Yordam Kitaptan Yeni Bir Politik Manga: Yengeç Gemisi

Başlatan roy, 09 Ağustos, 2010, 23:14:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

roy

Kapital Manga'yi yayinlayan yordam kitaptan bir manga daha.

Yengeç Gemisi
Manga
Takici KOBAYASI (Çeviri: H. Can Erkin)
Fiyati: 11.00 YTL
20. yüzyilin ilk yarisinda Japonya'nin kuzeyinde bir yengeç isleme gemisinde, isçilerin insanlik disi kosullara karsi gerçeklestirdigi bir baskaldirinin öyküsü...
East Press'in Kapital Manga ile ayni dizi içinde yayinladigi Yengeç Gemisi, Japon edebiyatinin 20. yüzyil klasiklerinden birinden uyarlanmis. Yazari Takici Kobayasi, 1920'lerde yükselen Japon proleter edebiyatinin öncülerinden. Gözaltinda iskence edilerek öldürülen bir romanci. Yazarin bu ünlü romani, 2008 yilinda manga (çizgi roman) olarak yayinlaninca büyük ilgi görererek 1 milyona yakin bir satis rakami elde etti.

1920'li yillarin sonlari... Japonya'nin kuzeyinde, kutuplara yakin Hokkaido Limani'ndan demir alan bir gemi soguk denizlere açiliyor. Bu gemi, bir çesit yüzer fabrika; Japon ordusunun ihtiyacini karsilamak üzere yengeç isliyor. Av takalariyla çikarilan yengeçler, gemide islenerek konserve yapiliyor. Ama çalisma kosullari insanlik disi. Gemide çalisanlar, yoksul ailelerden gelen köylü çocuklari, isçi taseronlarinin tuzagina düsmüs, borçlandirilarak çalismak zorunda birakilmis insanlar. Hiçbir haklari, sosyal güvenceleri yok.
Baslarinda, Tokyo'daki malikânelerinde oturan patronlarin usakligini yapan bir sef var. Isçileri öldüresiye çalistiriyor. Ödül (iki paket filtresiz sigara) ve ceza (kizgin demirle daglama) sistemi isletiliyor. Firtinali bir havada yolunu kaybeden bir av takasi, bir Sovyet-Rus gemisi tarafindan kurtariliyor. Takadakiler, içlerine bilinç tohumlari ekilmis olarak gemiye dönüyorlar. Bu bilinçlenmenin de etkisiyle çalisma kosullarinin iyilestirilmesi talebiyle baskaldiriyorlar...

Taseronlasmanin, kuralsiz çalismanin giderek yayginlasarak emekçilerin is ve can güvenligini tehdit ettigi Türkiye için de söyleyecek sözü var Yengeç Gemisi'nin...
Orijinal Ad   :    Kanikosen
Kitap No   :    103
ISBN   :    978-605-5541-02-6
Sayfa Sayisi   :    192
Baski   :    1. Baski, Haziran 2010, Istanbul
Yayin Yönetmeni   :    Hayri ERDOGAN
Kapak Tasarim   :    Savas ÇEKIÇ
Iç Tasarim   :    Savas ÇEKIÇ
Sayfa Düzeni   :    Gönül GÖNER
Baski   :    Pasifik Ofset

Ilk cümle haricinde Yordam Kitap'in sitesinden alintidir.

http://www.yordamkitap.com/book.php?bookId=112

hanac

Roy, bu tanitim için çok tesekkürler.

Özetini okurken bile heyecanlandim.

Kesinlikle alacagim.

roy

Alıntı yapılan: hanac - 09 Ağustos, 2010, 23:21:14
Roy, bu tanitim için çok tesekkürler.

Özetini okurken bile heyecanlandim.

Kesinlikle alacagim.

bi sey degil.
Yordam kitap bundan önce Kapital Manga'yi basmisti. Çok tutuldugundan simdi birbaska politik manga olan Yengeç Gemisi'ni basti herhalde.