Ne güzeldi Yaman Çocuk Dergisi

Başlatan rumar80, 24 Ağustos, 2010, 11:58:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Çocukluğumda mevcut dergiler içinde beni en çok çeken nedense bu dergi olmuştu.
   Renkli kapakları, renkli karakterleri ile büyük bir merak ve zevkle okuduğum bu dergi maalesef çok kısa sürmüş ama bende unutulmaz bir tat bırakmıştı. Kimler yoktu ki derginin içinde: Bruno Brazil (birçok kişi sevmez ama benim favorimdi), Thor, Hulk, Buddy Longway, Bob Morane, Luc Orient ve adını şu an hatırlayamadığım bu kahramanlarla ilk kez bu dergi aracılığı ile tanışmıştım. Dergi yayından kalktığında çok üzülmüştüm. Maceralar da yarım kalmıştı.
   Yıllar sonra Kadiköy'de İlyas'ın dükkanında tekrar Yaman Çocuk ile karşılaştığımda iki cilt olarak basıldığını ve yarım kalan maceraların da tamamlandığını görüp çok sevinmiştim.

Böyle güzel bir dergiyi de burada anmadan geçemedim.
   Kendinize iyi bakın.

tommikser

Ismi kafamda bir yerde ama gözümün önüne gelemiyor. Resimleri eklesek aslinda iyi olacak...

DAMPYR

YAMAN ÇOCUK DERGİSİ

Gelişim Basım ve Yayın A.Ş., "Yaman Haftalık Çocuk Dergisi"nin ilk sayısını 6 Nisan 1979 tarihinde 15 Lira fiyatla çıkarmış ve dergi, logosunda belirttiği üzere yayın periyodunu haftalık olarak sürdürmüştür.

Çizgi roman harici birkaç sayfa dışında, neredeyse tamamına yakını renkli olarak yayınlanan Yaman Çocuk, dönemin diğer çocuk dergilerinde olduğu gibi 52 sayfa olarak hazırlanmıştır Yaman Çocuk Dergisi, içeriğinde çizgi romanlara, özellikle Avrupa ve Amerika orijinli olanlarına geniş yer ayırmış olmasına karşın, sayfalarında yerli çizerleri ve eserlerini görmek mümkün olmamıştır.

Dergideki çizgi romanlar: Ayı Yogi; Taş Devri; Sinyor Spagetti; Coni Gudbay; Bob Moran adıyla Bob Morane; Korkusuz 5'ler ve daha sonra Bruno Brazil ve Korkusuz 5'ler adıyla Bruno Brazil; Uzay Yolcuları adıyla Luc Orient ; Ölümsüz Tor başlığıyla Thor; Co Kid adıyla Lone Wolf; Yenilmez Yaratık Hulk başlığıyla Hulk ve Ormanlar Kralı başlığıyla Buddy Longway olarak sayılabilir. Western çizgi romanlardan, marvel evrenine değin geniş bir yelpazede sunulan çizgi romanlar, ilerleyen yıllarda Türk Çizgi Roman okurunca beğeniyle takip edileceklerdir.

Bant çizgi roman tarzında anlatımlarla süslenen futbol ve yüzme dersleri, Birlikte Gülelim isimli mizah sayfaları, Bil-bul adıyla bilmece ve bulmaca sayfası, aktüel spor haberleri, Bilmek İstedikleriniz köşesi, Reşit Aşçıoğlu tarafından hazırlanan ve çizgi roman kültürüne ilişkin konuları ele alan Binbir Kahraman isimli yazı dizisi, Yaman Çocuk'un çizgi roman harici konularını teşkil etmiştir. Binbir Kahraman yazı dizisine, çizgi romanın tanımı ve tarihçesinden başlanılmış, devamında çizgi kahramanlarla ilgili incelemeler gelmiştir.

28 Eylül 1979'da yayınlanan 26. sayı, Yaman Çocuk'un haftalık dergi formatındaki son sayısıdır. Daha sonra iki cilt halinde toplu bir sunum yapılmış, yarım kalan maceraların tamamlanması için, ilkeli bir yayıncılık örneği sergilenerek, ikinci cildin sonuna ekstra iki sayı eklenmiştir. Böylece toplamda 28 sayıya ulaşılmış, tekrar yayınlanmamıştır. Bu ciltlerde ilk 26 sayının ön ve arka kapakları olmayıp, kapak içlerinde çizgi roman olmasından ötürü sadece 27 ve 28 nolu fasiküllerin kapakları vardır.

Yaman Çocuk dergisi, kısa ömürlü olmasına rağmen, içerik olarak, yayın hayatı uzun süren bir çok çocuk dergisinden hiçbir farkı yoktur. Çocuk dergiciliğinin en güzel örneklerindendir.

*oklitus tarafından hazırlanmıştır.
.

DAMPYR

Alıntı yapılan: gunessemerci - 24 Ağustos, 2010, 12:08:45
Ismi kafamda bir yerde ama gözümün önüne gelemiyor. Resimleri eklesek aslinda iyi olacak...

Eklediğim resimlere ek olarak şu resimleride ekliyorum..... ;)

hanac

Tanıtım için çok teşekkürler.

Daha önceki Yaman Çocuk başlığı ile birleştirdim.

yunusmeyra

İçinde ilk defa "çizgi roman" nedir ve "tarihi" ile ilgili yazılar olan bir dergi okumuştuk..

"Comics" süper kahraman" ve "frankofon", "western", "mizah", "aksiyon" gibi değişik türleri bir arada bizlere taşıyan bir dergiydi..

