Gölgelerin gücü adinaaaaaaaa:HE-MAN

Başlatan tommikser, 06 Eylül, 2010, 16:12:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Evet benim yasitlarimdan hangisi acaba aldigi sopayi havaya kaldirip bagirmamistir ki?Onun maskelerini takanlar.He-man diye bagiranlar...Çizgi filme baktigimizda ise;
He-Man, Kainatin Hakimleri serisindeki ana karakterdir.1983 ila 1985 yillari arasinda çekilen çizgi film; 130 bölüm olarak çekilmistir. Seride; He-Man ve arkadaslari Eternia'yi ve Sato'sunun sirlarini Iskeletor'un kötü emellerinden korumaya çalisir.He-Man serisi 1987'de sinemada filminin çekilmesinin yani sira; 1990 ve 1991'de "The New Adventures of He-Man" ve 2002 yilinda da He-Man and the Masters of the Universe serisi yeni bir konseptle tekrar çekilmeye baslanmistir.
He-Man Eternia prensi Adam'in süper kahraman olan ikinci karakteridir. Grayskull Castle(Gölge Magrasi)'nin gizli güçleri kendi tasidigi kilici ile ilisklidir. Kilicini havaya kaldirip "By the power of Grayskull" (Gölgelerin Gücü Adina) der ve Süper Kahramanliklarina baslar. Yanindan ayrilmayan yol arkadasi Cringer(Titrek) bu güç özellikleri sayesinde Battlecat(Atilgan) olur ve maceralara beraber atilirlar.

Prens Adam ve He-Man :
He-Man Eternia prensi Adam'in süper kahraman olan ikinci karakteridir. Grayskull Castle (Gölge Magrasi)'nin gizli güçleri kendi tasidigi kilici ile iliskilidir. Kilicini havaya kaldirip "By the power of Grayskull" (Gölgelerin Gücü Adina) der ve kahramanliklarina baslar. Yanindan ayrilmayan yol arkadasi Cringer (Titrek) bu sihirli söz sayesinde Battlecat (Atilgan) olur ve maceralara beraber atilirlar.
Bu kismi biraz ansiklopedik oldu:)asil bizim kusagi diger kusaktan ayiran önemli bir ayraç olarak geliyor bana.Neden dersem Fumetticiler yani eski kusak abiler western tarzinin etkisinde kaldilar.Dogaldi çünkü dünya o konseptteydi.Çizgiromanda o konsepte uygun ülkemizde gelisti.Süper kahramlanik yoktu hayallerinde.Bizim kusak yani 80 sonrasi dogan kusaga ilk gelen süper kahramanlardan biridir HE-MAN.Olmayan bir evrendedir.Biraz örümcek adam araklamasidir.Zayiftir (kaslidir ama) ama ezilmisligini kilicinin verdigi üstün güçle çözer.Bizim kusagi oldukça etkilemistir.Hala da etkilemeye devam etmektedir.Belki de fumettilerin düsük satisinn bir kismi böyle açiklanabilir.Derin bir analiz gerektiriyor bence.Hos hiç bir kitabin okunmadigi bir ülkede çr neden okunmuyor sorusunu ekollere de baglamak tutarsiz olur.He-man'i tartismaya açmak istiyorum izninizle.Bakalim nereye gidecek.Mesala neden HE-MAN.O adam diye mi tercüme edilir.Neden o zaman.Neden gücünü hemen kaybeder bu tarzlar.Ilk olmasi mi bizi derinden etliemistir.Düsünelim bakalim ne çikacak...

rumar80

He-man'in daha sonra bir kız kardeşi olduğu onun da başka bir boyutta yaşadığı ögrenilirdi. She-Ra adındaydı.
  Bir de yıllar önce çizgi filmin gazı ile Dolph Lundgren'in oynadığı bir dehşet He-Man filmi vardır ki, yazarken bile titriyorum.  ;)

V

Ne naif Prens Adam ve korkak Titrek, ne de kasli,erkeksi He-man

ve binek hayvanina dönüsen Atilgan bende sempati yaratmamistir.

Çizgi dizide sempatiyi yaratan hep Iskeletor ve avanesi(Demir Çene,Hayvan Adam,Bataklik Yaratigi vs.)

olmustur benim için.Iskeletor'un satosuna sahip olmak isterdim hep.. :)

Sempatik iyi olarakta Orko'yu tek geçerim.

Basarisiz büyüleri inanilmaz komik durumlara sebep olmustur hep..

Bu arada He-Man kiliçlari çocuklugumuzun

en çok satan oyuncaklarindan olmustur biline..

