Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Eylül, 2016, 17:33:14
Witcher'ın oyunu çok popüler olmasına rağmen neden Jbc'nin en az satan ürünü oldu?

hoooop ne diyon baskısı tükenmek üzere :D en az satan hellboylar

Mrtekin

Ben dedim başımız belaya girecek diye ;D

They drew first blood...

pizagor

Alıntı yapılan: Mrtekin - 24 Eylül, 2016, 21:42:32
Bu mevzuya bence piyasa başlığından devam etsek daha iyi? Marmara'ya ayıp olmasın... :)

Yapın tabi ki sayın mrtekin, şimdi olduğu gibi bana bırakmayın. '8.000 net + sgk + yemek + yol'u hakedin :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Bu mevzunun bir zamanlar ateşli (ama şimdi böylesi başlıklardan emekli) tartışmacılarından biri olarak naçizane tavsiyem rasyonel değil liberal davranmanız, bırakınız bassınlar - bırakınız batsınlar deyip bir köşede gelişmeleri gözlemlemeniz.

Geçenlerde sevdiğim bir ağabeyimin yine buradaki yakarışını ve üyeleri suçlamalarını okudukça, yanlarında olsun bu platformda olsun nasıl fumettinin okur kitlesinin ben - sen - o olduğunu, rakamın küçüklüğünü, artan fiyatlar ve çeşitlilik koşutunda alım gücünün azaldığını, bir anda bol kepçe ardarda bu kadar yayın patlatmanın gerçekten de en nihayetinde patlayacağını defalarca anlatmaya çalıştığımızı hatırladım. Bunları ifade edince 'Felaket tellalı' olarak yaftalandığım günler henüz çok yeni.

Capcanlı, gayet değişken bir ortama büründük, okur tarafında da yayıncı tarafında da yeni yeni refleksler geliştirdik. Devam edeceğinden emin olmadığı seriye girmeyen okur 'seri tamamlansın da öyle alayım' refleksini geliştirdi mesela ama yayıncı hala kısa serilerde şöyle 3-4 TPB'yi bir anda okurun önüne koyma yoluna girmedi. Misal, Jedmau'yu her  gördüğümde söylüyorum, 'Amerikan Vampiri'nden devamlılık konusunda okur nazarında büyük darbe yedin, şu serinin geri kalanını kalan 5 cildi bassan bir anda, güzel olmaz mı diye. Olayın maliyet boyutunu biliyorum ama bu seri o kadar satış garantili görünüyor ki o risk alınır gibi geliyor. Maalesef henüz yanaşmadı. Sonra yayıncı kapalı devre refleksini geliştirdi ki başından beri karşı çıktım, bir seri diye başlanır sonra yayılır diye düşündüm, öyle de oldu. Sonra da mis gibi basıyoruz işte niye almıyorsun diye kızılan taraf olduk. Yayıncıya şunu da anlatamadık bence: 'olay sadece para değil, zaman gibi en önemli kaynağımızdan da çizgiromana ayırdığımız tasarrufun çok üzerinde gidiyorsunuz, evler bir türlü okunmaya başlanamayan yüzlerce çizgiromanla zaten dolu, biraz yavaş gidin lütfen'... Bunu en iyi anlayan da hakkını vereyim yine Jedmau.

Okur beklentilerini farkedip, açığı görüp, oraya bir güzel eklemlenen yayıncılar olduğu gibi piyasayı okuyamayan, okurun samimi görüşlerini kulak arkası edenler de var. Herkesin birbirinden değerli düşünceleri var bu konuda, ama benim gözlemlediğim kendimize yonttuğumuz, bizi destekler durumda olduğu sürece o fikir değerli, aksi durumda çöp. Bu muameleyi görüyorsa da görüşlerimi kendime saklarım, oturur izlerim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Mrtekin

Alıntı yapılan: pizagor - 25 Eylül, 2016, 08:12:52
Yapın tabi ki sayın mrtekin, şimdi olduğu gibi bana bırakmayın. '8.000 net + sgk + yemek + yol'u hakedin :)

Dün Narcos'un 2. Sezonunu bitirmeye odaklanınca, üşendim. :-)

Jedmau; bence tembellikten ve tükenmiş sayıların 2.,3. 4? Baskılarını yapmaktan yeni basamıyor. :-) Koca yazı boşa geçirdi. Şimdi daha yeni yeni hızlanacak güya:-)
They drew first blood...