Evet o yıllarda (ki milliyet çocuk ve tercüman çocuk üstüne "kaymaklı ekmek kadayıfı" gibi gelmişti..) tam hatırlamıyorum ama, 15 yıl kadar önce , 2 çok güzel "siyah" cilt bezli,"yaldız" yazılı ciltleri alınca eksik sayıların tamamlandığı ve cilde konduğu görülüyordu (ki bulunca edinin kaçırmayın!)..

Gerçekten renklerinden, dizgisine, yayın ciddiyetinden, içeriğine kadar kısa sürmesine rağmen önceki ve sonraki yılları çocuk ve çizgi roman dergiciliğinde bir "kilometre taşıdır"..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Hiç unutmuyorum İstanbul'da bulamadığım için (Topkapı'da kalmamıştı) İzmir'den 3 ve 4. sayıları getirtmiştim. Sonra da her Cuma hemen gazeteciye

pizagor

Yaman Çocukları hatırlatalım  :)

YAMAN ÇOCUK DERGİSİ

Gelişim Basım ve Yayın A.Ş., "Yaman Haftalık Çocuk Dergisi"nin ilk sayısını 6 Nisan 1979 tarihinde 15 Lira fiyatla çıkarmış ve dergi, logosunda belirttiği üzere yayın periyodunu haftalık olarak sürdürmüştür.

Çizgi roman harici birkaç sayfa dışında, neredeyse tamamına yakını renkli olarak yayınlanan Yaman Çocuk, dönemin diğer çocuk dergilerinde olduğu gibi 52 sayfa olarak hazırlanmıştır Yaman Çocuk Dergisi, içeriğinde çizgi romanlara, özellikle Avrupa ve Amerika orijinli olanlarına geniş yer ayırmış olmasına karşın, sayfalarında yerli çizerleri ve eserlerini görmek mümkün olmamıştır.

Dergideki çizgi romanlar: Ayı Yogi; Taş Devri; Sinyor Spagetti; Coni Gudbay; Bob Moran adıyla Bob Morane; Korkusuz 5'ler ve daha sonra Bruno Brazil ve Korkusuz 5'ler adıyla Bruno Brazil; Uzay Yolcuları adıyla Luc Orient ; Ölümsüz Tor başlığıyla Thor; Co Kid adıyla Lone Wolf; Yenilmez Yaratık Hulk başlığıyla Hulk ve Ormanlar Kralı başlığıyla Buddy Longway olarak sayılabilir. Western çizgi romanlardan, marvel evrenine değin geniş bir yelpazede sunulan çizgi romanlar, ilerleyen yıllarda Türk Çizgi Roman okurunca beğeniyle takip edileceklerdir.

Bant çizgi roman tarzında anlatımlarla süslenen futbol ve yüzme dersleri, Birlikte Gülelim isimli mizah sayfaları, Bil-bul adıyla bilmece ve bulmaca sayfası, aktüel spor haberleri, Bilmek İstedikleriniz köşesi, Reşit Aşçıoğlu tarafından hazırlanan ve çizgi roman kültürüne ilişkin konuları ele alan Binbir Kahraman isimli yazı dizisi, Yaman Çocuk'un çizgi roman harici konularını teşkil etmiştir. Binbir Kahraman yazı dizisine, çizgi romanın tanımı ve tarihçesinden başlanılmış, devamında çizgi kahramanlarla ilgili incelemeler gelmiştir.

28 Eylül 1979'da yayınlanan 26. sayı, Yaman Çocuk'un haftalık dergi formatındaki son sayısıdır. Daha sonra iki cilt halinde toplu bir sunum yapılmış, yarım kalan maceraların tamamlanması için, ilkeli bir yayıncılık örneği sergilenerek, ikinci cildin sonuna ekstra iki sayı eklenmiştir. Böylece toplamda 28 sayıya ulaşılmış, tekrar yayınlanmamıştır. Bu ciltlerde ilk 26 sayının ön ve arka kapakları olmayıp, kapak içlerinde çizgi roman olmasından ötürü sadece 27 ve 28 nolu fasiküllerin kapakları vardır.

Yaman Çocuk dergisi, kısa ömürlü olmasına rağmen, içerik olarak, yayın hayatı uzun süren bir çok çocuk dergisinden hiçbir farkı yoktur. Çocuk dergiciliğinin en güzel örneklerindendir.

*oklitus tarafından hazırlanmıştır.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Bu güzel kitaplar kaçmaz.
Görsellerden birincisi Thor, üçüncüsü ise Buddy Longway sanırım.
İkinci resim hangi çizgiroman karakterine aitti? onu hatırlayamadım doğrusu.  ???
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Alıntı yapılan: darkwood - 30 Aralık, 2014, 13:21:03
İkinci resim hangi çizgiroman karakterine aitti? onu hatırlayamadım doğrusu.  ???

Uzay Yolcuları / Cam Güneşler isimli macera

pizagor

Örümcek Duygum - Çelik Adam... O zamanlar öyle imiş...

rumar80

Alıntı yapılan: darkwood - 30 Aralık, 2014, 13:21:03
Bu güzel kitaplar kaçmaz.
Görsellerden birincisi Thor, üçüncüsü ise Buddy Longway sanırım.

Luc Orient

rumar80

O zaman dikkatimi çekmemişti ama Thor ve Hulk'da yazar ve çizer adları yazılmış. Çok hoş bir davranış.