltoyı brendonu aldım,sebebi 1 den başlayıp derli toplu ,kapaklı ve cilt olması,julia da öle.Sorarım size ciltli julia,judasımı  saklarsınız yoksa eski yırtık pırtık  eski sayılarımı.Bırakın bit pazarına nur yağmasın.
Siz biliyormusunuz ,teksas ve tommiks i bir başka yayıncı ciltli kapaklı basmaya niyetlendi,neden?satacağından emin.
Renkli tex çıktı 10,200,300 sayıları burda yazdılar neden çıktı diye ama biliyormusunuz 2 ci baskısı yapıldı,bakın 1001 roman tex almanak daki çizgiromanları nefis bir ciltle sundu,tabi yine kapkara,(içimiz karardı değiştir artık bazılarırını başka renkde basın)kütüphaneler kapkara oldu. ;D
Türkiyede İtalyaya göre çok az western meraklısı için bence şahane bir olay,oğlakın çıkardıkları ile oda tam bir külliyat olacak.
Yayınevleri araştırıp öle basıyorlar,hurra diye basılanlar ellerde kalıyor,ve bu iş parayla oluyor.

haysat

Bu gün eski bir dost'ta merhaba dedim.
Hoz Comics'in çıkardığı Judas'ı aldım bu gün.Nedense Tex'ten sonra bana göre en sert abidir kendisi.Bildiğimiz Judas maceraları Tay yayınlarının çıkardığı seri.benim üzüldüğüm,her kitapda 3 macera olması.Bildiğiniz gibi Judas 16 sayılık kısa bir seri ve Hoz Comics nedense çıkardığı kitapları 3'er sayı olarak çıkarmış.bu durumda son sayı 4 maceradan oluşacak,diğer 3 cilttin yanında 4.cilt farlı duracak.hoş durmayacak yani ama yinede Judas'ı severim ve çıkan tüm sayılarını alacağım.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Alıntı yapılan: a5555 - 03 Temmuz, 2011, 17:11:31
Judas ı yayınlamakla çok iyi yaptı,hoz a bravo.Bazı arkadaşlar kusura bakmasın ama sallıyorlar,nathan isteriz ,dampryr isteriz diye,sorun kaç adet satıyordu nathan,hoz yada oğlak,dampyr satıyordu ,para kazanıyordu'da ,ondanmı basmıyordu,farkındamısınız son sayılar artık iyice yavanlaşmış maceralar idi,satmıyordu,yayıncılar bunlara para yatırıyor,2,3 kişi istiyor ve alsın alsın diye basacağınıda sanmıyorum,inanın burda 10 kişi çıksın basılsın diye,bilemedin4 ü satın alıyor.
Eski basılmışlara gelince,şu anda satışı garanti olanlar westernler,eskiden basılmış artık ellenmekten mikrop yuvası ,yırtık pırtk olanlar.istemiyenler kim biliyormusunuz ? ya çizgiroman satıcıları yada elinde bulunan okyucular.İşte çorba halinde sunulmuş,tay yayınları,tüm ciltleri aldım,29 dan sonra sanki devamı imiş gibi tekrardan basılmış teksas tommiksler,,hepsini elden çıkardım ,elimde artık tam seri,teksas,tommiks,swing var.Kıyameti koparanlar ellerindeki eski sayıların değerini korumasını istiyenler.Bakın zagorda ,texde öyle idi,şimdi tam seri çıkıyor,benim için değerli olanlar bunlar,yoksa sağdan soldan toplanmış çorba olmuş teklermi daha iyi?, tam bir külliyatmı?.İşte Hoz ,bilenler  sevenlere bir güzellik daha yapıyor,judası tertemiz bir külliyat halinde sunuyor,almıcaksanız ,neden burada yazarsınız yoksa elinizdekilerin değeri düşecek diyemi korkarsınız?
Unutmayın her zaman garantidir western ,diğerleri kumardır,bende olsam eski çıkmışları basardım,bu basımlar parayla oluyor,nathan çısın 90 dan fazla satmaz,dampyr de öle.Ben western meraklısıyım,ama caravanı,voltoyı brendonu aldım,sebebi 1 den başlayıp derli toplu ,kapaklı ve cilt olması,julia da öle.Sorarım size ciltli julia,judasımı  saklarsınız yoksa eski yırtık pırtık  eski sayılarımı.Bırakın bit pazarına nur yağmasın.
Siz biliyormusunuz ,teksas ve tommiks i bir başka yayıncı ciltli kapaklı basmaya niyetlendi,neden?satacağından emin.
Renkli tex çıktı 10,200,300 sayıları burda yazdılar neden çıktı diye ama biliyormusunuz 2 ci baskısı yapıldı,bakın 1001 roman tex almanak daki çizgiromanları nefis bir ciltle sundu,tabi yine kapkara,(içimiz karardı değiştir artık bazılarırını başka renkde basın)kütüphaneler kapkara oldu. ;D
Türkiyede İtalyaya göre çok az western meraklısı için bence şahane bir olay,oğlakın çıkardıkları ile oda tam bir külliyat olacak.
Yayınevleri araştırıp öle basıyorlar,hurra diye basılanlar ellerde kalıyor,ve bu iş parayla oluyor.
Yukarıda yazılanların hepsine katılıyor ve altına imzamı atıyorum.Düzgün ve derli toplu  yayınlar her zaman okuyucuyu daha çeker.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

rumar80

Alıntı yapılan: haysat - 03 Temmuz, 2011, 17:22:49
Yukarıda yazılanların hepsine katılıyor ve altına imzamı atıyorum.Düzgün ve derli toplu  yayınlar her zaman okuyucuyu daha çeker.

