Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

panthei

Alıntı yapılan: Mrtekin - 11 Eylül, 2016, 19:05:03
10. Arkabahçe bana göre bu sene en fazla yayım sayısını yelpazelendiren yayımcı oldu. Sürekli risk alıp yeni kahramanlar sokuyorlar piyasaya ki bu da bence çok iyi..

Bence bu konu tartışmalı bir konu, çok iyi diyebilmek için yayını 4-6 haftalık periyotlarda sürekli hale getirmeliler

Kemik kitle kinder supriz yumurta misali 2-3 sayı yapıcak yeni seriler mi, yoksa süreklilik mi aramalı? Black science bir daha ne zaman görürüz hiç umutlu değilim.

Nightrain

Gerekli Şeyler yayınları hazır olduğunda duyurusunu yapıyor, zamanı gelince basıp, satışa çıkartıyorlar. En güzelini yapıyorlar kısacası.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Üst düzey yöneticilerini aynı uçaklara bindirmeyen holding mantığıyla belirtmeliyim ki çizgiroman piyasası çok büyük bir tehlike atlattı. Paparazziler bir - iki isim hariç Türkiye'nin tüm çizgiroman yayıncı aktörlerini Frankfurt'ta birarada görüntülerken maazallah başlarına birşey gelse ne yaparız diye düşünmedim değil  ;D

Keyifleri bol olsun :)

O muhabbetlerden burada da yapabiliriz, bunu da hatırlatalım kendilerine :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

panthei

Alıntı yapılan: nicholaihel - 24 Ekim, 2016, 23:03:09
???

Begenmemiş sanırım Ertan bey, muhtemelen JBC bassa cidden daha kaliteli basardı, kapak sıkıntılı, kağıt kalitesi daha iyi olabilirdi vs vs eleştiriye açık bir edisyon.
Gerçi ozaman da 2018 ikinci yarıyı beklemek gerekirdi o da ilk sayı için tabi, seri 2023'de tamamlanırdı.

Mrtekin

Jbc üstüne sadece iplik dikiş eklerdi.  ;D

İthaki'de hakkını fazlası ile vermiş, bence. Laika'nın basımından çok çok iyi
(hem ebat hem de kullanılan kağıdın kalitesi açısından) bir baskı olmuş.

Şu anda da D&R'ın çok satan listesinde de birinci; ilk defa Jbc'yi birincilikte geçen bir yayın var. ;D

http://www.dr.com.tr/kategori/Kitap/Cizgi-Roman/grupno=00053#/page=1/sort=soldcount,desc/categoryid=0,4645,6481/parentId=6481/lg=/price=undefined
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: panthei - 24 Ekim, 2016, 00:50:55
Bence bu konu tartışmalı bir konu, çok iyi diyebilmek için yayını 4-6 haftalık periyotlarda sürekli hale getirmeliler

Kemik kitle kinder supriz yumurta misali 2-3 sayı yapıcak yeni seriler mi, yoksa süreklilik mi aramalı? Black science bir daha ne zaman görürüz hiç umutlu değilim.

"4. En istikrarlı yayımcımız hala "Lal.". En umut veren de bana göre "Karakarga.". Marmara'da üzerindeki ölü toprağını attı;
şu ana kadar bomba gibi gidiyor."

da demiştim.

Haklısınız; istikrar hala büyük bir sorun. Senelik-Aylık; yayın planı veren ve verdiği plana sadık kalan yayımcımız maalesef yok.

İş yapma kültürümüz ile de alakalı bu husus. Yumurta-kapı, kervan yolda düzülür mantığı ile gidiyoruz her işimizde...

Bi de Umar Abinin dediği gibi, telifi alınmış; alındığı okurla da "belki de gaza gelerek" paylaşılmış eserlerin hiç basılmaması durumu var ki; orasını hiç açmıyorum; turşusunu kuracaklar galiba...
They drew first blood...

panthei

Alıntı yapılan: Mrtekin - 25 Ekim, 2016, 00:54:49
"4. En istikrarlı yayımcımız hala "Lal.". En umut veren de bana göre "Karakarga.". Marmara'da üzerindeki ölü toprağını attı;
şu ana kadar bomba gibi gidiyor."

da demiştim.

Haklısınız; istikrar hala büyük bir sorun. Senelik-Aylık; yayın planı veren ve verdiği plana sadık kalan yayımcımız maalesef yok.

İş yapma kültürümüz ile de alakalı bu husus. Yumurta-kapı, kervan yolda düzülür mantığı ile gidiyoruz her işimizde...

Bi de Umar Abinin dediği gibi, telifi alınmış; alındığı okurla da "belki de gaza gelerek" paylaşılmış eserlerin hiç basılmaması durumu var ki; orasını hiç açmıyorum; turşusunu kuracaklar galiba...

