YAYINLANMIS JUDAS MACERALARI..

Başlatan darkwood, 09 Ağustos, 2010, 23:03:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Tam macerali Western dizisi Judas i 16 macera ve Cilt olarak yayinlayan Tay yayinlarii serisinden sonra.

Erimer yayincilik 1 cilt  büyükboy, renkli, Hard cover kapakli olarak çikardi ve öylece kaldi.

Daha sonra Demirbas Yayincilik 2 ser macera birarda olarak 2 cilt olarak toplam 4 macerasini çikardi..

Ama bu basilan maceralar Tay yayinlarinin tekrar maceralarindan olusuyordu.
Yurdumuzda basilan Judas'in bu 16 macerasinin disinda baska yayinlanmayan macerasi varmi?
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Judas Italya'da da 16 sayilik bir mini dizi diye biliyorum. Tay yayinlari vakti zamaninda hepsini yayimlamis yani.(Yine de bu konudaki bilgilerim pek güvenilir degil bastan söyleyeyim.) 8 sayilik bir Brezilya macerasi var birde. Brezilya'da seri çok tutunca baska bir kahramanin maceralari Judas adiyla yayinlanmis. :)
  Demirbas'in bastigi 3. cilt de var. Kalles macerasi. Fakat iç kapakta "Yeni Judas 3 "yaziyor. Ilk ciltte ise "Judas 1"(2.cilt bende yok) Simdi bu Judas ve Yeni Judas farkli seriler mi orasini bilmiyorum. ???
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Tarkan Kurt

Ben de Judas'in 16 kitaplik bir seri oldugunu biliyorum. Hatta bir ara HozComics'in Judas'i 4 kitap bir dobisko ciltte olacak sekilde 4 ciltte yayinlayacagi söyleniyordu ama sonrasinda Hoz'un sesi sedasi çikmaz oldu.

kalidor

Tay Yayınları'nın yayınladığı Judas serisi:

Sayı 01 - Batıda Kan Var
Sayı 02 - Bir Şahit Aranıyor
Sayı 03 - Seni Öldürmeye Geldim
Sayı 04 - Ben İşimi Bitiririm
Sayı 05 - Kalleş
Sayı 06 - Yolun Sonuna Geldik
Sayı 07 - İntikamın Bedeli
Sayı 08 - Dehşet Gecesi
Sayı 09 - Vadideki Hayalet
Sayı 10 - Ölüme Beş Kala
Sayı 11 - Geçmişin Kurbanları
Sayı 12 - Mavi Ceketliler Geliyor
Sayı 13 - Kurt Boğazı
Sayı 14 - İçimizdeki Hain
Sayı 15 - Kanlı Şafak
Sayı 16 - Öldüren Kin

Erimer Yayıncılık 5. macera olan ve Judas'ın geçmişin anlatan "Kalleş" adlı macerayı renkli olarak büyük boy yayınlamıştı.
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Hoz'un yayınları azaltmasından sonra, bu güzel serilerin yayını başka bahara kaldı sanırım.
Hatta büyük bir Judas hayranı olan Lady Gaga da sonunda isyan edip Judas için bir şarkı yapıp, clip çekti..

http://www.universitehaber.com/article.php?article_id=13622

Darkwood Sakinleri..

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 27 Haziran, 2011, 22:29:09
Erimer Yayıncılık 5. macera olan ve Judas'ın geçmişin anlatan "Kalleş" adlı macerayı renkli olarak büyük boy yayınlamıştı.

Erimer'den çıkan albüm renklendirme dışında orijinal 5. sayının birebir aynısı mı yoksa karelerde oynamalar vs. yapılmış mıdır?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

BAHADIR

Karelerde oynama ve kolaj yapmadan bire bir frankofon ebatında basmaya imkan yok...

drfuhrer

tamamı 16 maceradır arkadaşlar.başka da macerası yoktur.edisyon dışı varsa,onu bilemem

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 10 Ekim, 2011, 14:20:48
Karelerde oynama ve kolaj yapmadan bire bir frankofon ebatında basmaya imkan yok...

Elinde her 2 kopyada bulunan arkadaşlar belki kontrol etmiştir  ???
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Louis Gara

Tüm kapakları Aslan Sukur cizmistir. tay ilk kez kapaklarda grafik calışma denemistir.
Judas yüz olarak Charles Bronson dan esinlenmstir.
her sayı tam macera Konsepti sanırım Alaska ile aynı zamanlarda Judas ile başlamıştı.
Benim şahsen en sevdiğim kahramanlardan biridir, özellikle cizimleride çok başarılıdir Tüm sayıları İvo Pavone cizmistir.

You've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?

