Dr Jekyll ve Mr Hyde - NTV

Başlatan rumar80, 30 Ağustos, 2010, 00:06:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Herkese merhaba.
    Yazımı okumaya başlarken NTV yayınlarından çıkan dünya klasikleri serisinin yeni bölümü olan "Dr. Jekyyl ve Bay Hyde" dan bahsedeceğimi düşündüğünüzü biliyorum. Oysa dergiyi ayrı bir başlık altında daha sonra paylaşmayı düşünüyorum. Bu gece size bu ölümsüz eserle ilgili küçük bilgilerl vererek kitaba ilgi duymanızı sağlamaya çalışacağım.
    Orjinal adı Dr Jekyll ve Bay Hyde'ın tuhaf vakası olan "Dr Jekyll ve Bay Hyde" ünlü yazar Robert Louis Stevenson tarafından yazılmıştır. Sayısız kere dilimize de tercüme edilen kitap Dr Jekyll'ın geceleri kendi kisiliğine tamamen zıt karakterde acımasız, sapkın kişilikli Bay Hyde'a dönüşmesini anlatmaktadır. İnsanın bastırılmış duygularının dışa vurumunu anlatan roman basılır basılmaz bir klasik haline gelmiş ve değişik dillerde defalarca yayınlanmıştır.
    Edebiyat çevresinde kendine saygın bir yer edinen kitap defalarca da sinema ve televizyon filmi olarak yayımlanmıştır. Bunlar içinde en ünlüsü 1941 yılında Victor Fleming'in yönettiği başrolünü Spencer Tracy'nin üstlendiği versiyondur.
    Kitap sadece bu şekliyle de kalmaz. Hepimizin sevdiği "Yesil Dev"'imiz Hulk da aslında modern zamanın bir Dr. Jekyll ve Bay Hyde uyarlaması değil midir? Hatta serinin başında Hulk da Bay Hyde gibi sadece geceleri ortaya çıkmaktaydı. Daha sonraları yazarlar bunu değiştirerek daha bağımsız bir karakter yaratmışlardır. Yıllar sonra efsanevi yazar Peter David tekrar geceleri Hulk'un ortaya çıkması olayına dönmüş ve bu yeni Hulk kendine Las Vegas mafyasında bir yer bile bulmuştur.
    2007 yılında BBC yine kitaptan esinlenerek Jekyll adında bir dizi yayınlamıştır. Dizi eleştirmenlerce başarılı bulunsa da bir sezon sonunda yayından kaldırılmıştır.
    Beyaz perdedeki bir diğer ilginç uyarlama ise 1996 yılı yapımı Stephen Frears'ın yönettiği Mary Reilly'dir. Bu filmde olaylar Dr Jekyll'ın (John Malkovich) evinde hizmetçi olarak çalışan Mary Reilly'nin (Julia Roberts) gözünden anlatılmıştır. 
    Son olarak ta beyaz perdedeki iki farklı Bay Hyde'dan bahsederek yazımı bitirmek istiyorum:
    Birincisi Van Helsing filminin hemen başında filmin kahramanı ile dövüşen ve sonradan ölen Bay Hyde'dır.
    İkincisi ise usta yazar Alan Moore'un yarattığı "The League of Extraordinary Gentlemen" kitap ve filminde karşımıza çıkan Bay Hyde.
    Bu kadar değişik dallara esin olan bu kitabı okumanızı (mümkünse kendisini) tavsiye ederim. Çizgi romanın yorumunda görüşmek üzere.
    Sevgiler 

gamlıbaykuş

Basarili bir inceleme. Dr. Jeykill her zaman ilginç gelmistir. Çesitli filmlerde izledim ama orjinal kitabi bir türlü okuyamadim. inanin yine istahim kabardi. Umarim elime geçer de okurum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Sonunda geçenlerde incelemesini yaptığım Dr Jekyll ve Mr Hyde'ı okumak mümkün oldu. NTV klasik serisinin yeni kitabı olan Dr Jekyll ve Mr Hyde siyah beyaz çizgiler ve karanlık, puslu havası ile dönemi güzel görselleştirmiş diye düşünmekteyim. Hikayenin güzelliği çizimlerle uyuşunca okunabilecek bir yayın çıkmış. Okumak isteyen ancak kafasında soru işaretleri olan dostlara öneririm.
   Sevgiler.

Ahmet Oktay

Çizimleri ve hikayeyi beğendim. Orijinal eseri okumak için de itki verdi. Tavsiye ederim.

Harun Ça

Universal'ın Dark Universe'ünün ilk filmi The Mummy de Dr Jekyll ve Mr. Hyde'ı gördük diğer filmlerde de karşımıza çıkacaktır.