Şehname İlk Çizgi Roman mı ?

Başlatan gevheri, 04 Ağustos, 2023, 22:22:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gevheri

Başlık ile alakası yok fakat hazır "çizgi romanın atası" konusu açılmışken ne zamandır aklımda olan bir sorudan bahsedeyim. Acaba Şehnâmeyi çizgi romanın öncüsü kabul edebilir miyiz? Elbet sayfalarda balonlama ve paneller yok ama resim ve yazı iç içe olacak şekilde bir anlatım kullanılmış.

Örnek sayfalar:

Not: Forum güncellendiğinden beri resim yükleme işini tam beceremiyorum. Düzensiz görüntüden dolayı özür dilerim.

hanac

Alıntı yapılan: gevheri - 04 Ağustos, 2023, 22:22:47Not: Forum güncellendiğinden beri resim yükleme işini tam beceremiyorum. Düzensiz görüntüden dolayı özür dilerim.

Bir kaç gün geç de olsa düzenliyorum, merak etmeyin.

gevheri

Alıntı yapılan: hanac - 04 Ağustos, 2023, 22:42:39Bir kaç gün geç de olsa düzenliyorum, merak etmeyin.
Başlık ve düzenleme için teşekkürler.

Gabby

MS. 2. yüzyıla tarihlenen Trajan Sütunu ve 11.yüzyıla tarihlenen Bayeux duvar halısı için "öncü" mü değil mi tartışması yapılırken verdiğiniz örnek de aslında pekâlâ tartışılabilir gevheri. Görüntüler aracılığıyla hikaye anlatımı insanoğlu kadar eski olduğu için ucu açık bir konu. Ama galiba konunun uzmanları işin süreklilik kazanmasını kerteriz noktası olarak belirlenmiş.

battlehammer

Sabah telefonda bunu "Şemmame İlk Çizgi Roman mı?" diye okudum, bütün gün kafamın içinde şemmame çaldı ve "bunun nasıl çizgi romanı olabilir ya?" diye düşündüm ::)

KenParker

Alıntı yapılan: Gabby - 05 Ağustos, 2023, 00:42:26MS. 2. yüzyıla tarihlenen Trajan Sütunu ve 11.yüzyıla tarihlenen Bayeux duvar halısı için "öncü" mü değil mi tartışması yapılırken verdiğiniz örnek de aslında pekâlâ tartışılabilir gevheri. Görüntüler aracılığıyla hikaye anlatımı insanoğlu kadar eski olduğu için ucu açık bir konu. Ama galiba konunun uzmanları için işin süreklilik kazanması kerteriz noktası olarak belirlenmiş.
Tam araştırmalık konuymuş. Gördüğüm kadarıyla Trajan Sütunu taşa yapılmış resimlerden oluşuyor. Yazısız ve tek sütun. Bayeux duvar halısı ise yazılı uzun bir halı. Ancak yine de günümüzde replikası olsa dahi, bu arada replikası var mı bilmiyorum, tek sayıda yapılmış.

''Belgelenmiş Šāh-nāma'nın resimli el yazmaları İlhanlılar döneminde (1256 - 1353) tarihleri arasında yazılmış ve böylece farklı bir edebi eser oluşturulmuştur.''

Bu durumda Şehname için kağıda yapılan ilk çizgi roman diyebiliriz.  Hatta aynı zamanda kitap haline getirilen ilk çizgi roman oluyor. Hatta el yazımı ikinci bir baskısı varsa süreklilik açısından daha da önemli hale gelir. Üstteki ikisinden daha öncül olduğu tartışılmaz hale gelir.

Tabi 'çizgi roman' tanımının neye göre, kime göre yapıldığı burada belirleyici olacaktır. Avrupalı bir amcanın tanımına göre işler değişebilir.  Örneğin dünyada demokrasinin ilk gözüktü yer Yunan şehir devletleri, özellikle Atina, kabul edilir. Oysaki ondan yüzyıllar önce Anadoluda Likya şehir devletlerinde demokratik oylama kullanılıyordu. Üstelik hem şehir devletlerinde, hem de tüm Likya ülkesinin tamamında. Patara Meclisi günümüze kalan ilk millet meclisi olarak hala orada, güzelim Antalya'da duruyor. Evet, gittim gözümle gördüm :)

KenParker

Tamam buldum. Farklı yıllarda, farklı dillerde, farklı el yazmasıyla tekrarı yapılmış. Bir nevi ikinci baskı yani.

Hem hat hem de minyatür sanatıyla icra edilmesiyse eseri daha da değerli hale getiriyor. Aşağıda Osmanlıca örnek sayfasını verdiğim kitap, bir hattat iki minyatür sanatçısı tarafından tamamlanmış. Minyatür sanatçısının ömrü yetmeyince esere başka minyatürcü devam etmiş.

hanac

Alıntı yapılan: battlehammer - 06 Ağustos, 2023, 02:04:44Sabah telefonda bunu "Şemmame İlk Çizgi Roman mı?" diye okudum, bütün gün kafamın içinde şemmame çaldı ve "bunun nasıl çizgi romanı olabilir ya?" diye düşündüm ::)

Bu güzel paylaşım beni güldürdü.
 ;D  ;D