Nightrain

Alıntı yapılan: Jedmau - 25 Eylül, 2016, 01:02:54
hoooop ne diyon baskısı tükenmek üzere :D en az satan hellboylar

Bence one shot Hellboy'lar ilgi cekmiyor. Onun yerine 12 ciltlik seriyi basin diyoruz. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

Diyorsun... Hiç aklımıza gelmemişti

Mrtekin

Ne yaparsa yapsın; Hellboy basmaya devam etsin. Az satıyo diye yolunu yapmasın:-) Bi tanesi de az satsın be kardeşim. :-) Çok satanlar telafi eder onu.

Ben kendi adıma Hellboy'da yapılan seçimlerden gayet memnunum.

They drew first blood...

Ahmet Oktay

Benim de BPRD talebim sürüyor ama, alacak kitle 3 aşağı 5 yukarı aynı olur Hellboy ile.

memospinoz

Kendimden alıntı yapmayı her ne kadar sevmesem de:
Alıntı YapÇok niş bir ortamı olan çizgi roman kültürünün tekrar o eski Teksas-Tommiks dönemindeki görkemli, halkın tüm tabakalarına yayılmış günlerine geri dönmesi için ülkemizde daha katedilmesi gereken çok yol bulunuyor. Bunun için de yayınevlerinin eldeki var olan okurlarıyla daha sıkı iletişimde olması gerekiyor. Okurların da eleştirilerini yapıcı yönde yapmaya özen göstermesi.

Alıntı YapKısacası yayınevlerinin daha fazla çaba göstermesi gerekiyor. Okurun ise biraz daha sabırlı olması.
____________________________________________________________________________________________________________________

Alıntı yapılan: Jedmau - 25 Eylül, 2016, 14:36:39
Açıkladığımız yayın 2 gün geç çıksa ( bırakın 3-4 ayı ) yemediğimiz küfür , hakaret ve aşşağılama kalmıyor.

Durumu bilen okurlar bile saçmalıyorlar bazen. O yüzden JBC olarak bundan böyle bir kitap yayına hazır olmadan açıklamayacağız. Sağolsun bu forumdan bile bazı arkadaşlar göya bu forumda ve özelde destek verdiğini söylerken Facebook / Twitter da yağdırıyorda yağdırıyor.

Hani yayınevleri eleştiriliyor ya , yurtdışında bu şöyle burada bu böyle olmalı falan diye. Önce insan kendinden başlamalı.

Neyse biraz doluyum , yazdığım yazı Lampard ile ilgi değil , herkes kendini bilir zaten.

Sevgiler

Yayınevi-okur arasındaki ilişki bu kadar gergin olmamalı. Fakat yayınevi açısından bakarsak: Açıkçası sosyal medyadaki bayağı dil (sokak dili, küfürler vb.) beni de ziyadesiyle rahatsız ediyor. Özellikle gençlerin her lafın sonuna a** ve çeşitlerini yazmaları benim de canımı sıkıyor. Sanki yayınevi özellikle geciktiriyormuş gibi (kim erken çıkarmak istemez ki) demediklerini bırakmıyorlar bazı densizler. İşin hakaret boyutuna varması can sıkıcı. Ne tartışmayı ne de eleştiri yapmayı bilmiyoruz maalesef. Herkesin yaşananlardan kendi açısından dersler çıkarması gerekiyor. Ama asıl sorun sanırım -tam- empati kuramamakta yatıyor. Umarım zamanla sorunlar çözülür ve çizgi roman piyasası arzu edilen seviyeye ulaşır.

Kauss

isim vermek ne kadar doğru bilemiyorum ama;

- Gereklişeyler dışında baskısı tükenen yayınları tekrar basma hızı diğer yayınevleri oldukça yavaş. Bazıları tekrar baskıları yayına sürerken, yeni yayın takvimlerini erteliyorlar. Bu da mevcut okuru özellikle ''seri'' olan romanları takip edenleri bezdiriyor.

- Çoğu çizgi roman yayın evi sosyal medyayı güzel kullanıyor fakat, siparişlerde bazıları gerekli özeni ve geri dönüşü sağlamıyor. Bu da okuyucu uzaklaştırıyor. Bende yayıncılara edilen küfürler ve çok ağır eleştirilere karşıyım.

- Geçtiğimiz 8 ay yurtdışında yaşadım. Ve Türkiye piyasasından uzak kaldım. Ama geçen sene Akılçelen'in 11.90 a sattığı mangalar şuan 14.90 olmuş. Gerekli'de bu konuda 14 TL'e satıyor. Burada fiyat konusunda eleştiriden çok merak ettiğim husus ne oldu da 7-8 ay önce ki yayınlara 3 TL gibi bir zam geldi ? Gözlemlerime göre özellikle manga serileri gençler arasında tutuluyor. Bu fiyat artışı sırf talep var, biraz daha kazanalım mantığındaysa bana göre yanlış.

