Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Huma

Tesekkürler. Peki 60 - 70 li sayilardan baslasam sorun olur mu?

hanac

Alıntı yapılan: Huma - 11 Ağustos, 2010, 17:42:05
Tesekkürler. Peki 60 - 70 li sayilardan baslasam sorun olur mu ?

Aslinda baslanabilir, eski maceralara atiflarda bulunulur çogu zaman ama bu belki olumlu etki yapar.

Merak ile eski sayilar da alinir.

Huma

Böyle biraz devam edeyim klasiklere de el atarim sonra . :)

mr.yer6

sevgili lami ve sevgili hanac,
zona-x 45 sayilik, editör olarak sergio bonelli imzasiyla yayinlanmis bir seri.. 1992-1999 arasi yayinini sürdürmüs.. malesef, yayin hayati son bulan bu seri martin mystere külliyati içerisinde yer almali kanimca..

ilk ve son sayilarin kapaklarini künyelerini ekleyerek aktariyorum..

Gambit

Bu tur cabalara varim ama bu Turkiye de ki cizgi roman sektorunun onlenemez cokusunu durdurucak bir sey degil maalesef. Birazdan cikmam lazim bir ara vakit bulunca benim gozlemledigim, Turkiye de son 10-15 yilda yapilan ve yapilmaya devam edilen hatalari yazmaya calisacagim uzun bir yazida.

rumar80

Sevgili Gambit
  Açıkçası yazını büyük bir merakla bekliyorum. Daha önce değişik nedenlerle bazı görüşlerimi kısaca aktarmıştım. (Yayın çokluğu, eski yayınların tekrarı gibi) Kısa değinmiştim ama senin görüşlerine göre ben de katkıda bulunabilirim.
   Sevgiler

hanac

Basligin adi "Çizgi roman piyasasi ve sorunlari" olarak degistirilmistir.

Muhabbetimize bu dogrultuda devam edersek çok iyi olur.

Sevgili süleyman (gambit) uzun süredir ortalarda yoktun.

Yazini sabirsizlikla bekliyorum.

rumar80

Sevgili Hasan
   Ben yeni yayina ihtiyaç var derken piyasada yeni yayin yok anlaminda söylemedim. Kalabalik bir grubu pesinden sürükleyecek, yayinciya güç verecek bir sayiya ulasacak bir yayindan bahsetmistim. Ayrica söyledigin bu yayinlarin bazilari one-shot, ve yine ben hepsini alip okudum. kesinlikle güzeller, o kadar ki sabredemeyip yürüyen ölülerin 7 cildini orjinal aldim, simdi de 11 ve 12'yi siparis ediyorum. Amacim piyasanin uzuuun zaman ayakta durabilmesini saglamak için katkida bulunmak.
   Sevgiler dostum

emre ozdamarlar

Bir fikir sunmak istiyorum, dertlere tam cözum olmaz ama CR piyasasina kucuk bir destek olabilir.

Eger ki arkadaslarinizdan birinin dogumgunu varsa cizgi roman armagan edin kendisine. Bunu 1-2 arkadasta uyguladim, sonra baktim adamlar kendi kendilerine biseyler almaya baslamislar. Bi ton insan var cevremizde CR hakkinda hic bir fikri olmayan, bir kez okusa hastasi olacak olan.

hanac

Emre fikrin güzel, geçenlerde bizim hanima Ayse Kulin'in Veda'sini alip hediye ettim.

Bakalim basarili olacak miyim ? Bugüne kadar hiç çr okumamisti.

Ayrica geçen günlerde sanirim Eren Koyunoglu yazmisti, yerli çizgi roman da artik yayinlanmali.

Su anda sadece Tarkan'in eski sayilari yayinlaniyor, keske yeni sayilari da yayinlansa.

Bugün "En Kahraman Ridvan" in yayinlandigi açiklandi, ama bunlar da gene eski çizimler.

Benim kastettigim yeni kahramanlar, yeni maceralar.

emre ozdamarlar

Zaten Turkiye'de cizgi roman piyasasinin devamliligi ise nihai hedef, yerli uretim mutlaka olmali. Uretimin olmadigi yerde tuketim biraz daha zor olur.
Fransa, Italya deliler gibi uretiyor, kitap cikartiyor, insanlar da kendi kulturlerinin icinden cikmis bir seye daha kolay sahip cikiyorlar.

darkwood

Çizgiroman tesviki konusunda, malum benim ofisi ziyarete gelen arkadaslar biliir. Her köseden çizgiroman çikar. Bunlari görüp ne oldugunu merak eden çocuklar için onlara vermek üzere elimin altinda her zaman Walt Disney, Temel Reis, Spider Man gibi çizgiromanlar daima bulundururum. Kitaplari görüp bunlar hala yayinlaniyormu? diye merak eden büyükler için ise E.Ürer Swing veya Dy yayini Teksas Tommikslerden hediye ederim. Bunlarin çok ise yaradiginida deneyimlerimden biliyorum.. Arkadaslarada tavsiye ederim..
Darkwood Sakinleri..

hanac

Tamam, biz yeni okur kazanmak için elimizden geleni yapalim.