FerdiFon

Jerico Ve Judas Ülkemizde  Çok Sevilmiştiler  Fakat Malesef  Yayın Hayatına Başladıkları Ülkede Pek Sevilmemişlerki  Her İki Kahramanında Yayın Hayatları  Çok Kısa Sürdü   , Kaldıki  Haklarında Pek Bilgi Bile Nerdeyse Bulabilmek İmkansız Ben Bir Süre Önce Jerico Hakkında Bilgi Toplamaya Niyetlenmiştim  O Kadar Araştırdığım Halde Hiç Bir Bilgiye Ulaşamadım  ,  Keşke Bir  Yayınevi Bu 2 Kahramanın Telif Haklarını Satın Alıp  Kendi Çizerleri İle  Tekrar Kaldıkları Yerden Başlasaydılar  ...

hanac

Alıntı yapılan: Ahmet Çakay - 11 Ocak, 2012, 01:00:04
Önce Jerico Hakkında Bilgi Toplamaya Niyetlenmiştim  O Kadar Araştırdığım Halde Hiç Bir Bilgiye Ulaşamadım 

Ahmet Bey, Jeriko ismi ülkemizde kullanıldığı için olmuştur.

Orijinal ismi Jesus idi galiba, yani İsa.

kalidor

Judas'ın enfes maceralarını olmasının yanında bazı maceralar aceleye gelmiş gibi bir hava uyandırıyor. Yazar ve çizer ikilisi 96 sayfayı doldurmak için gereksiz ve özensiz kareler yazıp çizmekle eleştirilmişler mesela. Örneğin  ilk sayılarda kahramanın tavrının ve düşmanlarının acımasızlığının altını çizmek için kurulmuş olan abartılı diyaloglar pek çok yerde gereksiz ve abartılı görülmektedir. Bence seri tam oturduğu ve filmlik senaryolara sahip olduğu sırada bitmiştir. Seri İtalya'da tutmayınca yazar Ennio Missaglia ve çizer ekibi Vladimiro Missaglia ile Ivo Pavone ile bu sefer ülkemizde de bir dönem yayınlanan 11 sayılık modern zaman kovboyu Gil'i çıkarırlar. Galiba bu seride tutmaz ve ekip dağılır. Judas ise Tay'ın orjinalinden çok daha güzel Aslan Şükür'ün yaptığı efsane kapaklarında kalır.
Crom! Ölüleri Say...

Louis Gara

Alıntı yapılan: kalidor - 11 Ocak, 2012, 09:12:19
Judas ise Tay'ın orjinalinden çok daha güzel Aslan Şükür'ün yaptığı efsane kapaklarında kalır.

Louis Gara

Ennio Missaglia (1930-1993) 1979 yılında kardeşi Vladimiro ve Ivo Pavone'yle birlikte Judas'ı yaratır. O sırada yayımlanmakta olan diğer bütün Bonelli çizgi romanları gibi Judas da bir western'dir. Pinkerton Dedektiflik Bürosu ajanı Judas karakteri ( Alan Scott ) alışılmışın dışındaır, iyi biri değildir. Çizer Ivo Pavone Judas'ı yaratırken yüz olarak Charles Bronson'dan esinlenmiştir.

Judas'ın antisosyal silahşor tipinin ardında "yenilmiş" bir adam yatar. Herkesten uzak durması ve her an silah kullanmaya hazır olması yüzünden meslektaþları tarafýndan bile sevilmeyen bir Pinkerton ajanıdır. Suçlulara duyduğu nefrete varan tepki, peşlerine düştüğü kişileri ölü veya diri ele geçireceği insan avlarına çıkmasına yol açar. Sevgilisi Vivian'ın ölümüne neden olan haydut arkadaþlarını ele vermesi yüzünden Judas olarak anılmaya baþlar. 6. sayıda Allan Pinkerton tarafından flashback'lerle anlatılana kadar geçmişi hakkında hiçbir şey bilmediğimiz Judas'ın maceralarında hüzün ve pişmanlık yoğunlukla hissedilen başlıca iki duygudur.

Duyduğu hayranlığı gizlemeyen Allan Pinkerton dışında hiçbir dostu olmayan Scott'un pek çok düşmanı vardır. Yalnızca kötüler değil, meslektaþları da ondan nefret eder. Suçluların bile Judas diye hitap edip aşağıladığı Alan Scott, peşine düþtüğü kötülerden bazılarının, 7. sayıdaki intikam peşinde koşan kızılderili örneğinde olduğu gibi, kendilerince haklı nedenleri olduğunu görür. Teks'ten farklı olarak Judas, çözüm bulamayıp maceranın sonunda haksızlıklarla karşı karşıya kalsa bile yasaların tarafında olmaya devam eder.