- Türkiye'de baskı kalitesi olarak JBC'nin üzerine tanımam. Gerçekten adamlar çok kaliteli iş yapıyorlar fakat Amerikan Vampir'in 2. cildinden aylardır haber yok, gerçekten romanı unuttum. Bir Kara Ayna vardı ortalarda yok.

- Arkabahçe' desen adamlar neredeyse her ay düzenli olarak taşınıyorlar. Düzenli olarak '' çizgi roman yayınevlerine destek, yatırım '' dan bahseden bir yayınevinin de sipariş için bilgi istenilince dönmemesi ayrı bir gariplik.

- Bu da benim genel anlamda merak ettiğim bir konu. Online kitap satış sitelerinde örneğin bir yayın indirimle 20 TL'e satılıyor diyelim, yayınevi ise bu yayını kendi sitesinde 24-25 TL'e satıyor. Merak ettiğim online satış sitelerine ve mağazalara verirken sizden düşük fiyata satmayacağım diye bir taahhüt mü veriliyor ? Eğer böyle bir şey yoksa kendileri o satış fiyatlarına neden inmiyorlar anlamıyorum. Sonuçta o fiyata satsalar ve müşteri yayınevinin sitelerine yönelse daha fazla kar edecektir.

-Yine yayınevlerinin sitelerinden gidecek olursak, neden kargo firmalarıyla bir anlaşma içine girmiyorlar. Sitelerinden yine örnek olarak 25 TL'e bir yayın alıyorsunuz kargoyla oluyor 30 TL. Mağazadan almakla hiç bir farkı kalmıyor.

- Hem çizgi roman okuru hemde manga okuru olarak, benim mangalara başlamam üniversite sayesinde oldu. Bizim üniversitede bir kız arkadaş öğle aralarında manga okuyordu ve bu mangayı okulun kütüphanesinden alıyordu. Okulumun bir artısı istediğiniz kitap yoksa bile kısa süre içerisinde satın alınıp temin ediliyordu. Bende bu sayede mangaya başladım. Çizgi roman için değil ama mangalar için belirli üniversitelere bazı seriler bağışlanabilir. Ve böylelikle yeni okurlar kazanılabilir.

Bunlar benim düşüncelerimden bir kaçı. Ben bir okuyucu ondan öncelikle müşteri olarak, fikirlerimi ve gözlemlerimi dile getiriyorum. Yayınevlerinin de kendilerine göre sebepleri olabilir. Sonuçta hayatta her şey planladığımız gibi gitmeyebiliyor. Biraz daha şeffaf olmaları bence gayet güzel olacaktır. İsim verdiğim yayınevleri de beni yanlış anlamasın sadece samimiyetimle konuşuyorum

Mrtekin

11- Sandman'in çok kaliteli bir edisyonla yeniden basılması;

12- Türk piyasasının Fabia Moon ve Gabriel Ba ikilisini sevmesi; bu arkadaşların ürünlerinin çeşitlenmesi;

Devam edecek... ;D
They drew first blood...

Mrtekin

13- 3. Nolu gözlemime düzeltme: Doların tarihi yükselmesinin okuyuculara fiyat açısından yeni psikolojik eşikler dayatması,

14- 13 ile bağlantılı olarak, ortalama okurun alım gücünün de "tarihi" bir şekilde düşmesi.

15- Gerekli'nin Avengers çizgisinde "Secret Wars'a" bu sene ulaşması;

Devam edecek... :)
They drew first blood...

panthei

Yayınevlerinin sorunu süreklilik. Yarım kalan seriler, 8-10 aylık boşluklar okuma keyfini öldürüyor.

Yayını beğenirsiniz beğenmezsiniz ve/veya yayıncıyı. Ama bu sene doğru bir örnek var, oda Avengers'tan Secret war'a uzanan seri ve yayın periyodu.

Amerikan vampiri neoldu, veya orbital yada Batman ana seri, yoksa superior spiderman mı diyeyim, xforce eksik sayı belkide ve niceleri?

Jedmau

Alıntı yapılan: Mrtekin - 07 Ekim, 2016, 22:04:15
11- Sandman'in çok kaliteli bir edisyonla yeniden basılması;

12- Türk piyasasının Fabia Moon ve Gabriel Ba ikilisini sevmesi; bu arkadaşların ürünlerinin çeşitlenmesi;

Devam edecek... ;D

11 : 😂😂😂