Ama çizgiroman yayinevleri ne yapiyor ?

Yeni okur yaratmak onlarin görevi degil mi ?

alan ford

Çizgi roman piyasasinin temel sorunlarindan birinin tanitim ve dagitim oldugunu düsünüyorum.Oglak ya da Rodeo gibi yayinevleri Yay sat isine hiç girmediler.Dagitimin sadece kitapçilarla sinirli kalmasini tercih ettiler.Bu büyük sehirde yasamayanlar için büyük sorun.Tasranin ne bunlarin yayinlandigindan haberi var, ne de nasil ulasabileceklerini biliyorlar.Hala Türkiye'nin bir çok yerinde kitapçi yok.Olanlarda da çizgi roman bulmak malesef pek mümkün degil. (Son zamanlarda NTV çizgi roman klasikleri bulunabiliyor belki.Hatta edebiyat uyarlamalari.Ama hala Tex, Ken Parker vs. bulmak çok zor) Internet kullanimi da sinirli bu insanlara ulasabilmek lazim.Lal ise Yay sat ile baslamisti ise.Sonrasinda Yay Sat'in tavri sadece lal yayievini degil bir sürü dergiyi de zor durumda birakti.Yay Sat zamani bile çogu yerde ancak il merkezlerine geliyordu sayilar.Ilçelerde bulmak pek mümkün olmuyordu.Sonrasinda toptan imkansizlasti.Internet ise halen çizgi roman okurlarinin bir çogu için yabanci bir mecra.Internetten toptan almak ise çogu kisi için bütçeyi zorluyor.
  Çizgi roman okuru her yerde çizgi roman bulabilmek istiyorum.Alip karistirmak,karistirirken birileriyle tanismak,iki lafin belini kirmak vs.Ne yazikki bu imkan büyük sehirler disinda yasayanlarimiz için artik yok.Uzun vadede bunun önemli bir sorun olabilecegini düsünüyorum.Daha yazilacak çok sey var ama simdilik bu kadar.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

emre ozdamarlar

Bu konuda bir kac aklima gelen seyi paylasmak istiyorum.

Hasan Abi'nin dedigi gibi, yayinevleri okur kazandirmak icin napiyor?

Misal bu Darth Vader Turkiye'de olayi cok guzel bir örnek yayinevlerinin yapabileceklerine. Kitabin satislarini da baya iyi etkiledi anladigim kadariyla.

1001 roman'in Tuyap icin hazirladigi organizasyon muhtesem. Tum Tuyap'a gelen insanlarin bu etkinlikten haberi olacak. Cizgi roman basan yayinevlerinin farkina varacaklar ister istemez. Arti Tuyap'a pek cok okul gezi duzenler, guzel bir stand ile gerekli tanitim burda da yapilmali cizgi roman yayinevleri tarafindan, en azindan standa gelen insanlara vermek icin el ilanlari, kartpostallar, kucuk posterler gibi esantiyonlar hazirlanmali.

Bir baska fikir ise, sosyal medyanin kullanilmasi. 1001roman twitter'ini acti, Gerekli Seyler Blog'a basladi, cok guzel hareketler olmakla birlikte gec bile kalinmis oldugunu dusunuyorum. Yeni neslin durmadan iphone'undan twitter/facebook/blog kontrol ettigi bir devirde interneti en etkili sekilde kullanmak her yayinevinin yapmasi gereken bir sey.

Facebook demisken aklima gelen bir okuyucu kazanma yolu facebook reklamlari, bunlarin gundelik fiyati 1-2 dolar ve binlerce insana bir anda ulasmanizi saglar.Eminim yeni okuyucu kazanmak icin etkili olacaktir.

Bu saydiklarimizdan daha önemlisi, daha önce de deginmistim, yerli uretimin artmasidir. Su an idefix'te En Kahraman Ridvan ve Tarkan- Gumus Eyer cok satanlar listesinde. Insan ister istemez kendi kulturunden cikan esere daha cok dikkat eder.
Bunun icin yayinevlerinin mutlaka yerli eser uretimini desteklemesi gerekiyor. Bu son zamanlarda basilan Veda, Gulyabani cok guzel örnekler ve artmasi gerekiyor.