"İstemem,eksik olsun.."

ferzan

Saplantili bir biçimde intro müzigini yillarca unutmamis,hala daha orijinal intro esnasindaki konusma ve enstürmanlari aynen taklit edebilen biri olarak He-Man'in yeri bende apayridir...Ara sira açar,izler,dinlerim hep...Bilmem dikkat ettiniz mi,He-Man'in ekrana yumruk attigi sahneden sonra gelen Lou Scheimer ve hemen ardindan gelen Hal Sutherland imzalari akildan çikmamacasina kaziniyor insanin bilinçaltina...Bir de gene yumruk atma sahnesinden hemen önceki ''...and i became He-Man the most powerful man on the universe!'' cümlesini söylerken He-Man'in bir an için kameraya degil de sanki yönetmene bakiyormus gibi absürd bir ifadesi var,oldum olasi komigime gitmistir o da...
    Erken dönem çocuklugumun yegane aksiyon figürü olan He-Man'i keske merak edip de 15 sene sonra indirip yeniden izleme girisiminde bulunmasaymisim...Müthis hayal kirikligina ugradim diyebilirim...Ayni tadi vermemesi çok dogal...Onu gözümde yücelten seyin,yine ayni dönemde çocuk olmamdan baska sebebi olamazdi zaten...Yine de merak ediyor insan sonunda üzülecegini bilse de...
    Kiliç meselesine gelince;He-man'inkine benzer müthis bir kilicim,bir de yaninda takim halinde 2 adet savasçi bilekligi ile bir de maskem vardi ki,slip çamasirimi göbegime kadar çekip bir de kemer oturtur,çoraplari da dize kadar çekip çizme havasi verdim miydi keyfime diyecek olmazdi...Bazen iyice kendimi kaybeder,sirtimdan kemerle sallandirdigim kiliçla yetinmez,bir de bel kemerime 2 küçük alti-patlar yerlestirirdim...Tam 80ler post-apokaliptik savasçilarina dönerdim...Ilkokula baslamadan önceki son haftasonu tatilimde kilicimi yariya kadar bahçeye gömüp and içmistim...1 yil bahçede beni bekleyecekti kiliç,sonra yaz tatiline girince Mars'in Kilici misali onu yerinden çikarip dünyayi kurtarmaya devam edecektim ama annemin ''Oglum olur mu hiç öyle sey...'' diyerek kilici topraktan çikarip depoya saklamasi da su hayattaki ilk hayal kirikligimdir herseyin istendigi gibi gitmemesi adina...Ilkokul yarilandiginda biraz daha olgunlastim...Kendi yaptigim tahta kilicim belimde,yine tahta hançerim dislerim arasinda,kümesin tüneklerinden araklayarak yaptigim birkaç ok ve mükemmel bir yay esliginde atim üzerinde(bisiklet) maceradan maceraya kosardim...Gene kendimi kaybeder,dizgin diye direksiyonun 2 yanina ip baglar,bisikleti onlarla kullanirdim...Yine ayni bisikletin üzerinde ellerimi birakip da geriye dogru ok atmaya kalkinca,o yazin bir bölümünü çürükler içerisinde geçirmisligim de vardi benim...
    Bir He-man basligi açtiniz,neler neler çikti ani dolabimdan...Bu arada,süper kahraman kimligini gizleyen,dolayisiyla bir normal,bir de süper kimligiyle takilan bilimum kahramanlarda ufaktan sizofrenik durumlar oluyor mudur acaba diye merak etmisimdir hep...Ne bileyim,salim kafayla düsününce,zor is yahu...Allah tüm çizgi kahramanlarimiza sabir versin...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kalidor

Yazan ve yöneten kişi aynı zamanda Hordak rolündeymiş :D Castten kimsenin de resmi olmadığına göre düşük bütçeli veya Herkül/Zeyna ayarında bir film olma ihtimali çok yüksek. Fan yapımı bir film sanırım.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

DAMPYR

Hadi He-man'i anladıkta korkak kaplanı nasıl filimde yapacaklar anlamadım.Biliyorsunuz He-mani bilenler nedediğimi bilir altındaki kaplan normalde korkak He-man değişime uğrar uğramaz oda yırtıcı kaplan haline geliyordu.... ??? ::) :o

sheRa

Filme ne kadar bütçe ayrılırsa ayrılsın çizgi filmi gibi olmaz. Beverly hills, He-man, shera, sailor moon, yakari hala  bulsam oturur izlerim..

Nightrain

Sailor Moon, Kidz/Animez adlı bi kanalda her gün 21:00'da gösteriliyor.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

sheRa

Evet yayınlanıyor. Türkçe alt yazılı ama çoğu yerde çeviri kopuyor. Japonca bilsem sorun değil.  :)