Sevgili Ali'nin düzgün ve derli toplu yayınlar her zaman okuyucuyu çeker lafına katılırım.
Lütfen çizgi roman tercihleri sizden farklı olan insanlara sallıyor demiyelim. Zevklere saygı duymak gerekir. Bu ülkede illa da western satacak diye bir kural yoktur. Olay bu kadar net ise bugün comics basmaya çalışanlar, frankofon basanlar, Caravan, Brendon, Greystorm gibi fumettileri basanlar bu işten anlamıyor demektir. Bu kadar kolay ve basit bir sonuç varsa biz de forumda yazı yazmayı, önerilerde bulunmayı bırakalım.
   Yayınlar çok satmamış olabilir, bazı yayınların da kemikleşmiş okuyucuları olabilir ama yavanlaşmak bu kadar net ise Tex'in klişeleşmiş maceraları, burada bir çoğumuzun dile getirdiği gibi Mr No ya da Martin Mystere'in sıkıcı maceraları da birer gerçektir. Beğenmediğimizin hatalarını görmek, beğendiklerimiz için gözü kara olmak bu kadar kolay olmamalı.
    Eğer okuyucu bu kadar tutucu ise yürüyen ölüler, yalınayak gen, Greystorm vs gibi birçok yayın okunmaz, beğenilmez idi. Ayrıca eski westernlerin tekrar yayınlanmasına karşı değilim, ancak bunun arkasındaki neden okuyucuyu eski dostlarla buluşturmak, yeni bir set yaratmak idi ise, o zaman neden HOZ örümcek adam ya da Dylan Dog'u yayınlamaya da kalktı. Bu eski serilerin teliflerinin ne kadar ucuz olduğu defalarca dile getirldi. Bu da yayınlamak için bir neden olamaz mı? Batman gibi bir kahramanın yayınlanmamasının bir nedeninin de DC'nin fahiş telif rakamları olduğu söylenmedi mi?
    Bir kez daha yazıyorum: Eski serilerin tekrar yayınlanmasına karşı değilim. Herkesin bir tercihi vardır. Buna saygı duyulmalı. Tıpkı başka yayınlar isteyerek "sallayan" okuyucunun tercihlerine saygı duyulması gerektiği gibi. Arkadan gelen okuyucu sayısı zaten az. Onları kazanmaya çalışmak için de yeni tatlar katılmamalı mı? Elde kalan birkaç kişinin de fikrine saygı gösterilmeli.
   Sevgiler

V

Alıntı yapılan: haysat - 03 Temmuz, 2011, 17:22:49
Tay serisi Judas'lar harika kapaklarıyla ve baskı kalitesi ile kütüphanemde oldukça hoş duruyor.Bunlar dururken Hoz'un 3 sayı birarada ciltlerini almayı düşünmüyorum.Ama kim basarsa bassın yayınlanmamış bütün Nathan Never,Dylan Dog ve Dampyr sayılarını alırım.İsteyen istediğini basar,isteyen de istediğini alır.Net satış rakamları olmadan "yeni yayınları basanların yayını elinde patlıyor" düşüncesi yaptığımız forum içi anketlerin verilerine görede çürütülmüş bir düşünce.Telif,baskı kalitesi,satış öngörüleri ile  yayıncılar eski-yeni yayınlarla önümüze çıkıyorlar.Ve yayınların bayi kanallarının kapalı olması,fiyatlar,alıcının öncelikleri gibi sebeplerle alıcısına ulaşması yıllar sürebiliyor.Son sözü her halükarda parayı veren söylüyor.
"İstemem,eksik olsun.."

hennessy

-Bir kez daha yazıyorum: Eski serilerin tekrar yayınlanmasına karşı değilim. Herkesin bir tercihi vardır. Buna saygı duyulmalı. Tıpkı başka yayınlar isteyerek "sallayan" okuyucunun tercihlerine saygı duyulması gerektiği gibi. Arkadan gelen okuyucu sayısı zaten az. Onları kazanmaya çalışmak için de yeni tatlar katılmamalı mı? Elde kalan birkaç kişinin de fikrine saygı gösterilmeli.

Çok güzel demişsin Umar abi kim biliyordu eskiden yürüyen ölüleri greystorm u caravan ı ve daha nicelerini yayınevleri cesaret etti bastı sonuç ortada tabiki eski yayınlarda basılacak geçende dediğim gibi eski martinlere bakıyorum sahaflarda şimdiki odamdaki gıbgıcır martinlere tabiki daha güzel ama o satmıyor bu az sattı sallamayın demek yanlış insanlar alıyor bugün 1001 roman marmara çizgi ve diğerleri o kadar güzel yayınlar çıkarmaya başladılarki bizlere çok güzel alternatifler sundular Bu arada Nadal geri döndü :) maç mükemmel gidiyor hadi nadal.........

rumar80

Alıntı yapılan: hennessy - 03 Temmuz, 2011, 18:03:49
Bu arada Nadal geri döndü :) maç mükemmel gidiyor hadi nadal.........

Konu dışı ama maç hakikaten enfes. Güzel bir oyun iyi bir çizgi roman gibi kendini sattırıyor. (Hemen konuya da bağladım  ;D)

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 03 Temmuz, 2011, 18:20:40
Alıntı yapılan: hennessy - 03 Temmuz, 2011, 18:03:49
Bu arada Nadal geri döndü :) maç mükemmel gidiyor hadi nadal.........

Konu dışı ama maç hakikaten enfes. Güzel bir oyun iyi bir çizgi roman gibi kendini sattırıyor. (Hemen konuya da bağladım  ;D)

Hakketten konu dağılacak ama umar abi nadal direniyor :) forever nadal