Haklısınız çoğuna katılıyorum yazdıklarınız biri hariç,

Nihayetinde yayıncı arkadaşlar işin doğası gereği kapitalist arkadaşlar, ortada böyle bir ticaret varken yeni yayın açıklamalarını "gaza gelmeden" ziyade bir parmak bal çalma, piyasası hareketlendirme çabası, yeni okur yakalama çabası gibi görüyorum. Nihayetinde elde ilk bir iki sayıyı almış okuru çantada görüyorlar. 8 ayda geçse seve seve alırlar yaa diyorlar devam sayılarını.
Ben artık almıyorum mesela yeni seri, kaplumbaymış, yarasaymış, basıyorum 13 gezegenden image'mi, dc'mi. Daha az alıyorum öz alıyorum aynı paraya geliyor. Başa dönüyorum bizim yayıncıların (bazıları hariç, karakarga vb) semt bakkalı formatından çıkıp, gerçek yayınevleri haline gelmesi lazım. Yayın sayısı binleri bulmuş alfalar ithakiler gibi.

Nightrain

Alıntı yapılan: panthei - 24 Ekim, 2016, 23:11:14

Begenmemiş sanırım Ertan bey, muhtemelen JBC bassa cidden daha kaliteli basardı, kapak sıkıntılı, kağıt kalitesi daha iyi olabilirdi vs vs eleştiriye açık bir edisyon.
Gerçi ozaman da 2018 ikinci yarıyı beklemek gerekirdi o da ilk sayı için tabi, seri 2023'de tamamlanırdı.

JBC'nin daha kaliteli basacağı doğrudur ama bir de devamlılığı var bunun. Aradan 1.5 sene geçti Amerikan Vampiri 2 çıkmadı. Aradan 1 sene geçti Batman 5 çıkmadı. Geçen sene V For Vendetta çıkacaktı çıkamadı vs...

Mrtekin

Eli mahkum; yayımcılarımız tarafından şampanyalı kutlamalarla  ;D yeni bağlanan telifler; dolar ve Eurodaki tarihi yükselişlerle ödenecek; bu da bize aynen zam olarak yansıyacak.

Bizim ise ayırdığımız bütçe; artmadığından; her yükselişle giderek daha da ufaldığından; sonuç ne olacak?

Bir çeşitlilik var; Allah'a şükür; görmediğimiz şeyler görüyoruz; sevindirik de oluyoruz, o da doğru; ama piyasa derinlik kazanmadıkça; sisteme yeni okur girip daha çok tiraj yapılıp cilt başına birim maliyetler düşürülmedikçe; biz gariban okurun işi zor...

Bu gidişle; 2017 senesinde fiyat açısından tahammülü zorlayan yeni psikolojik eşikler ile tanışır isek; aşağıdaki hususlar önem kazanabilir.

a-) 2. El piyasası daha da önem kazanır;

b-) Çeşitlilikten şu an için almayıp zamana yaydığımız ve fiyat olarak çok uygun eskilere toplu hücum ederiz, aslında bu da yayıncı açısından iyi olabilir, elinde biriken satılmayan stok azalır.

c-) Kahraman yerine yayınevi eleriz...

d-) Fasikül yayınlar daha da önem kazanır.

Ezcümle "fiyat" ibresi okur lehine dönmedikçe; bizi; hiç de iç açıcı günler beklemiyor gibi.

Bir lafım da yayımcılarımıza, zam-zamcık işin kolay yolu, fedakarlık hep günün sonunda okuyucudan isteniyor ama sisteme yeni okur çekmek için sizler ne yapıyorsunuz, yapmanız gerekenleri yapıyor musunuz, pazarlama hususlarında hiç kendinizi detaylı bir şekilde sorguluyor musunuz acaba? Klasik, maliyetleri çıkartma adına, fumettide 500, renklide 1000 anlayışınız, ne zaman değişecek?

Son olarak, İthaki, Alfa gibi sırtı kalın yayınevlerinin bu sene çr işine girmesi ve biraz sahiplenmesi, bizi, fiyat açısından biraz olsun rahatlatır mı? Örneğin, Alfa nın, Gizli Tarih serisindeki fiyat=performans politikası, şu ana kadar çok iyi...

They drew first blood...

Nightrain

Ben eledim zaten. Mesela; Flash, Green Lantern, Deadpool ve Avengers almayacağım artık.

Süper kahramanları azaalarak bitiriyorum.

maeglin

Bende aylık ortalama 15 yayın alıyordum artık 5'e kadar düşürdüm, çizgi roman piyasasının pahalı olmasından çok paramın değersiz olması nedeniyle alım gücüm giderek azaldı, borçlarım arttı :) Hatta şu ara bazı yayınların geç çıkması işime bile geliyor :)

tunaorhun

Çizgiroman okurunun yeni bir zammı kaldırabileceğini sanmıyorum.

panthei

Dolar/Euro kurundaki saçmalığın telif sahipleri ve aracı brokerlar da farkında. ( Kaliforniya kaynaklı kesin bilgi  ;) ;D ) Bu noktada iş biraz da bizim yayınevlerine düşüyor, 3. Köprüyü bahane eden sebze meyve halcisine dönmemeleri lazım.

rumar80

Eskiden piyasaya küçük te olsa bir katkım olsun diye orjinalini okuduğum çizgi romanı bile alırdım.
   Artık hayır.
    Orjinallere yeterince para veriyorum. Türkçe bazı çizgi romanları almasam da olur.
   Zaten fumettiyi üç kitaba indirmiştim.  Comics te tamamdır.